Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Majstersztyk podziemnej hydrotechniki na Szlaku Zabytków Techniki

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to niezaprzeczalne arcydzieło myśli technicznej, które pozwoliło w XIX wieku w miarę tani i prosty sposób pozbyć się nadmiaru wody z Królewskiej Kopalni Kruszców Fryderyk, co było największym problemem w górnictwie tamtych czasów. Dziś ta dawna sztolnia odwadniająca, wykuta w skale, stała się hitem turystycznym, oferującym niezapomniany, niezwykle klimatyczny podziemny spływ łodziami poruszanymi tylko za pomocą rąk przewodnika.  Sztolnia Czarnego Pstrąga jest tak naprawdę fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, a obecną nazwę zyskała, gdy ją odkryto ponownie, a w mizernym światełku lampek napotkane tu pstrągi były faktycznie czarne. Dziś Sztolnia jest jednym z 40. obiektów na śląskim Szlaku Zabytków Techniki i jedną z pięciu atrakcji kotwicznych tego Szlaku, tzw. Gwiazd Techniki.

Przewodnik po Sztolni
Przewodnik po Sztolni
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga - obiekt Unesco

Sztolnia Czarnego Pstrąga turystów z całego świata cieszy już od lat 50 XX wieku, ale dodatkową sławę i prestiż to miejsce zyskało w lipcu 2017 roku, kiedy zostało uznane za zabytek najwyższej rangi światowej i znalazło się na Liście Dziedzictwa Unesco. Wtedy wraz z Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga również około 20 innych obiektów pogórniczych z Tarnowskich Gór i okolic zostało wpisanych na tą prestiżową Listę. To na ten moment (2021) jedyny zapis Unesco ze Śląska, a obok tarnogórskich zabytków na Liście figurują takie sławy jak Wawel, Kopalnia Wieliczka, Tadź Mahal w Indiach, Wielki Mur Chiński, Błękitny Meczet w Turcji, czy amerykański parki narodowe Yellowstone i Park Narodowy Wielkiego Kanionu.

Przepływ łodziami w Sztolni
Przepływ łodziami w Sztolni

Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga została udostępniona dla turystów we wrześniu 1957 roku, wraz z pierwszymi obchodami Dni Tarnogórskich Gwarków. Sztolnia ta oferuje 600-metrowy odcinek dawnej "Głębokiej Sztolni Fryderyk", który przepływa się łodziami od Szybu "Sylwester" (30 m głębokości) do Szybu "Ewa" (20 m głębokości) lub odwrotnie - ruch wahadłowy. Zwiedzanie Sztolni odbywa się przez cały rok, wyłącznie z przewodnikiem. To jeden z najdłuższych podziemnych przepływów łodziami w Europie, odbywa się w świetle małej karbidki z płomieniem. Sama sztolnia też jest słabo oświetlona, co daje niesamowity klimat. Planuje się tutaj również spływy pontonami.

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
  • Zwiedzanie Sztolni odbywa się ruchem wahadłowym pomiędzy dwoma Szybami
  • Zwiedzanie Sztolni trwa około 1 godziny, polega na zejściu krętymi schodami w dół rotundy Szybu, w Szybie Sylwester jest to 30 metrów w głąb ziemi, zaś w Szybie Ewa - 20 metrów
  • Informacja, z którego szybu rozpoczyna się zwiedzanie znajduje się wewnątrz rotundy nadszybia
  • Temperatura w Sztolni wynosi przez cały rok około 10 stopni Celsjusza i jest duża wilgotność powietrza, toteż wydaje się, jakby było nieco chłodniej

Obok Szybu Sylwester w ostatnich latach stanął dodatkowy, bardzo ciekawy budynek, który oferuje kasę, sklepik z pamiątkami, ubikacje, a w przyszłości prawdopodobnie również kawiarnię z fajnym tarasem. Miejsce świetnie się rozwija, planuje się tu także otworzyć wypożyczalnię rowerów oraz możliwość całorocznego morsowania w Sztolni. To byłoby ciekawe doświadczenie 🙂

Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia - fragment podziemi w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to udostępniony do zwiedzania fragment obszernych podziemi tarnogórskich, które ciągną się podziemnym labiryntem pod miastem. Szacuje się, że długość tych podziemnych korytarzy liczy około 150 km czyli więcej, niż w sumie liczą ulice Tarnowskich Gór. To niecodzienna atrakcja turystyczna, rzadko dostępna w Polsce. Do 2018 roku zwiedzanie tarnogórskiej Sztolni to był najdłuższy podziemny przepływ łodziami w Polsce. Od tego czasu dwa razy dłuższy spływ oferuje Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, ale tam pływa się łodziami elektrycznymi, a w Tarnowskich Górach to przewodnik porusza łodzie, odpychając się od skał. Odczucia są zupełnie inne, bo jest bardziej klimatycznie, a do tego buja, czego nie zaznasz ani w Luizie, ani w tarnogórskiej Kopalni, gdzie z kolei łodzie ciągnięte są liną. Więc to nadal unikat w skali kraju, a nawet Europy!

