Łysica
Łysica w Górach Świętokrzyskich
(4.5 głosów: 129)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. (w różnych źródłach można znaleźć również inne wysokości  - 613 m czy 612 m).  To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, nazywany też Górą Świętej Katarzyny. Leży w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu. Obszar ten chroniony jest przez Świętokrzyski Park Narodowy, a wstęp na ten teren jest płatny. Uważa się, że dawniej Łysica była ośrodkiem kultu pogańskiego, stąd region jest otoczony mgiełką tajemnicy i często kojarzony z czarownicami.

Łysica
Łysica

Łysica w Koronie Gór Polski

Szczyt posiada dwa wierzchołki - wschodni wierzchołek to Skała Agaty czy też Zamczysko, zaś zachodni to Łysica.  Przez lata wierzchołek o nazwie Łysica był uważany na najwyższy punkt regionu, ale po najnowszych pomiarach okazało się, że to druga kulminacja o nazwie Skała Agaty ma kilkadziesiąt centymetrów więcej. Tak dokładnie to zachodni wierzchołek Łysicy ma 613,31 m n.p.m., zaś wschodni, czyli Agata - 613,96 m n.p.m. Oba wierzchołki oddalone są od siebie o około 700 metrów, dzieli je płaski odcinek szlaku, ale bywa on błotnisty. Pieczątkę odnajdziesz na niższym wierzchołku o nazwie Łysica, który nadal uważany jest za oficjalny wierzchołek Korony. Poznasz go po wysokim, drewnianym krzyżu, stojącym na gołoborzu. My zaliczyliśmy obydwa wierzchołki i tym sposobem na pewno mamy kolejny szczyt do Korony Gór Polski.

Pieczątka na Łysicy
Pieczątka na Łysicy

Szlak na Łysicę

U podnóża Łysicy ulokowała się miejscowość o nazwie Święta Katarzyna. To z niej najlepiej wyruszyć na szczyt szlakiem czerwonym im. Edmunda Massalskiego. To Główny Szlak Świętokrzyski. W około 1 godzinkę dojdziesz nim na szczyt, po drodze mijając np. źródełko i kapliczkę Św. Franciszka. 

Szlak jest bardzo malowniczy i zielony. Większość trasy wędruje się przez las. Częściowo po drewnianych schodach, większość po szlaku terenowym, pod koniec po potrzaskanych głazach. Na szczycie stoi krzyż oraz znajdziesz pieczątkę, którą można odbić sobie do książeczki. 700 metrów dalej pojawia się tabliczka z nazwą Skała Agaty, nieco poza szlakiem wznosi się wśród drzew okazała skała, a za nią roztacza gołoborze.

Dalej za Łysicą i Skałą Agaty tym samym szlakiem można podążać na Święty Krzyż (595 m n.p.m.), zwany Łyścem lub Łysą Górą, ze słynnym klasztorem i tarasami widokowymi.Szlak czerwony na Łysicę
Szlak czerwony na Łysicę
Łysica
Łysica

 

Świętokrzyski Park Narodowy

Zarówno Łysica, jak i Skała Agaty, leżą na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Żeby się tu dostać, należy wykupić bilet (z Kartą Dużej Rodziny wejście bezpłatne). Kasa znajduje się kilkaset metrów za parkingiem w Świętej Katarzynie. 

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór Europy. Przez to już mocno zerodowane, czyli zniszczone. Nie szczycą się imponującymi wysokościami, za to oferują malownicze i stosunkowo łatwe szlaki, które mogą przemierzać również mniej wprawni turyści, ze słabszą kondycją albo po prostu Ci, którzy szukają w górach relaksu, a nie wyczynów.

Szlak czerwony na Łysicę
Szlak czerwony na Łysicę

Gołoborze na Łysicy

Góry Świętokrzyskie słyną z gołoborzy. Ale co to takiego? To rodzaj rumowiska skalnego, które pokrywa stoki górskie. Charakterystyczne potrzaskane głazy spotkasz nie tylko na Łysicy, ale również na Świętym Krzyżu. Nazwa gołoborze powstała za sprawą miejscowej ludności, która tak określała tutejsze obszary bezleśne, czyli gołe od boru.Gołoborze na Skale Agaty
Gołoborze na Skale Agaty
Gołoborze na Łysicy
Gołoborze na Łysicy

 

Gdzie zjeść i spać pod Łysicą

Na spanie pod samą Łysicą, w Świętej Katarzynie polecamy gorąco pięknie położony i zaciszny Pensjonat Łysica wellnes&spa z pysznym jedzeniem i ofertą relaksu. W pobliżu na mieście ugości Cię też Smaczna Chatka z regionalnymi daniami. Zjedliśmy tu np. męcybuły z mięsem i popularną zupę lokalną - zalewajkę.

Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Pensjonat Łysica
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka

 

Łysica w mediach społecznościowych

Zapraszamy na nasz Post o Łysicy, który cieszył się dużą popularnościąPosted by Polskie Szlaki on Oryginalny post

Film o Łysicy i Górach Świętokrzyskich

Zapraszamy również na nasz film o zdobywaniu Łysicy i innych atrakcjach regionu:

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp płatny na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Adres

Łysica
Szlak czerwony

GPS: 50°53'30N, 20°53'48E

Święta Katarzyna noclegi

Święta Katarzyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Łysica
Pensjonat Łysica
Smaczna Chatka
Smaczna Chatka
Brama wejściowa do parku, violus
Łysica, Sylwester Jędrzejczak
Łysica, Paweł Gąsiorek
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Jaszmir
Chciałbym tylko wtrącić, że według najnowszych badań Skała Agaty ma 614 m.n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich. Proszę o poprawienie 🙂 pozdrawiam
Niewdziecznik
Najwyzszy szczyt najstarszycj Gór Polski. Bardzo łatwe podejście
marta

piękne miejsce i widok

DoRi

W tym roku będzie moja 😁

Anna Piernikarczyk

Bo teraz była naprawdę wyjątkowa jesień, długa, piękna kolorowa 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023