Jedlina-Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić
Jedlina-Zdrój to piękna uzdrowiskowa miejscowość, malowniczo położona na cudnym Dolnym Śląsku, nieco na południe od Wałbrzycha, na wysokości około 500 m n.p.m. Miasto jest tak cudnie położone pomiędzy wzgórzami Kobieli i Rzepiska w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich, że można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia. Ponadto Jedlina Zdrój daje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. No i samo uzdrowisko ma sporo do zaoferowania. Przez miejscowość przepływa potok o tej samej nazwie.
Atrakcje w Jedlinie Zdrój
Atrakcji tu jest sporo, bardzo wiele w Jedlinie czeka sposobów na rodzinną rekreację. Ale są też zabytki, piękne krajobrazy z górami w tle i zdrojowe parki. W Jedlinie nie ma jednego konkretnego centrum, np. rynku, natomiast do poszczególnych ciekawych zakątków prowadzi wiele schodów. Przeszliśmy wieloma z nich i przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik. Zobacz najlepsze atrakcje Jedliny Zdrój!
1. Park Północny z fontanną multimedialną w Jedlinie Zdroju
Park Północny zrobił na nas największe wrażenie spośród wszystkich atrakcji w Jedlinie. Jest ładnie zrewitalizowany i niezwykle efektowny. W centralnej części mieści multimedialną fontannę, która tryska wodą wieloma dyszami, a w letnie weekendy dodatkowo robi to w takt muzyki, przy świetle świateł. Blisko stąd do Placu Zdrojowego z Pijalnią Wód i Parku Zdrojowego.
2. Park Zdrojowy w Jedlinie Zdroju
Park Zdrojowy tworzy przede wszystkim Aleja Niepodległości. Można tu dojechać ulicą Piastowską. W parku podziwiać można zabytkową aleję lipową, a przy niej stoi kilka ciekawych domów. Dostępny jest tutaj również plac zabaw.
3. Plac Zdrojowy w Jedlinie Zdrój
Pomiędzy Parkiem Północnym i Zdrojowym znajduje się Plac Zdrojowy z Domem Zdrojowym z XVIII wieku. Tuż przed nim ulokowała się fontanna, a przy niej ławeczka Charlotty. Obok natomiast stoi Pijalnia Wód Mineralnych - charakterystyczny, okrągły budynek, nie za duży, zdobiący ten plac. Warto tu wstąpić po wodę mineralną Charlotta. Skąd ta nazwa? Jedlinę Zdrój założyła baronowa Charlotta von Seherr-Thoss. To od jej imienia nazwano tutejsze źródło lecznicze i miejscowość Bad Charlottenbrunn (dawna nazwa Jedliny).
4. Pijalnia Wód Mineralnych w Jedlinie Zdroju
Pijalnia Wód Charlotta to ciekawy, okrągły budynek stojący na Placu Zdrojowym, przed Domem Zdrojowym. Oferuje ona jedlińską wodę mineralną Charlotta oraz szczawieńskie wody Dąbrówkę i Mieszko. Regularne picie tych wód wspomaga leczenie schorzeń układu oddechowego, schorzeń gastrologicznych, urologicznych, a także chorób żołądka, jelit i wątroby.
5. Kompleks Active Jedlina
My pierwsze spojrzenie na Jedlinę Zdrój rzuciliśmy z ulicy Kłodzkiej i od razu skradła nasze serca. Powstał tu Kompleks Sportowo Rekreacyjny Active Jedlina - bezpłatna, spora przestrzeń z malowniczym stawem z leżakami i wieloma atrakcjami. Boiska, skatepark, plac zabaw, trasy rowerowe, a nawet lody. A wiesz, że Jedlina słynie z gry w bule czyli petanque? W maju odbywa się tu nawet Międzynarodowy Festiwal Petanque. Niedaleko stąd powstała też siłownia na powietrzu z fantastycznym widokiem.
https://ckjedlina.pl/
6. Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie Zdroju
To wisienka na torcie jedlińskim. Park Aktywności to komercyjna część aktywnych atrakcji rodzinnych w Jedlinie. Zaznaliśmy tutaj świetnej, niecodziennej rozrywki. Letni Tor saneczkowy o długości 600 metrów, strzelnica, wieża wspinaczkowa, kule wodne i dmuchaniec dla dzieci czy park linowy z trasami o różnym stopniu trudności. Wszystko na bardzo wysokim poziomie i mega bezpieczne. Nasze dziewczyny pierwszy raz pokonały tak skomplikowany tor przeszkód na wysokościach, z tyrolką 🙂 Amelka za to przeszła po trasie dla Maluchów. Najwięcej jednak adrenaliny wzbudziła strzelnica. Warto dodać, że jest jeszcze trudniejsza trasa z tyrolką dostępna, a do tego w planach jest kolejny tor saneczkowy i łatwa trasa narciarska dla początkujących. Nie będziesz się tu nudził przez cały dzień, nam czas zleciał migiem 🙂 Na miejscu działa też wypożyczalnia rowerów i restauracja.
7. Siłownia na powietrzu w Jedlinie Zdroju
Siłownia na powietrzu powstała ponad kompleksem Active Jedlina, jeszcze nieco ponad torami. Dzięki temu rozciąga się stąd cudowna panorama na Borową i inne okoliczne szczyty. Prowadzą tędy trasy rowerowe, to również idealne miejsce na spacery. Można tu dojść lub dojechać od ulicy Południowej.
8. Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju
Pałac Jelinka to zabytkowy kompleks ślicznie położony na uboczu, wśród zielonych pagórów. Pałac udostępniony jest do zwiedzania, naprawdę nie spodziewałam się tak ciekawych wnętrz. Co prawda jego oryginalne wyposażenie nie zachowało się po tym, jak przeszła tędy Armia Czerwona, ale nadal zachwycają niezwykłe stropy i inne elementy. Właściciele systematycznie wypełniają wnętrza zabytkami z epoki.
Ogromne wrażenie robi sala balowa, choć dopiero czeka na remont. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada o historii pałacu. Pierwszy dwór stanął tutaj w XVII wieku, a później został rozbudowany i nazwany porcelanowym, gdyż do rozbudowy przyczynił się m.in. Carl Krister - przemysłowiec i właściciel fabryki porcelany z Wałbrzycha. Pojawia się i Charlotta w opowieściach. A czy wiesz, że siedzibę miała tu swego czasu Organizacja TODT związana z projektem Riese?
9. Replika Pociągu Hitlera Amerika w Jedlinie Zdroju
Obok pałacu odpłatnie podziwiać można też replikę wagonu specjalnego pociągu Hitlera o nazwie Amerika. To kolejna ciekawostka z czasów wojny w tym regionie. Nie jest wykonana z oryginalnych ani takich samych materiałów, ale bardzo ten pociąg przypomina. W wagonie jest wydzielona niewielka strefa dla sekretarki.
10. Browar w Jedlinie Zdrój
Przy pałacu mieści się też Browar, nawiązujący do istniejącego tu niegdyś browaru. Wypiliśmy tu piwo - niefiltrowane i niepasteryzowane, najlepsze. Jest tu kilka piw lanych do wyboru, 4 są w stałej ofercie. 25 zł za litr. Dla mnie oczywiście najlepszy był Czerwony Baron, bo ciemny 😉 Na miejscu jest też pizza czy burgery.
11. Ławeczka Charlotty w Jedlinie Zdroju
Ławeczka Charlotty stoi na Placu Zdrojowym, obok fontanny, pod Domem Zdrojowym. Przedstawia ona baronową Charlottę, która niegdyś mieszkała w Pałacu Jedlinka i założyła tutejsze uzdrowisko.
12. Wieża na Borowej w Jedlinie Zdroju
Wieża na Borowej powstała w 2017 roku i ma 16 metrów wysokości. Sam szczyt Borowej, o wysokości 853 m n.p.m. choć należy do Korony Sudetów jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, to nie jest widokowy. Dopiero z wieży ukazuje się cudny widok na okolicę. Przy dobrej widoczności widać stąd Wielką Sowę, Ślężę, Śnieżkę, a nawet wrocławskki Sky Tower. Piękne są tu zachody słońca, a pod wieżą dodatkowo powstała wiata piknikowa i ławki. Najlepiej tu dojść czerwonym szlakiem z Jedliny Zdrój, a jeśli Ci się spieszy na zachód słońca, jak nam, to czarnym, ale bardzo stromym, również z Jedliny.
Poniżej mapka z naszą trasą na Borową:
13. Uzdrowiskowy Szlak Turystyczny w Jedlinie Zdroju
Uzdrowiskowy Szlak Turystyczny to spacerowy trakt z leśnymi, historycznymi ścieżkami - Brzozowa, Dębowa czy Modrzewiowa.
14. Kościół Ewangelicki w Jedlinie Zdroju
To dawny kościół ewangelicki z II połowy XIX wieku, zbudowany w ciekawym stylu architektury berlińskiej. Dziś odrestaurowane wnętrza służą jako miejsce spotkań kulturalnych. Kościół szczyci się wysoką na 45 metrów wieżą. Znajduje się na niej punkt widokowy, możliwy do zwiedzania po umówieniu telefonicznym (tel. 74/ 845-52-49).
15. Dworzec kolejowy w Jedlinie Zdroju
Zabytkowy budynek dworca powstał w 1904 roku, wraz z budową Kolei Doliny Bystrzycy Wrocław - Świdnica - Jedlina-Zdrój. W latach 60. XX wieku zmodernizowano wnętrza zabytku, a funkcję dworca pełnił do 1989 roku. Obecnie mieści mieszkania.
16. Zabytkowe domy i wille z XIX wieku w Jedlinie Zdroju
17. Trasy rowerowe w Jedlinie Zdroju
Jedlina poszczycić się może ciekawymi i pięknie położonymi trasami rowerowymi. W okolicy przygotowano ponad 500 kilometrów tras rowerowych o różnym stopniu trudności, w tym singletracki. Na terenie samej gminy wytyczono 8 tras, od J1 do J8. Jedna z tras spacerowo rowerowych - J1 prowadzi od Kompleksu Active Jedlina, przy torach, przez Promenadę Słoneczną, koło Parku Aktywności, zabytkowego mostu kolejowego przy ulicy Świdnickiej, Pałacu w Jedlince, dworca kolejowego i z powrotem na ulicę Kłodzką do Kompleksu Active Jedlina. Długość tej trasy to 15 km.
Powstały w mieście również MOR-y - Miejsca Obsługi Rowerzystów. Jeden w Kompleksie Active Jedlina (ul Kłodzka), drugi w Parku Aktywności Czarodziejska Góra (ul. Poznańska), a trzeci przy Hotelu Jedlinka (ul. Zamkowa). Dodatkowo w Parku Aktywności i Hotelu Jedlinka istnieją wypożyczalnie rowerów, również elektryków. Przy hotelu wytyczono też Single Tracki.
18. Lodowisko plenerowe w Jedlinie Zdroju
Lodowisko Miejskie czynne zimą codziennie znajduje się na terenie Kompleksu Active Jedlina, przy ulicy Kłodzkiej. Na miejscu czeka bezpłatny parking oraz wypożyczalnia łyżew. Lodowisko jest odpłatne.
19. Gra w bulle w Jedlinie Zdroju
Jedlina Zdrój słynie z gry w bule (petanque). Na terenie Kompleksu Active Jedlina powstały bulodromy, na których organizowane mogą być zawody. W maju odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Petanque - największa tego typu impreza w Polsce!
20. Most kolejowy w Jedlinie Zdroju
Kolej Doliny Bystrzycy Wrocław - Świdnica - Jedlina-Zdrój budowana była w latach 1902-04. Linię prowadzono w terenie górskim, toteż wiązało się to budową licznych mostów. Zachowany dziś most kolejowy to ciekawy zabytek z 1904 roku. Ma 3 przęsła i długość ponad 90 metrów. Zrealizowano go metodą inżyniera Heinricha Gerbera czyli w technice wspornikowej, by uniknąć osiadania filarów.
21. Tunele kolejowe w Jedlinie Zdroju
W Jedlinie na tej linii kolejowej powstały też najdłuższe w Polsce tunele kolejowe, pod górą Mały Wołowiec. Pierwszy o długości 1560 metrów powstał w latach1876-79, zaś drugi, jeszcze dłuższy, bo o długości 1601 metrów, wydrążono w latach 1907-12. W czasie wojny, kiedy linia nie była wykorzystywana, tunele służyły jako schron pociągów specjalnych, m.in. Hitlera.
22. Podziemne Miasto Osówka
Osówka to element Kompleksu Riese, który budowany był przez hitlerowskie Niemcy od 1943 roku. W efekcie nalotów alianckich zeszli oni do podziemi, gdzie w tajemnicy budowali schrony i fabryki. Rękoma głównie żydowskich więźniów, z tragicznych warunkach. To czarna karta historii Niemiec, a dziś pozostałości tej działalności możemy zwiedzać w kilku miejscach w Górach Sowich, m.in. w Osówce, gdzie czeka niedokończone nigdy podziemne miasto, z betonowymi halami i korytarzami, a także wstawkami multimedialnymi. Trasa historyczna dostępna jest dla osób od 5 roku życia, zwiedzanie trwa około 1 h, warto wziąć ciepłe okrycie i pełne buty.
Mapa i spacer po Jedlinie Zdroju
Przygotowaliśmy dla Ciebie mapę z zaznaczonymi atrakcjami i parkingami Jedliny Zdroju. Poniżej znajdziecie propozycję spaceru.
