50°17'52" N, 18°57'30" E
Śląskie
2017-01-05
2020-07-20 18:46

Opis Chorzowa

Chorzów to ciekawe miasto kontrastów, położone w województwie śląskim, w centralnej części Górnego Śląska, przy drodze nr 79, pomiędzy Bytomiem i Katowicami. Każdego weekendu przybywa tu sporo mieszkańców miasta, okolic i turystów do ogromnego Parku Śląskiego.Chorzów atrakcje

Atrakcyjny deptak, liczne i ciekawe parki oraz znacznie czystsze niż dawniej powietrze sprawiają, że nikt już nie omija Chorzowa szerokim łukiem. Najważniejszym miejscem dla mieszkańców Chorzowa, ale i całego Górnego Śląska jest wspaniały Park Śląski (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku WPKiW), który oferuje wiele unikatowych atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Najbardziej popularne z nich to oczywiście Śląski Ogród Zoologiczny oraz Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Ponadto odwiedzić tu można Planetarium, rosarium i Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny.

Park Śląski
Park Śląski

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to dawne Śląskie Wesołe Miasteczko, które istnieje od lat 50. XX wieku, jest więc najstarszym wesołym miasteczkiem i rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Od 2017 roku prezentuje się w zupełnie nowej, bajkowej odsłonie i oferuje rozrywkę rodzinną na światowym poziomie!

Śląski Ogród Zoologiczny

Zoo w Chorzowie również powstało w podobnym okresie, co Wesołe Miasteczko i też w ostatnich latach zmienia swe oblicze na bardziej przyjazne zwierzętom i turystom. Wiele gatunków doczekało się nowych wybiegów, rozległych i przypominających te z naturalnych siedlisk. Piękne wybiegi zyskały już tygrysy, żyrafy, hipopotamy, gepardy, gibony, a najnowszy wybieg w 2020 roku powstał niedawno dla pingwinów Humboldta. Pingwinarium to świetna atrakcja chorzowskiego zoo 🙂

Park Sląski


 

 

kapelusz
kapelusz


Kolejka Elka

Od 2013 roku działa też znowu popularna kolejka linowa Elka, która przez kilka lat była modernizowana. Kursuje ona po Parku Śląskim, ponad główną promenadą, umożliwiając podziwianie parku z góry. Trasa jedynej w Polsce nizinnej kolejki wiedzie od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Powierzchnia Parku jest ogromna i w weekendy zjawiają się tu niezliczone ilości spacerowiczów. Również zimą park pozostaje atrakcyjny, działa tu zakryte rolkowisko, w Hali Wystawowej Kapelusz, funkcjonuje SnowPark z trzema torami o różnym stopniu trudności i trasy narciarstwa biegowego.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Historia Parku Śląskiego

Ten potężny obszar zieleni znajduje się przy ulicy Katowickiej, bardzo łatwo tu dojechać zarówno z Chorzowa, jak i Katowic (tramwajem, autobusem, samochodem). Budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęto w roku 1951, w trójkącie pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami, a więc w sercu Górnego Śląska. Dziś Park Śląski stanowi idealny azyl zieleni dla wielkiej śląskiej aglomeracji.

Atrakcją przyrodniczą w Chorzowie są też Żabie Doły, leżące pomiędzy Bytomiem a Chorzowem - niezwykle urokliwy zakątek spacerowy z cennymi gatunkami ptactwa wodnego.

Zoo w Chorzowie
Diabelski młyn
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Zabytki w Chorzowie

Ciekawym Zabytkiem Techniki w Chorzowie jest wieża wyciągowa Szybu Prezydent. Znajduje się między ulicami Piotra Skarki i Kościuszki. Powstała w 1933 roku i była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dziś kopalnia jest już nieczynna, a miejsce to jest miejscem wydarzeń kulturalnych i leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Historia Chorzowa

Historia osady sięga czasów średniowiecza, kiedy wydobywano tu rudy srebra i ołowiu. Pod koniec XVIII wieku w Chorzowie na szeroką skalę rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego, a później powstało miasto Królewska Huta z nowoczesną hutą żelaza. Dzisiaj nadal istnieją tu duże zakłady przemysłowe, ale samo miasto jest ładne, zadbane i przyjemne.

Chorzów Planetarium
Chorzów Planetarium

Oficjalna strona Chorzowa

Planetarium Park Śląski Chorzów Zoo w Chorzowie Zoo w Chorzowie

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Chorzowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-06-30 na
Witaj Wiola :)
Niestety my nie sprzedajemy biletów do ZOO ani w tym nie pośredniczymy, nasz serwis tylko opisuje i zachęca do odwiedzenia zoo, ale na naszej stronie jest podany telefon bezpośrednio do Zoo. Jesli chcesz wcześniej zamówić bilety, zadzwoń do Zoo i zamów, ale myślę że nie ma takiej potrzeby, bo można to uczynić w kasie pod bramą ZOO.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021