Pałac w Pławniowicach

Pałac Pławniowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Pałac Ballestremów w Pławniowicach zachwyca swą architekturą i niecodziennym stylem. Piękna, czerwona cegła i spadzisty, grafitowy dach przyozdobiony licznymi wieżyczkami to znaki charakterystyczne tutejszego pałacu. Wnętrza tej ślicznej, unikalnej budowli można zwiedzać, choć tylko przez parę godzin tygodniowo, także sprawdź aktualne informacje na stronie podanej poniżej, zanim się tutaj wybierzesz. Pałac otacza niewielki, ale za to zadbany park, do którego wstęp, jak i do wnętrz, jest płatny.

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice

Pałac pławniowicki - neomanieryzm niderlandzki

Pałac w Pławniowicach to unikalna i cudowna budowla reprezentująca styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Jest trójskrzydłowa i zróżnicowana kolorystycznie. Niezwykle ciekawe są kamienne detale i czerwone, ceglane ściany. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice oraz lukarny.

Słynny pławniowicki kompleks składa się nie tylko z pałacu, w którym dodatkowo kryje się kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, ale również z zabudowań folwarcznych. Stoi tu dodatkowo oficyna ze stajnią i wozownią. Wszystkie budowle utrzymane są w tym samym stylu, z dodatkami neogotyckimi.

Całość otacza wspaniały park krajobrazowy. Przy samym pałacu porastają kwitnące krzewy i wielka magnolia, które wiosną ślicznie się prezentują 🙂 Zespół pałacowo-parkowy jest ogrodzony i za opłatą udostępniony do zwiedzania dla turystów. Można wykupić bilety tylko do parku, lub dodatkowo do wnętrz pałacowych. Pałac z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie, ale warto zajrzeć też do środka, wtedy trzeba wycieczkę zaplanować, bo wnętrza udostępniane są tylko w wybrane dni tygodnia.

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice

Wnętrza pałacu

Choć z zewnątrz pałac robi niesamowite wrażenie, bo jest naprawdę piękny, to warto też zajrzeć do środka 🙂 My pierwszy raz odwiedziliśmy je podczas Industriady czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tym razem znów udało nam się wycelować tak, żeby przejść przez okazałe sale pałacu. 

Czeka tutaj okazała klatka schodowa i na piętrze kilka ciekawie zaaranżowanych sal. Zobaczysz tu m.in. Gabinet hrabiego, dawną jadalnię, a dziś salę koncertową, reprezentacyjną Salę Zieloną czy Salę Różową zaaranżowaną w stylu rokoko. Meble i wystrój z epoki pięknie komponują się z wnętrzem zabytku.  W jednej z sal podziwiać można pamiątki w wypraw misyjnych, przywożone m.in. z Afryki.

Sala Zielona

W Sali Zielonej od razu przykuwa uwagę zdobny sufit ze sztukaterią, ale również okazały kominek ceramiczny z 1884 roku. Ponad kominkiem wisi obraz Giovanniego Ballestrero - protoplasty śląskiej linii włoskiego rodu Ballestremów, który w ten sposób zniemczył włoskie nazwisko. Na środku sali stoi ogromny stół - oryginalny mebel pochodzący z dawnej jadalni pałacowej. Ponadto zauważalne są tutaj polichromie.

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice

Kaplica pałacowa w Pławniowicach

Do pałacu w Pławniowicach przylega kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP. Niestety nie zawsze jest otwarta, ale można tutaj przybyć na nabożeństwo i zarazem podziwiać jej wnętrze. Jest dość skromne, ale bardzo ładne. Obecnie bowiem kaplica w Pławniowicach służy jako kościół parafialny.

Początkowo, już od 1317 roku, kiedy po raz pierwszy wymieniono miejscowość Pławniowice, wieś należała do parafii Rudno. Było tak aż do końca II wojny światowej. Od 1945 roku Pławniowice stały się samodzielną parafią, a administrował ją wówczas ks. Franciszek Pawlar. Parafii przydzielono wtedy skrzydło pałacu z kaplicą pałacową i tak pozostaje do dziś.

Pozostałą część pałacu zajęły przybyłe ze Lwowa Siostry Benedyktynki od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Klasztor funkcjonował tu do 1976 roku.  Dziś mieści się tutaj Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej.

Pławniowice - Kaplica pałacowa Niepokalanego Poczęcia NMP
Pławniowice - Kaplica pałacowa Niepokalanego Poczęcia NMP
Pławniowice - Kaplica pałacowa Niepokalanego Poczęcia NMP
Pławniowice - Kaplica pałacowa Niepokalanego Poczęcia NMP

Historia pałacu w Pławniowicach

Pławniowice po raz pierwszy wspomniane zostały w 1317 roku, ale na znaczeniu wieś zyskała dopiero w 1737 roku. Wtedy dobra rycerskie kupił Jan Paweł II von Stechow - pierwszy starosta powiatu gliwicko-toszeckiego po zajęciu Śląska przez Prusy. W 1798 roku majątek przeszedł w ręce hrabiego Karola Franciszka von Ballestrema

Jego matką była Maria Elżbieta Augusta von Stechow, a ojcem Giovanni Battista Angelo Ballestrero. To protoplasta śląskiej linii rodu Ballestrem - oficer wojska pruskiego pochodzący z Włoch, który zniemczył swoje nazwisko. Rodzina ta zarządzała dobrami pławniowickimi aż do stycznia 1945 roku i tutaj stworzyła swą rodową siedzibę.

Tak powstał dzisiejszy, okazały pałac wzniesiony na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem w latach 1882-85, na miejscu wcześniejszego, mniejszego pałacu z 1737 roku. Stał się piękną rezydencją rodzinną aż do momentu, gdy Mikołaj Ballestrem musiał uciekać przed Armią Czerwoną. Wojska radzieckie w czasie II wojny światowej zniszczyły jego wnętrza, ale bryła pałacu pozostała nienaruszona. Później przeszedł on w ręce kościoła i tak jest do dziś. Pewnie z tego powodu, że na miejscu w pałacu została wbudowana również kaplica. Dziś to kościół parafialny.

Od 1989 roku gospodarzem pałacu w Pławniowicach jest Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej, a jego wieloletni dyrektor ksiądz dr Krystian Worbs doprowadził do kapitalnego remontu wspaniałego pałacu. Cała budowla została gruntownie odnowiona z niezwykłą wręcz pieczołowitością. Nawet szyby zostały odtworzone techniką witrażową. Dziś jest to trwały ślad dziedzictwa kultury tego regionu.

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice

Pałac w Pławniowicach - zabytek zadbany

Nic więc dziwnego, że w 2007 roku zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach, jako jedyny w województwie śląskim, otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Z przyjemnością odwiedza się i podziwia to miejsce! Może dla kontrastu polecimy jeszcze wpis pałace na Śląsku z bloga Antek w Podróży. Wiele z nich to niestety ruina.

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice

Pałac w Pławniowicach na Instagramie

Post o pławniowickim pałacu bardzo spodobał się Odbiorcom na naszym profilu na Instagramie. Pojawiło się wiele serduszek i sporo pozytywnych komentarzy. To dowodzi, że jest to bardzo interesujące miejsce i lubiane przez turystów, którzy chętnie tu zaglądają 🙂

Nasz film

Zapraszamy na nasz film z pobytu w Pławniowicach.

Atrakcje w pobliżu pałacu

W pobliżu koniecznie trzeba przejść się nad Jezioro Pławniowickie. Na plażę lepiej podjechać samochodem albo rowerem, w miejscowości Niewiesze (na miejscu parking). Niedaleko jest też nad Jezioro Dzierżno Duże i Dzierżno Małe.

Informacje praktyczne

Park czynny codziennie 8.00-18.00
Wnętrza pałacu dostępne są:
wt i czw 14.00-15.30
nd 12.30-14.30
Bilety do Parku: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Bilety do wnętrz pałacu: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
Fotografowanie: 15 zł
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://palac.plawniowice.pl/
Parking: niedaleko pałacu, przy spichlerzu, dobrowolna opłata

Pałac - Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
ul. Gliwicka 46, Pławniowice
tel. 32/ 230-55-51

Noclegi w Pławniowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pławniowice
Pławniowice pałac
Pławniowice
Pławniowice kaplica
Pławniowice
Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac Pławniowice
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach
Pałac Pławniowice
Pałac w Pławniowicach
(4.7 głosów: 58)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 58)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo piękne i wciąż dość zaciszne miejsce, warto wybrać się do wnętrz pałacu w Pławniowicach i na spacer po okolicy 🙂
Avatar użytkownika Michał EM
Michał EM
Piękny pałac, cicha i spokojna okolica. Troszkę skromny park.
Avatar użytkownika angel
angel

Cieszę się, że wreszcie pałacyk został dostrzeżony przez turystów.Dwa lata temu był mało znany, a to wspaniałe miejsce w którym czuć szczególnym atmosferę . Dookoła pałacu jest ogród ze ścieżkami, oczkiem wodnym, drzewami i krzewami.

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024