Katedra, Damian Kierozalski

Katedra w Świdnicy

(4.5 głosów: 40)
Oceń i napisz opinię

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy to gotycka budowla z drugą pod względem wysokości wieżą na Dolnym Śląsku i trzecią w Polsce. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył najprawdopodobniej książę świdnicki Bolko II Mały już w 1330 roku. W 1353 roku zakończono prezbiterium, a w 1385 roku nawę główną.

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, Krystyna Grudnowska
Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, Krystyna Grudnowska

Równocześnie powstawały kaplice fundowane przez świdnickie cechy i bogatych mieszczan. W XV wieku dobudowano wieżę południową, w planach była też druga wieża, jednak ostatecznie nigdy nie powstała. Budowa katedry zakończyła się w 1525 roku.Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, ale dopatrzeć się tu można również elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju. Najwspanialsze akcenty to: ołtarz Zaśnięcia NMP w formie pentaptyku z końca XV wieku, chór Bractwa Maryjnego (Chór Mieszczan) oraz barokowy ołtarz główny autorstwa Jana Riedla.

Katedra w Świdnicy, Damian Kierozalski
Katedra w Świdnicy, Damian Kierozalski

Kościół Św. Stanisława i Wacława
Pl. Jana Pawła II 1, Świdnica
tel. 530-853-425
www.katedra.swidnica.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.45, w czasie nabożeństw zwiedzanie niemożliwe, tel. do przewodnika 720-101-606Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Świdnica Dolny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
gotyckie kościoły katedry
50°50'28N, 16°29'30E
01 grudzień 2016
29 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

perlator
03 luty 2016 16:20

Obowiązkowy punkt programu turystycznego - warto zobaczyć

Marta
05 sierpień 2015 22:07

Przepiękny obiekt- który trzeba zobaczyć. Jednakże aby ją obejrzeć trzeba wykorzystać moment - końca mszy św. ponieważ tylko wtedy można "obejść" i podziwiać piękno katedry. W innych godzinach można obejrzeć katedrę tylko z przedsionka ( zamknięte kraty) - a szkoda bo jest co oglądać 

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację