Sztolnia Królowa Luiza

Zabrze

(4 głosów: 85)

Zabrze to górnicze miasto położone w wójewództwie śląskim, w obrębie konurbacji górnośląskiej, pomiędzy Gliwicami i Bytomiem, niedaleko Tarnowskich Gór, przy trasie nr 78. Zabrze ma wiele oblicz, jako miasto może nie zachwyca urokami i cudną zabudową, natomiast oferuje kilka naprawdę ciekawych atrakcji, których nie znajdziesz prawie w całej Polsce. Warto je odwiedzić, tym bardziej, że pięknie zrewitalizowane, nie tylko świadczą o historii tych ziem i są cennym śladem tradycji, ale również oferują rodzinną rekreację na wysokim poziomie.Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza

Atrakcje w Zabrzu

Dziś, kiedy górnictwo na Górnym Śląsku zostało mocno zrestrukturyzowane i okrojone, pokopalniane obiekty, jak liczne szyby, podziemne korytarze i komory przestały być często użytkowane i zyskują nieraz nowe oblicze i nową funkcję. Stały się świetnymi atrakcjami dla turystów, będąc zarazem autentycznym śladem przeszłości i cenną pamiątką myśli technicznej. Przyciągają coraz więcej zwiedzających i to nie tylko z okolicy, ale nawet zza granicy. Oczywiście nie tylko kopalnie w Zabrzu znajdziemy, poznaj najlepsze atrakcje Zabrza!

1. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Odwiedzenie Kopalni Guido - dawnej kopalni węgla kamiennego, daje pojęcie o ciężkiej pracy górników, można tu zwiedzać różne poziomy, a na nich osobliwe atrakcje, np. salę koncertową na poziomie 320 m pod ziemią. Kopalnia stanowi jedną z pięciu Gwiazd Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Adres: Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, ZabrzeKopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana
Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana

2. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza to cenny i obszerny kompleks podziemny i naziemny, na który składają się przede wszystkim dawna kopalnia Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która ją odwadniała. To właściwie pierwsza państwowa kopalnia na Górnym Śląsku, nazywana królową śląskich kopalń. Powstała pod koniec XVIII wieku, a dziś wraz ze Sztolnią tworzą wspaniałą atrakcję, również dla starszych dzieci.
Adres: Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12, Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza

3. Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej to zespół zachowanych i pięknie zrewitalizowanych obiektów dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, tym ciekawszy, że z dawnego szybu kopalnianego zrobiono studnię głębinową stanowiącą ujęcie wody. Szyb znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i jest udostępniony dla turystów. Ponadto na miejscu powstała pyszna restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.
Adres: Szyb Maciej, ul. Srebrna, Zabrze MaciejówSzyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

4. Ogród Botaniczny w Zabrzu

Ogród Botaniczny w Zabrzu to miejsce z najbardziej różnorodną kolekcją roślin na całym Górnym Śląsku. Ogród nie jest bardzo duży, ale to śliczne, kolorowe miejsce, idealne na spokojny spacer
Adres: Ogród Botaniczny, ul. Piłsudskiego 60, ul. Botaniczna

Zabrze
Zabrze

5. Drewniany kościół Św. Jadwigi w Zabrzu

W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół Św. Jadwigi. Powstał w XX wieku, a drewniany jest ze względu na duże szkody górnicze w tym rejonie. Bardzo ciekawa jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Adres: Kościół Św. Jadwigi, ul. Wolności 504, Zabrze

Zabrze
Zabrze

6. Teatr Nowy w Zabrzu

Centralną część Zabrza stanowi Plac Teatralny, gdzie uwagę przykuwa zabytkowy Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, obok centrum handlowego Platan
Adres: Teatr Nowy, Plac Teatralny 1, Zabrze

Zabrze Teatr Nowy
Zabrze Teatr Nowy

7. Kąpielisko Leśne w Maciejowie 

Zorganizowane w dzielnicy Zabrza - Maciejowie kąpielisko pozwala wypocząć od zgiełku miasta wśród lasów podczas letnich upalnych dni.
Adres: Kąpielisko Leśne - Maciejów, ul. Srebrna 10, Zabrze

8.  Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Natomiast w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół Św. Wawrzyńca, murowany z cegły, parafia Św. Wawrzyńca istniała tutaj już w średniowieczu, początkowo stała tu świątynia drewniana, a dzisiejszy kościół powstał w latach 1892-94
Adres: Kościół Św. Wawrzyńca, ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

9. Osiedle robotnicze Borsig w Zabrzu 

Osiedle Borsig to najstarsze osiedle robotnicze na Śląsku, powstałe jeszcze w latach 1865-89. Zostało ono założone przez przemysłowca Alberta Borsig, stąd jego nazwa. Co ciekawe, ojciec Alberta - August Borsig w połowie XIX wieku stworzył koncern przemysłowy Borsigwerke, m.in. produkujący lokomotywy
Adres: Osiedle Borsig, ul. Okrzei i inne, Zabrze

Osiedle Borsig w Zabrzu
Osiedle Borsig w Zabrzu

Historia Zabrza

Pierwsze wzmianki o dzisiejszych dzielnicach Zabrza pochodzą już z XIII wieku, najstarszą dzielnicą są Biskupice wymienione w 1243 roku w dokumencie księżnej Violi. Ówcześni mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli, z czasem popularna stała się tu uprawa chmielu. Na granicy Gliwic i Zabrza leżało wielkie "Chmielnicisko", o którego posiadanie ośrodki te toczyły w XVII wieku zawzięty spór. Miejscowi chłopi uprawiali także len, przędziony i tkany domowym sposobem. W XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, na plan pierwszy wysunął się w Zabrzu przemysł ciężki - powstały wówczas kopalnia węgla kamiennego oraz huta za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck - wielkiego potentata w tym regionie. Ale ten proces rozpoczął się tutaj już pod koniec XVIII stulecia, kiedy powstała tu praktycznie pierwsza na Górnym Śląsku kopalnia węgla kamiennego - królowa śląskich kopalń. Powstała jako kopalnia państwowa, jej pierwsza nazwa to "Królewska", z czasem zmieniono nazwę na kopalnia Królowa Luiza, po zmarłej żonie króla Fryderyka Wilhelma III. Powstała wkrótce dla jej odwadniania Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna była majstersztykiem ówczesnych czasów. Dziś obiekty te są udostępnione dla turystów w postaci Sztolni Królowa Luiza.

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu
Kopalnia Guido
Zabrze
Zabrze Ogród Botaniczny
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Ogród Botaniczny w Zabrzu
Zabrze
Zabrze
Kopalnia Guido wieża wyciągowa
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Skansen Królowa Luiza
Zabrze Osiedle robotnicze Borsig
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Jadwigi w Zabrzu
Platan w Zabrzu
Zabrze
Zabrze
Kościół Św. Andrzeja w Zabrzu
Zabrze
Zabrze
Zabrze
Zabrze

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Zabrzu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°18'41N, 18°47'7E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zabrze na blogu

Urodzinowa wyprawa pod ziemię

W roku 2021 chcemy Was zachęcić do poznania Szlaku Zabytków Techniki, a jako pierwszy obiekt na tym Szlaku odwiedziliśmy Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. To całkiem spory i niesztampowy kompleks, oferujący przeróżne atrakcje. Choć nie jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci, to te nieco starsze znajdą tu sporo ciekawostek. 

Tak spędziłam moje urodziny, a Wy jak lubicie je spędzać ? 😉 Zobacz naszą relację, warto, bo takiego obiektu nie powstydziłby się żaden europejski kraj. Atrakcja została udostępniona w całości w 2018 roku, a już w roku kolejnym Sztolnia Królowa Luiza dostała Nagrodę Europa Nostra - najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziedzictwa kulturowego w Europie!

11 marzec 2021 08:41
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021