Krapkowice zamek

Krapkowice

(4.1 głosów: 30)

Krapkowice to niewielkie, ale bardzo ciekawe miasteczko w województwie opolskim, leżące na południe od Opola, nad rzeką Odrą, w malowniczym miejscu, gdzie wpada do niej Osobłoga.Historia Krapkowic

Historia Krapkowic sięga XIII wieku i jest związana z dziejami dwóch osad, tworzących dziś jedno miasto. Już w średniowieczu po obu stronach Odry powstały Krapkowice na lewym brzegu oraz Otmęt na prawym brzegu rzeki. Przez wieki były to niezależne miejscowości. Otmęt to stara osada rybacka, po raz pierwszy wzmiankowana w 1223 roku jako Ocnant - wieś klasztorna należącą do cystersów z Jemielnicy. Krapkowice zaś swoją nazwę wzięły od staropolskiego imienia Chrapek, stąd pierwotna nazwa z XIII wieku to Chrapkowice. Już w średniowieczu zabudowa Krapkowic miała charakter miejski, a bliskość rzeki i szlaków komunikacyjnych, w tym szlaku bursztynowego czyniły z Krapkowic ważny ośrodek handlowy.

Zamek w Krapkowicach
Zamek w Krapkowicach

Zabytki w Krapkowicach

- Zamek w Krapkowicach, ul. Zamkowa - dzisiejszy renesansowy zamek wzmiankowany był w 1532 jako własność Jerzego Hohenzollerna, choć jego początki sięgają XIII wieku. Dziś w murach zamku siedzibę ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich.- Wieża Bramy Górnej, ul. Basztowa - pozostałość średniowiecznych obwarowań, z przyległą dziś partią zachowanych murów obronnych, brama zwana Basztą Krapkowicką zbudowana jest z kamienia łamanego i pochodzi z XIV wieku.

Krapkowice
Krapkowice Odra
Krapkowice kościół

- Rynek w Krapkowicach - centralny plac miasta z typowo średniowieczną zabudową, kryje fontannę pośrodku i wokół stare kamieniczki jedna obok drugiej, poprzecinane wąskimi uliczkami. Najstarsza kamienica pochodzi tu z XVII wieku i jest to Dom w Rynku nr 4, z niezmienionym frontem od 1784 roku.- ruiny zamku w Otmęcie - w dzisiejszej dzielnicy Krapkowic, a dawnej osobnej miejscowości Otmęt, po drugiej stronie Odry stoją ruiny rycerskiego zamku, pochodzącego z XIII wieku. Również w XIII wieku stanął tu kościół Wniebowzięcia NMP, wzmiankowany w 1223 roku. Wieża zamku w 1723 roku została przyłączona do świątyni i zachowała się do dzisiaj. Obie budowle w Otmęcie powstały prawdopodobnie za sprawą zakonu templariuszy.

Krapkowice Rynek
Krapkowice Rynek

- Zamek w Rogowie Opolskim - piękna reprezentacyjna budowla, będąca średniowieczną warownią, która miała najpewniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze. Legenda mówi, że Rogów w okolicach XIII, XIV wieku był siedzibą templariuszy, którzy wznieśli tu wodny zamek łączący się podziemnym tunelem z główną siedzibą zakonu w pobliskim Otmęcie.

- Pałac w Dąbrówce Górnej

Krapkowice
Krapkowice

- Krzyże i kapliczki przydrożne

Rynek w Krapkowicach
Krapkowice
Krapkowicka Baszta
Krapkowice

Krapkowice noclegi

Krapkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Krapkowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'29N, 17°58'2E
22 październik 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację