Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój

Pałac Jedlinka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Historia pałacu w Jedlinie

Początki pałacu Jedlinka (wówczas zamku w Tannhausen), sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Do XVII wieku dobra te były związane z Grodnem. Rozkwit pałacu i uzdrowiska w tym miejscu nastąpił w XVIII wieku.

W czasie II wojny światowej w Tannhausen znajdowała się filia obozu Gross Rossen, a na terenie dóbr pałacowych oraz folwarku powstał obóz jeniecki. Pałac był wówczas utajniony i nosił kryptonim „Willa Erika”. Więźniowie z obozu pracowali w miejscowych zakładach przemysłowych oraz przy budowie podziemnej infrastruktury w Górach Sowich. Niemcy nadali podziemnym sztolniom kryptonim Olbrzym - Riese. Dziś uważa się, że miała się tu znaleźć jedna z kwater Hitlera, a Olbrzym to podziemne zakłady zbrojeniowe, w których produkowano nową broń. Miała ona zapewnić III Rzeszy całkowite zwycięstwo. Po wojnie Pałac w Jedlinie był własnością państwa, siedzibę miał tu dom dziecka i spółdzielnia rolnicza.Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac Jedlinka pozostaje w rękach prywatnych, przeszedł gruntowną renowację i nabrał dawnego blasku. Mieści się tutaj hotel. Godne uwagi jest nie tylko obejście i sama budowla, ale i jego unikatowe wnętrza oraz nietuzinkowa historia.

W pałacu można obejrzeć wystawy stałe - minerałów, historii pałacu, historii organizacji TODT, która prowadziła budowę tajnych podziemnych kompleksów Riese oraz wystawy czasowe.

Obecnie wprowadzono ciekawą atrakcję dla grup zorganizowanych, a mianowicie "Podróż wehikułem czasu" - wycieczka do zamku Grodno (zwiedzanie warowni i kazamatów oraz kiełbaski pieczone na dziedzińcu), dalej podróż do Walimia i tajemniczych podziemnych sztolni Gór Sowich. Podróż kończy się w Pałacu Jedlinka, w którym zwiedza się nawet najskrytsze zakamarki.

Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Replika wagonu pociągu Amerika

W pałacu Jedlinka w czasie II wojny światowej mieściło się dowództwo niemieckiej organizacji „Todt”, odpowiedzialnej za budowę kompleksu Riese. Dziś przy pałacu zobaczysz replikę wagonu sztabowego pociągu Hitlera o nazwie „Amerika”. To w takim wagonie 10 252 Bln zapadały najważniejsze decyzje strategiczne wszystkich frontów II wojny światowej.Wewnątrz wagonu wyświetlany jest film edukacyjny informujący o zbrodniach popełnianych przez hitlerowców. Ponadto film zawiera informacje o trasach, po których kursował pociąg specjalny „Amerika”. Wystrój wagonu jest wierną repliką oryginału, uzupełnioną tablicami edukacyjnymi o obozie koncentracyjnym KL Gross-Rosen. Replika wagonu stoi na torach z fragmentem peronu.

Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika

Browar

Przy pałacu od 2014 roku działa browar, który nawiązuje do historycznego tutaj browaru. Na miejscu możesz skosztować piwa lanego w kilku gatunkach. 4 z nich są w stałej ofercie. Dla mnie najlepszy ciemny Czerwony Baron. Poza piwem czeka tu pizza czy burgery.

Browar
Browar
Browar
Browar

Film o Jedlinie-Zdrój

Poniżej znajdziesz nasz film o Jedlinie-Zdrój. Po wyprawie na Borową będziemy się zachwycać tutejszym pałacem.

Informacje praktyczne

Cały rok 
Lato pn-nd 10.00-18.00
Wiosna i jesień pn nieczynne, wt-czw 11.00-17.00 pt-nd 10.00-18.00
Zima pn-czw nieczynne pt-nd 10.00-18.00
Bilety: pałac normalny 20 zł, ulgowy 16 zł
replika wagonu pociągu Amerika normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Bilet łączony pałac i wagon:  normalny 25 zł, ulgowy 20 zł
Parking: bezpłatny
Obiekt nie jest dostępny dla wózków
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.jedlinka.plPałac Jedlinka
ul. Zamkowa 8, Jedlina-Zdrój
tel. 74/ 845-40-07, 519-058-538

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka - oficyna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 39)
Twoja ocena
Jolanta Kwiatkowska
Miejsce warte zobaczenia, przesympatyczny przewodnik ciekawie opowiada, sam pałac wymaga jeszcze wiele pracy aby odzyskał dawną świetność.
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

ladny ten  PALAC w Jedlinie  . ciekawewostki zwiazne z tym terenem .

Dodam ze :  podobno gdzies tutaj Niemcy- esesmani -nazisci  schowali SKARBY  ( zloto  z Wroclawia , skradzione skarby z Wawelu ) .

bede poszukiwal  tych SKARBOW.

 

Karol

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024