Klimontów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Klimontów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Klimontów to historyczna miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca niedaleko Sandomierza i Opatowa. Znacząca niegdyś, dziś straciła na swej ważności, ale ślady jej historii istnieją w mieście do dziś, a są to zabytki powstałe w czasach świetności Klimontowa, fundacji możnego rodu Ossolińskich. W okolicy Klimontowa natomiast zdecydowanie polecam odwiedzić cudowne, okazałe ruiny zamku Krzyżtopór z XVII wieku, który w momencie powstania był największą rezydencją magnacką całej Europy! Ufundował go Krzysztof Ossoliński.

Klimontów kolegiata
Klimontów kolegiata

Historia Klimontowa

Miasto Klimontów założył w 1604 roku, na mocy przywileju królewskiego, Jan Zbigniew Ossoliński herbu Topór - marszałek sejmu. Wcześniej, od XIII wieku w pobliżu znajdowała się wieś Klimontów. Jan Zbigniew Ossoliński był również fundatorem klasztoru dominikańskiego w Klimontowie z kościołem Św. Jacka. Z kolei jego następca - Jerzy Ossoliński, ufundował kolegiatę w Klimontowie czyli kościół Św. Józefa.

Klimontów rynek
Klimontów rynek

Atrakcje w Klimontowie

  • Kolegiata Św. Józefa, ul. Krakowska 4 - piękna barokowa świątynia będąca jedną z najwspanialszych XVII-wiecznych budowli w Polsce, kościół leży na Małopolskiej Drodze Św. Jakuba. Unikatowość tej budowli polega głównie na tym, że powstała na planie elipsy, co rzadko się zdarza w polskich świątyniach. Ufundował ją Jerzy Ossoliński
Klimontów kolegiata
Klimontów kolegiata
Klimontów kolegiata
Klimontów kolegiata
  • Kościół Św. Jacka i klasztor dominikanów, ul. Jasieńskiego - renesansowy zespół klasztorny ufundowany w 1613 roku przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego - ojca Jerzego, obecnie zabudowania klasztorne nie są wykorzystywane, wcześniej siedzibę w nich miało liceum
Klimontów kościół klasztorny
Klimontów kościół klasztorny
Klimontów kościół klasztorny
Klimontów kościół klasztorny
  • Synagoga w Klimontowie, ul. Szkolna

Budowla z 1851 roku, stojąca niedaleko Rynku i kirkutu, obecnie nie wykorzystana niszczeje. Jest późnoklasycystyczna z czterokolumnowym portykiem i dwubiegowymi schodami do pomieszczenia na piętrze (tzw. babiniec czyli miejsce modlitwy dla kobiet). Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i urządzili w niej magazyn. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony i stopniowo popadał w ruinę. W latach późniejszych w synagodze urządzono skup warzyw i owoców Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Sandomierzu. Planowano urządzić tu muzeum i na początku lat 90. XX wieku wykonano pilne zabiegi konserwatorskie, ale dalszych prac zaniechano. Dziś synagoga stoi opuszczona i należy do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Po remoncie otwierana jest najczęściej podczas imprezy „Brunonalia”, organizowanej przez władze miasteczka i Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego (w połowie lipca). Wewnątrz znajduje się prostokątny przedsionek, z którego wchodzi się do kwadratowej głównej sali modlitewnej, nakrytej pozornym sklepieniem zwierciadlanym. Na wschodniej ścianie zachowała się wnęka po Aron ha-kodesz, która była pierwotnie zwieńczona płaskorzeźbą z wyobrażeniami lwów oraz polichromią przedstawiającą tablice Dekalogu, koronę na Torę i inskrypcje hebrajskie. Na ścianach zachowały się fragmenty bogatych niegdyś malowideł.

Klimontów synagoga
Klimontów synagoga
  • Zabytkowa zabudowa Rynku - rynek to główny plac miasta i ładne miejsce odpoczynku dla mieszkańców lub turystów, w centrum placu powstała fontanna, którą otaczają ławeczki
Klimontów rynek
Klimontów rynek

Noclegi w Klimontowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Klimontów
Klimontów kościół klasztorny
Klimontów kolegiata
(4.2 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 27)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Klimontów to urocze, ładnie położone miasteczko. Kościół Sw. Jacka jest bardzo ładny i miłośnicy zabytków koniecznie powinni go zobaczyć. Niedaleko Opatów wart zwiedzenia. A kilkadziesiąt kilometrów w kierunku Rzeszowa skansen w Kolbuszowej.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024