Opis Szydłowa

Szydłów to piękne miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim, około 40 km od stolicy regionu - Kielc. Ośrodek bywa nazywany "polskim Carcassonne", bowiem zachował się tutaj XIV-wieczny układ urbanistyczny kryjący architektoniczne perełki średniowiecznego miasta i wspaniałe mury obronne, okalające starówkę. Widok ten robi niemałe wrażenie, bo rzadko już dziś taki widok dostępny jest w polskich miastach. Szydłów słynie też ze śliwki, jest tutaj nawet organizowane Święto Śliwki, a dodatkowo można przez cały rok kupić lokalną śliwkę w czekoladzie.Historia Szydłowa

Szydłów to jedno z najstarszych polskich zespołów miejskich, pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1191 roku. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, a rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i wzniósł okazały kościół. Po powstaniu styczniowym Szydłów, jak wiele miast w Polsce utracił prawa miejskie, ale w 2019, po 150 lat znów je odzyskał i teraz może ponownie szczycić się mianem miasta!

Szydłów Brama Krakowska
Szydłów Brama Krakowska

Zabytki w Szydłowie

Średniowieczne budowle do dzisiaj zdobią szydłowską Starówkę, turyści zachwycać mogą się świetnie zachowanymi obwarowaniami z okazałą Bramą Krakowską oraz ruinami gotyckiego zamku. Z zabytków sakralnych uwagę przykuwa kościół farny Św. Władysława, niewielki kościółek Wszystkich Świętych oraz Synagoga.

Atrakcje w okolicy

Również malownicza okolica Szydłowa przyciąga turystów swymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Utworzono tu Chmielnicko-Szydłowski Obszar Chronionego Krajobrazu, w obrębie którego leży potężny zalew Chańcza z utworzoną tu plażą miejską.

Szydłów Brama Krakowska
Szydłów polski Carcassonne
Szydłów


Szydłów Szydłów kościół Św. Władysława Szydłów kościół Św. Władysława Szydłów kościół Św. Władysława Szydłów kościół Św. Władysława Szydłów Szydłów Szydłów Izba Wójta Szydłów Szydłów Szydłów Szydłów Brama Krakowska Szydłów Szydłów zamek Szydłów Szydłów Szydłów Skarbczyk Szydłów Szydłów Synagoga Szydłów Szydłów Szydłów brama Szydłów Szydłów mury Szydłów Szydłów Szydłów Szydłów zamek Szydłów Brama w Szydłowie Szydłów Szydłów Szydłów Szydłów Szydłów ruiny kościoła św. Ducha Szydłów Szydłów Szydłów kościół Św. Władysława Szydłów

Szydłów noclegi

Szydłów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Szydłowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Szydłów na blogu

Zdjęcie Polskie Carcassonne czyli świętokrzyski Szydłów
Polskie Carcassonne czyli świętokrzyski Szydłów
Szydłów to unikatowa, ciekawa miejscowość leżąca około 40 km od Kielc. Dlaczego unikatowa? Ano zachował się tutaj system średniowiecznych obwarowań miasta, w ramach którego przetrwał oryginalny układ urbanistyczny. Najciekawszym elementem, przywołującym turystów już z głównej drogi jest okazała i ładnie odremontowana Brama Krakowska, która wprowadza do głębi ośrodka. Tam czekają ruiny zamku z Muzeum, rzeźby polskich …
Wokół turystyki · 2015-07-09 12:12:12

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-09 na

Polecam odwiedzenie Szydłowa podczas Święta Śliwki. Odbywa się w sierpniu i jest fantastyczne!Na stoiskach można zobaczyć i skosztować różne gatunki sliwek, kupić nalewkę- śliwowicę. Widziałam tam pokaz suszenia owoców starodawną metodą ziemną na tak zwanych laskach. Poza tym występy zespołów i inne atrakcje. Na prawdę warto. Polecam :-)

Poniżej prezentacja niektórych odmian śliwek podczas tego Święta...

Avatar użytkownika
Jerzy Jan Krajtroter 4958 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-10 na

... BYŁEM PODCZAS MOJEJ ROWEROWEJ WYPRAWY "SZLAKIEM ZYGMUNTA AUGUSTA I BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY" W VII 2012 ....

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-11-26 na

Jak bylam w Szydłowie to właśnie przez owa bramę wchodzilam.Starówka, zamek, synagoga no i te tak dobrze zachowane mury obronne.Jedno z ciekawszych miasteczek woj.świętokrzyskiego.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-22 na

do szydłowa warto podjechać od strony bramy i przejśc całą starówke wraz z zamkiem.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-01 na

A do Szydłowa to planujemy zajechać za jakiś tydzień, dwa, kurcze pogoda nam figla robi, już bym się wyrwała!

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021