Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°20'12" N, 16°23'20" E
Dolnośląskie
2016-12-02
2020-02-03 02:00

Opis Zieleńca

Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju w województwie dolnośląskim, ale nie tak dawno była to samodzielna miejscowość graniczna, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Była to wówczas najwyżej położona miejscowość w Sudetach, o specyficznym mikroklimacie przypominającym ten alpejski, nie spotykanym gdzie indziej w Polsce.Narciarstwo w Zieleńcu

Właśnie z racji tego mikroklimatu panują tu idealne warunki do uprawiania białego szaleństwa. Od lat Zieleniec to znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe 4-osobowe i jedna 6-osobowa. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Również trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zieleniec
Zieleniec

Część stoków jest oświetlonych, dlatego można tu szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę - halfpipe. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Poza tym ulica główna usiana jest wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz szkółkami.

Historia Zieleńca

Choć dzisiaj Zieleniec kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem zjazdowym to początki miejscowości sięgają już XVIII wieku. Kariera turystyczna Zieleńca rozpoczyna się od połowy XIX wieku, kiedy zaczęli się tu pojawiać pierwsi wczasowicze i kuracjusze z Dusznik. Ze słynnych osobistości, które odwiedziły tę niewielką osadę warto wymienić Johna Quincy Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, kompozytora - Fryderyka Chopina oraz Św. Edytę Stein. Wielkim propagatorem czynnego wypoczynku w Zieleńcu był Heinrich Rübartsch, który samodzielnie zbudował 16-metrową wieżę widokową na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) i najprawdopodobniej pierwszy na Ziemi Kłodzkiej pozostawił ślady nart.

Zieleniec
Zieleniec
Zieleniec


Kolarstwo w Zieleńcu

W Zieleńcu każdego roku trenuje kadra polskich kolarzy górskich. To tutaj przygotowywała się Maja Włoszczowska do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła srebrny medal.

Każdego sierpnia w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, który uchodzi za jeden z najcięższych w całym kraju. Mimo to uczestniczy w nim zwykle kilkaset kolarzy. W tym samym miesiącu organizowany jest tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zieleniec
Zieleniec


Zabytki w Zieleńcu

W centrum Zieleńca stoi piękny, zabytkowy kościół św. Anny, którym opiekują się o.o. Franciszkanie, a niedaleko znajduje się schronisko PTTK "Orlica", które stanowi idealną bazę wypadową w Góry Olickie i Bystrzyckie. Wiedzie tędy Główny Szlak Sudecki.

Zieleniec Zieleniec Zieleniec Zieleniec Zieleniec Zieleniec Zieleniec

Zieleniec noclegi

Zieleniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zieleńcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020