Igliczna - szlaki turystyczne na szczyt Masywu Śnieżnika z sanktuarium Maria Śnieżna

Igliczna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Igliczna (845 m n.p.m.) to stożkowata góra w Masywie Śnieżnika, leżąca na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. To doskonały punkt widokowy na część Kotliny Kłodzkiej i otaczające ją pasma górskie, w tym Śnieżnik. Igliczna wznosi się nieco na północ od Międzygórza i na południe od Marianówki. Blisko stąd do innego popularnego szczytu w Masywie - Czarnej Góry. Miejsce słynie z sanktuarium Marii Śnieżnej i licznie gromadzi nie tylko turystów, ale i pątników.

Igliczna
Igliczna
Igliczna sanktuarium
Igliczna sanktuarium

Szlaki na Igliczną

Na szczyt prowadzą liczne szlaki turystyczne, w tym czerwony Główny Szlak Sudecki. Co ciekawe, można tu również wjechać samochodem, niemal pod samo sanktuarium (w sezonie turystycznym wjazd wahadłowy). Zobacz szlaki na Igliczną:

  • zielony szlak z Międzygórza
  • czerwony Główny Szlak Sudecki z Międzygórza, przez wodospad Wilczki
  • niebieski szlak z Międzygórza (ze znakiem muszli Św. Jakuba), to tzw. Sudecka Droga Św. Jakuba. Zaczyna się w Międzygórzu i biegnie do Lubania, gdzie łączy się z Via Regia
  • żółty szlak z Międzygórza, na jego trasie spotkasz Ogród Bajek, którym opiekuje się PTTK, atrakcja jest płatna
Igliczna
Igliczna

Nasza trasa na Igliczną

My spacerek na Igliczną zrobiliśmy sobie w Nowy Rok, w piękną, słoneczną niedzielę, kiedy było aż 15 stopni Celsjusza. W styczniu! To nie zdarza się zbyt często! Po Czarnej Górze i Śnieżniku w poprzednich dniach nasze kolana odmawiały już posłuszeństwa i doskwierały dość mocno, toteż wybraliśmy jako sposób dojścia drogę asfaltową. Jest to dalsza trasa niż szlakami, ale łagodniejsza.

Ruszyliśmy z Marianówki spokojnym spacerkiem, cały czas delikatnie pod górę. Pod drodze minęliśmy ładne skałki w Szklarach. Jedna z nich wychodzi wprost na ulicę.

Kilka zakrętów, bo to trasa serpentynowa i naszym oczom ukazał się parking. Stąd już każdy musi poruszać się pieszo, wygodną drogą dostępną dla wózków. Świątynia z parkingu już majaczy wśród drzew, także to naprawdę blisko. Jeszcze przed kościółkiem stoi schronisko, spod którego roztaczają się piękne widoki, m.in. na Śnieżnik, który teraz pięknie wyglądał na tle niebieskiego nieba.

W sanktuarium akurat trwała msza, toteż nie mogliśmy go zwiedzać i robić zdjęć, ale oczywiście zajrzeliśmy do wnętrz. To ładne miejsce, a dodatkowo spod drzwi oferuje śliczną panoramę okolicy. 

Tutaj krzyżuje się kilka szlaków, można podejść na sam szczyt. My przeszliśmy tylko kawałek, po czym zeszliśmy czerwonym szlakiem do Marianówki, żeby zaoszczędzić nadrabiania drogi. Ze względu na kolana szliśmy bardzo spokojnie. Droga pod górę zajęła nam niespełna godzinę. W dół znacznie szybciej, bo szlak mocno skraca drogę. Nie jest też bardzo stromy.

Skałki przy drodze na Igliczną
Skałki przy drodze na Igliczną
Skałki przy drodze na Igliczną
Skałki przy drodze na Igliczną
Droga na Igliczną
Droga na Igliczną
Igliczna
Igliczna
Igliczna - widok na Śnieżnik
Igliczna - widok na Śnieżnik

 

Szlak czerwony na Igliczną
Szlak czerwony na Igliczną

Mapa Iglicznej

Dla ułatwienia planowania, podrzucamy Wam mapkę z zaznaczoną naszą trasą przejścia oraz innymi szlakami na szczyt.

Igliczna - Sanktuarium Maria Śnieżna

Pod szczytem Iglicznej stoi bardzo popularne sanktuarium Marii Śnieżnej. To późnobarokowy kościółek pątniczy, wzniesiony w latach 1781-82. Jest dostępny do zwiedzania poza nabożeństwami, za przysłowiowe "co łaska". W środku zobaczysz cudowną ikonę Matki Bożej Śnieżnej. W przedsionku widoczna jest całoroczna ruchoma szopka, a co zaskakujące, na fotokomórkę włącza się kolęda, nawet w środku lata. 

Spod drzwi sanktuarium roztaczają się piękne widok na okolicę. A dlaczego zbudowano tu sanktuarium? Stała tu niegdyś pod drzewem drewniana figura przywieziona z pielgrzymki. Gdy silna wichura przewróciła to drzewo, ale nie tknęła figury, poczytano to za znak od Boga. Dla figury wybudowano świątynię, początkowo była to drewniana kaplica, a później murowany, większy kościół. Tak stoi on do dziś. Spod kościoła na sam szczyt wiedzie droga krzyżowa.

Igliczna sanktuarium Maria Śnieżna
Igliczna sanktuarium Maria Śnieżna
Igliczna
Igliczna
Igliczna
Igliczna

 

Schronisko na Iglicznej

Pod szczytem Iglicznej znajduje się też Schronisko Na Iglicznej. To prywatny obiekt oferujący noclegi oraz punkt Informacji Turystycznej.

Igliczna dla rodzin z dziećmi i wózków

Szlaki na Igliczną nie są bardzo trudne, bo to niezbyt wysoki szczyt, Dodatkowo niemal pod sanktuarium wiedzie droga asfaltowa. Dzięki temu miejsce jest dostępne niemal dla każdego. Z parkingu do świątyni prowadzi droga dostępna dla wózków.

Skałki w Szklarach
Skałki w Szklarach

Informacje praktyczne

Szczyt dostępny cały rok całą dobę
Sanktuarium można zwiedzać poza nabożeństwami, w wyznaczonych godzinach

Igliczna
ul. Góra Igliczna 2A, Wilkanów

Noclegi w Międzygórzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Igliczna
Skałki przy drodze na Igliczną
Szlak czerwony na Igliczną
(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
look
Miejsce mojego dzieciństwa
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024