Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Najpiękniejsza i najdłuższa jaskinia w Sudetach!
- Jaskinia Niedźwiedzia jest dostępna do zwiedzania
- Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem przez Internet (link poniżej)
- Płatny parking znajduje się koło Muzeum Ziemi, około 20-30 minut spacerkiem od wejścia do jaskini
- Można tę trasę pokonać odpłatnie kursującym tu minibusem
- Jaskinię zwiedza się około 45 minut, trasa jest oświetlona
- Temperatura to około 6 stopni Celsjusza przez cały rok
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce, które polecam zwiedzić choć raz w życiu. To perełka Kotliny Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów zachwyca cudowną szatą naciekową. Obecnie przygotowywana jest tu nowa trasa turystyczna z długim korytarzem i olbrzymią Salą Mastodonta! Pamiętaj, że bilety do jaskini trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!
Najpiękniejsza jaskinia w Polsce?
Jaskinia Niedźwiedzia to najpiękniejsza jaskinia w Polsce, obok Jaskini Raj w Chęcinach. Świętokrzyska odpowiedniczka jest znacznie mniejsza, ale również odznacza się cudnie zachowaną szatą naciekową! Zachwycają tu niemal wszystkie formy nacieków, które uformowały się tutaj jako potężne twory.
Parking i dojście do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia mieści się w Masywie Śnieżnika, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy, w bloku marmurów w górze Stromej (1166 m n.p.m.). Dojście do samej jaskini odbywa się pieszo lub kursującym na trasie mikrobusem. Samochód należy zostawić na parkingu płatnym, niedaleko Muzeum Ziemi w Kletnie. Spacer zajmie około 20-30 minut. Wejście do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się na wysokości około 800 m n.p.m. i zostało zabudowane pawilonem wejściowym, w którym mieszczą się kasy biletowe. Przed pawilonem na dzieci czeka plac zabaw.
Jaskinia Niedźwiedzia - zwiedzanie i warunki atmosferyczne
Trasa turystyczna liczy około 360 m i biegnie środkowym piętrem jaskini. Czas zwiedzania to około 40 minut. Trasa została dobrze przygotowana do zwiedzania, turyści poruszają się wygodnym chodnikiem. Nadaje się nawet dla dzieci. Grotołazi lubiący błoto i ciasne szczeliny nie będą tym obiektem specjalnie zachwyceni, chyba że trasą ekstremalną.
Dodatkowo Jaskinia Niedźwiedzia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona. Jest też przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Warto wziąć wygodne buty i ciepłą bluzę, bo temperatura pod ziemią wynosi 6 stopni Celsjusza i jest stała przez cały rok. Dodatkowo wysoka wilgotność, bliska 100 %, wzmaga poczucie chłodu.
Na trasie zwiedzania czeka niezwykłe, multimedialne widowisko do muzyki zespołu Metallica. Super przeżycie!
Piękne nacieki kalcytowe w Jaskini Niedźwiedziej
Jaskinia Niedźwiedzia słynie z przepięknej szaty naciekowej. Znajdziesz tu niemal wszystkie formy naciekowe z kalcytu. Są to stalaktyty zwisające ze stropu czyli sufitu jaskini, stalagmity wyrastające na spągu, czyli podłodze, czy stalagnaty i kolumny, które powstały z połączenia pierwszych i drugich. Dodatkowo ściany pokrywają polewy i draperie, a na spągu uformowały się misy martwicowe, w których można znaleźć perły jaskiniowe.
Nacieki mają przeróżne kształty, mniej lub bardziej fantazyjne, zadziwiające oczy. Można sobie tu wyobrazić wszystko, nawet postać z Krzyku czy kolejkę do bankomatu.
Szata naciekowa wytworzyła się tutaj dzięki unikalnemu mikroklimatowi - stabilna temperatura w granicach 6 stopni C, wilgotności powietrza w granicach 100 % oraz słaby ruch powietrza.
Skąd nazwa Jaskinia Niedźwiedzia? Szczątki kostne zwierząt plejstoceńskich
Ano pewnie słuszne masz skojarzenie z niedźwiedziem. Nazwę grota wzięła od niedźwiedzia jaskiniowego, którego szczątki wysypały się w momencie odsłonięcia jej otworu. A czy wiesz, że mimo tego, że był ogromny, większy od współczesnego, to bliżej mu było do krowy? Pod względem pożywienia, bo jadał rośliny. Padlinę konsumował niezwykle rzadko.
Inne zwierzęta w jaskini
Dawniej w jaskini ze zwierząt plejstoceńskich pojawiał się też lew jaskiniowy. Ten często żywił się młodymi niedźwiadkami. W namulisku znaleziono czaszkę lwa jaskiniowego. To ewenement na skalę światową, bo odkryto tylko takie trzy, tak dobrze zachowane. Był większy od dziś znanego lwa afrykańskiego, bo to dwa różne gatunki, ten nie miał grzywy, za to jego ciało porastała gruba i gęsta sierść. I dziś w jaskini spotyka się zwierzęta, przede wszystkim owady, ale najciekawsze są malutkie ssaki latające, czyli nietoperze. Zimuje tu nawet 1500 osobników.
Ochrona jaskini - rezerwat, kontrola ruchu turystycznego i rezerwacja biletów
Ruch w jaskini jest ograniczony ze względu na ochronę podziemnego mikroklimatu. Tylko w stabilnych warunkach, w tak zwanej strefie statycznej, nowa szata naciekowa może się tworzyć, a istniejąca nie ulegnie zniszczeniu. To wspaniałe dziedzictwo, tworzone przez naturę przez setki, a nawet tysiące lat. Koniecznością się więc troska o tak unikatową perłę. Dlatego bilety należy wcześniej rezerwować, bo nie ma gwarancji, że będą wolne miejsca, gdy zjawisz się w kasie obiektu. Od roku 1977 grotę chroni rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. To sprawia, że na trasie trzeba zachować szczególną ostrożność, nie można wnosić pokarmów ani napojów i kategorycznie nie wolno dotykać nacieków, a tym bardziej ich niszczyć.
Trasa ekstremalna w Jaskini Niedźwiedziej
Teraz w Jaskini Niedźwiedziej dostępna jest też trasa ekstremalna, czyli eksploracja tylko dla odważnych... i szczupłych, bo miejscami jest ciasno. Zwiedzanie tej trasy trwa około 3 godzin i schodzi się wtedy do niższych partii jaskini, jest dużo ciekawiej i z większym dreszczykiem. Na miejscu otrzymuje się kombinezony. To nie lada gratka dla grotołazów.
Odkrycie Jaskini Niedźwiedziej
Pierwszą komorę, nazwaną później Salą Niedźwiedzia, z powodu znalezionych licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego, odkryto 14 października 1966 roku. W kolejnych latach prowadzone były intensywne poszukiwania i prace badawcze, w efekcie których spenetrowano i poznano największą jak do tej pory jaskinię Sudetów Wschodnich. Ze względu na ogromne znaczenie naukowe oraz niezwykłą urodę tego podziemnego systemu, od roku 1977 Jaskinię Niedźwiedzią wraz z otaczającą ją otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Dla ruchu turystycznego udostępniono ją 11 czerwca 1983 roku.
Sala Mastodonta
W 2012 roku odkryto dalsze korytarze w dolnych partiach z ogromną i przepiękną Salą Mastodonta. Trwają prace, by udostępnić ją turystom. Już się nie umiem doczekać. Trasa będzie dłuższa od obecnej i najprawdopodobniej dostępna za osobnym biletem. Mastodont to prehistoryczny ssak z rzędu trąbowców, podobny do słonia.
Atrakcje w okolicy
W najbliższej okolicy warto też zajrzeć do Kopalni uranu i Muzeum Ziemi w Kletnie, a także pospacerować nad Zalewem w Starej Morawie. Ponad tymi atrakcjami wznoszą się wierzchołki gór. Niedaleko stąd na Śnieżnik w Masywie Śnieżnika z wieżą widokową, a także na Rudawiec w Górach Bialskich i Kowadło w Górach Złotych. Wszystkie te szczyty należą do Korony Gór Polski, a na Rudawiec i Kowadło ruszysz z tego samego parkingu w Bielicach leśniczówce.
Noclegi w okolicy
Będąc na południu ziemi kłodzkiej spaliśmy w wyjątkowym miejscu. To 4 Żywioły - Jurty w Sudetach w Starej Morawie na Dolnym Śląsku, z widokiem na zalew. Miejsce zachwyca, jurty też. To nasz trzeci glamping i jak dotąd, najlepszy. Jurta oferuje wszystko, prócz telewizora i to jest w tym najlepsze. Wiecie, że nawet się nie zorientowałam, że go nie ma? Łukasz mi uzmysłowił, ale też bez żalu. Jurty są luksusowe, jest łazienka z prysznicem, klimatyzacja, w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zmywarką, sypialnia na antresoli, wifi i parking, własny taras i wspólne miejsce na ognisko. Polecam gorąco!
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Film o atrakcji i nie tylko
Zapraszam jeszcze do naszego filmu, w którym nie tylko eksplorujemy tę piękną atrakcję, ale poznajemy i inne ciekawostki regionu.
Informacje praktyczne
Czynne codziennie prócz poniedziałków
Czwartki czynne od V do VIII
Bilety: aktualny cennik biletów i godziny zwiedzania znajdziesz na stronie: http://jaskinianiedzwiedzia.pl
Wymagana jest rezerwacja biletów, online lub telefonicznie 74/ 814-12-50
Czas zwiedzania jaskini to około 45 minut
Parking: płatny przy Muzeum Ziemi w Kletnie
Dalej dojście pieszo, około 30 minut (1 km)
Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne podjeżdżają pod pawilon jaskini
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno 18, Stronie Śląskie
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kopalnia Uranu w Kletnie, odległość: 1.5 km
- Zalew w Starej Morawie, odległość: 5.2 km
- Igliczna, odległość: 6.8 km
- Pałac w Żelaźnie, odległość: 21.6 km
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku, odległość: 23 km
- Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku, odległość: 23.5 km
- Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, odległość: 26.3 km
- Twierdza Kłodzka, odległość: 26.5 km
- Mury obronne w Paczkowie, odległość: 28 km
- Pałac Ławica i Folwark Szyfrów, odległość: 29.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!