Pałac w Siemianowicach Śląskich

Pałac w Siemianowicach Śląskich

(4 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Aż trudno uwierzyć, że Pałac w Siemianowicach Śląskich stojący w Parku Miejskim tego górnośląskiego miasta to jeden z największych pałaców w Polsce. Niegdyś przepiękna rezydencja Donnersmarcków z otaczającym parkiem, potem wielka ruina bez dachu. Jeszcze trudniej uwierzyć, że ten upadły kolos udaje się dziś rewitalizować. Bliska była już tutaj wizja totalnej ruiny, ale na szczęście znalazły się osoby, którym leżało na sercu zachowanie cennego zabytku przeszłości miasta i regionu. 

Rewitalizacja pałacu

Obecnie od kilku lat firma Inspiration Point S.A. intensywnie remontuje zabytek. Celem tej rewitalizacji jest odnowienie pałacu, przyległych terenów parkowych oraz historycznej zabudowy gospodarczej. Cały kompleks przeznaczony zostanie na działalność komercyjną i społeczną. Już dziś pałac prezentuje się bardzo ładnie, a ma być tylko lepiej i docelowo stanie się prawdziwą ozdobą Górnego Śląska, dostępną dla turystów. 

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich


Browar Pałacowy

Prace na zewnątrz pałacu są już daleko posunięte, ruszyła też intensywna rewitalizacja wnętrz zabytku. Gotowy jest jak dotąd jeden fragment z rzemieślniczym Browarem Pałacowym, który warzy naturalne, zdrowe i smaczne piwo w tradycyjny sposób, z zachowaniem Bawarskiego Prawa Czystości z 1516 roku. Wraz z Browarem istnieć tu będzie niedługo Restauracja. Oczywiście będzie tu można skosztować tego unikatowego, miejscowego piwa rzemieślniczego, przygotowywanego z wielkim namaszczeniem.

My mieliśmy już okazję zadegustować siemianowickiego piwa, smak jest naprawdę wyborny, tak jak podobno jego właściwości, nawet zdrowotne, choćby wynikające z faktu zawartości dużej ilości witamin z grupy B. Jeśli i Ty już nie możesz się doczekać degustacji siemianowickiego piwa, jest ono na ten moment dostępne w kilku restauracjach, np. w Willi Fitznera i Restauracji Śląski Przekrój w Siemianowicach Śląskich oraz w Restauracji Cadenza w Katowicach przy NOSPR.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich


Plany na przyszłość

W pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach na pewno powstanie też kawiarnia oraz hotel w dawnych stajniach. W ujeżdżalni ma powstać ogromna sala koncertowa. Wypięknieją też dziedzińce pałacowe - na małym dziedzińcu już stanęła fontanna, która otoczona będzie roślinnością, zaś spod dużego dziedzińca trakt spacerowy ma w przyszłości prowadzić nad pobliski Staw Rzęsa i do Bażantarni. Rewitalizację pałacu wspiera Fundacja Stajnia, a jej głównym założeniem jest ożywienie Pałacu poprzez aktywne zapraszanie ludzi do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca, tak, by "Pałac ponownie stał się wartościową częścią życia Śląska - jego sercem, w którym rodzi się zmiana".

Historia pałacu

Historia pałacu w Siemianowicach Śląskich - najcenniejszego zabytku tego miasta, sięga XVII wieku, kiedy ród Mieroszewskich kupił tutejsze dobra rycerskie od rodziny Siemianowskich i wystawił tu najstarszą, barokową część pałacu nakrytą łamanym dachem polskim. Później majątek kupił Kasper Hunter von Grandon, ale już w I połowie XVIII wieku pałac dostał się w ręce słynnej i wielce bogatej rodziny Henckel von Donnersmarck. Początkowo nie zamieszkała tutaj, dopiero w 1768 roku siemianowicki pałac stał się siedzibą Donnersmarcków, którzy szybko wzięli się za jego rozbudowę.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich


Pierwszy etap miał miejsce za czasów Łazarza III Henckel von Donnersmarck, ale dopiero w kolejnym stuleciu, około 1830 roku pałac jeszcze bardziej się powiększył i zyskał dzisiejszy kształt, a dokonał tego Hugon I Henckel von Donnersmarck. Wtedy dobudowano kolejne skrzydła pałacu, ogrodzono park, wystawiono bramy wjazdowe z kordegardą i urządzono park krajobrazowy w stylu angielski. Kolejny z Donnersmarcków - Hugon II około 1850 roku nadał kompleksowi cech romantycznych.

