Park Kachla w Bytomiu

Park Kachla w Bytomiu

(4.9 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Park Miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu powstał już około 1840 roku, kiedy został podarowany mieszkańcom przez właściciela tych ziem - Huberta von Tiele-Wincklera, tego samego, który rezydował w pałacu w Miechowicach i na zamku w Mosznej. Były to dawne wyrobiska górnicze, które już wtedy zyskały charakter parku krajobrazowego.

Niektóre kasztanowce i krzewy wtedy posadzone rosną tu do dziś, wzdłuż tych samych alejek, bowiem główne założenie przestrzenne parku nie zmieniło się od tamtego czasu. Rosną tu klony, miłorzęby, tulipanowce, wierzby, buki, dęby czy cisy. Wiele z nich ma ponad 100 lat!Góra Miłości w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu

Góra Miłości

W ostatnich latach Park Kachla został bardzo ładnie zrewitalizowany. W centralnym punkcie wznosi się Góra Miłości. Góra została utworzona na przełomie XIX i XX wieku jako sztuczne wzniesienie na bazie hałdy galmanowej. To dawna hałda galmanowa, a dziś bardzo urokliwy zakątek, idealny na spacery w samym centrum dużego miasta. W 2017 roku góra została zrewitalizowana, m.in. postawiono altanę, utworzono kaskadę wodną, wyremontowano alejki wraz z ławkami, a także posadzono charakterystyczną dla ogrodu górskiego roślinność. Góra Miłości stanowi dziś jedną z fajniejszych atrakcji parku, obok Ogrodu Bytomskiego i Miniarboretum. 

Park Kachla w Bytomiu
Park Kachla w Bytomiu

Ogród Bytomski i Miniarboretum

Miniarboretum wraz z Ogrodem Bytomskim zlokalizowane są na skraju parku, na zapleczu Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, przy ul. Tarnogórskiej 1a. To niewielki, ale bardzo urokliwy zakątek w samym centrum miasta, gdzie miejsce bytowania znalazło około 400 gatunków roślin. Pośrodku stoi oranżeria z roślinami egzotycznymi i ciekawymi gatunkami ptaków. Żyje tu również kilka gadów.

Bytomskie Miniarboretum powstało w 2015 roku, Ogród  Bytomski zaś w 2017 roku. Oddziela je jedynie wąska droga. Stanęły w nim postaci z bytomskich legend wśród ładnej roślinności, którą tak dobrano, by kwiaty były w kolorach żółtym i niebieskim - to barwy Bytomia. Obiekt dostępny jest za symboliczną złotówkę, od poniedziałku do niedzieli. Niestety psy nie mają tutaj wstępu.

Ogród Bytomski
Ogród Bytomski

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Park im. Franciszka Kachla
ul. Tarnogórska, Bytom

GPS: 50°21'9N, 18°54'20E

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Park Kachla w Bytomiu
Park Kachla w Bytomiu
Park Kachla w Bytomiu
Ogród Bytomski
Park Kachla w Bytomiu
Ogród Bytomski, Musa
Miniarboretum w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu
Góra Miłości w Bytomiu
Bytom
Ważna
czynne cały rok dla rodziny dla dzieci dostępne dla wózków parki miejskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Marcinek
w parku znajduje się wybieg dla psów i staw z możliwością łowienia ryb
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023