Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

(4.7 głosów: 178)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Najpiękniejsza jaskinia w Polsce

Jaskinia Raj z bardzo bogatą szatą naciekową to najcudowniejsza jaskinia w Polsce, wraz z Jaskinią Niedźwiedzią w Kletnie. Raj leży na Wzgórzu Malik w Chęcinach, 10 km na południowy - zachód od Kielc, na obszarze rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Wejście do jaskini prowadzi sztuczną sztolnią wykopaną w miejscu, gdzie dawniej znajdował się otwór groty, odkryty w latach 60. XX wieku.Jaskinia Raj - zwiedzanie

Jaskinia Raj to typowa jaskinia krasowa rozwinięta w wapieniach. Długość tego naturalnego systemu wynosi 240 m, a głębokość 9,5 m. W 1972 roku 180 m korytarzy udostępniono do zwiedzania, które odbywa się pod określonymi zasadami i obwarowaniami liczebnymi, tak, aby nie zaszkodzić naturalnemu mikroklimatowi i naciekom. Dlatego bilety do jaskini najlepiej rezerwować wcześniej, poprzez oficjalną stronę jaskini.

Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj

Nacieki w Jaskini Raj

Jaskinia Raj to jedna z najpopularniejszych jaskiń w Polsce, a to ze względu na piękną, bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową, pokrywającą cały obiekt. Występują tu niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie pizolity - perły jaskiniowe.

Spąg korytarzy czyli dno wypełnia namulisko, w którym odnaleziono fragmenty szkieletów wielu zwierząt - niedźwiedzia jaskiniowego i brunatnego, mamuta, żubra pierwotnego, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowoła, lisa polarnego czy renifera. Stwierdzono też ślady pobytu w jaskini człowieka sprzed 50 tysięcy lat.Jaskinia jako rezerwat

Ze względu na bogatą szatę naciekową, walory naukowe i dydaktyczne Jaskinię Raj objęto ochroną jako rezerwat przyrody, jest też chronionym stanowiskiem archeologicznym. Ciekawostką jest to, iż w 1994 roku na Górze Malik zainstalowano Stację Geoekologiczną, badającą oddziaływanie zakładów przemysłu w rejonie Białego Zagłębia na mikroklimat wnętrza jaskini oraz na środowisko przyrodnicze jej okolicy.

Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj

Centrum Neandertalczyka

Obok Jaskini Raj w Chęcinach powstało nowoczesne, multimedialne Centrum Neandertalczyka, w którym zobaczyć można niezwykle realistyczne postaci w skórach, przedstawiające naszych przodków - neandertalczyków oraz mamuty - zwierzęta, które im na co dzień towarzyszyły, na które namiętnie polowali, a które wyginęły dawno dawno temu.Zalety
  • Cudne nacieki, naprawdę robią wrażenie
  • Ładna okolica
Wady
  • Trochę wojskowy sposób oprowadzania turystów
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Jaskinia Raj, autor Jaskinia Raj
Centrum Neandertalczyka Chęciny, Aragonit
Centrum Neandertalczyka Chęciny, mokunka
Centrum Neandertalczyka Chęciny, Aragonit

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 09:00–18:00
  • niedziela: 09:00–18:00

Adres

Jaskinia Raj
ul. Dobrzączka, Chęciny
Wzgórze Malik
tel. 41/ 346-55-18
www.jaskiniaraj.pl

GPS: 50°49'31N, 20°29'56E

Chęciny noclegi

Chęciny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°49'31N, 20°29'56E
19 kwiecień 2017
07 maj 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

piotr
21 wrzesień 2019 16:45

Byłem z całom rodzinom lata temu i robiłem zdjęcia filmowałem-tylko bez flesz.

oleander123
23 lipiec 2017 14:52

Byłam. Niesamowite widoki. Co do zdjęć, to już zapomniałam, ale chyba nie robiłam.

Karolina
13 wrzesień 2016 08:38

Bardzo ładna jaskinia krasowa. Dogodna lokalizacja, świetna trasa, choć trochę krótka. Wnętrza jaskini bardzo ładne, przewodnik też super! Słaba jednak infrastruktura wokół jaskini

Joanna
09 lipiec 2016 20:53

Byłam w 2012 r. Nie było szans na żadne zdjęcia w środku, nawet bez flesza. Niedosyt pozostał.

Marta
25 maj 2016 14:22

Niezapomniane wrażenia. Szkoda że nie można robić zdjęć we wnętrzu  jaskini.. ale decyzję rozumiem.

 

MarqoBiker
06 luty 2014 21:17

Właśnie czytałem o tym , jest też jakaś Osada Słowiańska . Wiec cały dzień zwiedzania .

mokunka
07 październik 2013 11:00

Jaskinia jest przepiekna, bylam tam pare lat temu (bez awizowania się) i czaczalam, czekalam i ...czekalam , az w koncu jakies wolne miejsca sie znalazly. Super ciekawie w Jaskini Raj!

Robert B
06 luty 2013 15:17

Super wycieczka. Tylko pozazdrościć

Kraj
12 listopad 2011 19:05

Jaskinia jest super! Jeszcze nigdy czegoś tak cudownego nie widziałem!

Jaskinia Raj na blogu

Podziemna Polska. Top 8 atrakcji pod ziemią

Zwiedzanie podziemne to bardzo fajna sprawa, o czym może nie wszyscy wiedzą. Specyficzne warunki sprawiają, że podziemne eskapady zawsze dodają dreszczyku emocji i stają się przygodą. Tutaj wszyscy stajemy się do siebie podobni, w traperach, w cieplejszym odzieniu, bo pod ziemią zwykle nie jest cieplej niż 10 stopni Celsjusza, a może być nawet koło 6. Do tego często kapie na głowę, no i zwykle brakuje światła. Jeśli do tego wszystkiego dodać nietoperze i pająki, robi się naprawdę ciekawie. Już mi się podoba, a Tobie? Jeśli Cię zachęciłam, to ten tekst jest dla Ciebie, zobacz najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce!

27 luty 2020 13:22
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację