Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Jaskinia Radochowska znajduje się w Radochowie, niedaleko Lądka Zdroju, w niezwykle malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Jest ona oddalona od parkingu około 1300 m, zabezpieczona kratą i można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem. To nie lada gratka dla miłośników podziemi, ale nie tylko. To zupełnie inna bajka niż słynna Jaskinia Niedźwiedzia, leżąca niedaleko.

Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu wielu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest autentyczne i namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, nawet trzeba, bo niektóre fragmenty bez podpierania są nie do przejścia. Są nawet łańcuchy! Można się ubrudzić, choć to wersja raczej dla chcących 🙂 Po jaskini oprowadza świetny przewodnik, dobrze znający się na rzeczy. Przy pawilonie przed jaskinią można się zabawić puzzlami i innymi grami.Jaskinią Radochowską od 2013 roku zajmuje się małżeństwo - Natalia i Zbigniew Piotrowiczowie, którzy świetnie sobie w tym temacie radzą. Po latach zaniedbań i przypadkowych turystów a raczej pseudoturystów, oczyścili oni teren jaskini, zabezpieczyli wejścia i udostępnili ją do zwiedzania. Trasa turystyczna ma około 300 m.

Historia Jaskini

Jaskinia Radochowska znana jest od XVIII wieku, od 1933 roku opiekował się nią i badał przez kilkanaście lat górnik Heinrich Peregrin. Wykuł on schody ułatwiające zwiedzanie, dziś już nieco podmyte przez wodę. Podczas badań odkryto wówczas w namulisku kości zwierząt plejstoceńskich oraz żyjących współcześnie. Odnaleziono też dowody bytności człowieka pierwotnego -  wyroby z kwarcu i kwarcytu oraz ślady palenisk. Paleniska pozostawił też tu po sobie człowiek w XX wieku, kiedy jaskinia nie miała opiekuna.

Tworzące się stalaktyty
Tworzące się stalaktyty

Co ciekawe, w Jaskini Radochowskiej zimują nietoperze, stąd zamykana jest ona zimą, aby stworzyć im jak najlepsze warunki do hibernacji. Ostatnio liczono tu nietoperze w styczniu 2017 roku. Naliczono ich 25 sztuk z czterech gatunków: nocek duży, gacek brunatny, mopek i podkowiec mały.

Winiarnia Radochowska

Co ciekawe, przy parkingu można też odwiedzić Winiarnię Radochowską prowadzoną przez Państwa Piotrowiczów, gdzie zakosztujesz i kupisz smaczne wina z różnych zakątków świata, a nawet z polskich winnic. A zrobisz to przy cudnym widoku na góry.

Jaskinia Radochowska


Informacje praktyczne

Jaskinia Radochowska
Radochów, Lądek-Zdrój
tel. 604-337-846
http://jaskiniaradochowska.pl

Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

mleko wapienne
studniczek alpejski
Jaskinia Radochowska wejście
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 15)
Twoja ocena
Andrzej
Jaskinia choć niewielka to jedna z moich ulubionych. Zwiedzanie o własnych siłach z latarką na kasku to zupełnie inna bajka. Byliśmy z dzieciakami, dały radę, choć nasza wtedy 4 letnia bohaterka miała pietra na poczatku. Młodsze dzieci warto przygotować i wzbudzić w nich zainteresowanie i ciekawość żeby nie bały się wejść w ciemną jaskinie, wtedy nie będzie niespodzianek, bo były dzieci które w ostatniej chwili wymiękły.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Fajna przygoda - w szczególności fajny pan przewodnik. Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024