Zamek Grodziec na dolnośląskim wulkanie. Zwiedzanie, historia i imprezy

Zamek Grodziec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek Grodziec położony jest ponad wsią o tej samej nazwie, niedaleko Zagrodna i Złotoryi na Dolnym Śląsku. To takie mroczne, bardzo oryginalne zamczysko, które robi mocne wrażenie na turystach i nam też zadziałał na wyobraźnię. Warownia w Grodźcu powstała jeszcze w czasach średniowiecza, a ciekawostką jest, że stanęła na bazaltowym, wulkanicznym stożku o wysokości 389 m n.p.m. Może i wysokość jego nie jest zbyt imponująca, ale jest to tzw. wierzchołek wybitny, co oznacza, że wynosi się wyraźnie ponad teren okolicy, dlatego z zamku rozciąga się wspaniała panorama tej okolicy. Warto poznać zamek Grodziec bliżej, gdyż jest najlepiej zachowaną warownią w Krainie Wygasłych Wulkanów!

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Historia zamku Grodziec

Pierwszy raz Grodziec był wzmiankowany w bulli papieża Hadriana IV w 1155 roku, a w 1175 roku książę Bolesław Wysoki nadał tu przywileje cystersom z Lubiąża. Jego następcą był Henryk Brodaty i to jemu przypisuje się zamianę drewniano - ziemnego grodu na murowany. Zamkowy kościół w Grodźcu natomiast ufundowała Św. Jadwiga.



W czasie wojen husyckich budowla została mocno splądrowana ale już w 1470 roku zamek w Grodźcu kupił książę legnicki Fryderyk I i rozbudował go do obecnego kształtu. Jego dzieło kontynuował syn - Fryderyk II i tak to Grodziec stał się wówczas jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Wtedy akurat miało tu miejsce przyjęcie ślubne księcia z księżną Sofią von Hohenzollern.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec

Podczas wojny 30-letniej zamek Grodziec zdobyły i spaliły wojska księcia Albrechta Wallensteina. Dokonali oni takiego spustoszenia, że postanowiono część obwarowań wysadzić w powietrze. Później próbowano odbudowywać twierdzę, ale udało się to dopiero w roku 1800, kiedy Grodziec dostał się w ręce księcia Jana Henryka VI von Hochberg z Książa.

W XIX wieku zamek Grodziec otwarł się na turystów, uchodził wtedy za pierwszy w Europie zabytek przystosowany do takich celów. Na początku XX stulecia zamek rozbudowano i urządzono w nim muzeum sztuki gotyku i renesansu Śląska, a także hotel i restaurację. W 1945 roku Grodziec spalili Rosjanie, ale później został częściowo odbudowany.

sala kominkowa
sala kominkowa

Zamek Grodziec - zwiedzanie i pokoje gościnne

Dziś zamek pełni podobną rolę, jak na początku XX wieku, ponieważ jest udostępniony dla turystów, a ponadto można tutaj przenocować w pokojach gościnnych, które mieszczą się w wieży zamkowej. W ramach biletu wstępu można zwiedzić dziedziniec, komnaty, wejść na ganki i wieżę (donżon) oraz zobaczyć w piwnicach wystawę narzędzi tortur. Zamek Grodziec to element zielonego Szlaku Zamków Piastowskich oraz Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.



Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
wystawa narzędzi tortur
wystawa narzędzi tortur

Filmy kręcone na zamku Grodziec

Na zamku Grodziec kręconych było wiele filmów, również produkcji zagranicznych, w latach 2004-05 były tu realizowane produkcje filmowe przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską, a w 2007 i 2008 roku Rosjanie kręcili tu sceny do filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Imprezy na zamku Grodziec

W zamku Grodziec często odbywają się imprezy, a te najbardziej znane to:

- Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, organizowane w kwietniu inauguruje sezon turystyczny na zamku
- Majówka na zamku
- Święto Kwitnących Lip, organizowany na przełomie czerwca i lipca
Towarzyski Turniej Rycerski, świetna impreza rodzinna organizowana w sierpniu
- Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego, organizowane w październiku
Jarmark Bożonarodzeniowy, organizowany przed Świętami Bożego Narodzenia

Informacje praktyczne

IV - X codziennie 10.00-17.00
W VII i VIII w weekendy 9.00-19.00
Zwiedzanie z przewodnikiem (III-XI) w weekend: 11.00. 12.30, 14.15, 15.45
XI - 15 II 10.00-16.00
16 II - III 10.00-16.00 (w weekendy do 17.00)
Bilety: normalny 18 zł, młodzież ucząca się 12 zł, emeryci 15 zł
W cenie: dziedziniec, część sal zamkowych, krużganki, donżon, wykonywanie zdjęć
Parking: bezpłatny przed bramą wejściową do zamku



Zamek Grodziec
Grodziec 111, Zagrodno
tel. 76/ 751-50-35, 504-051-022,
www.grodziec.net

Noclegi w Grodźcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 102)
Twoja ocena
Avatar użytkownika anna.b.0408
anna.b.0408
Fantastyczne miejsce warte odwiedzenia. Piękne okolice. Każdy wielbiciel zamków będzie zadowolony.
pawel niepodam

Świetna miejscówka dla rodziny , możliwość zwiedzania  każdej  komnaty baszt i pięknego miejsca widokowego.zapomiałem dodac o pieknej kaplicy znajdujacej sie wew zamku

sliwkawsieci Śliwa

Zamek jest remontowany i w bardzo dobrym stanie. Jest sporo informacji i ciekawostek. 

Nawet trasa na zamek jest wypełniona ciekawostkami o mieszkających w okolicy zwierzętach.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024