Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kolegiata Św. Marcina w Opatowie to budowla romańska, orientowana, reprezentująca kilka stylów architektonicznych. Zbudowano ją w XII wieku z ciosów miejscowego piaskowca na rzucie krzyża łacińskiego jako świątynię trójnawową, bazylikową z transeptem i dwuwieżową fasadą. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.Wieże zwieńczone obecnie barokowymi hełmami baniastymi powstały na przedłużeniu naw bocznych, od strony zachodniej wznosi się romańska wieża południowa, zaś północna wieża jest oryginalna jedynie w najniższej partii, góra została nadbudowana w I połowie XVI wieku z łamanego kamienia.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie

Całe wnętrze świątyni pokryte jest barokową XVIII-wieczną polichromią. Wystrój kolegiaty jest bogaty i wart zobaczenia, ale na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny Szydłowieckich autorstwa wybitnych włoskich kamieniarzy pracujących przy budowie Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

To tutaj powstał pierwszy dziecięcy nagrobek po północnej stronie Alp, poza tym w kolegiacie znajduje się XVI-wieczna płyta odlana z brązu ufundowana przez hetmana Jana Tarnowskiego, tzw. "Lament Opatowski" - płaskorzeźba przedstawiająca 41 postaci zatrwożonych śmiercią Krzysztofa Szydłowieckiego (kanclerza wielkiego koronnego króla Zygmunta I Starego). Bardzo cenny jest też wielki gotycki krucyfiks wiszący na ścianie.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie


Ciekawostką w kolegiacie są batalistyczne sceny wymalowane na ścianach, przedstawiają słynne polskie wygrane bitwy, aby podnieść morale uczestników sejmików, które tutaj się niegdyś odbywały.

Kolegiatę można odpłatnie zwiedzać z przewodnikiem. W pobliżu koniecznie zobaczyć trzeba Bramę Warszawską, będącą elementem dawnych murów miejskich. Mieści się w niej punkt Informacji Turystycznej.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie


Kolegiata Św. Marcina
ul. Kolegiacka, Opatów
tel. 15/ 868-27-64
www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl

Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata Św. Marcina w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie Kolegiata w Opatowie

Opatów noclegi

Opatów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020