50°17'47" N, 18°48'26" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Od wielu lat dla turystów czynny jest Skansen Królowa Luiza przy ulicy Wolności w Zabrzu. Obecnie dla turystów udostępniona jest tylko strefa naziemna, zaś obiekt podziemny jest niedostępny, gdyż prowadzony jest tu duży projekt badawczy, zmierzający do udostępnienia najdłuższej sztolni w górnictwie węglowym nie tylko w Polsce, ale i w Europie - Sztolni Królowa Luiza.Prace trwają od lutego 2013 roku i pierwsze efekty w postaci udostępnionych fragmentów mają być już w 2015 roku. Prace mają miejsce głównie przy ulicy Wolności oraz ulicy Sienkiewicza w Zabrzu. Sztolnia Królowa Luiza jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki na Górnym Śląsku.

dawna łaźnia
dawna łaźnia

Zwiedzanie Sztolni

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna obejmować będzie kompleks tras turystycznych opartych na 4 km podziemnych wyrobisk. Turyści rozpoczną zwiedzanie Sztolni od szybu Carnall, gdzie zjadą w podziemia windą panoramiczną. Silnych wrażeń dostarczy z pewnością symulacja urwania się klatki szybowej.

Pod ziemią turyści rozpoczną zwiedzanie obiektu od pokonania 550-metrowego odcinka sztolni łódkami, mijając trójwymiarowe inscenizacje i słuchając odgłosów maszyn i uderzeń kilofa. Dużym przeżyciem będzie zwiedzenie portu załadunkowego, gdzie węgiel ładowano na łodzie transportowe za pomocą drewnianego żurawia.

Skansen Królowa Luiza


Po dopłynięciu do końca odcinka sztolni, turyści przejdą do chodnika podstawowego, który powstał w 1820 roku i tym samym jest to najstarsze zachowane wyrobisko w węglu. Tutaj będzie czekała ekspozycja obrazująca dawne sposoby wydobywania węgla systemem zabierkowym.

Po pokonaniu około 200 metrów chodnika, turyści znajdą się na podszybiu szybu Wyzwolenie i wyjadą windą na powierzchnię, by przez budynek obsługi ruchu turystycznego przejść do wyrobisk podziemnych Skansenu Górniczego Królowa Luiza. Tutaj turyści poznają nowoczesne metody wydobycia. Na głodnych czeka oryginalna karczma górnicza Guibald. Na powierzchni natomiast czeka Parku Rodzinny z interaktywną plenerową wystawą adresowaną głównie do dzieci.Po zwiedzeniu wyrobisk Skansenu Górniczego Królowa Luiza, turyści ponownie zjadą szybem Wyzwolenie na poziom sztolni i przejdą z powrotem chodnikiem podstawowym do sztolni. Następnie pokonają odcinek około 1500 metrów kolejką spągową. Na trasie czekają kolejne atrakcje.

Po pokonaniu kilkugodzinnej trasy, kolejka dowozi turystów w rejon dawnego wylotu sztolni przy ul. K. Miarki. Stąd można wyjście do centrum miasta lub autokarami wrócić do miejsca, gdzie zwiedzanie się rozpoczęło, w rejon dawnego pola Kopalni Zabrze i szybu Carnall.

Atrakcje dla dzieci
Atrakcje dla dzieci

W Zabrzu koniecznie odwiedzić też trzeba Zabytkową Kopalnię Guido.

Sztolnia Królowa Luiza
ul. Wolności 410, Zabrze
tel. 32/ 271-40-77
biuro@muzeumgornictwa.pl
www.muzeumgornictwa.pl

Skarbnik - Strefa Kultury, Mali pomocnicy Sztygara
Wodny Świat, Park 12C
Bajtel Gruba, Park 12C
Bajtel Gruba, Park 12C Atrakcje dla dzieci

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021