Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Katedra w Świdnicy

Katedra w Świdnicy

(4.5 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy to gotycka budowla z drugą pod względem wysokości wieżą na Dolnym Śląsku, najwyższą wieżą kościelną na Śląsku i szóstą najwyższą wieżą kościelną w Polsce! Już tylko to sprawia, że świątynia jest imponująca, ale i wnętrze robi niesamowite wrażenie, więc koniecznie zajrzyj do katedry będąc w Świdnicy. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył najprawdopodobniej książę świdnicki Bolko II Mały już w 1330 roku, choć już wcześniej, bo w XIII wieku, stał tu kościół romański. Nowa świątynia miała być znacznie bardziej okazała, jak przystało na znaczącą wówczas Świdnicę! W 1353 roku zakończono budowę prezbiterium, a w 1385 roku nawę główną. Równocześnie powstawały kaplice fundowane przez świdnickie cechy i bogatych mieszczan. W XV wieku dobudowano wieżę południową, w planach była też druga wieża, jednak ostatecznie nigdy nie powstała. Chyba to dobrze, bo dzięki temu świdnicka katedra jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Budowa katedry zakończyła się w 1525 roku.Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Wystrój katedry

Piękne barokowe wnętrze katedry w Świdnicy pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, ale dopatrzeć się tu można również elementów pierwotnego, gotyckiego wystroju. Najwspanialsze akcenty to: ołtarz Zaśnięcia NMP w formie pentaptyku z końca XV wieku, chór Bractwa Maryjnego (Chór Mieszczan) oraz barokowy, niezwykle okazały ołtarz główny autorstwa Jana Riedla.

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.45, w czasie nabożeństw zwiedzanie niemożliwe
tel. 720-101-606

Adres

Kościół Św. Stanisława i Wacława
Pl. Jana Pawła II 1, Świdnica
tel. 530-853-425
www.katedra.swidnica.pl

GPS: 50°50'28N, 16°29'30E

Katedra w Świdnicy na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Świdnicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy
Świdnica Dolny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły gotyckie katedry
50°50'28N, 16°29'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

perlator

Obowiązkowy punkt programu turystycznego - warto zobaczyć

Marta

Przepiękny obiekt- który trzeba zobaczyć. Jednakże aby ją obejrzeć trzeba wykorzystać moment - końca mszy św. ponieważ tylko wtedy można "obejść" i podziwiać piękno katedry. W innych godzinach można obejrzeć katedrę tylko z przedsionka ( zamknięte kraty) - a szkoda bo jest co oglądać 

Katedra w Świdnicy na blogu

Świdnica na weekend

Zapraszam Was dzisiaj do przepięknej Świdnicy na Dolnym Śląsku, która będąc nieco w cieniu pobliskiego Wrocławia, coraz jaśniej zaczyna świecić swym blaskiem! Naocznie się o tym przekonaliśmy podczas naszej wizyty w tym mieście, po 14 latach od ostatnich odwiedzin. To, co zauważyliśmy na pierwszy rzut oka, to ślicznie odnowione Stare Miasto z cennymi zabytkami, ale i pięknym kwieciem, a wokół niego zrewitalizowane parki, po których spaceruje się z przyjemnością. Jeśli dodać do tego klimatyczne knajpki z pysznym jedzeniem, no i oczywiście perłę w świdnickiej koronie czyli Kościół Pokoju z Listy Unesco, dopełnia nam się fantastyczny weekend. Zobacz naszą relację ze Świdnicy!

30 czerwiec 2021 11:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021