Kadzielnia w Kielcach. Rezerwat z tyrolką i jaskiniami

Kadzielnia to malownicze wzniesienie (295 m n.p.m.) w sercu Kielc, przecięte wyrobiskiem dawnego kamieniołomu. Niegdyś wydobywano tu wapienie dewońskie, budujące tę krainę, a powstałe w warunkach barwnej rafy koralowej ciepłego morza. Dziś to miejsce zabawy i rekreacji. Rezerwat tworzy tu efektowna Skała Geologów, którą z bliska poznasz wspinając się na nią (uwaga, zdarzają się upadki), albo zjeżdżając koło niej tyrolką. Polecam, świetne wrażenia. Ponadto czeka tu amfiteatr znany wszystkim z telewizji i nocy kabaretowych oraz podziemna trasa w jaskiniach na Kadzielni. Łączy ona 3 jaskinie, a w ogóle w Kadzielni jaskiń znajdziesz ponad 20. Ścieżki spacerowe i punkty widokowe pozwalają w pełni cieszyć się tym miejscem.

Kadzielnia - lokalizacja i dojazd
Kadzielnia (295 m n.p.m.) to popularny w Kielcach rezerwat przyrody nieożywionej, położony na obszarze wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Rezerwat ten wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego UNESCO. Dojedziesz tu ulicą Krakowską, na miejscu jest parking.

Atrakcje Kadzielni. Tyrolka, amfiteatr i jaskinie
Kadzielnia przyciąga mieszkańców i turystów. To najpopularniejsza atrakcja Kielc. Czeka tu wiele ścieżek spacerowych, które prowadzą zarówno dołem, jak i górą, po ścianach skalnych, oferując piękne panoramy z punktów widokowych.
Bardzo lubiana jest tutaj tyrolka. Trasa ma 600 metrów i składa się z 3 odcinków. Fruniesz nią nawet 40 metrów ponad ziemią, obok Skały Geologów. Nie obawiaj się, przed zjazdem jest szkolenie i nie ruszysz w trasę, dopóki się nie nauczysz. Po drodze trzeba samodzielnie manewrować sprzętem, ale jest to dość łatwe do opanowania. Sam zjazd może wydawać się straszny, ale taki nie jest. Nie włączył mi się żaden lęk, ani wysokości, ani przestrzeni. Drugi zjazd jest już połowę tańszy, a kolejne za darmo.
Kadzielnia stanowi jedno z najbardziej spektakularnych stanowisk krasowych regionu świętokrzyskiego. Występuje tu system powierzchniowych i podziemnych form krasowych, m.in. jaskinie, których naliczono dotąd ponad 20. Najdłuższe z tutejszych jaskiń to Szczelina (200 m), Prochownia (111 m) i Jaskinia Wschodnia (108 m). Od 2004 roku ich podziemne korytarze noszą nazwę Jaskinia Odkrywców, która jest udostępniona dla turystów.
U stóp Kadzielni powstał park rekreacyjny z pięknym, ogromnym amfiteatrem, w którym od lat odbywają się koncerty i inne imprezy. Znany jest on z telewizji, np. z nocy kabaretowych. Rozlewa się tu Jezioro Szmaragdowe.




Dawny kamieniołom
Od XVII wieku na Kadzielni istniał kamieniołom, z którego czerpano surowiec do wypalania wapna. Z czasem powstało potężne wyrobisko, zalewane wodami podziemnymi. Dziś prace wydobywcze już nie są tu prowadzone. Jest to obszar chroniony prawnie, gdyż przedstawia dużą wartość naukową i krajobrazową.

Skąd nazwa Kadzielnia?
Istnieje kilka teorii wyjaśniających nazwę Kadzielni. Najbardziej prawdopodobna wydaje się taka, że kiedy w XIX wieku działały tutaj wapienniki i wypalano wapień, to dym kierował się do centrum, wpychał się ludziom do mieszkań i po prostu ich dusił. Stąd Kadzielnia. Potwierdzają to sprawy, które w tym czasie były założone w sądzie na ten temat.
W Internecie możesz przeczytać też o innej teorii. Podobno rósł tu jałowiec. Kadzielnik zbierał go dla biskupa, by zaoszczędzić na prawdziwym kadzidle. Historycy twierdzą jednak, że to fikcja, tym bardziej że duchowni nie skąpiliby na symbol modlitw unoszących się do Wszechmocnego.

Informacje praktyczne
Kadzielnia - Geopark Świętokrzyski
ul. Poniatowskiego, Kielce
Godziny otwarcia: czynne całą dobę
Wstęp bezpłatny
Noclegi w Kielcach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jaskinia Raj, odległość: 9.2 km
- Kościół Św. Bartłomieja w Chęcinach, odległość: 13 km
- Zamek w Chęcinach, odległość: 13.1 km
- Centrum Leonardo Da Vinci w Chęcinach, odległość: 13.8 km
- Dąb Bartek, odległość: 14.1 km
- Skansen w Tokarni, odległość: 16.9 km
- Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, odległość: 17.3 km
- Łysica w Górach Świętokrzyskich, odległość: 19.9 km
- Drewniany kościół w Mnichowie, odległość: 25.4 km
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, odległość: 28.3 km