Góra Św. Anny, Anna Piernikarczyk

Opis Góry Św. Anny

Góra Św. Anny to niewielka miejscowość leżąca w województwie opolskim, przy autostradzie A4, niedaleko Krapkowic.Przy wsi wznosi się góra o tej samej nazwie - najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej (408 m n.p.m.). Na szczycie tej góry stoi słynne Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów.

Sanktuarium Góra Św. Anny

Góra Św. Anny znana jest też z walk odbytych tu podczas III powstania śląskiego. O tych wydarzeniach mówi Muzeum Czynu Powstańczego.

Zabytki na Górze Św. Anny

- Zespół klasztorny Franciszkanów z ciekawym Placem Rajskim

- Sanktuarium z figurką Św. Anny Samotrzeciej oraz z jej relikwiami

- Kalwaria - z usianymi wśród zieleni kapliczkami w liczbie 40

Sanktuarium figurka

- Grota - powstała niedaleko Sanktuarium na wzór groty z Lourdes

- Pomnik Czynu Powstańczego, ul. Dunikowskiego - słynny na całym Śląsku pomnik poświęcony powstańcom walczącym w powstaniach śląskich, oficjalne otwarcie nastapiło w 1955 roku. Pod pomnikiem zachowały się podziemia wykute w skarpie pod hitlerowskim mauzoleum, które stało w tym miejscu wcześniej

Góra Św. Anny

- Amfiteatr, ul. Dunikowskiego - pod pomnikiem, poniżej skarpy znajduje się amfiteatr, który kryje 7 tys. miejsc siedzących w dolnej części, 20 tys. miejsc stojących na wyższych platformach i kolejne 20 tys. miejsc pomiędzy sektorami. Trybuny powstały z tzw. wapieni gogolińskich z licznymi skamieniałościami.

Atrakcje na Górze Św. Anny

- Zjeżdżalnia Alpin Coaster, ul. Planetorza 2 - całoroczny tor saneczkowy, oświetlony

- Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

- Jaskinia w Rezerwacie leżąca na zboczu Góry

Góra Św. Anny - amfiteatr

- Muzeum Czynu Powstańczego, ul. Leśnicka 28 - muzeum powstałe z okazji 40-lecia III Powstania Śląskiego, podczas którego miały tu miejsce krwawe walki o wolność Polaków

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°27'28" N, 18°10'7" E
Opolskie
2016-04-23
2020-02-03 02:00

Góra Św. Anny atrakcje

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-23 na

Świetna wyprawa :)

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-26 na

piekne i historyczne  miejsce  .

Karol

 

Ps

bede  tam za kilka dni

 

array(0) { }