Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia Srebra na Szlaku Zabytków Techniki

Słynna Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską, przyciągająca wielu gości z całego świata. Kopalnia znajduje się przy ul. Szczęść Boże, na skraju miasta, przy trasie do Gliwic. Prowadzą do niej brązowe znaki. Kopalnia w Tarnowskich Górach leży na śląskim Szlaku Zabytków Techniki, stanowi nawet jedną z czterech Gwiazd Techniki tego szlaku, co oznacza nie mniej nie więcej, że jest jedną z najlepszych atrakcji w województwie śląskim.Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Kopalnia Srebra obiektem Unesco

Od 2014 roku dodatkowo Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach leży na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a w lipcu 2017 roku została wpisana na prestiżową Listę Unesco, na której znajduje się kilkanaście obiektów z Polski, m.in. Wawel czy Kopalnie w Wieliczce i Bochni. To wielka nobilitacja dla całych Tarnowskich Gór!

Płynięcie łodziami
Płynięcie łodziami

Kopalnia Srebra - część podziemi tarnogórskich

Kopalnia Srebra stanowi tylko niewielki fragment tarnogórskich podziemi, ciągnących się gęstą siecią korytarzy na różnych głębokościach, pod całym miastem Tarnowskie Góry aż po pobliskie wioski. Jest to relikt dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu z domieszką srebra prowadzonego na tym obszarze. Kopalnię udostępniono do zwiedzania w 1976 roku, w 450. rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom.Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Kopalnia Srebra - zwiedzanie

Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, wyłącznie z przewodnikiem, który raczy turystów ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach czyli dawnych górnikach, którzy pracowali w podziemiach, często już od chłopięcych lat.

Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach

Najpierw zwiedza się multimedialne Muzeum mówiące o historii górnictwa w Tarnowskich Górach, z którym mocno wiąże się powstanie miasta. Później zjeżdża się do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Na życzenie można również zorganizować spotkanie ze Skarbnikiem - legendarnym duchem kopalni.Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni
Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni

W 2012 roku podziemna trasa turystyczna Kopalni w Tarnowskich Górach została udźwiękowiona w odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków oraz robót strzałowych, co pozytywnie wpływa na odbiór tego miejsca. W 2014 roku Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kopalnia Srebra - Skansen Maszyn Parowych

Na powierzchni, tuż przy Kopalni Zabytkowej zwiedzać można Skansen Maszyn Parowych z eksponatami poruszanymi dawniej za pomocą pary. Dziś wszystkie obiekty w skansenie są odnowione i prezentują się bardzo ładnie, a dodatkowo możliwe są przejazdy mini Kolejką Skansenową. Od 2019 odbywa się tutaj jesienią niezwykle interesująca impreza plenerowa Święto Pary.

Skansen Maszyn Parowych
Skansen Maszyn Parowych
Kolejka Skansenowa
Kolejka Skansenowa

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Prócz Kopalni, do zwiedzania udostępniono jeszcze inny fragment podziemi tarnogórskich, w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga dostępnej w Parku Repeckim, również w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Stare Tarnowice (informacje o tym obiekcie pod tym samym numerem telefonu i na tej samej stronie internetowej).

Zalety
  • unikatowa atrakcja
  • obiekt Unesco
  • infrastruktura w postaci gastronomii, sklepiku z pamiątkami, bezpłatnego parkingu czy dodatkowego skansenu z atrakcjami
  • organizowane imprezy plenerowe
Wady
  • dość wysokie ceny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

I-V i IX-XII wt-nd 9.00-15.00
VI-VIII pn-pt 9.00-15.00, sb-nd 9.00-17.00
Bilety: normalny 45 zł, ulgowy 37 zł (w sezonie z przepływem łodziami)
po sezonie 43 zł i 35 zł
Parking: bezpłatny

Adres

Zabytkowa Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-29-81
www.kopalniasrebra.pl

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
07 maj 2020 13:57
Ciekawy obiekt, historyczny, przy zwiedzaniu latem należy pamiętać o dodatkowym odzieniu, bo panuje tam temperatura około 10 stopni C.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach na blogu

Top Atrakcje 2020 - to już Finał!

Od poniedziałku 1 czerwca do 21 czerwca 2020 trwa u nas Finał Top Atrakcji 2020. Ze 160 atrakcji teraz zostało już tylko 40 i to z nich wyłonicie najlepsze atrakcje - turystyczne hity tego lata!

Zachęcamy do głosowania, które odbywa się tutaj!
Nie jest wymagana rejestracja, wybierzmy wspólnie najlepsze polskie atrakcje i promujmy je wszystkie jak najszerzej, wszak to Polska w tym roku będzie rządziła w naszych wakacyjnych planach 🙂

02 czerwiec 2020 09:25

Podziemna Polska. Top 8 atrakcji pod ziemią

Zwiedzanie podziemne to bardzo fajna sprawa, o czym może nie wszyscy wiedzą. Specyficzne warunki sprawiają, że podziemne eskapady zawsze dodają dreszczyku emocji i stają się przygodą. Tutaj wszyscy stajemy się do siebie podobni, w traperach, w cieplejszym odzieniu, bo pod ziemią zwykle nie jest cieplej niż 10 stopni Celsjusza, a może być nawet koło 6. Do tego często kapie na głowę, no i zwykle brakuje światła. Jeśli do tego wszystkiego dodać nietoperze i pająki, robi się naprawdę ciekawie. Już mi się podoba, a Tobie? Jeśli Cię zachęciłam, to ten tekst jest dla Ciebie, zobacz najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce!

27 luty 2020 13:22

UNESCO dla Tarnowskich Gór

Udało się! Dzisiaj czyli 9 lipca 2017 ogłoszono oficjalne wyniki w sprawie wpisania Podziemi Tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyniki są pozytywne i od dziś Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to obiekt UNESCO! Bardzo się cieszymy, mieliśmy okazję zwiedzać kompleks podziemi w naszym rodzinnym mieście, ba nawet pisałam o tych podziemiach pracę magisterską, tym bardziej jest to dla mnie wyborna wiadomość! …
09 lipiec 2017 13:46
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację