Kościół Pokoju w Jaworze to najbardziej znana atrakcja w tej miejscowości, a przy tym jedna z ciekawszych i popularniejszych atrakcji całego Dolnego Śląska.
Jest to jeden z trzech Kościołów Pokoju, jakie powstały w Polsce, wraz z kościołem pokoju w Świdnicy i Głogowie. Niestety kościół pokoju w Głogowie spłonął i nie zachował się do dnia dzisiejszego.
W 1648 roku zawarto pokój westfalski, który zakończył tę długą wojnę. Wtedy to katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg wydał zgodę na budowę trzech kościołów luterańskich. Co ciekawe, w postanowieniach było kilka warunków, świątynie miały powstać z nietrwałych materiałów budowlanych takich jak słoma, glina i drewno, bez dzwonnicy i miały być oddalone od centrum miasta. Jakże dziwnie się złożyło, że dziś te polskie kościoły pokoju to największe drewniane świątynie w Europie.
Całe przepiękne barokowe wnętrze ewangelickiego Kościoła Pokoju Ducha Świętego w Jaworze utrzymane jest w kolorystyce biało-złoto-niebieskiej. Olbrzymie wnętrze kościoła kryje cztery piętra balkonów, tzw. empor, ozdobionych obrazami przedstawiającymi sceny z Biblii oraz herbami. W kościele warto zwrócić uwagę na biało-złote organy, złocony ołtarz główny, ambonę i chrzcielnicę. Kościół Pokoju w Jaworze mieści się w Parku Pokoju. Co ciekawe, ten cenny i unikatowy zabytek został dostrzeżony nie tylko w Polsce, bowiem wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wnętrze zwiedza się odpłatnie, ale polecam je odwiedzić.
Kościół Pokoju Św. Ducha - parafia Ewangelicko-Augsburska
Park Pokoju 2, Jawor
tel. 76/ 870-51-45
Godziny zwiedzania: IV-X pn-sb 10.00-17.00, nd 12.00-17.00, zimą po umówieniu
Bilety: 10 zł
Jawor to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
koniecznie i jeszcze Świdnica!,
Prawie tak samo piękny i okazały jak ten w Świdnicy
Niesamowite wrażenie. Podczas zwiedzania kościoła mozna wysłuchać histori jego powstania - puszczana jest za kazdym razem kiedy w kosciele są zwiedzający. Koniecznie trzeba również zobaczyć oddalony o ok. 35 km kościół w Świdnicy .... i porównać oba :)