Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°48'5" N, 21°25'18" E
Świętokrzyskie
2019-09-06
2020-02-03 02:00

Opis Opatowa

Opatów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeką Opatówką, pomiędzy Sandomierzem i Ostrowcem Świętokrzyskim. Przecinają się tu szlaki komunikacyjne z Kielc do Lublina i z Warszawy do Rzeszowa. Znajdziesz tu kilka cennych zabytków i unikatowe podziemia.Historia Opatowa

W przeszłości Opatów był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym.

Opatów
Opatów

Nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w 1189 roku w związku z pobytem w grodzie Kazimierza Sprawiedliwego i opata klasztoru na Św. Krzyżu. W latach 1233-1514 Opatów był własnością biskupów lubuskich. W 1286 roku książę Leszek Czarny wystawił akt lokacyjny dla Opatowa. Na przełomie XV i XVI wieku hordy tatarskie spaliły miasto i takie kupił je w 1514 roku kanclerz Krzysztof Szydłowiecki.

On to otoczył Opatów kamiennym murem wraz z 4 bramami, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Warszawska. Kanclerz odbudował miasto wraz z XII-wieczną romańską kolegiatą, w której zachowały się XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny kanclerza.

Opatów
Opatów
Opatów Podziemia Opatowskie


Wiek XVI i XVII to okres rozwoju Opatowa jako ośrodka politycznego, tutaj odbywały się sejmiki szlachty województwa sandomierskiego. Kres rozwoju miasta przyniósł potop szwedzki i wojska księcia Jerzego II Rakoczego. Trudne dla miasta były też lata wieku XVIII wypełnione walkami o tron w Rzeczpospolitej, częste przemarsze wojsk dotkliwie niszczyły miasto i okolicę.

Po Kongresie Wiedeńskim Opatów wszedł w skład Guberni Radomskiej Królestwa Polskiego. Ludność z Opatowa i okolic aktywnie uczestniczyła w powstaniach narodowych, a szczególnie w Powstaniu Styczniowym z 1863-64 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń na Rynku znajduje się pomnik poświęcony dowódcy Dywizji Krakowskiej płk. Ludwikowi Topór-Zwierzdowskiemu. W czasie I i II wojny światowej Opatów był miastem frontowym i tym samym miejscem krwawych walk.

Opatów
Opatów


Zabytki w Opatowie

- Kolegiata Św. Marcina, ul. Kolegiacka - romańska budowla z XII wieku, zachowała wiele pierwotnych elementów, później rozbudowana nosi dziś cechy wszystkich stylów architektonicznych, z bogatym wystrojem, głównie barokowym, świątynia wznosi się zaraz za Bramą Warszawską

- Brama Warszawska, ul. Kościuszki - zabytkowa brama z XVI wieku, jedyna zachowana brama miejska w Opatowie, mieści dziś punkt Informacji Turystycznej

Opatów
Opatów

- Podziemia w Opatowie, Plac Obrońców Pokoju 18 (Rynek) - XV-wieczne lochy miejskie udostępnione do zwiedzania, trasa o długości około 500 m

- Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku

Opatów
Opatów
Opatów
Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Opatów Rynek Opatów Rynek w Opatowie Opatów Kolegiata Opatów Kolegiata Opatów

Opatów noclegi

Opatów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Opatowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020