Bytom, zobacz najlepsze atrakcje w mieście!
Bytom to duże historyczne miasto, położone w centrum województwa śląskiego, pomiędzy Chorzowem i Tarnowskimi Górami. Bytom to jeden z najstarszych ośrodków na Górnym Śląsku, ważny ośrodek kulturalny i rozrywkowy w okolicy, a ostatnio także centrum sportowo-rekreacyjne.
Co ciekawe, Bytom posiada dwa Rynki, wokół których ulokowały się zabytkowe kamienice. Niemal całą powierzchnię jednego z nich ostatnimi czasy zajęło centrum handlowe Agora. Na płycie drugiego natomiast znajduje się fontanna. Przy Rynkach stoją też majestatyczne kościoły.
Atrakcje w Bytomiu
Bytom leży w centrum konurbacji górnośląskiej i jest kojarzone głównie z przemysłem. Niech Cię to jednak nie zwiedzie, bo nie brakuje tu ciekawych atrakcji turystycznych, również przyrodniczych. Miasto jest rozległe, kryje wiele dzielnic, a one oferują niecodzienne miejscówki. Poznaj najlepsze atrakcje Bytomia!
1. Pałac w Bytomiu Miechowicach
Przy ulicy Dzierżonia, w zabytkowym parku pałacowym, zachowały się okazałe, walące się do niedawna ruiny oficyny pałacowej, dziś pięknie odbudowane. Sam pałac niestety został zniszczony podczas II wojny światowej, ale jego pozostałość w formie oficyny, po remoncie jest udostępniona dla turystów i stanowi placówkę kultury.
Z tutejszym zabytkiem wiąże się bardzo ciekawa historia i postać słynnej w okolicy Matki Ewy (Ewy von Tiele Winckler), dawnej mieszkanki pałacu, która na przełomie XIX i XX wieku stworzyła w Miechowicach jedno z największych dzieł miłosierdzia w tej części Europy! Mowa o ośrodku Ostoja Pokoju, którego niektóre budynki zachowały się do dziś i również są dostępne dla turystów, wraz z niewielkim, drewnianym Domkiem Matki Ewy. Obiekty te leżą na Szlaku Matki Ewy
2. Park Miejski w Bytomiu
Park im. Franciszka Kachla przy ulicy Tarnogórskiej to zabytkowy park krajobrazowy założony w XIX wieku, a dziś pięknie zrewitalizowany, z Górą Miłości, Ogrodem Bytomskim i Miniarboretum, znajduje się w samym centrum Bytomia
3. Żabie Doły w Bytomiu
Przy ul. Krzyżowej, na granicy z Chorzowem odnaleźć można niezwykle urokliwy zakątek Bytomia stanowiący zespół przyrodniczo-krajobrazowy, obejmujący pogórnicze i pohutnicze zbiorniki wodne oraz hałdy. Jeziorka te stały się niezwykle cenne pod względem ornitofauny, a dla mieszkańców Bytomia i turystów stały się pięknym miejscem idealnym na spacery, podczas których można podglądać życie łabędzi, mew śmieszek i innych ptaków. Łabędzie są tak oswojone, że podchodzą do człowieka.
4. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
Kolej wąskotorowa w Bytomiu to prawdziwy unikat, nawet w skali świata! Kolej o szerokości toru 785 mm to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na globie. W Anglii istnieje starsza, ale nie działała nieprzerwanie. Ta na Górnym Śląsku zaczęła powstawać w 1851 roku. W 1853 już liczyła ponad 30 km długości. Kolejka działa od wtedy do dziś nieprzerwanie, mimo dwóch wojen, powstań śląskich i innych znaczących wydarzeń. Powstała dla przemysłu, dziś wozi turystów, w sezonie.
5. Sport Dolina w Bytomiu
Na Suchej Górze przy ulicy Blachówka 94, na granicy z Tarnowskimi Górami, znajduje się całoroczny kompleks narciarski i sportowy powstały na terenie dawnych kamieniołomów. To bardzo malownicze miejsce i ładne tereny spacerowe
6. Dolina Bytomki
Rzeka Bytomka ma długość około 20 km, a odcinek Doliny Bytomki pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami w Bytomiu to najbardziej zmieniony przez człowieka odcinek rzeki, położony na terenach postindustrialnych i pogórniczych. Został on w latach 2017-2019 zrekultywowany i dziś stanowi ciekawe miejsce rekreacji. Teren leży pomiędzy ulicami: Szyby Rycerskie, Ostatnia, Frycza-Modrzewskiego i Łagiewnicka.
7. Kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu
Przy ulicy Ks. Karola Koziołka (Rynek) stoi zabytkowa budowla, a zarazem najstarszy zachowany kościół w mieście, sięgający początków XIII wieku, z tego okresu pochodzi prezbiterium i nawa główna, wieżę dobudowano w wieku XVI. W tym ciekawym kościele zobaczyć można kilka cennych obrazów, znajduje się tu krypta grobowa rodziny Henckel von Donnersmarck, śląskich magnatów, niestety obecnie niedostępna dla turystów
8. Kościół Św. Trójcy w Bytomiu
Przy ulicy Kwietniewskiego 1 (również na Rynku) stoi neogotycka świątynia zbudowana w końcu XIX wieku w formie bazyliki, wyposażenie reprezentuje styl promienistego gotyku, natomiast z zewnątrz uwagę przykuwają piękne dekoracje architektoniczne rzeźbione w piaskowcu, np. maswerki okien, zwieńczenia wieży a nade wszystko portal głównego wejścia
9. Opera Śląska w Bytomiu
Przy ulicy Moniuszki mieści się historyczna opera. Siedzibę ma w pięknej, zabytkowej budowli będącej niegdyś siedzibą teatru.
10. Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu
Przy ulicy Piekarskiej znajduje się zabytkowy cmentarz z XIX wieku, z cennymi i pięknymi nagrobkami. To najważniejsza i najpiękniejsza nekropolia Bytomia. Tutejsze grobowce zachwycają.
11. Kościół Św. Krzyża w Bytomiu Miechowicach
Przy ulicy Ks. Jana Frenzla 42 wznosi się neogotycka piękna budowla z XIX wieku, stojąca nieopodal pałacu miechowickiego.
12. Najstarsza linia tramwajowa w Polsce
Przy ulicy Piekarskiej w Bytomiu (obecna linia nr 38) biegnie zabytkowa linia tramwajowa, funkcjonująca od 1913 roku do dziś, jest to zarazem najkrótsza linia w Europie, liczy nieco ponad 1 km
13. Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu
Historyczne wzgórze z kościołem Św. Małgorzaty z 1881 roku.
14. Osiedle robotnicze "Kolonia Zgorzelec"
Zabytkowe osiedle robotnicze w Łagiewnikach znajduje się przy ulicy Kolonia Zgorzelec
15. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Przy ulicy Kilara 29 w Bytomiu mieści się teatr tańca współczesnego, powstał w zabytkowej cechowni dawnej Kopalni Rozbark, poza spektaklami odbywają się tutaj warsztaty dla dzieci i dorosłych
16. Suchogórski Labirynt Skalny
Przy ulicy Prywatnej w Bytomiu odwiedzić warto ciekawy obszar na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, na terenie Suchej Góry, leżący w obrębie Parku Krajobrazowo-Przyrodniczego Doły Piekarskie, powstał na terenach pogórniczych
17. Pomnik Karin Stanek w Bytomiu
Przy placu Karin Stanek odsłonięto w 2013 roku rzeźbę bytomskiej piosenkarki lat 60. XX wieku - królowej big-beatu.
18. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Przy placu Sobieskiego znajduje się pokaźna placówka muzealna, prezentująca ponad 750 tys. eksponatów z obszaru Górnego Śląska w 7 działach.
19. Park Grota
Przy ulicy 9 Maja w Suchej Górze powstał na dawnych obszarach górniczych niewielki, ale ładny park
20. Średniowieczny układ Starego Miasta w Bytomiu
Jako jedno z najstarszych miast w całym regionie, a nawet w Polsce, Bytom może poszczycić się zachowanym do dziś, średniowiecznym układem starego miasta, z dwoma rynkami, co jest nietypowe wśród polskich miast!
21. Rezerwat Segiet
Położony na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór leśny rezerwat "Segiet" powstał w 1953 roku, na obszarze Srebrnej Góry. To ładne miejsce spacerowe i idealna miejscówka na rowery. Porasta tu wiekowa buczyna. Nazwa wzięła się natomiast stąd, że od wieków prowadzono tu działalność górniczą i wydobywano tu srebro.
Noclegi w Bytomiu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Górny Śląsk, odległość: 8.8 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 46.1 km
- Tarnowskie Góry, odległość: 11.9 km
- Olkusz, odległość: 45.8 km
- Chorzów, odległość: 6 km
- Gliwice, odległość: 19.2 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!