Zamek Grodziec
Grodziec 111, Zagrodno
tel. 76/ 751-50-35, 504-051-022,
www.grodziec.net

51°10'36" N, 15°45'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Zamek Grodziec w Grodźcu koło Zagrodna i Złotoryi na Dolnym Śląsku to bajeczny zamek, który stanął w czasach średniowiecza na bazaltowym, wulkanicznym stożku o wysokości 389 m n.p.m. Dlatego z zamku rozciąga się wspaniała panorama na okolicę.Historia zamku Grodziec

Pierwszy raz Grodziec był wzmiankowany w bulli papieża Hadriana IV w 1155 roku, a w 1175 roku książę Bolesław Wysoki nadał tu przywileje cystersom z Lubiąża. Jego następcą był Henryk Brodaty i to jemu przypisuje się zamianę drewniano - ziemnego grodu na murowany. Zamkowy kościół w Grodźcu natomiast ufundowała Św. Jadwiga.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

W czasie wojen husyckich budowla została mocno splądrowana ale już w 1470 roku zamek w Grodźcu kupił książę legnicki Fryderyk I i rozbudował go do obecnego kształtu. Jego dzieło kontynuował syn - Fryderyk II i tak to Grodziec stał się wówczas jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Wtedy akurat miało tu miejsce przyjęcie ślubne księcia z księżną Sofią von Hohenzollern.

Podczas wojny 30-letniej zamek Grodziec zdobyły i spaliły wojska księcia Albrechta Wallensteina. Dokonali oni takiego spustoszenia, że postanowiono część obwarowań wysadzić w powietrze. Później próbowano odbudowywać twierdzę, ale udało się to dopiero w roku 1800, kiedy Grodziec dostał się w ręce księcia Jana Henryka VI von Hochberg z Książa.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec


W XIX wieku zamek otwarł się na turystów, uchodził wtedy za pierwszy w Europie zabytek przystosowany do takich celów. Na początku XX stulecia zamek rozbudowano i urządzono w nim muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, a także hotel i restaurację. W 1945 roku Grodziec spalili Rosjanie, ale później został częściowo odbudowany.

Zamek Grodziec dzisiaj

Dziś zamek pełni podobną rolę, jak na początku XX wieku, ponieważ jest udostępniony dla turystów, a ponadto mieści się tutaj hotel. W ramach biletu wstępu można zwiedzić dziedziniec, komnaty, wejść na ganki i wieżę (donżon) oraz zobaczyć w piwnicach wystawę narzędzi tortur. Zamek Grodziec to element zielonego Szlaku Zamków Piastowskich oraz Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec


Filmy kręcone na zamku

Na zamku Grodziec kręconych było wiele filmów, również produkcji zagranicznych, w latach 2004-05 były tu realizowane produkcje filmowe przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską, a w 2007 i 2008 roku Rosjanie kręcili tu sceny do filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Imprezy na zamku

W zamku Grodziec często odbywają się imprezy, a te najbardziej znane to:

sala kominkowa
sala kominkowa

- Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, organizowane w kwietniu inauguruje sezon turystyczny na zamku
- Majówka na zamku
- Święto Kwitnących Lip, organizowany na przełomie czerwca i lipca
- Towarzyski Turniej Rycerski, świetna impreza rodzinna organizowana w sierpniu
- Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego, organizowane w październiku
- Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przed Świętami Bożego Narodzenia

wystawa narzędzi tortur Zamek Grodziec Zamek Grodziec Zamek Grodziec

Grodziec noclegi

Grodziec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

pawel niepodam Domator 6 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-08-02 na

Świetna miejscówka dla rodziny , możliwość zwiedzania  każdej  komnaty baszt i pięknego miejsca widokowego.zapomiałem dodac o pieknej kaplicy znajdujacej sie wew zamku

sliwkawsieci Śliwa Domator 9 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-09-17 na

Zamek jest remontowany i w bardzo dobrym stanie. Jest sporo informacji i ciekawostek. 

Nawet trasa na zamek jest wypełniona ciekawostkami o mieszkających w okolicy zwierzętach.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021