Beskid Śląski to niezwykle popularne pasmo górskie leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) wznoszący się w pobliżu Szczyrku oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.) - "sąsiadka" Wisły.
Przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak górski w Polsce liczący ponad 500 km. Rozpoczyna się właśnie tutaj, w Ustroniu na stokach Równicy, a kończy dopiero w Bieszczadach, w miejscowości Wołosate.
Beskid Śląski to obszar świetnie przygotowany dla turystów pod każdym względem, zarówno latem, jak i zimą nikt nie będzie się tu nudził. Bardzo dobrze oznakowane i malowniczo poprowadzone szlaki turystyczne, wyznaczone punkty widokowe, ambitne trasy rowerowe, parki linowe czy kąpiele w górskich rzekach i strumykach to główne letnie atrakcje.
Natomiast w sezonie zimowym czekają tu liczne wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe oraz fantastyczne trasy zjazdowe, a nawet biegowe. Dla dzieci w wielu miejscach przygotowano ogródki narciarskie z taśmociągami i karuzelami narciarskimi.
Na szlakach spotkamy też ciekawe zabytki architektury, nie tylko murowane świątynie i drewniane kościółki, ale również tradycyjne chaty góralskie, dwory czy pałace.
Oczywiście za tym wszystkim podąża rozwijająca się wciąż infrastruktura w postaci noclegów, gastronomii czy wszelakich wypożyczalni sprzętu i instruktażu.
"Perłą" Beskidu Śląskiego jest Wisła. Ta miejscowość przyciąga liczne rzesze turystów. Wspaniałe atrakcje, ładna zabudowa, bliskość pięknych szczytów, przepływająca tędy królowa rzek polskich, ciche zakątki, skocznia narciarska w Malince oraz zaludniony deptak i Rynek - to wszystko może zaoferować Wisła, a przecież dodatkowego smaczku i niesamowitej popularności tej miejscowości dodaje słynny mieszkaniec tego zakątka Polski - Adam Małysz, który doczekał się tu czekoladowej rzeźby stojącej w Domu Zdrojowym. Nie dziwi więc, że centrum Wisły w sezonie letnim przypomina bardziej nadmorski kurort niż górską wioskę. Poza centrum polecam Wisłę Czarne z kaskadami Rodła, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.
Pobliski Szczyrk prym wiedzie natomiast zimą - to właśnie tutaj, na stokach Skrzycznego ulokowało się najwięcej wyciągów narciarskich w regionie i poprowadzonych jest najwięcej tras zjazdowych (ponad 60 km) na Podbeskidziu. Tutaj też działa największy ośrodek narciarski - Centralny Ośrodek Sportu z kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Nic dziwnego, że w czasie zimy Szczyrk zamienia się w kłębowisko szusujących na stokach amatorów białego szaleństwa.
Jeśli natomiast wybierasz się w góry po to, by odpocząć od zgiełku i tłumu miasta, a do tego fascynuje Cię góralska kultura i tradycja, z pewnością spodoba ci się Istebna, Jaworzynka z Trójstykiem i Koniaków czyli Beskidzka Trójwieś. Te rejony są mniej oblegane przez turystów, toteż życie toczy się wolniejszym rytmem, tutaj owce wypasają się na łąkach, babulinki heklują koronkowe arcydzieła, a liczne galerie lokalnych artystów i izby pamięci pozwalają zatrzymać się na chwilę i podumać nad życiem i wszechobecną tu sztuką i folklorem.
Okoliczne doliny i grzbiety kryją jeszcze inne ciekawe miejscowości jak Ustroń z popularną Równicą i narciarską Czantorią czy Brenna, dlatego warto odwiedzić Beskid Śląski, aby samemu się przekonać, ile radości może dać człowiekowi obcowanie z przyrodą, górami i ich mieszkańcami.
Wędrówki po beskidzkich szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami, a przy tym ładować akumulatory pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał...
Beskid Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Beskidzie Śląskim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Beskid Śląski to wspaniałe miejsce na zimowy wypoczynek, narciarski i nie tylko. Bardzo popularny, poza Szczyrkiem, jest Ustroń, a w nim Czantoria z nowoczesną koleją linową i trasami zjazdowymi, a także Równica dostępna dla samochodów. Na stoku Równicy czeka na turystów Leśny Park Niespodzianek ze zwierzętami żyjącymi w polskich lasach oraz z ptakami drapieżnymi, które dają tu niezłe pokazy. Zaś dla narciarzy biegowych idealna jest Kubalonka z dobrze przygotowanymi trasami. Wszędzie na mniejszych górkach widać zaś dzieci na sankach i jabłuszkach, w wielu miejscach, np. na Kubalonce czy w Wiśle, w Dolinie Białej Wisełki zapraszają konne kuligi.
Sezon narciarski rozpoczął się na dobre, a feriie tuż tuż. Dlatego przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą najważniejsze i najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie w Polsce. Znajdziecie tu liczbę i rodzaj wyciągów, długość i stopień trudności tras, informację o naśnieżaniu, oświetleniu oraz inne cenne wskazówki. Grafika informuje, kiedy w jakich województwach trwają ferie. Wszystko po to, aby ułatwić Wam zaplanowanie zimowych wyjazdów rodzinnych.