50°56'20" N
16°6'43" W
Dolnośląskie
2015-02-26 10:59:51
367m npm
Ważna
Zamek Świny, Anna Piernikarczyk
Zamek w Świnach, Anna Piernikarczyk
zamek w Świnach, Anna Piernikarczyk
Świny, Anna Piernikarczyk
Świny, Anna Piernikarczyk
Zamek Świny, Anna Piernikarczyk
zamek w świnach, Dominik Dobros
Zamek Świna, Krzysztof Dorota
zamek w Świnach, Krzysztof Dorota
zamek w świnach, Krzysztof Dorota
zamek Świny, Krzysztof Dorota
zamek świny, Krzysztof Dorota
Zdjęcia (12)

Kilka km na północ od zamku w Bolkowie na Dolnym Śląsku, na niewysokim wzgórzu (369 m n.p.m.) wznoszą się nieco zapomniane ruiny warowni w Świnach. Polecam to miejsce szczególnie tym, którzy lubią w ciszy i spokoju penetrować historyczne zakątki naszego kraju, tym bardziej, że jest to najstarszy prywatny zamek w Polsce.Historia zamku

W miejscu obecnego zamku już w X wieku stał drewniano-ziemny gród obronny. W XIII wieku Bolko I Surowy przeniósł siedzibę kasztelani do sąsiedniego Bolkowa, zaś gród w Świnach stał się rezydencją rycerskiej rodziny Świnków. To oni w XIV wieku wystawili tu z łamanego kamienia masywną wieżę mieszkalną, otoczoną murem obwodowym.

Kolejne budynki powstały tu w XV stuleciu, ale to wiek XVII przyniósł największą przebudowę gotyckiego zamku w Świnach w renesansową rezydencję. Całość otoczono nowym murem obronnym z bastejami oraz bastionem. Wejście na teren zamku prowadziło przez most zwodzony, a brama zamkowa została ozdobiona portalem z herbem rodu Świnków.

Kolejne wieki przyniosły zniszczenia, ale co dziwne, nie za sprawą wroga, lecz wichur i pożarów, które naruszyły nie tylko mury, ale też zabytkowe wnętrza budowli.Ciekawe ruiny

Myli się jednak ten, kto uważa, że nie warto tu przyjechać. Dzisiaj zamek w Świnach to piękna, romantyczna i malownicza ruina, którą można penetrować, za drobną opłatą. W trzykondygnacyjnej wieży, zbudowanej z kamienia na planie prostokąta, zachowały się fragmenty sklepień, sztukaterii, portali ciosowych, okien gotyckich oraz dekoracji sgraffitowych na ścianach zewnętrznych.

Ruiny zamku
zielony Szlak Zamków Piastowskich, Świny
Zwiedzanie płatne
 

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2014-08-21 13:39:26

Mi też to drzewo się spodobało, podobnie jest ale jeszcze bardziej zjawiskowo na Chojniku :)

2014-08-21 11:47:34

Bardzo fajne i ciekawe ruiny. Super bardzo malownicze. Podoba mi się na zdjeciu drzewo wrośnięte w mury zamku - bąba. Nie znam tego zamku ale bardzo mi się spodobał po opisie i oczywiście fotkach.  

2014-08-08 20:29:49

jak poprawiam, to się zmienia data i się pojawia ponownie, a zamek wczesniej też ja dodałam, tylko zdjęcia Dorki i Krzycha brałam :) Portal trzeba uaktualniać, w przyszłym roku ma 10 lat, trochę się Polska zmieniła w tym czasie ;)

Ostatnio edytowany: 2014-08-08 20:30

o k .cze nie iwedzialem ze zamek Swiny  nie jest dodany do atrakcji.

  bylem przekonay ze dadali to Dorota i Krzysztof

bylem tam kilka razy -to moja droga dojazdowa z Poznan J. Gora

 

Karol

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: