Jaskinia Radochowska, Anna Piernikarczyk

Jaskinia Radochowska znajduje się w Radochowie, niedaleko Lądka Zdroju, w niezwykle malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Jest ona oddalona od parkingu około 1300 m, zabezpieczona kratą i można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem.To nie lada gratka dla miłośników podziemi, ale nie tylko. To zupełnie inna bajka niż słynna Jaskinia Niedźwiedzia, leżąca niedaleko. Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu wielu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest autentyczne i namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, nawet trzeba, bo niektóre fragmenty bez podpierania są nie do przejścia. Są nawet łańcuchy! Można się ubrudzić, choć to wersja raczej dla chcących :)

Po jaskini oprowadza świetny przewodnik, dobrze znający się na rzeczy. Przy pawilonie przed jaskinią można się zabawić puzzlami i innymi grami.

Jaskinią Radochowską od 2013 roku zajmuje się małżeństwo - Natalia i Zbigniew Piotrowiczowie, którzy świetnie sobie w tym temacie radzą. Po latach zaniedbań i przypadkowych turystów a raczej pseudoturystów, oczyścili oni teren jaskini, zabezpieczyli wejścia i udostępnili ją do zwiedzania. Trasa turystyczna ma około 300 m.

Historia Jaskini

Jaskinia Radochowska znana jest od XVIII wieku, od 1933 roku opiekował się nią i badał przez kilkanaście lat górnik Heinrich Peregrin. Wykuł on schody ułatwiające zwiedzanie, dziś już nieco podmyte przez wodę. Podczas badań odkryto wówczas w namulisku kości zwierząt plejstoceńskich oraz żyjących współcześnie. Odnaleziono też dowody bytności człowieka pierwotnego -  wyroby z kwarcu i kwarcytu oraz ślady palenisk. Paleniska pozostawił też tu po sobie człowiek w XX wieku, kiedy jaskinia nie miała opiekuna.

Co ciekawe, w Jaskini Radochowskiej zimują nietoperze, stąd zamykana jest ona zimą, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do hibernacji. Ostatnio liczono tu nietoperze w styczniu 2017 roku. Naliczono ich 25 sztuk z czterech gatunków: nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały.

Winiarnia Radochowska

Co ciekawe, przy parkingu można też odwiedzić Winiarnię Radochowską prowadzoną przez Państwa Piotrowiczów, gdzie zakosztujesz i kupisz smaczne wina z różnych zakątków świata, a nawet z polskich winnic. A zrobisz to przy cudnym widoku na góry.

Jaskinia Radochowska
Radochów, Lądek-Zdrój
tel. 604-337-846
kontakt@jaskiniaradochowska.pl
http://jaskiniaradochowska.pl
Godziny zwiedzania: V-IX codziennie 10.00-18.00 (grupy mogą rezerwować też w innym terminie)
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Każdy uczestnik 40-minutowej wycieczki otrzymuje kask z latarką czołową

mleko wapienne

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°21'31" N, 16°49'4" E
Dolnośląskie
2017-05-30
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

Jaskinia Radochowska na blogu

Zdjęcie Jaskinia Radochowska - perełka podziemnych tras w Polsce!
Jaskinia Radochowska - perełka podziemnych tras w Polsce!
Jaskinia Radochowska pozwala przeżyć świetną przygodę, w dzikich, ciemnych okolicznościach, z kaskiem i czołówką na głowie i błotem na butach :) Za to bezpiecznie, bo z doświadczonym przewodnikiem! Jaskinia znajduje się w Radochowie, w Kotlinie Kłodzkiej, a otwarta dla turystów jest w sezonie wiosenno-letnim. Przy parkingu odwiedzić jeszcze można Winiarnię Radochowską, którą prowadzi przemiłe małżeństwo Państwa …
Atrakcje · 2017-05-30 08:48:26

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą