Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza jaskinia w Polsce, obok Jaskini Raj w Chęcinach, z cudnie zachowaną szatą naciekową! Jaskinia Niedźwiedzia mieści się w Kletnie, w Masywie Śnieżnika, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).Dojście do Jaskini Niedźwiedziej

Dojście do samej jaskini odbywa się pieszo, ponieważ samochód należy zostawić na parkingu płatnym niedaleko Muzeum Ziemi w Kletnie i dalej podąża się na nogach przez około 20 minut. Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się na wysokości około 800 m n.p.m. i zostało zabudowane pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe. Przed pawilonem na dzieci czeka plac zabaw.

Odkrycie Jaskini

Pierwszą komorę, nazwaną później Salą Niedźwiedzia z powodu licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego tam znalezionych, odkryto w październiku 1966 roku. W kolejnych latach prowadzone były intensywne poszukiwania i prace badawcze, w efekcie których spenetrowano i poznano największą jak do tej pory jaskinię Sudetów Wschodnich.

Ze względu na ogromne znaczenie naukowe oraz niezwykłą urodę tego podziemnego systemu, od roku 1977 Jaskinię Niedźwiedzią wraz z otaczającą ją otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Dla ruchu turystycznego udostępniono ją 11 czerwca 1983 roku.

Piękne nacieki w Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej (stalaktyty, stalagmity, polewy, perły jaskiniowe i wiele innych form zadziwiających oczy), która wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi - stabilna temperatura w granicach 6 stopni C, wilgotność powietrza w granicach 100 % oraz słaby ruch powietrza. W jaskini spotyka się też zwierzęta, przede wszystkim owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające - nietoperze.

Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia


Jaskinia Niedźwiedzia - zwiedzanie

Trasa turystyczna licząca około 360 m biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem, więc grotołazi lubiący błoto i ciasne szczeliny nie będą tym obiektem specjalnie zachwyceni 🙂 Dodatkowo Jaskinia Niedźwiedzia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Aby zwiedzić jaskinię, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów, bowiem w obiekcie prowadzona jest ograniczona liczba wejść.

Trasa ekstremalna

Teraz w Jaskini Niedźwiedziej dostępna jest też trasa ekstremalna czyli zwiedzanie tylko dla odważnych... i szczupłych, bo miejscami jest ciasno. Zwiedzanie tej trasy trwa około 3 godzin i schodzi się wtedy do niższych partii jaskini, jest dużo ciekawiej i z większym dreszczykiem. Na miejscu otrzymuje się kombinezony. To nie lada gratka dla grotołazów 🙂

Kletno
Kletno


Zalety
  • Cudne nacieki
  • Atrakcyjna dla turystów
  • Piękna okolica
Wady
  • Konieczność zamawiania biletów z wyprzedzeniem
Kletno Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie Kletno Kletno Kletno Jaskinia Niedźwiedzia

Stronie Śląskie noclegi

Stronie Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica
Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Wcześniej byłem tam jakieś 20 lat temu - od tego czasu sporo się zmieniło na plus. Super, obowiązkowe miejsce!

Jedno mnie boli - że przyżydziłem 10 zł na zdjęcia.

Edytowano: 2017-08-06 21:57:36

elżunia Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-02 na

koniecznie trzeba zwiedzic,fantastyczny kras ciekawie edukacyjnie

Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-12 na

proponuję szlakiem z Międzygórza i przy okazji dodałbym  Śnieżnik. A jaskinia bezsprzecznie najpiękniejsza w kraju.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021