Zobacz nasz projekt Industrialne Dziedzictwo Śląska
Park Śląski

Chorzów to ciekawe miasto kontrastów, położone w województwie śląskim, w centralnej części Górnego Śląska, przy drodze nr 79, pomiędzy Bytomiem i Katowicami. Każdego weekendu przybywa tu sporo mieszkańców miasta, okolic i turystów do ogromnego Parku Śląskiego.Chorzów atrakcje

Atrakcyjny deptak, liczne i ciekawe parki oraz znacznie czystsze niż dawniej powietrze sprawiają, że nikt już nie omija Chorzowa szerokim łukiem. Najważniejszym miejscem dla mieszkańców Chorzowa, ale i całego Górnego Śląska jest wspaniały Park Śląski (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku WPKiW), który oferuje wiele unikatowych atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Najbardziej popularne z nich to oczywiście Śląski Ogród Zoologiczny oraz Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Ponadto odwiedzić tu można Planetarium, rosarium i Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to dawne Śląskie Wesołe Miasteczko, które istnieje od lat 50. XX wieku, jest więc najstarszym wesołym miasteczkiem i rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Od 2017 roku prezentuje się w zupełnie nowej, bajkowej odsłonie i oferuje rozrywkę rodzinną na światowym poziomie!Śląski Ogród Zoologiczny

Zoo w Chorzowie również powstało w podobnym okresie, co Wesołe Miasteczko i też w ostatnich latach zmienia swe oblicze na bardziej przyjazne zwierzętom i turystom. Wiele gatunków doczekało się nowych wybiegów, rozległych i przypominających te z naturalnych siedlisk. Piękne wybiegi zyskały już tygrysy, żyrafy, hipopotamy, gepardy, gibony, a najnowszy wybieg w 2020 roku powstał niedawno dla pingwinów Humboldta. Pingwinarium to świetna atrakcja chorzowskiego zoo 🙂

Park Sląski
kapelusz

  

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Kolejka Elka

Od 2013 roku działa też znowu popularna kolejka linowa Elka, która przez kilka lat była modernizowana. Kursuje ona po Parku Śląskim, ponad główną promenadą, umożliwiając podziwianie parku z góry. Trasa jedynej w Polsce nizinnej kolejki wiedzie od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Powierzchnia Parku jest ogromna i w weekendy zjawiają się tu niezliczone ilości spacerowiczów. Również zimą park pozostaje atrakcyjny, działa tu zakryte rolkowisko, w Hali Wystawowej Kapelusz, funkcjonuje SnowPark z trzema torami o różnym stopniu trudności i trasy narciarstwa biegowego.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Historia Parku Śląskiego

Ten potężny obszar zieleni znajduje się przy ulicy Katowickiej, bardzo łatwo tu dojechać zarówno z Chorzowa, jak i Katowic (tramwajem, autobusem, samochodem). Budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęto w roku 1951, w trójkącie pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami, a więc w sercu Górnego Śląska. Dziś Park Śląski stanowi idealny azyl zieleni dla wielkiej śląskiej aglomeracji.

Atrakcją przyrodniczą w Chorzowie są też Żabie Doły, leżące pomiędzy Bytomiem a Chorzowem - niezwykle urokliwy zakątek spacerowy z cennymi gatunkami ptactwa wodnego.

Diabelski młyn
Wesołe Miasteczko w Chorzowie
Chorzów Planetarium

Zabytki w Chorzowie

Ciekawym Zabytkiem Techniki w Chorzowie jest wieża wyciągowa Szybu Prezydent. Znajduje się między ulicami Piotra Skarki i Kościuszki. Powstała w 1933 roku i była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dziś kopalnia jest już nieczynna, a miejsce to jest miejscem wydarzeń kulturalnych i leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Historia Chorzowa

Historia osady sięga czasów średniowiecza, kiedy wydobywano tu rudy srebra i ołowiu. Pod koniec XVIII wieku w Chorzowie na szeroką skalę rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego, a później powstało miasto Królewska Huta z nowoczesną hutą żelaza. Dzisiaj nadal istnieją tu duże zakłady przemysłowe, ale samo miasto jest ładne, zadbane i przyjemne.

Planetarium Park Śląski
Planetarium Park Śląski

Oficjalna strona Chorzowa

Chorzów
Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Chorzowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°17'52N, 18°57'30E
05 styczeń 2017
20 lipiec 2020

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
30 czerwiec 2011 16:05
Witaj Wiola :)
Niestety my nie sprzedajemy biletów do ZOO ani w tym nie pośredniczymy, nasz serwis tylko opisuje i zachęca do odwiedzenia zoo, ale na naszej stronie jest podany telefon bezpośrednio do Zoo. Jesli chcesz wcześniej zamówić bilety, zadzwoń do Zoo i zamów, ale myślę że nie ma takiej potrzeby, bo można to uczynić w kasie pod bramą ZOO.

Chorzów na blogu

Uroczysko Buczyna - Zrośnięte Sosny i cenna przyroda na Śląsku

Zabieram Was dzisiaj do Chorzowa, a dokładniej do Uroczyska Buczyna, gdzie możecie poobcować z bardzo cenną przyrodą, zrobić sobie spacerek nad rozlewisko z martwymi drzewami i zobaczyć fajną ciekawostkę - Zrośnięte Sosny czyli unikatowe drzewo w kształcie litery H. Zobacz naszą relację z tej miejscówki.

08 marzec 2021 13:07

Fotorelacja z wycieczki do Zoo w Chorzowie

Nawet zima jest świetnym momentem, żeby odwiedzić ogród zoologiczny, bez tłumów, za to w towarzystwie ciekawych zwierząt z całego świata. Śląskie zoo jest coraz nowocześniejsze i ciekawsze, z nowymi wybiegami przyjaznymi dla zwierząt! Nasza fotorelacja dostępna jest tutaj. …
19 listopad 2019 10:44

Wasze podróże do Chorzowa

Rodzinny piknik w Żabich Dołach
18 lipiec 2018 08:37
Chorzów
30 grudzień 2016 21:59
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację