Chorzów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Park Śląski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Chorzów to ciekawe miasto kontrastów, położone w województwie śląskim, w centralnej części Górnego Śląska, przy drodze nr 79, pomiędzy Bytomiem i Katowicami. Każdego weekendu przybywa tu sporo mieszkańców miasta, okolic i turystów do ogromnego Parku Śląskiego.

Chorzów atrakcje

Atrakcyjny deptak, liczne i ciekawe parki oraz znacznie czystsze niż dawniej powietrze sprawiają, że nikt już nie omija Chorzowa szerokim łukiem. 

Park Śląski

Najważniejszym miejscem dla mieszkańców Chorzowa, ale i całego Górnego Śląska jest wspaniały Park Śląski (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku WPKiW), który oferuje wiele unikatowych atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Najbardziej popularne z nich to oczywiście Śląski Ogród Zoologiczny oraz Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Ponadto odwiedzić tu można Planetarium, rosarium i Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny. Powierzchnia Parku jest ogromna i w weekendy zjawiają się tu niezliczone ilości spacerowiczów. Również zimą park pozostaje atrakcyjny, działa tu zakryte rolkowisko, w Hali Wystawowej Kapelusz, funkcjonuje SnowPark z trzema torami o różnym stopniu trudności i trasy narciarstwa biegowego.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to dawne Śląskie Wesołe Miasteczko, które istnieje od lat 50. XX wieku, jest więc najstarszym wesołym miasteczkiem i rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Od 2017 roku prezentuje się w zupełnie nowej, bajkowej odsłonie i oferuje rozrywkę rodzinną na światowym poziomie!

Wesołe Miasteczko w Chorzowie
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Śląski Ogród Zoologiczny

Zoo w Chorzowie również powstało w podobnym okresie, co Wesołe Miasteczko i też w ostatnich latach zmienia swe oblicze na bardziej przyjazne zwierzętom i turystom. Wiele gatunków doczekało się nowych wybiegów, rozległych i przypominających te z naturalnych siedlisk. Piękne wybiegi zyskały już tygrysy, żyrafy, hipopotamy, gepardy, gibony, a najnowszy wybieg w 2020 roku powstał niedawno dla pingwinów Humboldta. Pingwinarium to świetna atrakcja chorzowskiego zoo 🙂

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Kolejka Elka

Od 2013 roku działa też znowu popularna kolejka linowa Elka, która przez kilka lat była modernizowana. Kursuje ona po Parku Śląskim, ponad główną promenadą, umożliwiając podziwianie parku z góry. Trasa jedynej w Polsce nizinnej kolejki wiedzie od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Park Śląski
Park Śląski

Lampa Aladyna Ogród Świateł

Lampa Aladyna to piękny ogród świateł, jaki powstał w 2021 roku na terenie Legendii. Otwarty w sezonie zimowym zabierze Cię w podróż po orientalnej krainie arabskiej nocy. Zobaczysz tu kilkadziesiąt instalacji świetlnych, w postaci tuneli, dmuchanych scenek czy tzw. selfie space. Na miejscu działają punkty gastronomiczne i część atrakcji Legendii.

Historia Parku Śląskiego

Ten potężny obszar zieleni znajduje się przy ulicy Katowickiej, bardzo łatwo tu dojechać zarówno z Chorzowa, jak i Katowic (tramwajem, autobusem, samochodem). Budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęto w roku 1951, w trójkącie pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami, a więc w sercu Górnego Śląska. Dziś Park Śląski stanowi idealny azyl zieleni dla wielkiej śląskiej aglomeracji. Atrakcją przyrodniczą w Chorzowie są też Żabie Doły, leżące pomiędzy Bytomiem a Chorzowem - niezwykle urokliwy zakątek spacerowy z cennymi gatunkami ptactwa wodnego.

Zabytki w Chorzowie

Ciekawym Zabytkiem Techniki w Chorzowie jest wieża wyciągowa Szybu Prezydent. Znajduje się między ulicami Piotra Skarki i Kościuszki. Powstała w 1933 roku i była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dziś kopalnia jest już nieczynna, a miejsce to jest miejscem wydarzeń kulturalnych i leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Historia Chorzowa

Historia osady sięga czasów średniowiecza, kiedy wydobywano tu rudy srebra i ołowiu. Pod koniec XVIII wieku w Chorzowie na szeroką skalę rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego, a później powstało miasto Królewska Huta z nowoczesną hutą żelaza. Dzisiaj nadal istnieją tu duże zakłady przemysłowe, ale samo miasto jest ładne, zadbane i przyjemne.

Noclegi w Chorzowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Park Sląski
kapelusz
Zoo w Chorzowie
Diabelski młyn
Chorzów Planetarium
Planetarium Park Śląski
Chorzów
Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie
(4.2 głosów: 171)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 171)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Chorzów, mimo, że leży w sercu dużej aglomeracji śląskiej jest bardzo ciekawym i zielonym miastem. Bardzo lubimy spacery po Parku Śląskim, wiele tu atrakcji, a z każdym rokiem zaskakuje czymś nowym.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024