Opis Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to niezwykle popularne pasmo górskie leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) wznoszący się w pobliżu Szczyrku oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.) - "sąsiadka" Wisły.Główny Szlak Beskidzki

Przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak górski w Polsce liczący ponad 500 km. Rozpoczyna się właśnie tutaj, w Ustroniu na stokach Równicy, a kończy dopiero w Bieszczadach, w miejscowości Wołosate.

Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne
Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne

Atrakcje w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to obszar świetnie przygotowany dla turystów pod każdym względem, zarówno latem, jak i zimą nikt nie będzie się tu nudził. Bardzo dobrze oznakowane i malowniczo poprowadzone szlaki turystyczne, wyznaczone punkty widokowe, ambitne trasy rowerowe, parki linowe czy kąpiele w górskich rzekach i strumykach to główne letnie atrakcje.

Natomiast w sezonie zimowym czekają tu liczne wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe oraz fantastyczne trasy zjazdowe, a nawet biegowe. Dla dzieci w wielu miejscach przygotowano ogródki narciarskie z taśmociągami i karuzelami narciarskimi.

Schronisko PTTK Skrzyczne
Równica
Schronisko na Równicy


Na szlakach spotkamy też ciekawe zabytki architektury, nie tylko murowane świątynie i drewniane kościółki, ale również tradycyjne chaty góralskie, dwory czy pałace.

Popularna Wisła

Oczywiście za tym wszystkim podąża rozwijająca się wciąż infrastruktura w postaci noclegów, gastronomii czy wszelakich wypożyczalni sprzętu i instruktażu.

Rownica
Rownica


"Perłą" Beskidu Śląskiego jest Wisła. Ta miejscowość przyciąga liczne rzesze turystów. Wspaniałe atrakcje, ładna zabudowa, bliskość pięknych szczytów, przepływająca tędy królowa rzek polskich, ciche zakątki, skocznia narciarska w Malince oraz zaludniony deptak i Rynek - to wszystko może zaoferować Wisła, a przecież dodatkowego smaczku i niesamowitej popularności tej miejscowości dodaje słynny mieszkaniec tego zakątka Polski - Adam Małysz, który doczekał się tu czekoladowej rzeźby stojącej w Domu Zdrojowym. Nie dziwi więc, że centrum Wisły w sezonie letnim przypomina bardziej nadmorski kurort niż górską wioskę. Poza centrum polecam Wisłę Czarne z kaskadami Rodła, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Narciarski Szczyrk

Pobliski Szczyrk prym wiedzie natomiast zimą - to właśnie tutaj, na stokach Skrzycznego ulokowało się najwięcej wyciągów narciarskich w regionie i poprowadzonych jest najwięcej tras zjazdowych (ponad 60 km) na Podbeskidziu. Tutaj też działa największy ośrodek narciarski - Centralny Ośrodek Sportu z kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Nic dziwnego, że w czasie zimy Szczyrk zamienia się w kłębowisko szusujących na stokach amatorów białego szaleństwa.

Wisła
Wisła

Zaciszny Beskid Śląski

Jeśli natomiast wybierasz się w góry po to, by odpocząć od zgiełku i tłumu miasta, a do tego fascynuje Cię góralska kultura i tradycja, z pewnością spodoba ci się Istebna, Jaworzynka z Trójstykiem i Koniaków czyli Beskidzka Trójwieś. Te rejony są mniej oblegane przez turystów, toteż życie toczy się wolniejszym rytmem, tutaj owce wypasają się na łąkach, babulinki heklują koronkowe arcydzieła, a liczne galerie lokalnych artystów i izby pamięci pozwalają zatrzymać się na chwilę i podumać nad życiem i wszechobecną tu sztuką i folklorem.

Okoliczne doliny i grzbiety kryją jeszcze inne ciekawe miejscowości jak Ustroń z popularną Równicą i narciarską Czantorią czy Brenna, dlatego warto odwiedzić Beskid Śląski, aby samemu się przekonać, ile radości może dać człowiekowi obcowanie z przyrodą, górami i ich mieszkańcami.

Fragment Jeziora Czarneńskiego
Pierwsza panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne
Panorama na szlaku w stronę Malinowskiej Skały

Wędrówki po beskidzkich szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami, a przy tym ładować akumulatory pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał...

Małe Skrzyczne Przed nami Magurka Wiślańska W stronę Zielonego Kopca Zachód Słońca-panorama z Baraniej Góry Na Równicy na szczycie Równicy kuligi w dolinie białej wisełki Zimowa Dolina Białej Wisełki Małe Skrzyczne Skrzyczne - Kotlina Żywiecka Malinów już za nami Barania Góra Fragment Jeziora Czarneńskiego Beskid Śląski z Ochodzity Koniaków - Koczy Zamek Malinowska Skała od strony Skrzycznego Wisła wodospad Widoczek ze szlaku Skrzyczne - Schronisko Wisła Dolina Białej Wisełki Wisła Jaworzynka Trójstyk Jezioro Czerniańskie w Wiśle Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim Skocznia narciarska w Wiśle Malince Skocznia narciarska w Wiśle Malince Skocznia narciarska w Wiśle Malince Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim Karczma Drewutnia w Wiśle Skrzyczne Wisła Wisła

Beskid Śląski noclegi

Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Beskidzie Śląskim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145583 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Beskid Śląski na blogu

Zdjęcie Beskid Śląski zimą
Beskid Śląski zimą

Beskid Śląski to wspaniałe miejsce na zimowy wypoczynek, narciarski i nie tylko. Bardzo popularny, poza Szczyrkiem, jest Ustroń, a w nim Czantoria z nowoczesną koleją linową i trasami zjazdowymi, a także Równica dostępna dla samochodów. Na stoku Równicy czeka na turystów Leśny Park Niespodzianek ze zwierzętami żyjącymi w polskich lasach oraz z ptakami drapieżnymi, które dają tu niezłe pokazy. Zaś dla narciarzy biegowych idealna jest Kubalonka z dobrze przygotowanymi trasami. Wszędzie na mniejszych górkach widać zaś dzieci na sankach i jabłuszkach, w wielu miejscach, np. na Kubalonce czy w Wiśle, w Dolinie Białej Wisełki zapraszają konne kuligi.

Wokół turystyki · 2015-02-16 13:46:24
Zdjęcie Infografika Narty 2013
Infografika Narty 2013

Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a feriie tuż tuż. Dlatego przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą najważniejsze i najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Znajdziecie tu liczbę i rodzaj wyciągów, długość i stopień trudności tras, informację o naśnieżaniu, oświetleniu oraz inne cenne wskazówki. Grafika informuje, kiedy w jakich województwach trwają ferie. Wszystko po to, aby ułatwić Wam zaplanowanie zimowych wyjazdów rodzinnych.

Wokół turystyki · 2013-01-09 09:48:30

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021