Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Aktualizacja: 2024-02-13
Łysica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. (w różnych źródłach można znaleźć również inne wysokości  - 613 m czy 612 m).  To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, nazywany też Górą Świętej Katarzyny. Leży w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu. Obszar ten chroniony jest przez Świętokrzyski Park Narodowy, a wstęp na ten teren jest płatny. Uważa się, że dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego, stąd region jest otoczony mgiełką tajemnicy i często kojarzony z czarownicami.

Łysica
Łysica

Łysica w Koronie Gór Polski

Szczyt posiada dwa wierzchołki - wschodni wierzchołek to Skała Agaty czy też Zamczysko, zaś zachodni to Łysica.  Przez lata wierzchołek o nazwie Łysica był uważany na najwyższy punkt regionu, ale po najnowszych pomiarach okazało się, że to druga kulminacja o nazwie Skała Agaty ma kilkadziesiąt centymetrów więcej. Tak dokładnie to zachodni wierzchołek Łysicy ma 613,31 m n.p.m., zaś wschodni, czyli Agata - 613,96 m n.p.m. 

Oba wierzchołki oddalone są od siebie o około 700 metrów, dzieli je płaski odcinek szlaku, ale bywa on błotnisty. Pieczątkę odnajdziesz na niższym wierzchołku o nazwie Łysica, który nadal uważany jest za oficjalny wierzchołek Korony. Poznasz go po wysokim, drewnianym krzyżu, stojącym na gołoborzu. My zaliczyliśmy obydwa wierzchołki i tym sposobem na pewno mamy kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

Pieczątka na Łysicy
Pieczątka na Łysicy

Szlak na Łysicę

U podnóża Łysicy ulokowała się miejscowość o nazwie Święta Katarzyna. To z niej najlepiej wyruszyć na szczyt szlakiem czerwonym im. Edmunda Massalskiego. To Główny Szlak Świętokrzyski. W około 1 godzinkę dojdziesz nim na szczyt, po drodze mijając np. źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. 

Szlak jest bardzo malowniczy i zielony. Większość trasy wędruje się przez las. Częściowo po drewnianych schodach, większość po szlaku terenowym, pod koniec po potrzaskanych głazach. Na szczycie stoi krzyż oraz znajdziesz pieczątkę, którą można odbić sobie do książeczki. 700 metrów dalej pojawia się tabliczka z nazwą Skała Agaty, nieco poza szlakiem wznosi się wśród drzew okazała skała, a za nią roztacza gołoborze.

Dalej za Łysicą i Skałą Agaty tym samym szlakiem można podążać na Święty Krzyż (595 m n.p.m.), zwany Łyścem lub Łysą Górą, ze słynnym klasztorem i tarasami widokowymi.

Szlak czerwony na Łysicę
Szlak czerwony na Łysicę
Łysica
Łysica

 

Świętokrzyski Park Narodowy

Zarówno Łysica, jak i Skała Agaty, leżą na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Żeby się tu dostać, należy wykupić bilet (z Kartą Dużej Rodziny wejście bezpłatne). Kasa znajduje się kilkaset metrów za parkingiem w Świętej Katarzynie. 

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór Europy. Przez to już mocno zerodowane, czyli zniszczone. Nie szczycą się imponującymi wysokościami, za to oferują malownicze i stosunkowo łatwe szlaki, które mogą przemierzać również mniej wprawni turyści, ze słabszą kondycją albo po prostu Ci, którzy szukają w górach relaksu, a nie wyczynów.

Szlak czerwony na Łysicę
Szlak czerwony na Łysicę

Gołoborze na Łysicy

Góry Świętokrzyskie słyną z gołoborzy. Ale co to takiego? To rodzaj rumowiska skalnego, które pokrywa stoki górskie. Charakterystyczne potrzaskane głazy spotkasz nie tylko na Łysicy, ale również na Świętym Krzyżu. Nazwa gołoborze powstała za sprawą miejscowej ludności, która tak określała tutejsze obszary bezleśne, czyli gołe od boru.

Gołoborze na Skale Agaty
Gołoborze na Skale Agaty
Gołoborze na Łysicy
Gołoborze na Łysicy

 

Gdzie zjeść i spać pod Łysicą

Na spanie pod samą Łysicą, w Świętej Katarzynie polecamy gorąco pięknie położony i zaciszny Pensjonat Łysica wellnes&spa z pysznym jedzeniem i ofertą relaksu. W pobliżu na mieście ugości Cię też Smaczna Chatka z regionalnymi daniami. Zjedliśmy tu np. męcybuły z mięsem i popularną zupę lokalną - zalewajkę.

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty

Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka

 

Łysica w mediach społecznościowych

Zapraszamy na nasz Post o Łysicy, który cieszył się dużą popularnością

Film o Łysicy i Górach Świętokrzyskich

Zapraszamy również na nasz film o zdobywaniu Łysicy i innych atrakcjach regionu:

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp płatny na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Łysica
Szlak czerwony

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łysica
Pensjonat Łysica
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Brama wejściowa do parku
Łysica
Łysica
(4.5 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Jaszmir
Jaszmir
Chciałbym tylko wtrącić, że według najnowszych badań Skała Agaty ma 614 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich. Proszę o poprawienie 🙂 pozdrawiam
Niewdziecznik
Najwyzszy szczyt najstarszycj Gór Polski. Bardzo łatwe podejście
Avatar użytkownika marta
marta

piękne miejsce i widok

Avatar użytkownika DoRi
DoRi

W tym roku będzie moja 😁

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Bo teraz była naprawdę wyjątkowa jesień, długa, piękna kolorowa 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024