Kolegiata w Opatowie

Zdjęcia (15)

Kolegiata Św. Marcina w Opatowie to budowla romańska, orientowana, reprezentująca kilka stylów architektonicznych. Zbudowano ją w XII wieku z ciosów miejscowego piaskowca na rzucie krzyża łacińskiego jako świątynię trójnawową, bazylikową z transeptem i dwuwieżową fasadą. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.Wieże zwieńczone obecnie barokowymi hełmami baniastymi powstały na przedłużeniu naw bocznych, od strony zachodniej wznosi się romańska wieża południowa, zaś północna wieża jest oryginalna jedynie w najniższej partii, góra została nadbudowana w I połowie XVI wieku z łamanego kamienia.

Całe wnętrze świątyni pokryte jest barokową XVIII-wieczną polichromią. Wystrój kolegiaty jest bogaty i wart zobaczenia, ale na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny Szydłowieckich autorstwa wybitnych włoskich kamieniarzy pracujących przy budowie Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.To tutaj powstał pierwszy dziecięcy nagrobek po północnej stronie Alp, poza tym w kolegiacie znajduje się XVI-wieczna płyta odlana z brązu ufundowana przez hetmana Jana Tarnowskiego, tzw. "Lament Opatowski" - płaskorzeźba przedstawiająca 41 postaci zatrwożonych śmiercią Krzysztofa Szydłowieckiego (kanclerza wielkiego koronnego króla Zygmunta I Starego). Bardzo cenny jest też wielki gotycki krucyfiks wiszący na ścianie.

Ciekawostką w kolegiacie są batalistyczne sceny wymalowane na ścianach, przedstawiają słynne polskie wygrane bitwy, aby podnieść morale uczestników sejmików, które tutaj się niegdyś odbywały.

Kolegiatę można odpłatnie zwiedzać z przewodnikiem. W pobliżu koniecznie zobaczyć trzeba Bramę Warszawską, będącą elementem dawnych murów miejskich. Mieści się w niej punkt Informacji Turystycznej.

Kolegiata Św. Marcina
ul. Kolegiacka, Opatów
tel. 15/ 868-27-64
www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko
Zajazd Przystocze

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: