Pałac Ławica i Folwark Szyfrów

Pałac Ławica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Serce Kotliny Kłodzkiej

Pałac Ławica to bardzo ciekawe miejsce położone w sercu Kotliny Kłodzkiej - w malowniczej okolicy nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Blisko stąd do sporego i atrakcyjnego Kłodzka, ale w samym pałacu i jego najbliższej okolicy panuje błoga cisza i sielankowy spokój. Dojazd do Pałacu Ławica nie sprawi problemu, a czekają tu nie tylko apartamenty w secesyjnym pałacu w stylu szwajcarskim z XIX wieku, ale również niesamowite atrakcje, bardzo ciekawy i zarazem tajemniczy Folwark Szyfrów oraz pasjonujące spływy pontonowe i kajakowe Nysą Kłodzką, słynnym Przełomem Bardzkim.

Pałac Ławica
Pałac Ławica

Pałac Ławica wczoraj i dziś

Majątek ten ma długie dzieje, które sięgają początkami XIV wieku, kiedy stał tu kamienny zamek z mrocznymi piwnicami. Późniejsza historia nie jest zbyt dokładnie znana, ale w 1820 roku Pałac Ławica stał się własnością rodu Schollerów (Szelerów), którzy znacząco go przebudowali, nadając mu cech stylu szwajcarskiego. Ciekawostką jest, że to jedyny przykład w regionie pałacowego budownictwa z architekturą szwajcarską.

Pałac Ławica
Pałac Ławica

W czasach prl-u pałac mocno zmienił się, oryginalne, drewniane podłogi przykryto linoleum, ściany i drzwi wymalowano farbą olejną, wszyscy niestety znamy to z własnych domów czy klatek. Za to zachował się oryginalny piec kaflowy z XVIII wieku, wspaniałe, ogromne drzwi z podobnego okresu, piękny balkon rodem z czasów Romea i Julii, no i te podłogi. Z balkonu roztacza się ładny widok na ogród, w którym niegdyś stała oranżeria.

Za czasów Schollerów była to rezydencja letnia i rządcówka zarazem. Majątek w Ławicy miał 400 ha, działała tu papiernia, elektrownia, hodowla owiec. Dziś z tego pozostało 14 ha, zaś obecny właściciel na ten moment ma 4 ha. Pałac Ławica niedawno kupili organizatorzy tutejszych spływów po Nysie Kłodzkiej. I choć wymaga jeszcze sporo prac renowacyjnych, to cieszy ogromnie, że jego przyszłość jest w dobrych rękach i plany szeroko zakrojone. Podłogi zostaną odsłonięte i odrestaurowane, farba olejna zdarta i odkryte zabytkowe drewno i tynki. W planach jest także hotel, który zastąpi obecne apartamenty.

Pałac Ławica
Pałac Ławica

Pałac Ławica - atrakcje i rekreacja

Wiele już udało się zrobić, głównie w obejściu, które jest zabytkowym folwarkiem i bardzo cenne jest to, że właśnie ten folwark z ciekawymi zabudowaniami dostał nowe życie i wraz z pałacem stał się już teraz niezwykle atrakcyjny zarówno dla turystów indywidualnych, ale i grup zorganizowanych, a także miejscem udanych i unikatowych imprez eventowych i rodzinnych. Tu nie ma nadęcia, za to jest świetna zabawa i luz.

Pałac Ławica
Pałac Ławica

Można tu zorganizować ognisko czy grilla, które mogą przedłużyć się do białego rana, bo w okolicy nie ma komu przeszkadzać 🙂 A ponadto w Folwarku czekają inne atrakcje, jak mini zoo, ciuchcia Bardolina, rowery, paintball i oczywiście kajaki oraz pontony w formie zorganizowanych spływów, a także pełen tajemnic Folwark Szyfrów. Ale co to takiego?

Pałac Ławica Folwark
Pałac Ławica Folwark

Folwark Szyfrów

Znamienną atrakcją Pałacu Ławica jest Folwark Szyfrów, który powstał na terenie zabytkowego folwarku. Każdy, kto w ostatnich latach był zainteresowany tym miejscem, chciał odnawiać piękny pałac w formie luksusowego hotelu, ale zarazem wyburzyć zabytkowy folwark. Takie obiekty już mamy wszędzie w Polsce, natomiast obecny właściciel jako dobry gospodarz zobaczył "bogactwo" tego miejsca, jego historię i potencjał turystyczny i wspaniale go wykorzystał.

Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów

Bo oto stare, kamienne mury zabudowań gospodarczych stały się areną świetnego Folwarku Szyfrów, który zachwyca turystów. To forma interaktywnego, aktywizującego muzeum, które ma charakter nieco podobny do escape roomów, natomiast tutaj nikt nikogo nie zamyka. Za to turyści mogą wszystkiego dotknąć, poznać z bliska i sporo dowiedzieć się o historii tej okolicy, z zabytkowych, oryginalnych eksponatów, które ludzie przynoszą tu nieraz nawet za darmo, likwidując stare strychy, ale też były pozyskiwane przez właścicieli za symboliczne worki z węglem.

Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów

Każdy przedmiot ma tutaj swoją historię, a każde pomieszczenie swój styl, tajemnicę i zagadkę. Właśnie, bo głównie o zagadki i zadania tutaj chodzi, dotkniesz czegoś w odpowiednim miejscu, a szafka się otworzy, ułożysz dobrze klocki, a trumna uchyli rąbka tajemnicy. Tylko tutaj zobaczysz autentyczny, zabytkowy wagon bydlęcy, który w roku 1945 przyjechał na bocznicę i tak został. Przywiózł tu przesiedleńców ze wschodu, np. z Kazachstanu. Jechali tym wagonem miesiąc czasu... Ale nie będę wszystkiego zdradzać. Odwiedź Pałac Ławica sam i daj się porwać przygodzie 🙂

Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów

Ski-Raft - spływy pontonowe

Od spływów pontonowych Przełomem Bardzkim wszystko się tutaj zaczęło, kultowa już przystań pontonowa działa tu od 2009 roku. Oferuje również spływy kajakowe, a wszystko w pradawnej dolinie, wśród kolorów łąki i rozśpiewanych lasów. Wyprawa prowadzi pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej, a na jej trasie zobaczysz perkozy, kaczki, sarenki, dziki a nawet czaple. Nam udało się i z perkozami i kaczkami i sarenkami. Czaple i dziki nie wyszły nam na spotkanie 🙂 Zimą zaś czekają narty na Zieleńcu.

Spływy pontonowe Ski Raft
Spływy pontonowe Ski Raft
Spływy pontonowe Ski Raft
Spływy pontonowe Ski Raft

Informacje praktyczne

Bilety na spływ: normalny 45 zł, ulgowy 39 zł, bilet rodzinny: 35 zł/osobę

Pałac Ławica, Folwark Szyfrów
Ławica 23b, Ławica
tel. 725-300-303
Przystań, ul. Skalna, Bardo
www.ski-raft.pl

Noclegi w Kotlinie Kłodzkiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Pałac Ławica Folwark
Spływy pontonowe Ski Raft
Ski Raft przystań w Bardzie
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Pałac Ławica Folwark Szyfrów
Spływy pontonowe Przełomem Bardzkim
Pałac Ławica
(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajne miejsce z dużym potencjałem. Wiele się tutaj dzieje. Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024