Kolegiata w Opatowie

Kolegiata w Opatowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kolegiata Św. Marcina w Opatowie to budowla romańska, orientowana, reprezentująca kilka stylów architektonicznych. Zbudowano ją w XII wieku z ciosów miejscowego piaskowca na rzucie krzyża łacińskiego jako świątynię trójnawową, bazylikową z transeptem i dwuwieżową fasadą. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.

Wieże zwieńczone obecnie barokowymi hełmami baniastymi powstały na przedłużeniu naw bocznych, od strony zachodniej wznosi się romańska wieża południowa, zaś północna wieża jest oryginalna jedynie w najniższej partii, góra została nadbudowana w I połowie XVI wieku z łamanego kamienia.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie


Całe wnętrze świątyni pokryte jest barokową XVIII-wieczną polichromią. Wystrój kolegiaty jest bogaty i wart zobaczenia, ale na szczególną uwagę zasługują XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny Szydłowieckich autorstwa wybitnych włoskich kamieniarzy pracujących przy budowie Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

To tutaj powstał pierwszy dziecięcy nagrobek po północnej stronie Alp, poza tym w kolegiacie znajduje się XVI-wieczna płyta odlana z brązu ufundowana przez hetmana Jana Tarnowskiego, tzw. "Lament Opatowski" - płaskorzeźba przedstawiająca 41 postaci zatrwożonych śmiercią Krzysztofa Szydłowieckiego (kanclerza wielkiego koronnego króla Zygmunta I Starego). Bardzo cenny jest też wielki gotycki krucyfiks wiszący na ścianie.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie

Ciekawostką w kolegiacie są batalistyczne sceny wymalowane na ścianach, przedstawiają słynne polskie wygrane bitwy, aby podnieść morale uczestników sejmików, które tutaj się niegdyś odbywały.

Kolegiatę można odpłatnie zwiedzać z przewodnikiem. W pobliżu koniecznie zobaczyć trzeba Bramę Warszawską, będącą elementem dawnych murów miejskich. Mieści się w niej punkt Informacji Turystycznej.

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie


Kolegiata Św. Marcina
ul. Kolegiacka, Opatów
tel. 15/ 868-27-64
www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl

Noclegi w Opatowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata Św. Marcina w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
Kolegiata w Opatowie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 47)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024