Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

(4.8 głosów: 134)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Najpiękniejsza jaskinia w Polsce!

Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza jaskinia w Polsce, obok Jaskini Raj w Chęcinach, z cudnie zachowaną szatą naciekową! Jaskinia Niedźwiedzia mieści się w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).Dojście do Jaskini Niedźwiedziej

Dojście do samej jaskini odbywa się pieszo, ponieważ samochód należy zostawić na parkingu płatnym niedaleko Muzeum Ziemi w Kletnie i dalej podąża się na nogach przez około 20 minut. Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się na wysokości około 800 m n.p.m. i zostało zabudowane pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe. Przed pawilonem na dzieci czeka plac zabaw.

Kletno
Kletno

Odkrycie Jaskini Niedźwiedziej

Pierwszą komorę, nazwaną później Salą Niedźwiedzia z powodu licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego tam znalezionych, odkryto w październiku 1966 roku. W kolejnych latach prowadzone były intensywne poszukiwania i prace badawcze, w efekcie których spenetrowano i poznano największą jak do tej pory jaskinię Sudetów Wschodnich. Ze względu na ogromne znaczenie naukowe oraz niezwykłą urodę tego podziemnego systemu, od roku 1977 Jaskinię Niedźwiedzią wraz z otaczającą ją otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Dla ruchu turystycznego udostępniono ją 11 czerwca 1983 roku.Niedźwiedzia
Niedźwiedzia

Piękne nacieki w Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej (stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form zadziwiających oczy), która wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi - stabilna temperatura w granicach 6 stopni C, wilgotność powietrza w granicach 100 % oraz słaby ruch powietrza. W jaskini spotyka się też zwierzęta, przede wszystkim owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające - nietoperze.

Kletno
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia - zwiedzanie

Trasa turystyczna licząca około 360 m biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem, więc grotołazi lubiący błoto i ciasne szczeliny nie będą tym obiektem specjalnie zachwyceni 🙂 Dodatkowo Jaskinia Niedźwiedzia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Aby zwiedzić jaskinię, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów, bowiem w obiekcie prowadzona jest ograniczona liczba wejść.Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Trasa ekstremalna

Teraz w Jaskini Niedźwiedziej dostępna jest też trasa ekstremalna czyli zwiedzanie tylko dla odważnych... i szczupłych, bo miejscami jest ciasno. Zwiedzanie tej trasy trwa około 3 godzin i schodzi się wtedy do niższych partii jaskini, jest dużo ciekawiej i z większym dreszczykiem. Na miejscu otrzymuje się kombinezony. To nie lada gratka dla grotołazów 🙂

Zalety
  • Cudne nacieki
  • Atrakcyjna dla turystów
  • Piękna okolica
  • Obiekt dla osób niepełnosprawnych
Wady
  • Konieczność zamawiania biletów z wyprzedzeniem

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt, śr, pt-nd 9.00-16.40
Czwartki czynne od V do VIII
Bilety: normalny 32 zł, ulgowy 25 zł, w wakacje 35 zł i 30 zł
Trasa ekstremalna - 200 zł
Wymagana jest rezerwacja biletów, online lub telefonicznie 74/ 814-12-50
Czas zwiedzania jaskini to około 45 minut
Parking: płatny przy Muzeum Ziemi w Kletnie
Dalej dojście pieszo, około 30 minut (1 km)
Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne podjeżdżają pod pawilon jaskini

Adres

Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno 18, Stronie Śląskie
http://jaskinianiedzwiedzia.pl

GPS: 50°14'4N, 16°50'34E

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Kletna wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Stronie Śląskie noclegi

Stronie Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
50°14'4N, 16°50'34E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

OTTO
Sam fakt że to największa jaskinia w Polsce którą można zwiedzać. Warto, można się wiele dowiedzieć, choć sam jaskiń nie lubię to tą mile wspominam.
Marcin
polecam warto tam pojechać
Anna Piernikarczyk
Jaskinia Niedźwiedzia to perełka, uwielbiam jaskinie a tą zdecydowanie można nazwać najpiękniejszą polską jaskinią, z piękną szatą naciekową! Dla niej właśnie ogranicza się wejścia, dlatego zwiedzanie trzeba rezerwować wcześniej. Warto tutaj być!
Blom

Wcześniej byłem tam jakieś 20 lat temu - od tego czasu sporo się zmieniło na plus. Super, obowiązkowe miejsce!

Jedno mnie boli - że przyżydziłem 10 zł na zdjęcia.

Edytowano: 2017-08-06 21:57:36

elżunia

koniecznie trzeba zwiedzic,fantastyczny kras ciekawie edukacyjnie

paweł rosiński

proponuję szlakiem z Międzygórza i przy okazji dodałbym  Śnieżnik. A jaskinia bezsprzecznie najpiękniejsza w kraju.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie na blogu

Podziemna Polska. Top 8 atrakcji pod ziemią

Zwiedzanie podziemne to bardzo fajna sprawa, o czym może nie wszyscy wiedzą. Specyficzne warunki sprawiają, że podziemne eskapady zawsze dodają dreszczyku emocji i stają się przygodą. Tutaj wszyscy stajemy się do siebie podobni, w traperach, w cieplejszym odzieniu, bo pod ziemią zwykle nie jest cieplej niż 10 stopni Celsjusza, a może być nawet koło 6. Do tego często kapie na głowę, no i zwykle brakuje światła. Jeśli do tego wszystkiego dodać nietoperze i pająki, robi się naprawdę ciekawie. Już mi się podoba, a Tobie? Jeśli Cię zachęciłam, to ten tekst jest dla Ciebie, zobacz najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce!

27 luty 2020 13:22
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021