Opatów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeką Opatówką, pomiędzy Sandomierzem i Ostrowcem Świętokrzyskim. Przecinają się tu szlaki komunikacyjne z Kielc do Lublina i z Warszawy do Rzeszowa. Znajdziesz tu kilka cennych zabytków i unikatowe podziemia.
Historia Opatowa
W przeszłości Opatów był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym.

Nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w 1189 roku w związku z pobytem w grodzie Kazimierza Sprawiedliwego i opata klasztoru na Św. Krzyżu. W latach 1233-1514 Opatów był własnością biskupów lubuskich. W 1286 roku książę Leszek Czarny wystawił akt lokacyjny dla Opatowa. Na przełomie XV i XVI wieku hordy tatarskie spaliły miasto i takie kupił je w 1514 roku kanclerz Krzysztof Szydłowiecki.
On to otoczył Opatów kamiennym murem wraz z 4 bramami, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Warszawska. Kanclerz odbudował miasto wraz z XII-wieczną romańską kolegiatą, w której zachowały się XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny kanclerza.

Wiek XVI i XVII to okres rozwoju Opatowa jako ośrodka politycznego, tutaj odbywały się sejmiki szlachty województwa sandomierskiego. Kres rozwoju miasta przyniósł potop szwedzki i wojska księcia Jerzego II Rakoczego. Trudne dla miasta były też lata wieku XVIII wypełnione walkami o tron w Rzeczpospolitej, częste przemarsze wojsk dotkliwie niszczyły miasto i okolicę.
Po Kongresie Wiedeńskim Opatów wszedł w skład Guberni Radomskiej Królestwa Polskiego. Ludność z Opatowa i okolic aktywnie uczestniczyła w powstaniach narodowych, a szczególnie w Powstaniu Styczniowym z 1863-64 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń na Rynku znajduje się pomnik poświęcony dowódcy Dywizji Krakowskiej płk. Ludwikowi Topór-Zwierzdowskiemu. W czasie I i II wojny światowej Opatów był miastem frontowym i tym samym miejscem krwawych walk.



Zabytki w Opatowie
- Kolegiata Św. Marcina, ul. Kolegiacka - romańska budowla z XII wieku, zachowała wiele pierwotnych elementów, później rozbudowana nosi dziś cechy wszystkich stylów architektonicznych, z bogatym wystrojem, głównie barokowym, świątynia wznosi się zaraz za Bramą Warszawską
- Brama Warszawska, ul. Kościuszki - zabytkowa brama z XVI wieku, jedyna zachowana brama miejska w Opatowie, mieści dziś punkt Informacji Turystycznej

- Podziemia w Opatowie, Plac Obrońców Pokoju 18 (Rynek) - XV-wieczne lochy miejskie udostępnione do zwiedzania, trasa o długości około 500 m
- Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku

Noclegi w Opatowie
Opatów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Opatowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Kolegiata w Opatowie, a potem Brama Warszawska w Opatowie i Podziemia Opatowskie.






















