Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej w Zabrzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Szyb Maciej, pięknie zrewitalizowany, stanowi dziś ozdobę Maciejowa - dzielnicy Zabrza. To ważny i cenny element Szlaku Zabytków Techniki, udostępniony dla turystów, a dodatkowo oferujący pyszną kuchnię. Każdego roku bierze udział w Industriadzie - coraz popularniejszym święcie Szlaku Zabytków Techniki. Ale skąd się wziął ten Szyb Maciej i czemu przetrwał do dziś w tak dobrym stanie? Ano Szyb Maciej to zabytkowy obiekt dawnej Kopalni "Concordia", a później "Pstrowski" w Zabrzu – Maciejowie. Historia szybu i otaczających obiektów z początku XX wieku pewnie skończyłaby się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie i albo zostałby rozebrany albo stałby w ruinie, jak to znamy z innych miejsc na Górnym Śląsku. Tu jednak sprawy potoczyły się inaczej, w historię Szybu zaangażował się dr Zbigniew Barecki, dzięki któremu dawny szyb kopalniany przekształcono w studnię głębinową pompującą czystą wodę, zaś budynki, urządzenia i wyposażenie po transformacji zachwycają dziś swym wyglądem, a przy tym pełnią nowe funkcje. Szyb Maciej to dziś jedyny tego rodzaju, w pełni zachowany, autentyczny zakład górniczy w Europie, a innowacyjne przekształcenie szybu w ujęcie wody zasługuje na pełne uznanie. Dogodny dojazd z autostrady A1 i drogi krajowej DK 88 ułatwia poznanie tej niecodziennej atrakcji Górnego Śląska.

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu podczas Industriady
Szyb Maciej w Zabrzu podczas Industriady

Atrakcje Szybu Maciej w Zabrzu

  • budynki dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku
  • panorama Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej
  • zejście do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym
  • maszynownia z czynną maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym z pokazami jej pracy
  • 2-poziomowa restauracja w głównym budynku kopalni
  • plenerowa scena i teren rekreacyjny
Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej jako Muzeum

Szyb Maciej udostępniony jest do zwiedzania w wyznaczonych dniach i godzinach. Jako obiekt Szlaku Zabytków Techniki łączy historię i nowoczesność, a rozbudowywana wciąż ekspozycja muzealna pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnego, technicznego kunsztu, który doprowadził do intensywnego rozwoju tych ziem i wyróżnił Śląsk na tle innych regionów. Szyb Maciej zwiedza się z przewodnikiem, godziny zwiedzania i ceny biletów dostępne są poniżej.

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

Bistro i Restauracja Szyb Maciej

Na terenie zabytkowego szybu powstało Bistro oraz elegancka Restauracja Szyb Maciej, z kartą wypełnioną daniami całego świata, a ponadto lokalnymi smakami, tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków. Wśród nich nie zabraknie dziczyzny, ale w karcie kuchni regionalnej znajdziesz też potrawy na bazie krupnioka czy tradycyjny Żur Zabrzański. Dzięki temu Szyb Maciej, jako jedyny w województwie śląskim, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i zarazem na Szlaku Kulinarnym "Śląskie Smaki". Warto spróbować! Restauracja mieści się w dawnym budynku nadszybia i zaaranżowana jest w ciekawym, niezwykle spójnym stylu industrialnym, łączącym zarówno tradycję, jak i nowoczesność. Wyjątkową atrakcją jest tutaj możliwość zorganizowania kolacji na szczycie wieży widokowej, 25 metrów ponad ziemią!

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu

Informacje praktyczne

wt-sb 12.00, 14.00, 16.00
Na 14.00 i 16.00 wymagana wcześniejsza rezerwacja tel. 32 323 14 75
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 8 zł (studenci i seniorzy), szkolny 4 zł (uczniowie)
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem
Obiekt dostępny dla wózków
Obiekt przyjazny rowerzystom
Restauracja & Bistro
tel. 32/ 323-14-75
Aktualne godziny zwiedzania, ceny biletów i inne informacje praktyczne znajdziesz na oficjalnej stronie Szybu Maciej: https://szybmaciej.pl

Szyb Maciej
ul. Srebrna 6, Zabrze-Maciejów
tel. 32/ 323-14-75, 721-455-500

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej w Zabrzu
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawa miejscówka, nowoczesna i przyjemna dla turystów, restauracja na dobrym poziomie, choć nie tania. Takim Śląskiem warto się chwalić 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024