Zalew w Starej Morawie. Kąpielisko z plażą, molo i wieżą widokową

Aktualizacja: 2024-05-23
Zalew Stara Morawa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2
  • Zalew jest niewielki, ale malowniczo położony
  • W wakacje działa tu kąpielisko z ratownikami, wtedy wstęp jest płatny, ale niedrogi
  • Poza wakacjami jest to bezpłatny teren spacerowy
  • Czekają tu: plaża, molo, wieża widokowa, plac zabaw, boiska sportowe, camping i wypożyczalnia sprzętu wodnego
  • Na miejscu jest parking oraz noclegi

Zalew Stara Morawa to bardzo ładne i klimatyczne miejsce. Zbiornik rozlewa się w niewielkiej, zacisznej miejscowości, Starej Morawie, leżącej pomiędzy Stroniem Śląskim i Kletnem.  To bardzo pomysłowy ośrodek rekreacyjny, stworzony dla mieszkańców okolic i turystów.

Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa

Lokalizacja i krótka historia zalewu

Zalew w Starej Morawie to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Rozlewa się na wysokości około 525 m n.p.m., przy zboczu góry Krzyżnik, w Masywie Śnieżnika. Około 3 km od Stronia Śląskiego. To oczywiście sztuczny zbiornik wodny, niewielki, ale bardzo urokliwie usytuowany. Powstał z myślą o rekreacji i roli retencyjnej. Został wybudowany w 2007 roku, z funduszy europejskich. Ma powierzchnię 5,5 ha.

Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa

Kąpielisko miejskie i rekreacja

Południowo-zachodni brzeg zalewu posiada naturalne ukształtowanie, z bezpośrednim dostępem do wody. Powstało tutaj wspaniałe kąpielisko, z plażą oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Obok istnieją też boiska oraz plac zabaw. Kąpielisko czynne jest w wakacje, sezon zwykle rozpoczyna się około 15 czerwca. W tym czasie miejscówka jest płatna, ale niedroga. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników.

Stara Morawa
Stara Morawa
Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa

Wieża widokowa i molo nad zalewem

Pozostałe brzegi zalewu poza plażą otacza betonowe obwałowanie. Od strony plaży dostępne jest molo z wieżą widokową. Łatwo wejdziesz na nią, skąd możesz podziwiać malowniczy widok na taflę wody z góry oraz na niewysokie, okoliczne szczyty. Jest tu naprawdę ładnie. Teren jest dostępny cały rok jako przyjemne miejsce spacerowe i rekreacyjne. Gdy nie działa kąpielisko, wejdziesz tu bezpłatnie.

Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa
zalew
zalew
Zalew
Zalew
Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa

Atrakcje w okolicy

W pobliżu zdecydowanie odwiedzić Wapiennik i Ogród Japoński w Starej Morawie, a w Kletnie Muzeum Ziemi, słynną Jaskinię Niedźwiedzią oraz kolorową Kopalnię uranu. Pobliskie szczyty również zachęcają do górskich wędrówek. Nie tylko Śnieżnik. W nieodległych Bielicach znajdziesz parking, z którego możesz zdobywać aż 2 szczyty Korony Gór Polski - Rudawiec w Górach Bialskich i Kowadło w Górach Złotych.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Noclegi w Starej Morawie

Nad samym zalewem Stroński Park Aktywności oferuje noclegi, ale my spaliśmy kilka kroków dalej, w wyjątkowym ośrodku 4 Żywioły - Jurty w Sudetach w Starej Morawie, również z widokiem na zalew. Miejsce zachwyca, jurty też. To nasz trzeci glamping i jak dotąd, najlepszy. Jurta oferuje wszystko, prócz telewizora i to jest w tym najlepsze. Wiecie, że nawet się nie zorientowałam, że go nie ma? Łukasz mi uzmysłowił, ale też bez żalu. Jurty są luksusowe, jest łazienka z prysznicem, klimatyzacja, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zmywarką, sypialnia na antresoli, wifi i parking, własny taras i wspólne miejsce na ognisko.

4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach
4 Żywioły jurty w Sudetach

 

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Informacje praktyczne

Zalew i kąpielisko
ul. Sportowa, Stara Morawa
Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia znajdziesz na stronie: https://stronskiparkaktywnosci.pl/nasze-obiekty/zalew-w-starej-morawie

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zalew Stara Morawa
widok z wieży na jezioro i Śnieżnik
Stara Morawa
Stara Morawa
Zalew Stara Morawa
Zalew Stara Morawa
4 Żywioły jurty w Sudetach
(4.2 głosów: 35)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 35)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024