Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

(4.6 głosów: 99)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Grodziec na dolnośląskim wulkanie

Zamek Grodziec położony jest ponad wsią o tej samej nazwie, niedaleko Zagrodna i Złotoryi na Dolnym Śląsku. To takie mroczne, bardzo oryginalne zamczysko, które robi mocne wrażenie na turystach i nam też zadziałał na wyobraźnię. Warownia w Grodźcu powstała jeszcze w czasach średniowiecza, a ciekawostką jest, że stanęła na bazaltowym, wulkanicznym stożku o wysokości 389 m n.p.m. Może i wysokość jego nie jest zbyt imponująca, ale jest to tzw. wierzchołek wybitny, co oznacza, że wynosi się wyraźnie ponad teren okolicy, dlatego z zamku rozciąga się wspaniała panorama tej okolicy. Warto poznać zamek Grodziec bliżej, gdyż jest najlepiej zachowaną warownią w Krainie Wygasłych Wulkanów!Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Historia zamku Grodziec

Pierwszy raz Grodziec był wzmiankowany w bulli papieża Hadriana IV w 1155 roku, a w 1175 roku książę Bolesław Wysoki nadał tu przywileje cystersom z Lubiąża. Jego następcą był Henryk Brodaty i to jemu przypisuje się zamianę drewniano - ziemnego grodu na murowany. Zamkowy kościół w Grodźcu natomiast ufundowała Św. Jadwiga.

W czasie wojen husyckich budowla została mocno splądrowana ale już w 1470 roku zamek w Grodźcu kupił książę legnicki Fryderyk I i rozbudował go do obecnego kształtu. Jego dzieło kontynuował syn - Fryderyk II i tak to Grodziec stał się wówczas jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Wtedy akurat miało tu miejsce przyjęcie ślubne księcia z księżną Sofią von Hohenzollern.Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Podczas wojny 30-letniej zamek Grodziec zdobyły i spaliły wojska księcia Albrechta Wallensteina. Dokonali oni takiego spustoszenia, że postanowiono część obwarowań wysadzić w powietrze. Później próbowano odbudowywać twierdzę, ale udało się to dopiero w roku 1800, kiedy Grodziec dostał się w ręce księcia Jana Henryka VI von Hochberg z Książa.

W XIX wieku zamek Grodziec otwarł się na turystów, uchodził wtedy za pierwszy w Europie zabytek przystosowany do takich celów. Na początku XX stulecia zamek rozbudowano i urządzono w nim muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, a także hotel i restaurację. W 1945 roku Grodziec spalili Rosjanie, ale później został częściowo odbudowany.sala kominkowa
sala kominkowa

Zamek Grodziec - zwiedzanie i pokoje gościnne

Dziś zamek pełni podobną rolę, jak na początku XX wieku, ponieważ jest udostępniony dla turystów, a ponadto można tutaj przenocować w pokojach gościnnych, które mieszczą się w wieży zamkowej. W ramach biletu wstępu można zwiedzić dziedziniec, komnaty, wejść na ganki i wieżę (donżon) oraz zobaczyć w piwnicach wystawę narzędzi tortur. Zamek Grodziec to element zielonego Szlaku Zamków Piastowskich oraz Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
wystawa narzędzi tortur
wystawa narzędzi tortur

Filmy kręcone na zamku Grodziec

Na zamku Grodziec kręconych było wiele filmów, również produkcji zagranicznych, w latach 2004-05 były tu realizowane produkcje filmowe przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską, a w 2007 i 2008 roku Rosjanie kręcili tu sceny do filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Imprezy na zamku Grodziec

W zamku Grodziec często odbywają się imprezy, a te najbardziej znane to:

- Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, organizowane w kwietniu inauguruje sezon turystyczny na zamku
- Majówka na zamku
- Święto Kwitnących Lip, organizowany na przełomie czerwca i lipca
Towarzyski Turniej Rycerski, świetna impreza rodzinna organizowana w sierpniu
- Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego, organizowane w październiku
Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przed Świętami Bożego Narodzenia

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV - X codziennie 10.00-17.00
W VII i VIII w weekendy 9.00-19.00
Zwiedzanie z przewodnikiem (III-XI) w weekend: 11.00. 12.30, 14.15, 15.45
XI - 15 II 10.00-16.00
16 II - III 10.00-16.00 (w weekendy do 17.00)
Bilety: normalny 18 zł, młodzież ucząca się 12 zł, emeryci 15 zł
W cenie: dziedziniec, część sal zamkowych, krużganki, donżon, wykonywanie zdjęć
Parking: bezpłatny przed bramą wejściową do zamku

Adres

Zamek Grodziec
Grodziec 111, Zagrodno
tel. 76/ 751-50-35, 504-051-022,
www.grodziec.net

GPS: 51°10'36N, 15°45'34E

Grodziec noclegi

Grodziec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°10'36N, 15°45'34E
04 kwiecień 2017
18 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

pawel niepodam
02 sierpień 2017 10:31

Świetna miejscówka dla rodziny , możliwość zwiedzania  każdej  komnaty baszt i pięknego miejsca widokowego.zapomiałem dodac o pieknej kaplicy znajdujacej sie wew zamku

sliwkawsieci Śliwa
17 wrzesień 2015 19:09

Zamek jest remontowany i w bardzo dobrym stanie. Jest sporo informacji i ciekawostek. 

Nawet trasa na zamek jest wypełniona ciekawostkami o mieszkających w okolicy zwierzętach.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację