Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-29-81
www.kopalniasrebra.pl

50°25'32" N, 18°50'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: 09:00–15:00
 • wtorek: 09:00–15:00
 • środa: 09:00–15:00
 • czwartek: 09:00–15:00
 • piątek: 09:00–15:00
 • sobota: 09:00–17:00
 • niedziela: 09:00–17:00

Na Szlaku Zabytków Techniki

Słynna Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską, przyciągająca wielu gości z całego świata. Kopalnia znajduje się przy ul. Szczęść Boże, na skraju miasta, przy trasie do Gliwic. Prowadzą do niej brązowe znaki. Kopalnia w Tarnowskich Górach leży na śląskim Szlaku Zabytków Techniki, stanowi nawet jedną z czterech Gwiazd Techniki tego szlaku, co oznacza nie mniej nie więcej, że jest jedną z najlepszych atrakcji w województwie śląskim.Kopalnia obiektem Unesco

Od 2014 roku dodatkowo Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach leży na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a w lipcu 2017 roku została wpisana na prestiżową Listę Unesco, na której znajduje się kilkanaście obiektów z Polski, m.in. Wawel czy Kopalnie w Wieliczce i Bochni.

Płynięcie łodziami
Płynięcie łodziami

Podziemia tarnogórskie

Kopalnia Srebra stanowi tylko niewielki fragment tarnogórskich podziemi, ciągnących się gęstą siecią korytarzy na różnych głębokościach, pod całym miastem Tarnowskie Góry aż po pobliskie wioski. Jest to relikt dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu z domieszką srebra prowadzonego na tym obszarze. Kopalnię udostępniono do zwiedzania w 1976 roku, w 450-tą rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom.

Kopalnia Srebra - zwiedzanie

Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, wyłącznie z przewodnikiem, który raczy turystów ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach czyli dawnych górnikach, którzy pracowali w podziemiach, często już od chłopięcych lat.

Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry


Najpierw zwiedza się multimedialne Muzeum mówiące o historii górnictwa w Tarnowskich Górach, z którym mocno wiąże się powstanie miasta. Później zjeżdża się do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Na życzenie można również zorganizować spotkanie ze Skarbnikiem - legendarnym duchem kopalni.

W 2012 roku podziemna trasa turystyczna Kopalni w Tarnowskich Górach została udźwiękowiona w odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków oraz robót strzałowych, co pozytywnie wpływa na odbiór tego miejsca. W 2014 roku Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach
Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach


Skansen Maszyn Parowych

Na powierzchni, tuż przy Kopalni Zabytkowej zwiedzać można Skansen Maszyn Parowych z eksponatami poruszanymi dawniej za pomocą pary. Dziś wszystkie obiekty w skansenie są odnowione i prezentują się bardzo ładnie, a dodatkowo możliwe są przejazdy mini Kolejką Skansenową. Od 2019 odbywa się tutaj jesienią niezwykle interesująca impreza plenerowa Święto Pary.

Prócz Kopalni, do zwiedzania udostępniono jeszcze inny fragment podziemi tarnogórskich, w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga dostępnej w Parku Repeckim, również w Tarnowskich Górach, w dzielnicy Stare Tarnowice (informacje o tym obiekcie pod tym samym numerem telefonu i na tej samej stronie internetowej).

Tarnowskie Góry - Kopalnia Zabytkowa
Tarnowskie Góry - Kopalnia Zabytkowa
Zalety
 • unikatowa atrakcja
 • obiekt Unesco
 • infrastruktura w postaci gastronomii, sklepiku z pamiątkami, bezpłatnego parkingu czy dodatkowego skansenu z atrakcjami
 • organizowane imprezy plenerowe
Wady
 • dość wysokie ceny
Zabytkowa Kopalnia Srebra Kopalnia srebra Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry Muzeum w Kopalni Zabytkowej Tarnowskie Góry - Muzeum w Kopalni Kolejka Skansenowa Kolejka Skansenowa Skansen Maszyn Parowych Zabytkowa Kopalnia Srebra

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-07 na
Ciekawy obiekt, historyczny, przy zwiedzaniu latem należy pamiętać o dodatkowym odzieniu, bo panuje tam temperatura około 10 stopni C.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020