Zamek Piastowski w Legnicy. Historia i zwiedzanie zamku
Zamek Piastowski w Legnicy to jedna z najważniejszych budowli w tym średniowiecznym mieście. Warto ją odwiedzić, by poznać ponad 750-letni zabytek, który w swej historii był siedzibą i symbolem władzy. Książąt piastowskich, starostów habsburskich oraz urzędów pruskich i niemieckich. To jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie Polski i najstarszy ceglany zamek na Śląsku!
Historia zamku piastowskiego w Legnicy
Zamek w Legnicy to miejsce magiczne. Wzgórze zamkowe kryje bowiem zalążek obecnego miasta. Odnalezione tu ślady osadnictwa obronnego sięgają końca VIII wieku. Na przełomie X i XI wieku, w miejscu spalonego grodu plemiennego, stanął gród.
Jego rozbudowa nastąpiła w XII wieku. Najpierw przez księcia Bolesława I Wysokiego w II połowie XII wieku, a później Henryka Brodatego w I połowie XIII wieku, kiedy został on panem dzielnicy legnickiej. Następnie przebudowano go po raz kolejny w późniejszych wiekach.
Początkowo powstało tu kilka romańskich budowli ceglanych: palatium, wieże obronne nazwane później imieniem Św. Piotra, patrona Legnicy i Św. Jadwigi oraz kaplica. Budowle te, splecione murem obronnym, tworzyły jedną z pierwszych w Polsce murowanych warowni.
Architektura zamku w Legnicy
Obecny wygląd zamku to efekt rozbudowy w stylach kolejnych epok. Palatium stworzyło z oboma wieżami jednolitą bryłę warowni, a skrzydła zamkowe utworzyły wewnętrzny dziedziniec. W XIX wieku dodatkowo stanął tu budynek z renesansową fasadą.
Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały się do dzisiaj w oryginalnej formie, a wśród nich wspaniała brama zamkowa, piękny zabytek architektury renesansowej w Legnicy. Z dziedzińca można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej.
W sąsiedztwie palatium do 1621 roku wznosiła się romańska kaplica, której relikty można oglądać w specjalnie przygotowanym pawilonie ekspozycyjnym. Obie cylindryczne wieże miały pierwotnie około 20 m wysokości, a do ich wnętrza prowadziły wejścia wybite w górnych kondygnacjach. Wolnostojące wieże broniły zamku, a w razie jego zdobycia były miejscem ostatecznej obrony.
Zwiedzanie zamku - oddział Muzeum Miedzi
Dziedziniec zamku dostępny jest bezpłatnie, wnętrza zwiedza się za biletem, jako oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. Odpłatnie zwiedza się pawilon z reliktami romańskiej kaplicy, wieżę św. Piotra z tarasem widokowym, bramę zamkową oraz wieżę św. Jadwigi z zieloną komnatą. Z najstarszej wieży Piotrowej roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę.
Informacje praktyczne
Zamek w Legnicy
Plac Zamkowy 1, Legnica
Aktualny cennik i godziny zwiedzania: http://muzeum-miedzi.art.pl/obiekty-muzeum-miedzi/449-zamek-piastowski
Noclegi w Legnicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Kościół Mariacki w Legnicy, odległość: 0.3 km
- Mauzoleum Piastów w Legnicy, odległość: 0.4 km
- Stary Ratusz w Legnicy, odległość: 0.5 km
- Katedra w Legnicy, odległość: 0.5 km
- Nowy Ratusz w Legnicy, odległość: 0.5 km
- Kościół Pokoju w Jaworze, odległość: 17.6 km
- Zamek w Jaworze, odległość: 18 km
- Park Wrocławski w Lubinie, odległość: 20.5 km
- Wzgórze Zamkowe w Lubinie, odległość: 20.8 km
- Zamek Grodziec, odległość: 28.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!