Katedra w Świdnicy

Katedra w Świdnicy

(4.5 głosów: 41)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy to gotycka budowla z drugą pod względem wysokości wieżą na Dolnym Śląsku, najwyższą wieżą kościelną na Śląsku i szóstą najwyższą wieżą kościelną w Polsce! Już tylko to sprawia, że świątynia jest imponująca, ale i wnętrze robi niesamowite wrażenie, więc koniecznie zajrzyj do katedry będąc w Świdnicy. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył najprawdopodobniej książę świdnicki Bolko II Mały już w 1330 roku, choć już wcześniej, bo w XIII wieku, stał tu kościół romański. Nowa świątynia miała być znacznie bardziej okazała, jak przystało na znaczącą wówczas Świdnicę! W 1353 roku zakończono budowę prezbiterium, a w 1385 roku nawę główną. Równocześnie powstawały kaplice fundowane przez świdnickie cechy i bogatych mieszczan. W XV wieku dobudowano wieżę południową, w planach była też druga wieża, jednak ostatecznie nigdy nie powstała. Chyba to dobrze, bo dzięki temu świdnicka katedra jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Budowa katedry zakończyła się w 1525 roku.Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Wystrój katedry

Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, ale dopatrzeć się tu można również elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju. Najwspanialsze akcenty to: ołtarz Zaśnięcia NMP w formie pentaptyku z końca XV wieku, chór Bractwa Maryjnego (Chór Mieszczan) oraz barokowy, niezwykle okazały ołtarz główny autorstwa Jana Riedla.

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.45, w czasie nabożeństw zwiedzanie niemożliwe
tel. 720-101-606

Adres

Kościół Św. Stanisława i Wacława
Pl. Jana Pawła II 1, Świdnica
tel. 530-853-425
www.katedra.swidnica.pl

GPS: 50°50'28N, 16°29'30E

Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Świdnica Dolny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły gotyckie katedry
50°50'28N, 16°29'30E
19 czerwiec 2021
02 lipiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

perlator
03 luty 2016 16:20

Obowiązkowy punkt programu turystycznego - warto zobaczyć

Marta
05 sierpień 2015 22:07

Przepiękny obiekt- który trzeba zobaczyć. Jednakże aby ją obejrzeć trzeba wykorzystać moment - końca mszy św. ponieważ tylko wtedy można "obejść" i podziwiać piękno katedry. W innych godzinach można obejrzeć katedrę tylko z przedsionka ( zamknięte kraty) - a szkoda bo jest co oglądać 

Katedra w Świdnicy na blogu

Świdnica na weekend

Zapraszam Was dzisiaj do przepięknej Świdnicy na Dolnym Śląsku, która będąc nieco w cieniu pobliskiego Wrocławia, coraz jaśniej zaczyna świecić swym blaskiem! Naocznie się o tym przekonaliśmy podczas naszej wizyty w tym mieście, po 14 latach od ostatnich odwiedzin. To, co zauważyliśmy na pierwszy rzut oka, to ślicznie odnowione Stare Miasto z cennymi zabytkami, ale i pięknym kwieciem, a wokół niego zrewitalizowane parki, po których spaceruje się z przyjemnością. Jeśli dodać do tego klimatyczne knajpki z pysznym jedzeniem, no i oczywiście perłę w świdnickiej koronie czyli Kościół Pokoju z Listy Unesco, dopełnia nam się fantastyczny weekend. Zobacz naszą relację ze Świdnicy!

30 czerwiec 2021 11:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację