Zieleniec. Atrakcje, które warto zwiedzić

Zieleniec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju w województwie dolnośląskim, ale nie tak dawno była to samodzielna miejscowość graniczna, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Była to wówczas najwyżej położona miejscowość w Sudetach, o specyficznym mikroklimacie przypominającym ten alpejski, nie spotykanym gdzie indziej w Polsce.

Narciarstwo w Zieleńcu

Właśnie z racji tego mikroklimatu panują tu idealne warunki do uprawiania białego szaleństwa. Od lat Zieleniec to znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe 4-osobowe i jedna 6-osobowa. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Również trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zieleniec
Zieleniec


Część stoków jest oświetlonych, dlatego można tu szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę - halfpipe. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Poza tym ulica główna usiana jest wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz szkółkami.

Historia Zieleńca

Choć dzisiaj Zieleniec kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem zjazdowym to początki miejscowości sięgają już XVIII wieku. Kariera turystyczna Zieleńca rozpoczyna się od połowy XIX wieku, kiedy zaczęli się tu pojawiać pierwsi wczasowicze i kuracjusze z Dusznik. Ze słynnych osobistości, które odwiedziły tę niewielką osadę warto wymienić Johna Quincy Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, kompozytora - Fryderyka Chopina oraz Św. Edytę Stein. Wielkim propagatorem czynnego wypoczynku w Zieleńcu był Heinrich Rübartsch, który samodzielnie zbudował 16-metrową wieżę widokową na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) i najprawdopodobniej pierwszy na Ziemi Kłodzkiej pozostawił ślady nart.

Zieleniec
Zieleniec

Kolarstwo w Zieleńcu

W Zieleńcu każdego roku trenuje kadra polskich kolarzy górskich. To tutaj przygotowywała się Maja Włoszczowska do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła srebrny medal.

Każdego sierpnia w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, który uchodzi za jeden z najcięższych w całym kraju. Mimo to uczestniczy w nim zwykle kilkaset kolarzy. W tym samym miesiącu organizowany jest tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec


Zabytki w Zieleńcu

W centrum Zieleńca stoi piękny, zabytkowy kościół św. Anny, którym opiekują się o.o. Franciszkanie, a niedaleko znajduje się schronisko PTTK "Orlica", które stanowi idealną bazę wypadową w Góry Olickie i Bystrzyckie. Wiedzie tędy Główny Szlak Sudecki.

Noclegi w Zieleńcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 51)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024