Zamek Krapkowice

Zamek w Krapkowicach

(3.9 głosów: 19)

Zamek w Krapkowicach na Opolszczyźnie powstał przy ujściu rzeki Osobłogi do Odry. To  potężna budowla renesansową w kształcie czworoboku, a wjazd na dziedziniec prowadzi tylko przez jedną bramę, zbudowaną w kształcie tunelu.Historia zamku w Krapkowicach

Dzieje krapkowickiego zamku nie są całkiem znane, nie wiadomo dokładnie kto i kiedy zbudował warownię. Najpewniej zamek istniał już w XIII wieku, jeszcze przed nadaniem Krapkowicom praw miejskich w 1275 roku, przez księcia opolskiego Władysława. Legenda mówi, że zamek zbudowali rycerze z zakonu templariuszy. 

Krapkowice zamek
Krapkowice zamek

W 1532 roku po śmierci Jana II Dobrego, zamek w Krapkowicach otrzymał Jerzy Hohenzollern, a około roku 1553 przejęła go królowa węgierska Izabela.W 1582 roku cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice wraz z zamkiem hrabiemu Janowi Joachimowi von Redern z Rozkochowa i to był znaczący moment w dziejach zamku. Odtąd była to główna siedziba właściciela miasta i choć sam Joachim niedługo zmarł, to Redernowie na miejscu średniowiecznej budowli wznieśli nową okazałą rezydencję. Budowa zakończyła się w 1678 roku i data ta jest upamiętniona na bramie zamkowej. Był to najlepszy okres świetności zamku, miał parter i dwa piętra oraz zwierciadlaną letnią salę jadalną, a dziedziniec otaczały arkadowe krużganki prowadzące do winnicy. Niestety w 1722 roku w mieście wybuchł ogromny pożar, który przyniósł kres zamkowi. Choć go jeszcze odbudowywano, to już dawnej świetności nigdy nie osiągnął.

Zamek w Krapkowicach
Zamek w Krapkowicach

Zamek dzisiaj

Dziś swoją siedzibę w zamku ma Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich. Z dawnego wyglądu późnorenesansowej budowli niewiele się zachowało. Na piętrze zamurowano arkady i wstawiono okna, przekształcając krużganki w korytarz. Na dziedzińcu zachowała się zabytkowa studnia prawdopodobnie jeszcze z okresu średniowiecza. Niewiele też zachowało się z wyposażenia, m.in. kilka pieców kaflowych bogato zdobionych oraz piękna dębowa boazeria w sali jadalnej.Zamek - Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich
ul. Zamkowa 5, Krapkowice
tel. 77/ 466-13-38

Krapkowice
Krapkowice

Krapkowice noclegi

Krapkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°28'29N, 17°58'8E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021