Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pałac w Siemianowicach Śląskich

Pałac w Siemianowicach Śląskich

Pałac Donnersmarcków
ul. Chopina 13-17, Siemianowice Śląskie
tel. 609-031-418
https://fundacjastajnia.pl/

50°18'29" N, 19°1'37" E

Aż trudno uwierzyć, że Pałac w Siemianowicach Śląskich stojący w Parku Miejskim tego górnośląskiego miasta to jeden z największych pałaców w Polsce. Niegdyś przepiękna rezydencja Donnersmarcków z otaczającym parkiem, potem wielka ruina bez dachu. Jeszcze trudniej uwierzyć, że ten upadły kolos udaje się dziś rewitalizować. Bliska była już tutaj wizja totalnej ruiny, ale na szczęście znalazły się osoby, którym leżało na sercu zachowanie cennego zabytku przeszłości miasta i regionu. Rewitalizacja pałacu

Obecnie od kilku lat firma Inspiration Point S.A. intensywnie remontuje zabytek. Celem tej rewitalizacji jest odnowienie pałacu, przyległych terenów parkowych oraz historycznej zabudowy gospodarczej. Cały kompleks przeznaczony zostanie na działalność komercyjną i społeczną. Już dziś pałac prezentuje się bardzo ładnie, a ma być tylko lepiej i docelowo stanie się prawdziwą ozdobą Górnego Śląska, dostępną dla turystów. 

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich

Browar Pałacowy

Prace na zewnątrz pałacu są już daleko posunięte, ruszyła też intensywna rewitalizacja wnętrz zabytku. Gotowy jest jak dotąd jeden fragment z rzemieślniczym Browarem Pałacowym, który warzy naturalne, zdrowe i smaczne piwo w tradycyjny sposób, z zachowaniem Bawarskiego Prawa Czystości z 1516 roku. Wraz z Browarem istnieć tu będzie niedługo Restauracja. Oczywiście będzie tu można skosztować tego unikatowego, miejscowego piwa rzemieślniczego, przygotowywanego z wielkim namaszczeniem.

My mieliśmy już okazję zadegustować siemianowickiego piwa, smak jest naprawdę wyborny, tak jak podobno jego właściwości, nawet zdrowotne, choćby wynikające z faktu zawartości dużej ilości witamin z grupy B. Jeśli i Ty już nie możesz się doczekać degustacji siemianowickiego piwa, jest ono na ten moment dostępne w kilku restauracjach, np. w Willi Fitznera i Restauracji Śląski Przekrój w Siemianowicach Śląskich oraz w Restauracji Cadenza w Katowicach przy NOSPR.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich


Plany na przyszłość

W pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach na pewno powstanie też kawiarnia oraz hotel w dawnych stajniach. W ujeżdżalni ma powstać ogromna sala koncertowa. Wypięknieją też dziedzińce pałacowe - na małym dziedzińcu już stanęła fontanna, która otoczona będzie roślinnością, zaś spod dużego dziedzińca trakt spacerowy ma w przyszłości prowadzić nad pobliski Staw Rzęsa i do Bażantarni. Rewitalizację pałacu wspiera Fundacja Stajnia, a jej głównym założeniem jest ożywienie Pałacu poprzez aktywne zapraszanie ludzi do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca, tak, by "Pałac ponownie stał się wartościową częścią życia Śląska - jego sercem, w którym rodzi się zmiana".

Historia pałacu

Historia pałacu w Siemianowicach Śląskich - najcenniejszego zabytku tego miasta, sięga XVII wieku, kiedy ród Mieroszewskich kupił tutejsze dobra rycerskie od rodziny Siemianowskich i wystawił tu najstarszą, barokową część pałacu nakrytą łamanym dachem polskim. Później majątek kupił Kasper Hunter von Grandon, ale już w I połowie XVIII wieku pałac dostał się w ręce słynnej i wielce bogatej rodziny Henckel von Donnersmarck. Początkowo nie zamieszkała tutaj, dopiero w 1768 roku siemianowicki pałac stał się siedzibą Donnersmarcków, którzy szybko wzięli się za jego rozbudowę.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich


Pierwszy etap miał miejsce za czasów Łazarza III Henckel von Donnersmarck, ale dopiero w kolejnym stuleciu, około 1830 roku pałac jeszcze bardziej się powiększył i zyskał dzisiejszy kształt, a dokonał tego Hugon I Henckel von Donnersmarck. Wtedy dobudowano kolejne skrzydła pałacu, ogrodzono park, wystawiono bramy wjazdowe z kordegardą i urządzono park krajobrazowy w stylu angielski. Kolejny z Donnersmarcków - Hugon II około 1850 roku nadał kompleksowi cech romantycznych.

Pod koniec XIX wieku zakończyła się era Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, którzy sobie odważnie poczynali w Pałacu, w zabudowaniach gospodarczych trzymali nie tylko konie, ale ponoć i niedźwiedzie, które później wyławiali podczas hucznych polowań, z których słynęli. W skład kompleksu poza pałacem wchodził wtedy 20-hektarowy park z budynkami gospodarczymi, stajniami, ujeżdżalnią, ogrodami i sadami, a także folwarkiem ze spichlerzem. Obecnie ten Park Pałacowy to Park Miejski, a dawny spichlerz do Muzeum Miejskie.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich

Po Donnersmarckach pałac w Siemianowicach Śląskich przejęła Naczelna Dyrekcja Kopalń. Na początku XX stulecia pałac był rezydencją Ewalda Hilgera - dyrektora Zjednoczonych Hut Królewska i Laura. Dbał on jedynie o główne skrzydło, w którym mieszkał, natomiast reszta popadała w ruinę. Potem losy pałacu wcale nie były lepsze. W czasie wojny, kiedy stacjonowały tu wojska i powstańcy, mocno zrujnowano i splądrowano wnętrza, a po 1944 roku na terenie folwarku dworskiego powstało PGR, co przyczyniło się do dewastacji obiektów gospodarczych, parku oraz ogrodów. Zniknęły też dekoracyjne ogrodzenia, bramy czy lampy.

W tym czasie pałacem zarządzała kopalnia Siemianowice, która utworzyła w nim mieszkania dla pracowników. W pałacu działała też Szkoła Górnicza oraz przedszkole. W 1990 roku kompleks w stanie ruiny przejęło miasto, które próbowało na różne sposoby ratować zabytek, jednak było to ostatecznie ponad jego siły. Dopiero w 2013 roku pałac od miasta wykupiła Grupa Saternus (dziś Inspiration Point S.A.) z Chorzowa - obecny właściciel, który przeprowadza tu kapitalny remont i prace adaptacyjne, zarówno samego pałacu, jak i zabudowań gospodarczych oraz parku. Pomaga w tym Fundacja Stajnia.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Browar Pałacowy
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich Pałac w Siemianowicach Śląskich Pałac w Siemianowicach Śląskich Park Miejski w Siemianowicach Śląskich Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich przed rewitalizacją Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich

Siemianowice Śląskie noclegi

Siemianowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-25 na
To wspaniale, że kolejne miejsce województwa śląskiego zostało uratowane od zagłady i może w przyszłości znów cieszyć nie tylko mieszkańców ale i turystów. Brawa dla odważnych, którzy zdecydowali się na rewitalizację tak wielkiego kompleksu!
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020