Zamek w Krapkowicach

Krapkowice zamek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Zamek w Krapkowicach na Opolszczyźnie powstał w bardzo malowniczym miejscu, przy ujściu rzeki Osobłogi do Odry. Znad rzeki jednak nie ma wejścia do zamku, a jedynie widać go zza wysokiego, kamiennego muru. Krapkowicki zamek to potężna budowla renesansowa zaprojektowana w kształcie czworoboku, a wjazd na dziedziniec prowadzi tylko przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu, a mieszczącą się przy ulicy Zamkowej. Obecnie w murach zamku mieści się szkoła, bez przeszkód wejdziesz więc na zamkowy dziedziniec, gdzie czeka ciekawa wystawa o Powstaniach Śląskich.

Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek
Krapkowice zamek

Historia zamku w Krapkowicach

Dzieje krapkowickiego zamku nie są całkiem znane, nie wiadomo dokładnie kto i kiedy zbudował warownię. Najpewniej zamek istniał już w XIII wieku, jeszcze przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w 1275 roku, przez księcia opolskiego Władysława. Legenda mówi, że zamek zbudowali rycerze z zakonu templariuszy, podobnie jak pobliskie zamki - w Otmęcie i Rogowie Opolskim, jednak chyba niewiele niesie ona prawdy. W 1532 roku po śmierci Jana II Dobrego, zamek w Krapkowicach otrzymał Jerzy Hohenzollern, a około roku 1553 przejęła go królowa węgierska Izabela.

W 1582 roku cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice wraz z zamkiem hrabiemu Janowi Joachimowi von Redern z Rozkochowa i to był znaczący moment w dziejach zamku. Odtąd była to główna siedziba właściciela miasta i choć sam Joachim niedługo zmarł, to Redernowie na miejscu średniowiecznej budowli wznieśli nową, okazałą rezydencję. Budowa zakończyła się w 1678 roku i data ta jest upamiętniona na bramie zamkowej. Był to najlepszy okres świetności zamku, miał parter i dwa piętra oraz zwierciadlaną letnią salę jadalną, a dziedziniec otaczały arkadowe krużganki prowadzące do winnicy. Niestety w 1722 roku w mieście wybuchł ogromny pożar, który przyniósł kres zamkowi. Choć go jeszcze odbudowywano, to już dawnej świetności nigdy nie osiągnął.

Zamek w Krapkowicach
Zamek w Krapkowicach
Zamek Krapkowice
Zamek Krapkowice

Zamek dzisiaj

Dziś swoją siedzibę w zamku ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich. Z dawnego wyglądu późnorenesansowej budowli niewiele się zachowało. Na piętrze zamurowano arkady i wstawiono okna, przekształcając krużganki w korytarz. Na dziedzińcu zachowała się zabytkowa studnia prawdopodobnie jeszcze z okresu średniowiecza. Niewiele też zachowało się z wyposażenia, m.in. kilka pieców kaflowych bogato zdobionych oraz piękna dębowa boazeria w sali jadalnej.

Krapkowice zamek
Krapkowice zamek

Informacje praktyczne

Dziedziniec zamku dostępny jest bezpłatnie od świtu do zmierzchu

Zamek 
Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, Krapkowice
tel. 77/ 466-13-38

Noclegi w Krapkowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Krapkowice zamek
(4 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek jest okazałą budowlą, ale remont by mu się już przydał, bo nie świeci należnym mu blaskiem 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024