Kotlina Kłodzka

Zdjęcia Kotliny Kłodzkiej (32)
Kotlina Kłodzka atrakcje

Kotlina Kłodzka to największa sudecka kotlina, a przy tym wspaniały i bardzo popularny region turystyczny, oferujący wiele różnorodnych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, żądnych adrenaliny, jak i tych szukających spokoju, dostępnych latem oraz zimą. Dla każdego coś miłego. Również i kuracjusze poszukujący uzdrowisk będą w pełni usatysfakcjonowani pobytem w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, oferującej usługi medyczne w wielu miejscowościach uzdrowiskowych, na wysokim poziomie, z wodami mineralnymi słynnymi w całej Polsce.Położenie Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka leży w Sudetach, we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami, na wysokości około 350-450 m n.p.m. Kotlinę otaczają: rów Górnej Nysy i Góry Bardzkie od północy, Góry Stołowe i Góry Bystrzyckie od południa oraz Góry Złote i Masyw Śnieżnika od wschodu. W sercu Kotliny leży główne miasto - Kłodzko, przez które przepływa Nysa Kłodzka, dzieląca Kotlinę na osi północ - południe. Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać drogą nr 8 z Wrocławia, drogą nr 46 z Nysy czy drogą nr 381 z Nowej Rudy.

Miasta w Kotlinie Kłodzkiej

Centralną, najważniejszą miejscowością Kotliny Kłodzkiej jest oczywiście Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Niedaleko stąd do miejscowości Bardo Śląskie i Złoty Stok ze znaną w całej Polsce Kopalnią Złota. Warto odwiedzić też przepięknie zrewitalizowany Lądek Zdrój - jedno z kłodzkich uzdrowisk z przepięknym Zdrojem Wojciech.Ale najbardziej popularne miejscowości turystyczne ulokowały się na południe od Kłodzka. Tu prym wiedzie Kudowa Zdrój - wspaniałe miasto bardzo licznie przyciagające turystów i kuracjuszy z racji wielu atrakcji, wśród których na plan pierwszy wysuwa się cudny park zdrojowy. Piękna jest także Polanica Zdrój z uroczym deptakiem i Pijalnią Wód Mineralnych. Koniecznie trzeba też wybrać się do Stronia Śląskiego, by odwiedzić w pobliżu Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz do Karłowa - idealnej bazy na Szczeliniec Wielki i w Błędne Skały. W pobliżu zagubiły się cudne Wambierzyce. Polecam również odwiedziny w Dusznikach Zdroju i przejażdżkę Autostradą Sudecką do Międzylesia, gdzie czeka restaurowany zamek. W pobliskim Międzygórzu natomiast warto odwiedzić Wodospad Wilczki. Miastem Królewskim zaś nazywana jest tutaj Bystrzyca Kłodzka, w pobliżu której ukryło się zaciszne Długopole Zdrój.

Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka słynna jest w całej Polsce za sprawą kilku turystycznych hitów, bez których nie mogła by się obejść żadna wyprawa w te rejony:

- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - najpięknieksza polska jaskinia z cudnie zachowanymi naciekami

- Jaskinia Radochowska w Radochowie - dzika i tajemnicza jaskinia udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem

- Zalew w Starej Morawie - sztucznie utworzone kąpielisko strzeżone z atrakcjami- Sanktuarium w Wambierzycach nazywane Dolnośląską Jerozolimą

- Błędne Skały - skalny labirynt w Górach Stołowych

- Szczeliniec Wielki - wspinaczka po schodkach umożliwia podziwianie niezwykłych sklanych twórów Gór Stołowych

- Park Zdrojowy w Kudowie - atrakcyjny i spory park licznie przyciągający turystów

- Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej - nietypowy grobowiec, jakiego nie ma poza Kudową w całej Polsce

- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w przepięknym, zabytkowym młynie papierniczym

- Twierdza Kłodzka i Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

- Kopalnia Złota i Osada Górnicza w Złotym Stoku

- Rynek w Lądku Zdroju - piękny, zabytkowy plac

- Most kamienny w Bardzie

- Szlak wodny Przełomem Bardzkim

- Igliczna - ciekawe wzniesienie, na którym stoi Sanktuarium, można wjechać samochodem

- Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej

- Baszta Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej - dawny element obwarowań miejskich, udostępniony do zwiedzania

- Pałac w Żelaźnie

- Wieża Rycerska w Żelaźnie

- Wodospad Wilczki w Międzygórzu - malowniczy wodospad ukryty wśród drzew

- Zamek w Międzylesiu

- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim - trochę na północ od Kotliny, ale naprawdę warto tu zajrzeć

Narciarstwo w Kotlinie Kłodzkiej

Zimą Kotlina nie przestaje być atrakcyjna wręcz przeciwnie, przyciąga miłośników białego szaleństwa z całej Polski. Najbardziej nowoczesny jest tutaj ośrodek narciarski Czarna Góra w Masywie Śnieżnika, stale się rozwijający, ale bardzo dobrą ofertę ma również Zieleniec z kolejkami linowymi czy Kamienica i Lądek.

Kotlina Kłodzka atrakcje

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2019-04-15 09:04:26

[cytuj autor='Papa']  fajnym klimatem dla dzieci to polecam Karczmisko- okolice Lądka Zdrój, (nie wiem czy można wrzucać linki ale najwyżej administrator usunie) http://karczmisko.pl/ .

Skontaktowałem się z właścocielem i jadę!!! Po powrocie napiszę co i jak. Dziękuję za namiar!!!

 

2019-04-05 09:25:47

To prawda co piszą przedmówcy, ja nocowałem już w kilku miejscach w Kotlinie i faktycznie ze względów "wypadowych" to na pewno Radków i okolice. Jak chcesz odpocząć od zgiełku i z fajnym klimatem dla dzieci to polecam Karczmisko- okolice Lądka Zdrój, (nie wiem czy można wrzucać linki ale najwyżej administrator usunie) http://karczmisko.pl/ . Jednak podejrzewam, że będzie Tobie cięzko coś znależć. Sam szukałem 2 miesiące temu, co prawda na łykend majowy, i w Polsce zero miejsc. Na szczęście w Czechach się udało. Z resztą jest tyle portali rezerwacyjnych, że w końcu coś znajdziesz.

2019-03-28 09:36:56

Ostatni raz byłem w Kotlinie 10 lat temu i tęsknota mnie ciągnie z powrotem. Wtedy nocowałem w Radkowie i byłem zadowolony, świetne punkt startowy i nocleg w rozsądnej cenie. Radków dalej jest świetnym punktem startowym ale cena noclegów nie jest już atrakcyjna. Jaki nocleg w Kotlinie byście polecili.

2018-10-04 10:41:31

Kotlina Kłodzka jest świetna. Góry, przyroda, dużo zabytków. Byłem parę razy i jeszcze wybieram się bo autentycznie warto.

2017-12-29 20:53:59

Piękna jest kotlina kłodzka. Szczególnie jak się lubi klimat zimowy. My bylismy tam już dwa razy na ferach. Nocowalismy w różnych miejscach, ale z czystym sumieniem moge polecić pensjonat Górna chata

2014-12-05 20:24:27

w Kotlinie Kłodzkiej byłam trzy tygodnie dla mnie rewelacja.

2014-05-29 17:35:20

mnóstwo różnorodnych atrakcji!.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: