Klasztor na Świętym Krzyżu
Na szczycie Świętego Krzyża (Łysiec, 595 m n.p.m.) stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - dawne opactwo benedyktyńskie i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego - cel wycieczek wielu turystów. W sezonie bywa tu tłoczno, choć generalnie Góry Świętokrzyskie należą do zacisznych zakątków Polski.
Historia klasztoru
Data założenia klasztoru benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Najprawdopodobniej jest to fundacja Bolesława Chrobrego z początku XI wieku. O powstaniu klasztoru mówi opowiadanie o Św. Emeryku, który, jeśli wierzyć legendzie będąc w Polsce w 1006 roku u grobu Św. Wojciecha polował w Górach Świętokrzyskich. Urzeczony tym miejscem, poprosił Bolesława o ufundowanie opactwa. Zwiedzanie zespołu obiektów sakralnych rozpoczyna się przy efektownej furcie klasztornej - głównym wejściu ujętym w portal barokowy z piaskowca. Ale tutaj furta obejmuje również przyległe pomieszczenie o sklepieniu kolebkowym z lunetami zdobionymi stiukową dekoracją.
Sanktuarium
Wśród zabudowań rozmiarami i znaczeniem wyróżnia się kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni. Trwając na tym miejscu ponad tysiąc lat zmieniał kształt wielokrotnie. Obecna świątynia wzniesiona została pod koniec XVIII wieku, w stylu barokowo - klasycystycznym. Jest murowana z cegły, orientowana, jednonawowa, na planie prostokąta. Klasycystyczne wnętrze kościoła urzeka pięknem, ciepłem i prostotą. Świątynia skrywa relikwie drzewa Krzyża Świętego, na którym zginął Jezus Chrystus. Stąd wzięła się nazwa szczytu, całych gór świętokrzyskich i województwa.
Krypta Wiśniowieckiego
W krypcie z boku klasztoru, do której prowadzą schodki, złożone jest ciało w przeszklonej trumnie. Uważa się, że jest to Jeremi Wiśniowiecki - ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Obecnie jego zmumifikowane ciało odziane jest w kostium odtwórcy roli księcia w filmie "Ogniem i mieczem" reżyserii Jerzego Hoffmana. Ponadto w krypcie zobaczyć można trumny z ciałami benedyktynów, którzy niegdyś byli gospodarzami tego klasztoru.
Informacje praktyczne
Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Święty Krzyż 1, Bieliny, Nowa Słupia
tel. 41/ 317-70-21
www.swietykrzyz.pl
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Główny Szlak Świętokrzyski, odległość: 0 km
- Święty Krzyż, odległość: 0 km
- Świętokrzyski Park Narodowy, odległość: 0.4 km
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, odległość: 2.4 km
- Łysica w Górach Świętokrzyskich, odległość: 11.6 km
- Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, odległość: 14.4 km
- Zamek Krzyżtopór, odległość: 24.3 km
- Kolegiata w Opatowie, odległość: 26.6 km
- Brama Warszawska w Opatowie, odległość: 26.6 km
- Pałac w Kurozwękach, odległość: 29.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!