Zabrze - niecodzienne atrakcje na wysokim poziomie

Sztolnia Królowa Luiza
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Zabrze to górnicze miasto położone w wójewództwie śląskim, w obrębie konurbacji górnośląskiej. Leży pomiędzy Gliwicami i Bytomiem, niedaleko Tarnowskich Gór, przy trasie nr 78. Zabrze ma wiele obliczy. Jako miasto może nie zachwyca urokami i cudną zabudową, natomiast oferuje kilka naprawdę ciekawych atrakcji, których nie znajdziesz prawie w całej Polsce. Warto je odwiedzić. Tym bardziej, że pięknie zrewitalizowane, nie tylko świadczą o historii tych ziem i są cennym śladem tradycji, ale również oferują rodzinną rekreację na wysokim poziomie.

Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza

Atrakcje w Zabrzu

Dziś, kiedy górnictwo na Górnym Śląsku zostało mocno zrestrukturyzowane i okrojone, pokopalniane obiekty, jak liczne szyby, podziemne korytarze i komory przestały być często użytkowane i zyskują nieraz nowe oblicze i nową funkcję. Stały się świetnymi atrakcjami dla turystów, będąc zarazem autentycznym śladem przeszłości i cenną pamiątką myśli technicznej. Przyciągają coraz więcej zwiedzających i to nie tylko z okolicy, ale nawet zza granicy. Oczywiście nie tylko kopalnie w Zabrzu znajdziemy, poznaj najlepsze atrakcje Zabrza!

1. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Odwiedzenie Kopalni Guido - dawnej kopalni węgla kamiennego, daje pojęcie o ciężkiej pracy górników, można tu zwiedzać różne poziomy, a na nich osobliwe atrakcje, np. salę koncertową na poziomie 320 m pod ziemią. Kopalnia stanowi jedną z pięciu Gwiazd Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Adres: Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93

Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana
Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana

2. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza to cenny i obszerny kompleks podziemny i naziemny, na który składają się przede wszystkim dawna kopalnia Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która ją odwadniała. To właściwie pierwsza państwowa kopalnia na Górnym Śląsku, nazywana królową śląskich kopalń. Powstała pod koniec XVIII wieku, a dziś wraz ze Sztolnią tworzą wspaniałą atrakcję, również dla starszych dzieci.
Adres: Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12

Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza

3. Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej to zespół zachowanych i pięknie zrewitalizowanych obiektów dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, tym ciekawszy, że z dawnego szybu kopalnianego zrobiono studnię głębinową stanowiącą ujęcie wody. Szyb znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i jest udostępniony dla turystów. Ponadto na miejscu powstała pyszna restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.
Adres: Szyb Maciej, ul. Srebrna, Zabrze Maciejów

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

4. Ogród Botaniczny w Zabrzu

Ogród Botaniczny w Zabrzu to miejsce z najbardziej różnorodną kolekcją roślin na całym Górnym Śląsku. Ogród nie jest bardzo duży, ale to śliczne, kolorowe miejsce, idealne na spokojny spacer
Adres: Ogród Botaniczny, ul. Piłsudskiego 60, ul. Botaniczna

Zabrze
Zabrze

5. Cmentarz żydowski w Zabrzu

Niesamowicie klimatyczny kirkut znajduje się obok innego cmentarza. Na co dzień zamknięty jest charakterystyczną, pomarańczową bramą, ponieważ zdarzały się tutaj dewastacje. Można jednak go zwiedzać w dniu 1 listopada oraz w niedzielę w okolicach 15 maja. A dodatkowo można z opiekunem cmentarza załatwić sobie indywidualne zwiedzanie. Obiekt pochodzi z końca XIX wieku i kryje malownicze grobowce, spowite bluszczem.

Kirkut, ul. Cmentarna 15

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu

6. Osiedle Zandka w Zabrzu

Ciekawe osiedle robotnicze z początku XX wieku. Powstało dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka. Dzis buduje go kilkadziesiąt zbliżonych do siebie domów o niecodziennych dekoracjach. Miejsce jest trochę zaniedbane, ale to dodaje mu swoistego uroku. Gdyby było odnowione, byłby to prawdziwy hit!

Zandka, ul. Krakusa i ul. Stalmacha

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu

7. Stalowy dom w Zabrzu

Tuż obok Zandki, przy ulicy Cmentarnej, odnajdziesz charakterystyczny stalowy dom. Pochodzi z 1927 roku i stanowi prawdziwy unikat w skali Europy. Wówczas takich domów postawiono kilka na Śląsku. Miały stać się idealnym rozwiązaniem dla robotników, ponieważ stawiało się je niezwykle szybko, w niecały miesiąc. Nie przyjęły się jednak na dłużej, a jednym z powodów były problemy z pleśnią. Może to i dobrze, bo ten dom wygląda dość dziwnie. Do dziś mieszkają w nim lokatorzy.

Stalowy dom, ul. Cmentarna

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu

8. Park Miliona Świateł Królowa Śniegu w Zabrzu

Na terenie Leśnego Kąpieliska w sezonie zimowym powstał w 2021 roku piękny, bajkowy Park Miliona Świateł o tematyce Królowej Śniegu. Wejdziesz tu w śliczną krainę światełek, która pozwala oderwać się od szarej codzienności tego burego okresu

Park Miliona Świateł Zabrze
Park Miliona Świateł Zabrze

9. Drewniany kościół Św. Jadwigi w Zabrzu

W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół Św. Jadwigi. Powstał w XX wieku, a drewniany jest ze względu na duże szkody górnicze w tym rejonie. Bardzo ciekawa jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Kościół Św. Jadwigi, ul. Wolności 504

Zabrze
Zabrze

10. Teatr Nowy w Zabrzu

Centralną część Zabrza stanowi Plac Teatralny, gdzie uwagę przykuwa zabytkowy Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, obok centrum handlowego Platan
Teatr Nowy, Plac Teatralny 1

Zabrze Teatr Nowy
Zabrze Teatr Nowy

11. Kąpielisko Leśne w Maciejowie 

Zorganizowane w dzielnicy Zabrza - Maciejowie kąpielisko pozwala wypocząć od zgiełku miasta wśród lasów podczas letnich upalnych dni.
Kąpielisko Leśne - Maciejów, ul. Srebrna 10

12. Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Natomiast w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół Św. Wawrzyńca, murowany z cegły, parafia Św. Wawrzyńca istniała tutaj już w średniowieczu, początkowo stała tu świątynia drewniana, a dzisiejszy kościół powstał w latach 1892-94
Kościół Św. Wawrzyńca, ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

13. Osiedle robotnicze Borsig w Zabrzu 

Osiedle Borsig to najstarsze osiedle robotnicze na Śląsku, powstałe jeszcze w latach 1865-89. Zostało ono założone przez przemysłowca Alberta Borsig, stąd jego nazwa. Co ciekawe, ojciec Alberta - August Borsig w połowie XIX wieku stworzył koncern przemysłowy Borsigwerke, m.in. produkujący lokomotywy
Osiedle Borsig, ul. Okrzei i inne

Osiedle Borsig, wikipedia Emenefix
Osiedle Borsig, wikipedia Emenefix

Historia Zabrza

Pierwsze wzmianki o dzisiejszych dzielnicach Zabrza pochodzą już z XIII wieku, najstarszą dzielnicą są Biskupice wymienione w 1243 roku w dokumencie księżnej Violi. Ówcześni mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli, z czasem popularna stała się tu uprawa chmielu. Na granicy Gliwic i Zabrza leżało wielkie "Chmielnicisko", o którego posiadanie ośrodki te toczyły w XVII wieku zawzięty spór. Miejscowi chłopi uprawiali także len, przędziony i tkany domowym sposobem. 

W XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, na plan pierwszy wysunął się w Zabrzu przemysł ciężki - powstały wówczas kopalnia węgla kamiennego oraz huta za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck - wielkiego potentata w tym regionie. Ale ten proces rozpoczął się tutaj już pod koniec XVIII stulecia, kiedy powstała tu praktycznie pierwsza na Górnym Śląsku kopalnia węgla kamiennego - królowa śląskich kopalń. 

Powstała jako kopalnia państwowa, jej pierwsza nazwa to "Królewska", z czasem zmieniono nazwę na kopalnia Królowa Luiza, po zmarłej żonie króla Fryderyka Wilhelma III. Powstała wkrótce dla jej odwadniania Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna była majstersztykiem ówczesnych czasów. Dziś obiekty te są udostępnione dla turystów w postaci Sztolni Królowa Luiza.

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

Noclegi w Zabrzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kopalnia Guido
Kopalnia Guido
Osiedle Zandka w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Zabrze
Osiedle Zandka w Zabrzu
Zabrze Ogród Botaniczny
Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Ogród Botaniczny w Zabrzu
Zabrze
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Zabrze
Kopalnia Guido wieża wyciągowa
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa Luiza
Skansen Królowa Luiza
Zabrze Osiedle robotnicze Zandka
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Jadwigi w Zabrzu
Platan w Zabrzu
Zabrze
Kościół Św. Andrzeja w Zabrzu
Zabrze
Zabrze
Zabrze
Zabrze
(4 głosów: 86)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 86)
Twoja ocena jest dla nas ważna
OliviaTheMother
Bardzo chaotyczna, niespójna i wybrakowana informacja na temat tego miasta.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024