Park Śląski

Chorzów

(4.2 głosów: 167)

Chorzów to ciekawe miasto kontrastów, położone w województwie śląskim, w centralnej części Górnego Śląska, przy drodze nr 79, pomiędzy Bytomiem i Katowicami. Każdego weekendu przybywa tu sporo mieszkańców miasta, okolic i turystów do ogromnego Parku Śląskiego.Chorzów atrakcje

Atrakcyjny deptak, liczne i ciekawe parki oraz znacznie czystsze niż dawniej powietrze sprawiają, że nikt już nie omija Chorzowa szerokim łukiem. Najważniejszym miejscem dla mieszkańców Chorzowa, ale i całego Górnego Śląska jest wspaniały Park Śląski (dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku WPKiW), który oferuje wiele unikatowych atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Najbardziej popularne z nich to oczywiście Śląski Ogród Zoologiczny oraz Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Ponadto odwiedzić tu można Planetarium, rosarium i Skansen - Górnośląski Park Etnograficzny.

Park Śląski
Park Śląski

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia to dawne Śląskie Wesołe Miasteczko, które istnieje od lat 50. XX wieku, jest więc najstarszym wesołym miasteczkiem i rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Od 2017 roku prezentuje się w zupełnie nowej, bajkowej odsłonie i oferuje rozrywkę rodzinną na światowym poziomie!Śląski Ogród Zoologiczny

Zoo w Chorzowie również powstało w podobnym okresie, co Wesołe Miasteczko i też w ostatnich latach zmienia swe oblicze na bardziej przyjazne zwierzętom i turystom. Wiele gatunków doczekało się nowych wybiegów, rozległych i przypominających te z naturalnych siedlisk. Piękne wybiegi zyskały już tygrysy, żyrafy, hipopotamy, gepardy, gibony, a najnowszy wybieg w 2020 roku powstał niedawno dla pingwinów Humboldta. Pingwinarium to świetna atrakcja chorzowskiego zoo 🙂

  

Park Sląski
kapelusz

Kolejka Elka

Od 2013 roku działa też znowu popularna kolejka linowa Elka, która przez kilka lat była modernizowana. Kursuje ona po Parku Śląskim, ponad główną promenadą, umożliwiając podziwianie parku z góry. Trasa jedynej w Polsce nizinnej kolejki wiedzie od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Powierzchnia Parku jest ogromna i w weekendy zjawiają się tu niezliczone ilości spacerowiczów. Również zimą park pozostaje atrakcyjny, działa tu zakryte rolkowisko, w Hali Wystawowej Kapelusz, funkcjonuje SnowPark z trzema torami o różnym stopniu trudności i trasy narciarstwa biegowego.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Historia Parku Śląskiego

Ten potężny obszar zieleni znajduje się przy ulicy Katowickiej, bardzo łatwo tu dojechać zarówno z Chorzowa, jak i Katowic (tramwajem, autobusem, samochodem). Budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęto w roku 1951, w trójkącie pomiędzy Chorzowem, Katowicami i Siemianowicami, a więc w sercu Górnego Śląska. Dziś Park Śląski stanowi idealny azyl zieleni dla wielkiej śląskiej aglomeracji.

Atrakcją przyrodniczą w Chorzowie są też Żabie Doły, leżące pomiędzy Bytomiem a Chorzowem - niezwykle urokliwy zakątek spacerowy z cennymi gatunkami ptactwa wodnego.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Zabytki w Chorzowie

Ciekawym Zabytkiem Techniki w Chorzowie jest wieża wyciągowa Szybu Prezydent. Znajduje się między ulicami Piotra Skarki i Kościuszki. Powstała w 1933 roku i była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dziś kopalnia jest już nieczynna, a miejsce to jest miejscem wydarzeń kulturalnych i leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Historia Chorzowa

Historia osady sięga czasów średniowiecza, kiedy wydobywano tu rudy srebra i ołowiu. Pod koniec XVIII wieku w Chorzowie na szeroką skalę rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego, a później powstało miasto Królewska Huta z nowoczesną hutą żelaza. Dzisiaj nadal istnieją tu duże zakłady przemysłowe, ale samo miasto jest ładne, zadbane i przyjemne.

Diabelski młyn
Wesołe Miasteczko w Chorzowie
Chorzów Planetarium

Oficjalna strona Chorzowa

Planetarium Park Śląski
Chorzów
Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Chorzowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°17'52N, 18°57'30E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Witaj Wiola 🙂
Niestety my nie sprzedajemy biletów do ZOO ani w tym nie pośredniczymy, nasz serwis tylko opisuje i zachęca do odwiedzenia zoo, ale na naszej stronie jest podany telefon bezpośrednio do Zoo. Jesli chcesz wcześniej zamówić bilety, zadzwoń do Zoo i zamów, ale myślę że nie ma takiej potrzeby, bo można to uczynić w kasie pod bramą ZOO.

Chorzów na blogu

Uroczysko Buczyna - Zrośnięte Sosny i cenna przyroda na Śląsku

Zabieram Was dzisiaj do Chorzowa, a dokładniej do Uroczyska Buczyna, gdzie możecie poobcować z bardzo cenną przyrodą, zrobić sobie spacerek nad rozlewisko z martwymi drzewami i zobaczyć fajną ciekawostkę - Zrośnięte Sosny czyli unikatowe drzewo w kształcie litery H. Zobacz naszą relację z tej miejscówki.

08 marzec 2021 13:07

Fotorelacja z wycieczki do Zoo w Chorzowie

Nawet zima jest świetnym momentem, żeby odwiedzić ogród zoologiczny, bez tłumów, za to w towarzystwie ciekawych zwierząt z całego świata. Śląskie zoo jest coraz nowocześniejsze i ciekawsze, z nowymi wybiegami przyjaznymi dla zwierząt! Nasza fotorelacja dostępna jest tutaj. …
19 listopad 2019 10:44
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021