Zamek w Krapkowicach na Opolszczyźnie powstał przy ujściu rzeki Osobłogi do Odry. To  potężna budowla renesansową w kształcie czworoboku, a wjazd na dziedziniec prowadzi tylko przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu.Historia zamku w Krapkowicach

Dzieje krapkowickiego zamku nie są całkiem znane, nie wiadomo dokładnie kto i kiedy zbudował warownię. Najpewniej zamek istniał już w XIII wieku, jeszcze przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w 1275 roku, przez księcia opolskiego Władysława. Legenda mówi, że zamek zbudowali rycerze z zakonu templariuszy. 

Zamek w Krapkowicach
Zamek w Krapkowicach

W 1532 roku po śmierci Jana II Dobrego, zamek w Krapkowicach otrzymał Jerzy Hohenzollern, a około roku 1553 przejęła go królowa węgierska Izabela.

W 1582 roku cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice wraz z zamkiem hrabiemu Janowi Joachimowi von Redern z Rozkochowa i to był znaczący moment w dziejach zamku. Odtąd była to główna siedziba właściciela miasta i choć sam Joachim niedługo zmarł, to Redernowie na miejscu średniowiecznej budowli wznieśli nową okazałą rezydencję. Budowa zakończyła się w 1678 roku i data ta jest upamiętniona na bramie zamkowej. Był to najlepszy okres świetności zamku, miał parter i dwa piętra oraz zwierciadlaną letnią salę jadalną, a dziedziniec otaczały arkadowe krużganki prowadzące do winnicy. Niestety w 1722 roku w mieście wybuchł ogromny pożar, który przyniósł kres zamkowi. Choć go jeszcze odbudowywano, to już dawnej świetności nigdy nie osiągnął.

Krapkowice
Krapkowice


Zamek dzisiaj

Dziś swoją siedzibę w zamku ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich. Z dawnego wyglądu późnorenesansowej budowli niewiele się zachowało. Na piętrze zamurowano arkady i wstawiono okna, przekształcając krużganki w korytarz. Na dziedzińcu zachowała się zabytkowa studnia prawdopodobnie jeszcze z okresu średniowiecza. Niewiele też zachowało się z wyposażenia, m.in. kilka pieców kaflowych bogato zdobionych oraz piękna dębowa boazeria w sali jadalnej.

Zamek - Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, Krapkowice
tel. 77/ 466-13-38

Zamek Krapkowice
Zamek Krapkowice


Krapkowice noclegi

Krapkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021