Pod koniec XIX wieku zakończyła się era Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, którzy sobie odważnie poczynali w Pałacu, w zabudowaniach gospodarczych trzymali nie tylko konie, ale ponoć i niedźwiedzie, które później wyławiali podczas hucznych polowań, z których słynęli. W skład kompleksu poza pałacem wchodził wtedy 20-hektarowy park z budynkami gospodarczymi, stajniami, ujeżdżalnią, ogrodami i sadami, a także folwarkiem ze spichlerzem. Obecnie ten Park Pałacowy to Park Miejski, a dawny spichlerz do Muzeum Miejskie.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich

Po Donnersmarckach pałac w Siemianowicach Śląskich przejęła Naczelna Dyrekcja Kopalń. Na początku XX stulecia pałac był rezydencją Ewalda Hilgera - dyrektora Zjednoczonych Hut Królewska i Laura. Dbał on jedynie o główne skrzydło, w którym mieszkał, natomiast reszta popadała w ruinę. Potem losy pałacu wcale nie były lepsze. W czasie wojny, kiedy stacjonowały tu wojska i powstańcy, mocno zrujnowano i splądrowano wnętrza, a po 1944 roku na terenie folwarku dworskiego powstało PGR, co przyczyniło się do dewastacji obiektów gospodarczych, parku oraz ogrodów. Zniknęły też dekoracyjne ogrodzenia, bramy czy lampy.

W tym czasie pałacem zarządzała kopalnia Siemianowice, która utworzyła w nim mieszkania dla pracowników. W pałacu działała też Szkoła Górnicza oraz przedszkole. W 1990 roku kompleks w stanie ruiny przejęło miasto, które próbowało na różne sposoby ratować zabytek, jednak było to ostatecznie ponad jego siły. Dopiero w 2013 roku pałac od miasta wykupiła Grupa Saternus (dziś Inspiration Point S.A.) z Chorzowa - obecny właściciel, który przeprowadza tu kapitalny remont i prace adaptacyjne, zarówno samego pałacu, jak i zabudowań gospodarczych oraz parku. Pomaga w tym Fundacja Stajnia.

Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich

Adres

Pałac Donnersmarcków
ul. Chopina 13-17, Siemianowice Śląskie
tel. 609-031-418
https://fundacjastajnia.pl/

GPS: 50°18'29N, 19°1'37E

Pałac w Siemianowicach Śląskich na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Siemianowic Śląskich wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Siemianowice Śląskie noclegi

Siemianowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Browar Pałacowy
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Pałac w Siemianowicach Śląskich
Park Miejski w Siemianowicach Śląskich
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich przed rewitalizacją, Roman Świątkowski
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, Roman Świątkowski
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, Roman Świątkowski
50°18'29N, 19°1'37E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
To wspaniale, że kolejne miejsce województwa śląskiego zostało uratowane od zagłady i może w przyszłości znów cieszyć nie tylko mieszkańców ale i turystów. Brawa dla odważnych, którzy zdecydowali się na rewitalizację tak wielkiego kompleksu!

Pałac w Siemianowicach Śląskich na blogu

Przemiana dekady w Siemianowicach Śląskich!

Wspaniała przemiana zrujnowanego pałacu w piękny kompleks pałacowo parkowy ma właśnie miejsce w siemianowickim Parku Miejskim. Grupa Saturnus wraz z Fundacją Stajnia rewitalizują ogromny pałac Donnersmarcków, który ma zaświecić dawnym blaskiem i stać się tętniącym sercem Górnego Śląska. Pracy jest mnóstwo, ale życzymy im powodzenia w tym szczytnym celu. Na miejscu działa już Browar Pałacowy, z którego wyborne piwo rzemieślnicze dostępne już jest w kilku śląskich restauracjach. Zobacz w jakich!

25 luty 2020 14:00
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021