Wieża w Siedlęcinie. Największa średniowieczna wieża mieszkalna w Polsce
Wieża książęca w Siedlęcinie to niesamowity obiekt. Dawniej była znana jako wieża rycerska, dziś określa się ją mianem książęca. A to dlatego, że ufundował ją książę Henryk I Jaworski. Pochodzi z XIV wieku i jest największą i najlepiej zachowaną średniowieczną wieżą mieszkalną w Polsce jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej. Ale ma klimat! Koniecznie odwiedź to miejsce, bo skrywa niespodzianki, jak np. średniowieczne freski!
Zwiedzanie wieży w Siedlęcinie
Wieża dostępna jest dla turystów po wykupieniu biletu. Bardzo polecamy ją zwiedzić, bo jest niesamowita. Mimo wielu przeróbek, wieża w Siedlęcinie zachowała pierwotny wygląd. Ostały się kondygnacje, gotycki portal wejściowy, okna z fragmentami kamiennych zdobień oraz wykusze latrynowe.
Niesamowite są tu stropy. Liczą ponad 700 lat i są najstarsze w Polsce! Robią ogromne wrażenie. Na samej górze natomiast można podziwiać wyjątkową konstrukcję drewnianej więźby dachowej.
Freski z legendą o sir Lancelocie
Najlepsze czeka na trzeciej kondygnacji, czyli drugim piętrze. Tutaj w Wielkiej Sali zachwycają średniowieczne freski, opowiadające legendę sir Lancelota - najsłynniejszego rycerza Okrągłego Stołu. To podobno jedyne zachowane na miejscu freski o tej tematyce na świecie. Malowidło prawi o tragicznej miłości Lancelota do królowej Ginewry. To cykl malowideł w technice al secco. Pochodzą z lat 1320-40. Są unikalne z wielu powodów, ale również z uwagi na fakt, że przedstawiają świecką treść.
W niszy jednego z okien znajdują się malowane tarcze herbowe rodziny von Redern i von Zedlitz z około 1369 roku, a na ścianie obok dwie sylwetki rycerzy konnych. Spacerując po wieży, aż mieliśmy ciarki. Uwielbiamy miejsca, gdzie aż tak dosadnie czuć atmosferę minionych wieków.
Imprezy przy wieży
Przy wieży widoczna jest stara fosa wodna i ślady po murze, jaki otaczał niegdyś mały dziedziniec. Do budowli przyklejona jest dwukondygnacyjna oficyna mieszkalna, w której dziś mieści się kasa oraz sklepik z pamiątkami. Za parkingiem zobaczysz zabudowania folwarczne.
Na terenie obiektu organizowane są różne imprezy i warsztaty, a także gry terenowe i questy. Niesamowitym przeżyciem są tu koncerty muzyki dawnej. W soboty natomiast odbywa się unikalny Targ Pod Wieżą (10.00-13.00), który nie tylko oferuje ciekawe produkty regionalne, ale stanowi fajną okazję do spotkań z przyjaciółmi.
Lokalizacja wieży i parking w Siedlęcinie
Wieża znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej, niedaleko Jeleniej Góry, pośrodku wsi Siedlęcin. W dolinie Bobru, niedaleko słynnego mostu na Bobrze, który miał wysadzić w powietrze Tom Cruise. To jeden z bardziej unikatowych obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów oraz Szlaku Zamków Piastowskich. Na miejscu czeka bezpłatny parking.
Historia wieży
Budowę gotyckiej wieży w Siedlęcinie rozpoczęto na początku XIV wieku. Na zlecenie księcia jaworskiego, Henryka I. Miało to miejsce w latach 1313-15. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje. Dwie dolne stanowiły pomieszczenia gospodarcze, zaś trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Jest zbudowana z kamienia, na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20 x 14,5 m. Po Henryku właścicielem wieży był jego bratanek - książę Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa Agnieszka sprzedała ją dworzaninowi Jenchinowi von Redern.
Późniejsza przebudowa wieży miała miejsce w 1575 roku, po pożarze górnych pięter. Wtedy nadbudowano kondygnację z krenelażem i przykryto czterospadowym dachem. Dalsza rozbudowa wieży nastąpiła pod koniec XVIII wieku. Wówczas dobudowano do niej oficynę. W tym czasie właścicielem był ród von Schaffgotsch. W latach 1881-84 przeprowadzono konserwację wieży oraz dachu. Kolejny remont miał miejsce w latach 1880-90. W rękach Schaffgotschów obiekt pozostawał do 1945 roku.
Kraina Wygasłych Wulkanów
Wieża Siedlęcin to jeden z elementów i atrakcji Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Otrzymał on status Światowego Geoparku UNESCO i obejmuje części Dolnego Śląska pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Na terenie tym występują skały pochodzenia wulkanicznego. Współcześnie nie ma w Polsce aktywnych wulkanów. Ostatnie erupcje wulkaniczne na ziemiach polskich zdarzyły się kilka milionów lat temu, ale geologiczne ślady wulkanizmu są tu bardzo bogate. Przekonaj się sam!
Informacje praktyczne
Wieża Książęca
ul. Długa 21, Siedlęcin
Wieża czynna jest codziennie od kwietnia do listopada
Aktualne godziny i cennik biletów: https://wiezasiedlecin.pl/
Noclegi w Jeleniej Górze
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Dolina Pałaców i Ogrodów, odległość: 7.1 km
- Zamek Wleń, odległość: 9.3 km
- Pałac Pakoszów w Piechowicach, odległość: 9.6 km
- Wodospad Kamieńczyka, odległość: 18.9 km
- Szrenica w Karkonoszach, odległość: 20 km
- Śnieżka, odległość: 22.4 km
- Wieża Sky Walk w Świeradowie Zdroju, odległość: 24.7 km
- Zamek Grodziec, odległość: 27.4 km
- Zamek Czocha, odległość: 28.8 km
- Zamek Świny, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!