Przepływ łodziami w Sztolni
Przepływ łodziami w Sztolni
Przepływ łodziami w Sztolni
Przepływ łodziami w Sztolni

 

Zalety
  • unikatowy obiekt Unesco
  • niesamowity klimat tego miejsca, jak za dawnych czasów, przepływ odbywa się w ciszy i dość dużej ciemności, łodzie przesuwane bez elektryki, tylko za pomocą rąk przewodnika, w łódce płonie mała lampka górnicza
  • uczucie bujania w łódce na wodzie
  • nowa infrastruktura w postaci budynku z informacją, kasą, pamiątkami i ubikacjami
  • bezpłatny parking
Wady
  • dość wysoka cena

Park Repecki

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w dzielnicy Tarnowskich Gór o nazwie Stare Tarnowice, a dokładniej w Parku Repeckim. Najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu przy ulicy Repeckiej i stąd udać się na spacer. Do Szybu to niecałe 15 minut. Park Repecki to ten, w którym znajduje się Górnośląskie Centrum Rehabilitacji. Park znajduje się przy trasie na Zbrosławice i Pyskowice.

Park Repecki z Szybem Ewa
Park Repecki z Szybem Ewa

Park krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy" to bardzo ciekawy, historyczny park, który założyli jeszcze Donnersmarckowie jako swój myśliwski azyl. Stał tu niegdyś ich pałac, w miejscu dzisiejszego GCR, ale w wyniku zawirowań dziejowych XX wieku, został wysadzony w powietrze i nic po nim nie zostało. A szkoda, bo wraz z parkiem stanowiłby bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Ten możny, śląski ród wybudował tu również swoją leśniczówkę, a w parku zasadził 10-metrowe drzewa i to takie, które w Polsce nie rosły - miłorzęby, platany i inne ciekawe gatunki sprowadzane z Europy. Część z nich zachowała się do dziś. Zostały posadzone w formie amfiteatru, by pozwalały podziwiać zwierzynę wypuszczoną do Parku. Całość otoczona była ogrodzeniem, a przy rzece teren nie był zadrzewiony i stanęły tam ambonki do obserwacji zwierząt. Do dzisiaj park jest niemałą atrakcją, z licznymi ścieżkami zaprasza do spacerów, z czego mieszkańcy i turyści chętnie korzystają. 

Między Szybami, koło mostku, warto wejść na szlak czerwony, który wyprowadzi pod zrewitalizowany ostatnio portal wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach.

Kopalnia Srebra

Będąc w Tarnowskich Górach koniecznie odwiedzić trzeba inny fragment podziemi - zabytkową Kopalnię Srebra przy ulicy Szczęść Boże, położoną niedaleko Sztolni. Można wykupić bilet pakietowy na obie atrakcje, które dają możliwość poznać fragmenty podziemnego labiryntu dawnej Królewskiej Kopalni Kruszców Fryderyk, z przełomu XVIII i XIX wieku. W najbliższym sąsiedztwie Sztolni Czarnego Pstrąga warto też zobaczyć zamek w Starych Tarnowicach i stary kościół Św. Marcina w Starych Tarnowicach.

Informacje praktyczne

VI-VIII codziennie 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00
IX-X wt-pt 12.00, sb-nd 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
XI-III pn-pt 12.00, sb-nd i Święta 13.00, 14.00
IV-V sb-nd i Święta 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
Bilety: normalny 37 zł, ulgowy 30, rodzinny 93 zł (2+1)
Pakiet Sztolnia + Kopalnia: normalny 74 zł, ulgowy 61 zł
Możliwość płacenia kartą
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://sztolniapstraga.pl
Parking: bezpłatny przy wejściu do Parku Repeckiego przy ulicy Repeckiej, około 500 metrów od Szybu Sylwester
Obiekt niedostępny dla wózków
Obiekt dostępny dla osób od 4 roku życia
Przy Szybie Sylwester powstał budynek z kasą, pamiątkami i ubikacjami

Sztolnia Czarnego Pstrąga
ul. Repecka, Park Repecki, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-49-96

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Fragment Sztolni Głębokiej Fryderyk
Nietoperze w Sztolni
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Szyb Sylwester
Szyb Sylwester
Szyb Sylwester
Szyb Sylwester
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Przepływ łodziami w Sztolni
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Szyb Ewa
Szyb Ewa
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Szyb Sylwester
Sztolnia Czarnego Pstrąga
(4.6 głosów: 74)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 74)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Tu chodzi o klimat, łodzie poruszane są siłą mięśni przewodnika, a do tego możesz skusić się na podziemny rafting!
Tomek
Jeśli popłyniecie w pierwszych łodziach to Ok ale w ostatnich to porażka, płyniecie jakby w nieoswietlonej piwnicy, nic nie zobaczycie i prawie niczego nie usłyszycie, nie przesadzam, pieniądze w bloto.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024