Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

50°25'32" N
18°50'59" W
Śląskie
2017-07-09 14:44:33
302m npm
Ważna
Zdjęcia (11)

Słynna Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską, przyciągająca wielu gości z całego świata. Kopalnia znajduje się przy ul. Szczęść Boże, na skraju miasta, przy trasie do Gliwic. Prowadzą do niej brązowe znaki.Kopalnia w Tarnowskich Górach leży na Szlaku Zabytków Techniki, a od niedawna stanowi jedną z czterech Gwiazd Techniki tego szlaku, co oznacza nie mniej nie więcej, że jest jedną z najlepszych atrakcji w województwie śląskim. Od 2014 roku dodatkowo Kopalnia Srebra leży na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a w lipcu 2017 roku została wpisana na Listę Unesco.

Podziemia tarnogórskie

Kopalnia Srebra stanowi tylko niewielki fragment tarnogórskich podziemi, ciągnących się gęstą siecią korytarzy na różnych głębokościach, pod całym miastem Tarnowskie Góry aż po pobliskie wioski. Jest to relikt dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu z domieszką srebra prowadzonego na tym obszarze. Kopalnię udostępniono do zwiedzania w 1976 roku, w 450-tą rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom.

Zwiedzanie Kopalni

Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, wyłącznie z przewodnikiem, który raczy turystów ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach czyli dawnych górnikach, którzy pracowali w podziemiach, często już od chłopięcych lat.Najpierw zwiedza się multimedialne Muzeum mówiące o historii górnictwa w Tarnowskich Górach, z którym mocno wiąże się powstanie miasta. Później zjeżdża się do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Na życzenie można również zorganizować spotkanie ze Skarbnikiem - legendarnym duchem kopalni.

W 2012 roku podziemna trasa turystyczna Kopalni w Tarnowskich Górach została udźwiękowiona w odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków oraz robót strzałowych, co pozytywnie wpływa na odbiór tego miejsca. W 2014 roku Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na powierzchni, tuż przy Kopalni Zabytkowej zwiedzać można Skansen Maszyn Parowych z eksponatami poruszanymi dawniej za pomocą pary. Dziś wszystkie obiekty w skansenie są odnowione i prezentują się bardzo ładnie.

Prócz Kopalni, do zwiedzania udostępniono jeszcze inny fragment podziemi tarnogórskich, w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga (informacje o tym obiekcie pod tym samym numerem telefonu i na tej samej stronie internetowej).

Zabytkowa Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-29-81
www.kopalniasrebra.pl
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego
ul. Gliwicka 2, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-49-96
bort@kopalniasrebra.pl

Czy wiesz, że?

Skarb tarnogórskiej ziemi to galena Pbs, która zawiera około 86 % ołowiu i domieszkę srebra, nawet do 1,2 %. Stąd nazwa galena srebronośna. Srebro było bardzo cenne i świadczyło o bogactwie, wyrabiano z niego biżuterię sztućce, monety itp, ale co ciekawe, to ołów był tutaj najbardziej pożądany, gdyż potrzebny był do produkcji nabojów.
 

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2017-08-11 23:22:40

szkoda że Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach  wpiosnana na liste  Unesco  z zewnatrz jest taka zaniedbana  .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: