Zamek w Krapkowicach, Anna Piernikarczyk

Zamek w Krapkowicach na Opolszczyźnie powstał przy ujściu rzeki Osobłogi do Odry. To  potężna budowla renesansową w kształcie czworoboku, a wjazd na dziedziniec prowadzi tylko przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu.Historia zamku w Krapkowicach

Dzieje krapkowickiego zamku nie są całkiem znane, nie wiadomo dokładnie kto i kiedy zbudował warownię. Najpewniej zamek istniał już w XIII wieku, jeszcze przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w 1275 roku, przez księcia opolskiego Władysława. Legenda mówi, że zamek zbudowali rycerze z zakonu templariuszy. 

Krapkowice

W 1532 roku po śmierci Jana II Dobrego, zamek w Krapkowicach otrzymał Jerzy Hohenzollern, a około roku 1553 przejęła go królowa węgierska Izabela.

W 1582 roku cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice wraz z zamkiem hrabiemu Janowi Joachimowi von Redern z Rozkochowa i to był znaczący moment w dziejach zamku. Odtąd była to główna siedziba właściciela miasta i choć sam Joachim niedługo zmarł, to Redernowie na miejscu średniowiecznej budowli wznieśli nową okazałą rezydencję. Budowa zakończyła się w 1678 roku i data ta jest upamiętniona na bramie zamkowej. Był to najlepszy okres świetności zamku, miał parter i dwa piętra oraz zwierciadlaną letnią salę jadalną, a dziedziniec otaczały arkadowe krużganki prowadzące do winnicy. Niestety w 1722 roku w mieście wybuchł ogromny pożar, który przyniósł kres zamkowi. Choć go jeszcze odbudowywano, to już dawnej świetności nigdy nie osiągnął.

Zamek Krapkowice

Zamek dzisiaj

Dziś swoją siedzibę w zamku ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich. Z dawnego wyglądu późnorenesansowej budowli niewiele się zachowało. Na piętrze zamurowano arkady i wstawiono okna, przekształcając krużganki w korytarz. Na dziedzińcu zachowała się zabytkowa studnia prawdopodobnie jeszcze z okresu średniowiecza. Niewiele też zachowało się z wyposażenia, m.in. kilka pieców kaflowych bogato zdobionych oraz piękna dębowa boazeria w sali jadalnej.

Zamek - Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, Krapkowice
tel. 77/ 466-13-38

Krapkowice zamek

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°28'29" N, 17°58'8" E
Opolskie
2017-02-13
2020-02-03 02:01

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą