Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Geopark Góra Św. Anny

Geopark Góra Św. Anny

(4.5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Geopark Góra Św. Anny, a właściwie Geopark Krajowy Góra Św. Anny to miejsce unikatowe, powstałe w 2010 roku na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, w miejscowości o tej samej nazwie - Góra Św. Anny. Tutejszy geopark powstał jako drugi w Polsce, po geoparku Łuk Mużakowa. A dlaczego w ogóle go tutaj utworzono? Ano ze względu na wyjątkowe walory geologiczne, po to, by zachować cenne geostanowiska, ale również, by pokazać je turystom i stworzyć ciekawe miejsce rekreacji z edukacją w tle.Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Ścieżka geologiczna w geoparku

Na terenie Geoparku Góra Św. Anny poruszać możesz się ścieżką geologiczną o długości 10 kilometrów, która rozpoczyna się w miejscowości Góra Św. Anny, w dawnym kamieniołomie nefelinitów i kończy w miejscowości Ligota Dolna, w rezerwacie roślinności kserotermicznej. Ścieżka pozwala zobaczyć najciekawsze przyrodniczo-geologiczne miejsca: geostanowisko nefelinitów, Dolinę „Krowioka”, amfiteatr skalny, rezerwat „Biesiec” oraz kamieniołom Ligota Dolna. Na trasie znajduje się 11 geostanowisk i wiele tablic informacyjnych.

Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Kamieniołom nefelinitów - ślad wulkanu na Górze Św. Anny

Sercem Geoparku na Górze Św. Anny jest właśnie kamieniołom nefelinitów, który bardzo ciekawie zagospodarowano. Powstały tu ścieżki kamienne, schodki metalowe, punkty widokowe i sporo tablic. To tzw. kaldera wulkaniczna, bo nie każdy wie, ale kilkadziesiąt milionów lat temu Góra Św. Anny stanowiła wulkan, a jego ślady zobaczyć można tu do dziś. W tzw. kalderze pokazane są słupy wulkaniczne, oczywiście skalne, a tajemniczo brzmiące nefelinity to właśnie magmowa skała wulkaniczna. Ponadto możesz wspiąć się tu na stożek wulkaniczny. To prawdziwe ciekawostki, nawet dla laika w tej dziedzinie, zaś geopark to zarazem wspaniałe miejsce dla geologów, idealne np. na praktyki studenckie.Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów - słupy wulkaniczne
Kamieniołom nefelinitów - słupy wulkaniczne

Przebycie całej trasy Geoparku Góra Św. Anny zajmie około 6-7 godzin, ale tak naprawdę każde ze stanowisk można zwiedzać oddzielnie, a tablice informacyjne przekażą wystarczającą wiedzę w danym temacie. Warto poznać opolski geopark na Górze Św. Anny, bo to jest miejsce, gdzie można zobaczyć jedne z najładniejszych i dobrze zachowanych profili środkowego wapienia muszlowego, a prócz dominujących skał triasowych występują tu również osady piaskowców i zlepieńców karbońskich oraz dużo młodsze wulkanity z wierzchołka Góry Św. Anny.

Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy sanktuarium
Sercem geoparku jest kamieniołom nefelinitów przy ulicy Leśnickiej
Niedaleko mieści się Punkt Informacji Turystycznej, ul. Leśnicka 10
Fragmenty kamieniołomu są dostępne dla wózków

Adres

Geopark Góra Św. Anny 
ul. Leśnicka, Góra Św. Anny

GPS: 50°27'12N, 18°10'0E

Geopark Góra Św. Anny na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Góry Św. Anny wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Góra Św. Anny noclegi

Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
50°27'12N, 18°10'0E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce. Polecam!
Anna Piernikarczyk
Dla mnie geopark Góra Św Anny to bardzo ciekawe miejsce, bo podobne osobliwości przyrodnicze zwiedzałam podczas praktyk studenckich. Nawet jeśli kogoś te tematy specjalnie nie pociągają, to i tak serce geoparku - dawny kamieniołom nefelinitów stanowi ciekawe miejsce spacerowe, ładnie zagospodarowane, a znajduje się dosłownie u stóp sanktuarium

Geopark Góra Św. Anny na blogu

Góra Św. Anny i jej ciekawostki

Zabieram Was dzisiaj na pierwszą podróż po Opolszczyźnie w ramach naszego projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Wędrowaliśmy po Górze Św. Anny, która może kojarzy się głównie z sanktuarium, ale zapewniam Cię, że warto szerzej poznać tu unikatowe miejsce, z Geoparkiem czy skalnym amfiteatrem w pięknym lesie bukowym.

Zbliża się 100. rocznica III powstania śląskiego, to dobra okazja, by poznać miejsce, gdzie toczyły się jego krwawe walki. Mówi o tym pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego. Nie zabrakło też niespodzianek, jak to u nas 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

23 kwiecień 2021 10:09
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021