Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°28'29" N, 17°58'2" E
Opolskie
2016-10-22
2020-02-03 02:00

Opis Krapkowic

Krapkowice to niewielkie, ale bardzo ciekawe miasteczko w województwie opolskim, leżące na południe od Opola, nad rzeką Odrą, w malowniczym miejscu, gdzie wpada do niej Osobłoga.Historia Krapkowic

Historia Krapkowic sięga XIII wieku i jest związana z dziejami dwóch osad, tworzących dziś jedno miasto. Już w średniowieczu po obu stronach Odry powstały Krapkowice na lewym brzegu oraz Otmęt na prawym brzegu rzeki. Przez wieki były to niezależne miejscowości. Otmęt to stara osada rybacka, po raz pierwszy wzmiankowana w 1223 roku jako Ocnant - wieś klasztorna należącą do cystersów z Jemielnicy. Krapkowice zaś swoją nazwę wzięły od staropolskiego imienia Chrapek, stąd pierwotna nazwa z XIII wieku to Chrapkowice. Już w średniowieczu zabudowa Krapkowic miała charakter miejski, a bliskość rzeki i szlaków komunikacyjnych, w tym szlaku bursztynowego czyniły z Krapkowic ważny ośrodek handlowy.

Zamek Krapkowice
Zamek Krapkowice

Zabytki w Krapkowicach

- Zamek w Krapkowicach, ul. Zamkowa - dzisiejszy renesansowy zamek wzmiankowany był w 1532 jako własność Jerzego Hohenzollerna, choć jego początki sięgają XIII wieku. Dziś w murach zamku siedzibę ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich.

- Wieża Bramy Górnej, ul. Basztowa - pozostałość średniowiecznych obwarowań, z przyległą dziś partią zachowanych murów obronnych, brama zwana Basztą Krapkowicką zbudowana jest z kamienia łamanego i pochodzi z XIV wieku.

Zamek w Krapkowicach
Krapkowice
Krapkowice Odra


- Rynek w Krapkowicach - centralny plac miasta z typowo średniowieczną zabudową, kryje fontannę pośrodku i wokół stare kamieniczki jedna obok drugiej, poprzecinane wąskimi uliczkami. Najstarsza kamienica pochodzi tu z XVII wieku i jest to Dom w Rynku nr 4, z niezmienionym frontem od 1784 roku.

- ruiny zamku w Otmęcie - w dzisiejszej dzielnicy Krapkowic, a dawnej osobnej miejscowości Otmęt, po drugiej stronie Odry stoją ruiny rycerskiego zamku, pochodzącego z XIII wieku. Również w XIII wieku stanął tu kościół Wniebowzięcia NMP, wzmiankowany w 1223 roku. Wieża zamku w 1723 roku została przyłączona do świątyni i zachowała się do dzisiaj. Obie budowle w Otmęcie powstały prawdopodobnie za sprawą zakonu templariuszy.

Krapkowice kościół
Krapkowice kościół


- Zamek w Rogowie Opolskim - piękna reprezentacyjna budowla, będąca średniowieczną warownią, która miała najpewniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze. Legenda mówi, że Rogów w okolicach XIII, XIV wieku był siedzibą templariuszy, którzy wznieśli tu wodny zamek łączący się podziemnym tunelem z główną siedzibą zakonu w pobliskim Otmęcie.

- Pałac w Dąbrówce Górnej

Krapkowice Rynek
Krapkowice Rynek

- Krzyże i kapliczki przydrożne

Krapkowice Rynek w Krapkowicach Krapkowice Krapkowicka Baszta Krapkowice

Krapkowice noclegi

Krapkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Krapkowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020