Pałac Jedlinka

Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój

(4.2 głosów: 39)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia pałacu w Jedlinie

Początki pałacu Jedlinka (wówczas zamku w Tannhausen), sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Do XVII wieku dobra te były związane z Grodnem. Rozkwit pałacu i uzdrowiska w tym miejscu nastąpił w XVIII wieku.

W czasie II wojny światowej w Tannhausen znajdowała się filia obozu Gross Rossen, a na terenie dóbr pałacowych oraz folwarku powstał obóz jeniecki. Pałac był wówczas utajniony i nosił kryptonim „Willa Erika”. Więźniowie z obozu pracowali w miejscowych zakładach przemysłowych oraz przy budowie podziemnej infrastruktury w Górach Sowich. Niemcy nadali podziemnym sztolniom kryptonim Olbrzym - Riese. Dziś uważa się, że miała się tu znaleźć jedna z kwater Hitlera, a Olbrzym to podziemne zakłady zbrojeniowe, w których produkowano nową broń. Miała ona zapewnić III Rzeszy całkowite zwycięstwo. Po wojnie Pałac w Jedlinie był własnością państwa, siedzibę miał tu dom dziecka i spółdzielnia rolnicza.Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Pałac dzisiaj

Obecnie pałac Jedlinka pozostaje w rękach prywatnych, przeszedł gruntowną renowację i nabrał dawnego blasku. Mieści się tutaj hotel. Godne uwagi jest nie tylko obejście i sama budowla, ale i jego unikatowe wnętrza oraz nietuzinkowa historia.

W pałacu można obejrzeć wystawy stałe - minerałów, historii pałacu, historii organizacji TODT, która prowadziła budowę tajnych podziemnych kompleksów Riese oraz wystawy czasowe.

Obecnie wprowadzono ciekawą atrakcję dla grup zorganizowanych, a mianowicie "Podróż wehikułem czasu" - wycieczka do zamku Grodno (zwiedzanie warowni i kazamatów oraz kiełbaski pieczone na dziedzińcu), dalej podróż do Walimia i tajemniczych podziemnych sztolni Gór Sowich. Podróż kończy się w Pałacu Jedlinka, w którym zwiedza się nawet najskrytsze zakamarki.

Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka

Replika wagonu pociągu Amerika

W pałacu Jedlinka w czasie II wojny światowej mieściło się dowództwo niemieckiej organizacji „Todt”, odpowiedzialnej za budowę kompleksu Riese. Dziś przy pałacu zobaczysz replikę wagonu sztabowego pociągu Hitlera o nazwie „Amerika”. To w takim wagonie 10 252 Bln zapadały najważniejsze decyzje strategiczne wszystkich frontów II wojny światowej.Wewnątrz wagonu wyświetlany jest film edukacyjny informujący o zbrodniach popełnianych przez hitlerowców. Ponadto film zawiera informacje o trasach, po których kursował pociąg specjalny „Amerika”. Wystrój wagonu jest wierną repliką oryginału, uzupełnioną tablicami edukacyjnymi o obozie koncentracyjnym KL Gross-Rosen. Replika wagonu stoi na torach z fragmentem peronu.

Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika
Replika wagonu z pociągu Hitlera Amerika

Browar

Przy pałacu od 2014 roku działa browar, który nawiązuje do historycznego tutaj browaru. Na miejscu możesz skosztować piwa lanego w kilku gatunkach. 4 z nich są w stałej ofercie. Dla mnie najlepszy ciemny Czerwony Baron. Poza piwem czeka tu pizza czy burgery.

Browar
Browar
Browar
Browar

Film o Jedlinie-Zdrój

Poniżej znajdziesz nasz film o Jedlinie-Zdrój. Po wyprawie na Borową będziemy się zachwycać tutejszym pałacem.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok 
Lato pn-nd 10.00-18.00
Wiosna i jesień pn nieczynne, wt-czw 11.00-17.00 pt-nd 10.00-18.00
Zima pn-czw nieczynne pt-nd 10.00-18.00
Bilety: pałac normalny 20 zł, ulgowy 16 zł
replika wagonu pociągu Amerika normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Bilet łączony pałac i wagon:  normalny 25 zł, ulgowy 20 zł
Parking: bezpłatny
Obiekt nie jest dostępny dla wózków
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.jedlinka.pl

Adres

Pałac Jedlinka
ul. Zamkowa 8, Jedlina-Zdrój
tel. 74/ 845-40-07, 519-058-538

GPS: 50°42'44N, 16°21'33E

Jedlina-Zdrój noclegi

Jedlina-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka
Pałac Jedlinka - oficyna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Jolanta Kwiatkowska
Miejsce warte zobaczenia, przesympatyczny przewodnik ciekawie opowiada, sam pałac wymaga jeszcze wiele pracy aby odzyskał dawną świetność.
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

ladny ten  PALAC w Jedlinie  . ciekawewostki zwiazne z tym terenem .

Dodam ze :  podobno gdzies tutaj Niemcy- esesmani -nazisci  schowali SKARBY  ( zloto  z Wroclawia , skradzione skarby z Wawelu ) .

bede poszukiwal  tych SKARBOW.

 

Karol

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023