Zaproponuję Wam dość długi, bo blisko 5 kilometrowy, spacer po Jedlinie Zdroju. Samochód zostawimy na rozległym parkingu przy głównej drodze przy kompleksie Active Jedlina. Stamtąd przez las zajdziemy na Czarodziejską Górę, gdzie można zażyć przeróżnej aktywności fizycznej. Ulicą Sienkiewicza dojdziemy do uzdrowiskowej części Jedliny. Z Placu Zdrojowego polecam też zajść do Parku Północnego z piękną fontanną. Przechodząc koło Pijalni Wód można zajrzeć do Parku Zdrojowego i dalej ulicą Piastowską. Po drodze mijamy kościół z wieżą widokową. Można zajść również na siłownię na powietrzu, z której roztacza się ładny widok. Stąd niedaleko już do naszego parkingu.
Gdzie zjeść w Jedlinie Zdroju?
W Jedlinie na Placu Zdrojowym czeka Restauracja Industrialna, która słynie w mieście z dobrego jedzenia. Przy ulicy Sienkiewicza na dobre i ekologiczne jedzenie regionalne zaprasza zWolna. Polecamy też wizytę w Browarze przy Pałacu Jedlinka, bo oprócz bardzo smacznego, rzemieślniczego piwa zjesz tutaj pyszną pizzę z pieca czy burgery. Smaczne lody gałkowe czekają w Kompleksie Active Jedlina przy ulicy Kłodzkiej, zaś chłodzące granity w Parku Aktywności Czarodziejska Góra na ulicy Poznańskiej. Na lato świetne. Blisko stąd do kawiarni Słodkie Sny, która specjalizuje się w moich ulubionych tartach, ale i bezach, robionych na miejscu.
Noclegi w Jedlinie Zdroju
W zacisznej okolicy na ulicy Zamkowej czeka kompleks Pałacu i 3-gwiazdkowego Hotelu Jedlinka, w której możesz przenocować w pokojach w nowym budynku, albo w apartamentach w oficynie pałacowej. My spaliśmy w oficynie, w wygodnym apartamencie z aneksem kuchennym, gdzie mogliśmy nawet zjeść rodzinny posiłek. Na miejscu jest browar z pyszną pizzą i burgerami.
W pobliżu warto też polecić Apartament Jedlinka, a w centrum przy Parku Północnym czeka 3-gwiazdkowy Hotel Charlotta z ładnym ogrodem i restauracją.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Film o Jedlinie Zdroju
Zapraszamy na nasz film z pobytu w Jedlinie Zdroju i jej okolicznych atrakcjach. Czekają Cię piękne widoki z Góry Borowej 😉
Imprezy w Jedlinie Zdroju
- Półmaraton Górski (maj)
- Międzynarodowy Festiwal Petanque (gry w bule) w maju
- Dolnośląski Festiwal Zupy (maj)
- Koncert Trzech Kultur (październik)
Historia Jedliny Zdroju
Pierwsza wzmianka o Jedlinie pochodzi z XII wieku, była to wówczas osada drwali. Od XVIII wieku Jedlina jest miejscowością uzdrowiskową, z wodami mineralnymi szczawami żelazistymi i wapniowo sodowymi.
Pierwszy Dom Zdrojowy wzniesiono tu w 1724 roku, później uzdrowisko ucierpiało podczas wojny siedmioletniej i ponowny jego rozkwit nastąpił po 1813 roku. Wprowadzono w Jedlinie wówczas oryginalną metodę kąpieli w kozim i owczym mleku. Była to jedna z pierwszych miejscowości uzdrowiskowych stosujących tą kurację, wybudowano wówczas specjalny pawilon zwany "Szwajcarką".
Do 1945 roku Jedlina nosiła nazwę Bad Charlottenbrunn, stosowano też zamienną nazwę Szarlotenbrun. II wojna światowa doprowadziła do upadku uzdrowiska, a dodatkowo po wojnie nastąpiła intensyfikacja prac górniczych, wtedy całkiem zaniknęły zdroje. Dopiero w 1962 roku wznowiono działalność, tym razem jako oddział uzdrowiska Szczawna Zdroju. Prawa miejskie Jedlina Zdrój otrzymała w 1967 roku.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Szczawno-Zdrój, odległość: 10.1 km
- Kotlina Kłodzka, odległość: 38.9 km
- Świdnica, odległość: 16 km
- Staniszów, odległość: 44.7 km
- Wałbrzych, odległość: 5.8 km
- Dolny Śląsk, odległość: 2.1 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!