Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor na Świętym Krzyżu

(4.5 głosów: 96)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na szczycie Świętego Krzyża (Łysiec, 595 m n.p.m.) stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - dawne opactwo benedyktyńskie i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego - cel wycieczek wielu turystów. W sezonie bywa tu tłoczno, choć generalnie Góry Świętokrzyskie należą do zacisznych zakątków Polski.

Historia klasztoru

Data założenia klasztoru benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Najprawdopodobniej jest to fundacja Bolesława Chrobrego z początku XI wieku. O powstaniu klasztoru mówi opowiadanie o Św. Emeryku, który, jeśli wierzyć legendzie będąc w Polsce w 1006 roku u grobu Św. Wojciecha polował w Górach Świętokrzyskich. Urzeczony tym miejscem, poprosił Bolesława o ufundowanie opactwa. Zwiedzanie zespołu obiektów sakralnych rozpoczyna się przy efektownej furcie klasztornej - głównym wejściu ujętym w portal barokowy z piaskowca. Ale tutaj furta obejmuje również przyległe pomieszczenie o sklepieniu kolebkowym z lunetami zdobionymi stiukową dekoracją.



Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu

Sanktuarium

Wśród zabudowań rozmiarami i znaczeniem wyróżnia się kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni. Trwając na tym miejscu ponad tysiąc lat zmieniał kształt wielokrotnie. Obecna świątynia wzniesiona została pod koniec XVIII wieku, w stylu barokowo - klasycystycznym. Jest murowana z cegły, orientowana, jednonawowa, na planie prostokąta. Klasycystyczne wnętrze kościoła urzeka pięknem, ciepłem i prostotą. Świątynia skrywa relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym zginął Jezus Chrystus. Stąd wzięła się nazwa szczytu, całych gór świętokrzyskich i województwa.

Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu

Krypta Wiśniowieckiego

W krypcie z boku klasztoru, do której prowadzą schodki, złożone jest ciało w przeszklonej trumnie. Uważa się, że jest to Jeremi Wiśniowiecki - ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Obecnie jego zmumifikowane ciało odziane jest w kostium odtwórcy roli księcia w filmie "Ogniem i mieczem" reżyserii Jerzego Hoffmana.  Ponadto w krypcie zobaczyć można trumny z ciałami benedyktynów, którzy niegdyś byli gospodarzami tego klasztoru.

Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu

Adres

Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Święty Krzyż 1, Bieliny, Nowa Słupia
tel. 41/ 317-70-21
www.swietykrzyz.pl

GPS: 50°51'33N, 21°3'11E

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Klasztor na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
Byłem parę razy. Piękne położenie, piękna panorama okolic, dwa warianty dojścia w tym ten od Nowej Słupi taki trochę górski, po prostu pod górę i częściowo po kamieniach. Bardzo atrakcyjnie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023