Na wzniesieniu górującym ponad Kamieńcem Ząbkowickim na Dolnym Śląsku stoi piękny pałac Marianny Orańskiej. To prawdziwa perła architektoniczna nie tylko Kotliny Kłodzkiej, ale całej Polski! Już z daleka w oczy rzucają się cztery czerwone, okrągłe wierze wystające ponad konary drzew, przez co pałac przywodzi na myśl zamek.Przepiękny pałac cieszy dziś oko, tym bardziej, że po wielu latach zaniedbań i opuszczenia, wrócił do łask i odzyskuje dawny blask. Zarządza nią, ale i opiekuje się oraz remontuje Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Czyni to z wielkim sukcesem, a efekty można podziwiać podczas zwiedzania pałacu, gdyż jest on udostępniony dla turystów. Jeszcze sporo prac pozostało do wykonania, ale to, co można zobaczyć już dziś, zachwyca!

Zrewitalizowana fontanna
Zrewitalizowana fontanna

Budowla jest dwupiętrowa, flankowana czterema wieżami i dwiema wieżyczkami zdobiącymi ryzalit z dużą tarczą herbową. Skrzydła pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim tworzą prostokątny dziedziniec wewnętrzny, otoczony otwartymi arkadami. Całość prezentuje styl neogotycki z nawiązaniem do architektury romańskiej.

Historia pałacu

Budowa pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim rozpoczęła się w 1838 roku. Wtedy to po raz pierwszy miejsce to odwiedziła Marianna Orańska - królewna niderlandzka, fundatorka pałacu i dobra Pani całej Kotliny. Odziedziczyła te ziemie po swej matce i postanowiła tu wybudować letnią rezydencję, która do dziś zapiera dech w piersi. Budowniczymi pałacu zostali Karl Schinkel oraz młodziutki Ferdynand Martius.

Kamieniec Ząbkowicki


Tworzenie pałacu nie przebiegało bez przeszkód, bowiem prace zostały wstrzymane z powodu rozwodu Marianny z Albrechtem, która to w czasie nieszczęśliwego małżeństwa wdała się w romans z masztalerzem Johannem von Rossumem, którego uznawała za miłość swojego życia. Był to skandal i za karę zabroniono Mariannie przebywać na terenie Prus dłużej niż przez 24 godziny. Marianna obeszła ten zakaz kupując posiadłość w pobliskiej Bilej Vodzie, skąd nadzorowała dalsze prace nad Pałacem, który przekazała zaś swemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi.

W 1872 roku w parku pałacowym stanęła figura bogini zwycięstwa - Nike, co oznaczało oficjalne zakończenie budowy pałacu. Wysoka na 14 metrów figura była widoczna z daleka, dziś niestety już nie istnieje, ale starsi mieszkańcy Kamieńca pamiętają górującego nad kompleksem anioła, bowiem Nike miała skrzydła. Budowa pałacu wyniosła równowartość trzech ton złota.Marianna Orańska umarła w 1883 roku. Jej potomkowie rezydowali w pałacu do 1945 roku, kiedy musieli uciekać przed Armią Czerwoną, pozostawiając wszystkie dobra. Rok później pałac spłonął. Dzieła sztuki i wyposażenie pałacu wywieziono oraz rozgrabiono. Marmurowe podłogi oraz kolumny do dziś zdobią Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

W 1986 roku pałac wydzierżawiono na 40 lat, jednak nie był to dobry czas dla obiektu. Zarośnięty i zaśmiecony tkwił przez lata i niszczał. Dopiero w 2013 roku wrócił w ręce zarządcy - Gminy Kamieniec Ząbkowicki i od kilku lat jest gruntownie rewitalizowany.

Z każdym rokiem pięknieje pałac oraz jego otoczenie. Uruchomiono kilka z kilkudziesięciu fontann, które tu niegdyś funkcjonowały, a które czerpały wodę ze specjalnie przygotowanych basenów na szczycie. Pałac można zwiedzać co godzinę od 10.00 do 17.00. Bilety kupuje się w tzw. Czerwonym Kościółku, stojącym u stóp pałacu. 

Warty zobaczenia jest też sam Kamieniec Ząbkowicki, z zabytkowym, dawnym klasztorem Cystersów i kościołem pocysterskim Wniebowzięcia NMP.

Pałac Marianny Orańskiej
ul. Zamkowa 9, Kamieniec Ząbkowicki
tel. 74/ 637-01-67
pit@kamzab.pl
www.palacmarianny.com.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.00, wejścia o pełnych godzinach
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł 

Dawna Kaplica Marianna Orańska Kamieniec Ząbkowicki pałac Panorama z tarasu pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Kamieniec Ząbkowicki noclegi

Kamieniec Ząbkowicki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica

Wasze opinie

Avatar użytkownika
tomtur Krajtroter 2913 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-09 na
Widziałem pałac dwa razy jeszcze gdy nie można było zwiedzać. Z zewnątrz też robi duże wrażenie. Ponoć pierwszym starającym się ratować pałac był pasjonat zabytków z Poznania. Nawet "utopił" w prace remontowe spadek po krewnym z Zachodu. Na ładną willę zapewne by starczyło ale nie na remont tak wielkiego i zaniedbanego obiektu... Dobrze, że władze lokalne powoli ale sukcesywnie prowadzą prace.
Avatar użytkownika
Zośka92 Weekendowy turysta 29 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-01-23 na

Dużo czasu upłynie i pieniędzy gdy pałac będzie w pełni odnowiony ale i tak plus za starania, miałam mieszane myśli jadąc tam na wycieczke ale nie żałuje.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021