Zabrze

Zdjęcia Zabrza (25)

Zabrze to miasto położone w wójewództwie śląskim, w obrębie konurbacji górnośląskiej, pomiędzy Gliwicami i Bytomiem, niedaleko Tarnowskich Gór, przy trasie nr 78.Historia Zabrza

Pierwsze wzmianki o dzisiejszych dzielnicach Zabrza pochodzą już z XIII wieku, najstarszą dzielnicą są Biskupice wymienione w 1243 roku w dokumencie księżnej Violi. Ówcześni mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli, z czasem popularna stała się tu uprawa chmielu. Na granicy Gliwic i Zabrza leżało wielkie "Chmielnicisko", o którego posiadanie ośrodki te toczyły w XVII wieku zawzięty spór. Miejscowi chłopi uprawiali także len, przędziony i tkany domowym sposobem.

W XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, na plan pierwszy wysunął się w Zabrzu przemysł ciężki - powstały wówczas kopalnia węgla kamiennego oraz huta za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck - wielkiego potentata w tym regionie.Atrakcje w Zabrzu

Dziś obiekty pozostałe z tamtych czasów - liczne szyby, podziemne korytarze i komory stały się celem wycieczek turystycznych, bowiem część z nich udostępniono do zwiedzania, przez co miasto Zabrze zyskało niezwykle ciekawe i rzadko spotykane w Europie atrakcje, coraz liczniej przyciągające turystów nie tylko z Polski.

Wśród nich na największą uwagę zasługuje Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu (ul. 3 Maja 93, Zabrze), której odwiedzenie daje pojęcie o pracy w kopalni, można tu zwiedzać różne poziomy, a na nich osobliwe atrakcje, np. salę koncertową na poziomie 320 m pod ziemią. Kopalnia stanowi jedną z czterech Gwiazd Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Podobnych wrażeń dostarczy nam Skansen Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 410). Skansen jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19). Zwiedzanie skansenu odbywa się w okolicach szybu Carnall (część naziemna) oraz szybu Wilehelmina (część podziemna).

Ale Zabrze to nie tylko podziemny świat. Znajduje się tu Ogród Botaniczny z najbardziej różnorodną kolekcją roślin na Górnym Śląsku czy Kąpielisko Leśne w Maciejowie pozwalające wypocząć od zgiełku miasta wśród lasów podczas letnich upalnych dni.

W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół Św. Jadwigi. Powstał w XX wieku, a drewniany jest ze wzgledu na duże szkody górnicze w tym rejonie. Bardzo ciekawa jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej wojwództwa śląskiego. Natomiast w dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół Św. Wawrzyńca murowany z cegły.Centralną część Zabrza stanowi natomiast Plac Teatralny z zabytkowym Teatrem Nowym im. Gustawa Morcinka oraz centrum handlowym Platan.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2014-10-15 14:20:51

W sumie kilkanaście razy byłem w Zabrzu i nie jest to zbyt ciekawe miasto,sporo brudu i zamętu,jako miejsce na wakacje raczej nie polecam bo można wybrać inny o wiele ładniejszy region Polski.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: