Jedlina, Krzysztof Dorota

Opis Jedliny-Zdrój

Jedlina-Zdrój to piękna uzdrowiskowa miejscowość, malowniczo położona w województwie dolnośląskim, nieco na południe od Wałbrzycha, na wysokości około 500 m n.p.m. między wzgórzami Kobieli i Rzepiska w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich. Przez miejscowość przepływa potok o tej samej nazwie.Historia Jedliny

Pierwsza wzmianka o Jedlinie pochodzi z XII wieku, była to wówczas osada drwali. Od XVIII wieku Jedlina jest miejscowością uzdrowiskową, z wodami mineralnymi szczawami żelazistymi i wapniowo sodowymi.

Jedlina

Pierwszy Dom Zdrojowy wzniesiono tu w 1724 roku, później uzdrowisko ucierpiało podczas wojny siedmioletniej i ponowny jego rozkwit nastąpił po 1813 roku. Wprowadzono w Jedlinie wówczas oryginalną metodę kąpieli w kozim i owczym mleku. Była to jedna z pierwszych miejscowości uzdrowiskowych stosujących tą kurację, wybudowano wówczas specjalny pawilon zwany "Szwajcarką".

Do 1945 roku Jedlina nosiła nazwę Bad Charlottenbrunn, stosowano też zamienną nazwę Szarlotenbrun. II wojna światowa doprowadziła do upadku uzdrowiska, a dodatkowo po wojnie nastąpiła intensyfikacja prac górniczych, wtedy całkiem zaniknęły zdroje. Dopiero w 1962 roku wznowiono działalność, tym razem jako oddział uzdrowiska Szczawna Zdroju i wody mineralne dowożone są właśnie ze Szczawna Zdroju. Prawa miejskie Jedlina Zdrój otrzymała w 1967 roku.

Atrakcje w Jedlinie-Zdrój

- Plac Zdrojowy z Domem Zdrojowym z XVIII wieku

- Uzdrowiskowy szlak spacerowy

Park linowy Jedlina

- Kościół Ewangelicki

- Dworzec kolejowy wraz z zabytkowymi obiektami

- Pałac z 1615 roku

- Zabytkowe domy i wille z XIX wieku

- Pałac Jedlinka

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°43'13" N, 16°20'45" E
Dolnośląskie
2016-03-03
2020-02-03 02:00

Noclegi w okolicy

Jedlina-Zdrój atrakcje

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą