Geopark Góra Św. Anny

Anna Piernikarczyk
Geopark Góra Św. Anny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Geopark Góra Św. Anny, a właściwie Geopark Krajowy Góra Św. Anny to miejsce unikatowe, powstałe w 2010 roku na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, w miejscowości o tej samej nazwie - Góra Św. Anny. Tutejszy geopark powstał jako drugi w Polsce, po geoparku Łuk Mużakowa. A dlaczego w ogóle go tutaj utworzono? Ano ze względu na wyjątkowe walory geologiczne, po to, by zachować cenne geostanowiska, ale również, by pokazać je turystom i stworzyć ciekawe miejsce rekreacji z edukacją w tle.

Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Ścieżka geologiczna w geoparku

Na terenie Geoparku Góra Św. Anny poruszać możesz się ścieżką geologiczną o długości 10 kilometrów, która rozpoczyna się w miejscowości Góra Św. Anny, w dawnym kamieniołomie nefelinitów i kończy w miejscowości Ligota Dolna, w rezerwacie roślinności kserotermicznej. Ścieżka pozwala zobaczyć najciekawsze przyrodniczo-geologiczne miejsca: geostanowisko nefelinitów, Dolinę „Krowioka”, amfiteatr skalny, rezerwat „Biesiec” oraz kamieniołom Ligota Dolna. Na trasie znajduje się 11 geostanowisk i wiele tablic informacyjnych.

Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Kamieniołom nefelinitów - ślad wulkanu na Górze Św. Anny

Sercem Geoparku na Górze Św. Anny jest właśnie kamieniołom nefelinitów, który bardzo ciekawie zagospodarowano. Powstały tu ścieżki kamienne, schodki metalowe, punkty widokowe i sporo tablic. To tzw. kaldera wulkaniczna, bo nie każdy wie, ale kilkadziesiąt milionów lat temu Góra Św. Anny stanowiła wulkan, a jego ślady zobaczyć można tu do dziś. W tzw. kalderze pokazane są słupy wulkaniczne, oczywiście skalne, a tajemniczo brzmiące nefelinity to właśnie magmowa skała wulkaniczna. Ponadto możesz wspiąć się tu na stożek wulkaniczny. To prawdziwe ciekawostki, nawet dla laika w tej dziedzinie, zaś geopark to zarazem wspaniałe miejsce dla geologów, idealne np. na praktyki studenckie.

Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów
Kamieniołom nefelinitów - słupy wulkaniczne
Kamieniołom nefelinitów - słupy wulkaniczne

Przebycie całej trasy Geoparku Góra Św. Anny zajmie około 6-7 godzin, ale tak naprawdę każde ze stanowisk można zwiedzać oddzielnie, a tablice informacyjne przekażą wystarczającą wiedzę w danym temacie. Warto poznać opolski geopark na Górze Św. Anny, bo to jest miejsce, gdzie można zobaczyć jedne z najładniejszych i dobrze zachowanych profili środkowego wapienia muszlowego, a prócz dominujących skał triasowych występują tu również osady piaskowców i zlepieńców karbońskich oraz dużo młodsze wulkanity z wierzchołka Góry Św. Anny.

Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy sanktuarium
Sercem geoparku jest kamieniołom nefelinitów przy ulicy Leśnickiej
Niedaleko mieści się Punkt Informacji Turystycznej, ul. Leśnicka 10
Fragmenty kamieniołomu są dostępne dla wózków

Geopark Góra Św. Anny 
ul. Leśnicka, Góra Św. Anny

Noclegi w Górze Św. Anny

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
Geopark Góra Św. Anny
(4.5 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie