50°18'41" N, 18°47'7" E
Śląskie
2017-01-05
2020-02-03 02:00

Opis Zabrza

Zabrze to miasto położone w wójewództwie śląskim, w obrębie konurbacji górnośląskiej, pomiędzy Gliwicami i Bytomiem, niedaleko Tarnowskich Gór, przy trasie nr 78.Historia Zabrza

Pierwsze wzmianki o dzisiejszych dzielnicach Zabrza pochodzą już z XIII wieku, najstarszą dzielnicą są Biskupice wymienione w 1243 roku w dokumencie księżnej Violi. Ówcześni mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli, z czasem popularna stała się tu uprawa chmielu. Na granicy Gliwic i Zabrza leżało wielkie "Chmielnicisko", o którego posiadanie ośrodki te toczyły w XVII wieku zawzięty spór. Miejscowi chłopi uprawiali także len, przędziony i tkany domowym sposobem.

Zabrze
Zabrze

W XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, na plan pierwszy wysunął się w Zabrzu przemysł ciężki - powstały wówczas kopalnia węgla kamiennego oraz huta za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck - wielkiego potentata w tym regionie.

Atrakcje w Zabrzu

Dziś obiekty pozostałe z tamtych czasów - liczne szyby, podziemne korytarze i komory stały się celem wycieczek turystycznych, bowiem część z nich udostępniono do zwiedzania, przez co miasto Zabrze zyskało niezwykle ciekawe i rzadko spotykane w Europie atrakcje, coraz liczniej przyciągające turystów nie tylko z Polski.

Zabrze
Zabrze
Kopalnia Guido wieża wyciągowa


Wśród nich na największą uwagę zasługuje Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu (ul. 3 Maja 93, Zabrze), której odwiedzenie daje pojęcie o pracy w kopalni, można tu zwiedzać różne poziomy, a na nich osobliwe atrakcje, np. salę koncertową na poziomie 320 m pod ziemią. Kopalnia stanowi jedną z czterech Gwiazd Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Podobnych wrażeń dostarczy nam Skansen Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 410). Skansen jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19). Zwiedzanie skansenu odbywa się w okolicach szybu Carnall (część naziemna) oraz szybu Wilehelmina (część podziemna).

Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana
Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana


Ale Zabrze to nie tylko podziemny świat. Znajduje się tu Ogród Botaniczny z najbardziej różnorodną kolekcją roślin na Górnym Śląsku czy Kąpielisko Leśne w Maciejowie pozwalające wypocząć od zgiełku miasta wśród lasów podczas letnich upalnych dni.

W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół Św. Jadwigi. Powstał w XX wieku, a drewniany jest ze wzgledu na duże szkody górnicze w tym rejonie. Bardzo ciekawa jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej wojwództwa śląskiego. Natomiast w dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół Św. Wawrzyńca murowany z cegły.

Skansen Królowa Luiza
Skansen Królowa Luiza

Centralną część Zabrza stanowi natomiast Plac Teatralny z zabytkowym Teatrem Nowym im. Gustawa Morcinka oraz centrum handlowym Platan.

Osiedle Borsiga w Zabrzu Zabrze Osiedle robotnicze Borsiga Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu Kościół Św. Jadwigi w Zabrzu Platan w Zabrzu Zabrze Zabrze Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu Zabrze Zabrze Ogród Botaniczny Ogród Botaniczny w Zabrzu Kościół Św. Andrzeja w Zabrzu Zabrze Zabrze Zabrze Zabrze Zabrze

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zabrzu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021