50°28'28" N, 17°20'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Szlak Św. Jakuba nazywana też z hiszpańska Camino de Santiago to popularny szlak pielgrzymkowy wiodący do katedry w Santiago de Compostela w Galicji leżącej w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej spoczywa ciało Św. Jakuba Większego Apostoła. Droga Św. Jakuba istnieje od ponad 1000 lat i jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Od 2005 roku Szlak Św. Jakuba stanowi Europejski Szlak Kulturowy, podobnie jak Szlak Cysterski.Droga Św. Jakuba oznaczona jest muszlą Św. Jakuba, która jest zarazem symbolem pielgrzymów. Szlak znakowany jest też żółtymi strzałkami. Nie ma jednej trasy tej pielgrzymki, podążać tam można na wiele różnych sposobów.

Kościół Św. Jakuba Starszego w Szczyrku
Kościół Św. Jakuba Starszego w Szczyrku

Via Regia

Via Regia to dawna droga królewska, na której obowiązywały specjalne prawa. Via Regia zwana też „Drogą Wysoką” to historyczny szlak handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Rosję. To główna nitka Drogi Św. Jakuba. Przebieg Via Regia: Wilno, Grodno, Kijów, Lwów, Kraków, Olkusz, Będzin, Wrocław, Drezno, Lipsk, Frankfurt nad Menem, Kolonia, Akwizgran, Bruksela, Paryż, Orlean, Bordeaux, Pampeluna, Burgos, Santiago de Compostela.

Droga Św. Jakuba w Polsce

Pątnicze szlaki do grobu Św. Jakuba wiodły już przez Polskę w średniowieczu, później, po XVII wieku ich znaczenie zmalało, ale obecnie ponownie się odtwarza i znakuje. W ten sposób powstał szereg lokalnych i regionalnych nitek tego szlaku, niektóre łączą się z innymi, niektóre funkcjonują jako samodzielny szlak.

Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu
Miłosław kosciól św..Jakuba
Miłoslaw kosciol sw Jakuba


- Wielkopolska Droga Św. Jakuba (235 km): Gniezno, Poznań, Leszno, Wschowa, Głogów, łączy się z drogą dolnośląską

- Dolnośląska Droga Św. Jakuba (164 km): Głogów, Jakubów z sanktuarium Św. Jakuba, Chocianów, Bolesławiec, Zgorzelec, Görlitz

Miłoslaw kosciol sw Jakuba
Miłoslaw kosciol sw Jakuba


- Sudecka Droga Św. Jakuba (105 km): Krzeszów, Kamienna Góra, Kowary, Mysłakowice, Jelenia Góra, Lubań (tu łączy się z Via Regia)

- Camino Polaco (210 km): Ogrodniki, Suwałki, Olecko, Kętrzyn, Olsztyn, Gietrzwałd, Ostróda, Iława, Brodnica, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Toruń, Mogilno, Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Murowana Goślina, Sulęcin, Słubice (od Mogilna biegnie trasą Szlaku Piastowskiego, a dalej to lubuska Droga Św. Jakuba, która we Frankfurcie nad Odrą łączy się z drogami jakubowymi w Niemczech

Lubin w Wlkp.
Lubin w Wlkp.

- Via Regia (918 km): Korczowa, Przemyśl, Przeworsk, Krzemienica, Rzeszów, Góra Ropczycka, Dębica, Pilzno, Tuchów, Tarnów, Brzesko, Bochnia, Kraków, Ojców, Pieskowa Skała, Sułoszowa, Przeginia, Olkusz, Bukowno, Sławków, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Sączów, Piekary Śląskie, Góra Św. Anny, Opole, Skorogoszcz, Brzeg, Wrocław, Legnica, Lubań, Zgorzelec

- Pomorska Droga Św. Jakuba (1020 km): biegnie z Litwy przez Elbląg, Gdańsk, Kaszuby, Kartuzy, Lębork, Słupsk, w Świnoujściu łączy się z Meklemburską - Północnoniemiecką Drogą Św. Jakuba

Lubin w Wlkp.
Ląd Cystersi
Ląd Cystersi

- Nyska Droga Św. Jakuba (106 km): Głuchołazy, Nysa, Skorogoszcz, tu łączy się z Via Regia

- Ślężańska Droga Św. Jakuba (55 km): Ślęża, Wrocław

- Śląsko-Morawska Droga Św. Jakuba: Kraków, Oświęcim, Racibórz, Karniów, łączy się z czeskimi drogami Św. Jakuba

- Beskidzka Droga Św. Jakuba: Stary Sącz, Podegrodzie, Myślenice, Wadowice, Szczyrk, Simoradz

- Lubelska Droga Św. Jakuba (127,5 - 141 km): Lublin, Kraśnik, Annopol, Sandomierz (przez most w Annopolu 141 km, a przez prom w Zawichoście 127,5 km)

Atrakcje na Szlaku Św. Jakuba

- Katedra w Koszalinie
- Katedra w Kołobrzegu z tarasem widokowym na wieży
- Sanktuarium Św. Jakuba w Lęborku
- Galeria Jakubów w Lęborku
- Katedra Św. Jakuba w Olsztynie
- Gotycki kościół Św. Jakuba w Toruniu
- Nowy Rynek w Toruniu
- Kolegiata w Kruszwicy
- Drewniany kościół Św. Jakuba Starszego w Niechanowie z unikalnum baptysterium
- Wzgórze Lecha w Gnieźnie w katedrą - Matką Polskich Katedr
- Lednica
- Katedra w Głogowie
- Sanktuarium Św. Jakuba w Jakubowie
- Góra Dorotka z kościołem Św. Doroty w Będzinie
- Kaplica Św. Jakuba w Sławkowie
- Bazylika w Piekarach Śląskich
- Góra Św. Anny
- Drewniany kościół Św. Jakuba w Szczyrku
- Bazylika w Krzeszowie
- Kościół Św. Jakuba w Radomicach
- Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu
- Kościół Św. Jakuba Apostoła w Lublinie
- Wawel w Krakowie
- Kościół Św. Jakuba w Palczowicach

Strona Szlaku Św. Jakuba

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-03-03 na

No właśnie jej nie znalazłam, bo szukałam połączenia z Miłosławiem, tych nitek lokalnych to jest na pewno więcej, to najbardziej rozbudowany szlak, który ciągle na dodatek się rozwija, otwiera się nowe drogi odtwarzając stare średniowieczne trakty, kiedy Droga Św. Jakuba była bardzo popularna

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021