50°8'53" N
16°39'59" E
Dolnośląskie
2015-05-08 14:01:33
442m npm
Ważna
Zdjęcia (7)

Piękny i potężny zamek w Międzylesiu powstał w XIV wieku, ale oczywiście w skromniejszej formie, niż ta obecna. Najstarszą częścią zamku jest tzw. Czarna Wieża, widoczna ponad murami warowni. Po potopie szwedzkim, kiedy całe miasto zostało spalone, dobudowano dwa skrzydła barokowego pałacu.W takiej formie zamek przetrwał do roku 1945, kiedy właściciele - rodzina von Althann, opuścili zamek uciekając przed Armią Czerwoną. Wyjeżdżając w pośpiechu pozostawili w pałacu cenne, oryginalne wyposażenie, niestety później rozgrabione.

Zamek stał się własnością państwa i stał się ośrodkiem wczasowym, jednak w 1972 roku podczas pożaru miasta spłonęła renesansowa część zamku, co spowodowało zamknięcie go dla zwiedzających i ponowny remont.

Odbudowa zamku w Międzylesiu

Od 2008 roku zamek jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy w części barokowej zamku utworzyli Hotel i Restaurację, a obecnie przymierzają się do odbudowy starszej części zamku, wraz z Czarną Wieżą.Zamek Międzylesie
Plac Wolności 42, Międzylesie
tel. 665-000-055, 74/ 812-65-42
info@zamekmiedzylesie.pl
http://zamekmiedzylesie.pl

Czy wiesz, że?

W 1428 roku w Międzylesiu stał tylko gotycki zamek z wieżą, otoczony fosą. Jego właściciel - Otto Gloubos miał niezwykle piękną żonę, z którą miał trzech synów. Uroda kobiety sprawiała, że miała wielu adoratorów i korzystała z wolności podczas wyjazdów męża. Kiedy Otto Gloubos dowiedział się o zdradach żony, postanowił ją ukarać i uwięzić w wieży zamkowej… A że husyci często napadali na gród Międzyleski, tak i stało się tej nocy. Podpalili oni zamek, a wszyscy w popłochu uciekli, podobnie Otto z synami. Ogromny pożar strawił niemal cały zamek, ostała się jedynie kamienna wieża, cała okopcona od sadzy, nazywana odtąd Czarną Wieżą. Książę powrócił do wieży odszukać szczątków żony, ale nic nie odnalazł. Mówi się, że nadal mieszka na zamku i w nocy spaceruje po balkonie wieży.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Śnieżnik - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: