Jaskinia Radochowska znajduje się w Radochowie, niedaleko Lądka Zdroju, w niezwykle malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Jest ona oddalona od parkingu około 1300 m, zabezpieczona kratą i można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem. To nie lada gratka dla miłośników podziemi, ale nie tylko. To zupełnie inna bajka niż słynna Jaskinia Niedźwiedzia, leżąca niedaleko.Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu wielu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest autentyczne i namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, nawet trzeba, bo niektóre fragmenty bez podpierania są nie do przejścia. Są nawet łańcuchy! Można się ubrudzić, choć to wersja raczej dla chcących 🙂 Po jaskini oprowadza świetny przewodnik, dobrze znający się na rzeczy. Przy pawilonie przed jaskinią można się zabawić puzzlami i innymi grami.

Jaskinią Radochowską od 2013 roku zajmuje się małżeństwo - Natalia i Zbigniew Piotrowiczowie, którzy świetnie sobie w tym temacie radzą. Po latach zaniedbań i przypadkowych turystów a raczej pseudoturystów, oczyścili oni teren jaskini, zabezpieczyli wejścia i udostępnili ją do zwiedzania. Trasa turystyczna ma około 300 m.

Historia Jaskini

Jaskinia Radochowska znana jest od XVIII wieku, od 1933 roku opiekował się nią i badał przez kilkanaście lat górnik Heinrich Peregrin. Wykuł on schody ułatwiające zwiedzanie, dziś już nieco podmyte przez wodę. Podczas badań odkryto wówczas w namulisku kości zwierząt plejstoceńskich oraz żyjących współcześnie. Odnaleziono też dowody bytności człowieka pierwotnego -  wyroby z kwarcu i kwarcytu oraz ślady palenisk. Paleniska pozostawił też tu po sobie człowiek w XX wieku, kiedy jaskinia nie miała opiekuna.

Tworzące się stalaktyty
Jaskinia Radochowska


Co ciekawe, w Jaskini Radochowskiej zimują nietoperze, stąd zamykana jest ona zimą, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do hibernacji. Ostatnio liczono tu nietoperze w styczniu 2017 roku. Naliczono ich 25 sztuk z czterech gatunków: nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały.

Winiarnia Radochowska

Co ciekawe, przy parkingu można też odwiedzić Winiarnię Radochowską prowadzoną przez Państwa Piotrowiczów, gdzie zakosztujesz i kupisz smaczne wina z różnych zakątków świata, a nawet z polskich winnic. A zrobisz to przy cudnym widoku na góry.mleko wapienne studniczek alpejski Jaskinia Radochowska wejście

Lądek Zdrój noclegi

Lądek Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica

Wasze opinie

Andrzej Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-27 na
Jaskinia choć niewielka to jedna z moich ulubionych. Zwiedzanie o własnych siłach z latarką na kasku to zupełnie inna bajka. Byliśmy z dzieciakami, dały radę, choć nasza wtedy 4 letnia bohaterka miała pietra na poczatku. Młodsze dzieci warto przygotować i wzbudzić w nich zainteresowanie i ciekawość żeby nie bały się wejść w ciemną jaskinie, wtedy nie będzie niespodzianek, bo były dzieci które w ostatniej chwili wymiękły.
Avatar użytkownika
Łukasz Piernikarczyk Uzależniony od podróży 1660 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-27 na
Fajna przygoda - w szczególności fajny pan przewodnik. Polecam
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021