Garbus pod Telesforówką
Trzy Kopce Wiślańskie
(4.4 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Trzy Kopce Wiślańskie - łatwy szczyt Beskidu Śląskiego  z bufetem Telesforówka

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda osada znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Tutaj na szczycie stoją właśnie trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości.

Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Telesforówka

Na szczycie czeka bufet, w którym kupisz napoje i słodycze oraz proste dania jak zupy, bigos czy naleśniki. Miejsce oferuje też kawę i ciasto. W wakacje działa codziennie, ale poza wakacjami tylko w weekendy i wybrane dni wolne, np. podczas Majówki. Pamiętaj o tym planując tutaj wejście. Zajrzyj na ich stronę, by wiedzieć, czy wrzucić do plecaka dodatkową wodę czy ciepły napój 🙂 Pamiętaj też, że to nie jest schronisko, tylko obiekt prywatny. Uszanuj prośbę właścicieli, by w czasie zamknięcia obiektu nie wchodzić na ich teren.
Strona Telesforówki: https://www.facebook.com/Telesforowka

Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich
Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich

Polana z garbusem

Obok Telesforówki rozciąga się spora polana z pięknymi widokami. Stoi tu w cieniu drzew stary garbusik, fajnie pomalowany na czerwono. W jego środku znajduje się drewniana ławka i stolik. To kolejny symbol tego szczytu, obok kopców granicznych.

Przytulisko

Na stoku Trzech Kopców Wiślańskich stoi schronisko "Telesforówka" zwane Przytuliskiem. To przytulne prywatne schronisko turystyczne, które zostało założone w 1994 roku. Oferuje ono kilkadziesiąt miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych i wieloosobowych. Dawniej istniał tu jeszcze bar, dziś gastronomia z Przytuliska została przeniesiona do obiektu na szczycie, bo to wspólny interes rodzinny.

Szczyty Beskidu Śląskiego na dłoni

Niewątpliwą atrakcją Schroniska Telesforówka jest piękny widok, który na długo pozostaje w pamięci. Ze schroniska jak i z przyległej polany widać Baranią Górę, Czantorię, Klimczok, Szyndzielnię, a nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych Babią Górę.Budynek Schroniska położony jest na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych: szlak żółty przez szczyt Kamienny do Wisły Uzdrowisko (około 1 h), szlak żółty przez szczyt Smerkowiec na Przełęcz Salmopolską (1 h 40 min), szlak żółty Smerkowiec, a następnie szlak zielony do Wisły Malinki (2 h 10 min), szlak zielony do Brennej (2 h 20 min), szlak niebieski na Równicę (około 3 h).

Przytulisko Telesforówka
ul. Pilarzy 64, Brenna
tel. 601-282-026

Widoki z Trzech Kopców Wislańskich

Z Trzech Kopców Wiślańskich roztacza się piękny widok na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabową (905 m n.p.m.), grzbiet Starego Gronia, Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) i Czantorię (995 m n.p.m.).

Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim
Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie

  • szlak żółty z Wisły Uzdrowisko PKP, przez kamienny, 1,5 h
  • szlak niebieski z Równicy przez Orłową, 2,5 h
  • szlak zielony z Brennej Centrum przez Brenną Leśnicę PKS, 3,5 h
Trzy Kopce Wiślańskie - szlak żółty z Wisły
Trzy Kopce Wiślańskie - szlak żółty z Wisły

Nasza trasa z Czupla na żółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

Szlakiem zielonym z Czupla (tego w Beskidzie Śląskim) podążyliśmy przez Smrekowiec (853 m n.p.m.) aż do odbicia na szlak żółty, który nas powiódł na Trzy Kopce Wislańskie. To bardzo przyjemna część trasy, w miarę płaska, przez piękny, jesienny las. Na szczycie, obok bufetu, rozciąga się polana ze ślicznym widokiem. Klapnęliśmy sobie tutaj, wraz z kilkoma innymi grupkami turystów. Stoi tutaj fajnie pomalowany stary garbus. Nieraz widziałam już jego zdjęcia w Necie. Teraz mam i ja swoje 😉Szczyt to jednak nie koniec, trzeba było jeszcze zejść żółtym szlakiem do centrum Wisły. Po drodze mija się szczyt Kamienny (790 m n.p.m.). Szlak na tym odcinku jest łatwy. Miejscami trochę stromy, ale nawet rodzinę z wózkiem na nim widzieliśmy. W dużej mierze jest asfaltowy i pokryty płytami, przez Osiedle Jarzębata. Tylko niewielki kawałek lasem. Ulicą 11 Listopada i Gimnazjalną dochodzimy do promenady nad Wisłą. 

Szlak zółty na Trzy Kopce Wiślańskie od strony Czupla
Szlak zółty na Trzy Kopce Wiślańskie od strony Czupla

Mapa z zaznaczoną trasą

Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Staliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów.

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Szczyt dostępny cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Telesforówka w wakacje czynna codziennie, pozostałe miesiące w weekendy

Adres

Trzy Kopce Wiślańskie
szlak żółty z Wisły
Telesforówka
ul. Pilarzy 62, Brenna
http://www.telesforowka.pl/
 

GPS: 49°39'52N, 18°54'26E

Wisła noclegi

Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie
Kamienny na żółtym szlaku na Trzy Kopce Wiślańskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Na Trzy Kopce prowadzi łatwy szlak żółty z centrum Wisły. To bardzo przyjemne miejsce 🙂 Widokowe i z bufetem działającym w wakacje codziennie, a w innych miesiącach w weekendy 🙂
Artur Wrona
Szlak bardzo zaśmiecony przez turystów. Ludzie idziecie do lasu czy do śmietnika.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023