Szydłów to piękne miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim, około 40 km od stolicy regionu - Kielc. Ośrodek bywa nazywany "polskim Carcassonne", bowiem zachował się tutaj XIV-wieczny układ urbanistyczny kryjący architektoniczne perełki średniowiecznego miasta i wspaniałe mury obronne, okalające starówkę. Widok ten robi niemałe wrażenie, bo rzadko już dziś taki widok dostępny jest w polskich miastach. Szydłów słynie też ze śliwki, jest tutaj nawet organizowane Święto Śliwki, a dodatkowo można przez cały rok kupić lokalną śliwkę w czekoladzie.
Historia Szydłowa
Szydłów to jedno z najstarszych polskich zespołów miejskich, pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1191 roku. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, a rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i wzniósł okazały kościół. Po powstaniu styczniowym Szydłów, jak wiele miast w Polsce utracił prawa miejskie, ale w 2019, po 150 lat znów je odzyskał i teraz może ponownie szczycić się mianem miasta!

Zabytki w Szydłowie
Średniowieczne budowle do dzisiaj zdobią szydłowską Starówkę, turyści zachwycać mogą się świetnie zachowanymi obwarowaniami z okazałą Bramą Krakowską oraz ruinami gotyckiego zamku. Z zabytków sakralnych uwagę przykuwa kościół farny Św. Władysława, niewielki kościółek Wszystkich Świętych oraz Synagoga.
Atrakcje w okolicy
Również malownicza okolica Szydłowa przyciąga turystów swymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Utworzono tu Chmielnicko-Szydłowski Obszar Chronionego Krajobrazu, w obrębie którego leży potężny zalew Chańcza z utworzoną tu plażą miejską.

Noclegi w Szydłowie
Szydłów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Szydłowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Brama Krakowska w Szydłowie, a potem Mury obronne w Szydłowie i Kościół Św. Władysława w Szydłowie.









































