Trzy Kopce Wiślańskie. Rodzinny szczyt z Telesforówką. Szlaki, widoki, atrakcje

Garbus pod Telesforówką
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda osada znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Tutaj na szczycie stoją właśnie trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości.

Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Telesforówka

Na szczycie czeka bufet, w którym kupisz napoje i słodycze oraz proste dania jak zupy, bigos czy naleśniki. Miejsce oferuje też kawę i ciasto. W wakacje działa codziennie, ale poza wakacjami tylko w weekendy i wybrane dni wolne, np. podczas Majówki. Pamiętaj o tym planując tutaj wejście. Zajrzyj na ich stronę, by wiedzieć, czy wrzucić do plecaka dodatkową wodę czy ciepły napój. 

Pamiętaj też, że to nie jest schronisko, tylko obiekt prywatny. Uszanuj prośbę właścicieli, by w czasie zamknięcia obiektu nie wchodzić na ich teren.
Strona Telesforówki: https://www.facebook.com/Telesforowka

Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich
Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich

Polana z czerwonym garbusem

Obok Telesforówki rozciąga się spora polana z pięknymi widokami. Stoi tu w cieniu drzew stary garbus, fajnie pomalowany na czerwono. W jego środku znajduje się drewniana ławka i stolik, przy którym można wypić kawę czy zjeść. To kolejny symbol tego szczytu, obok kopców granicznych.

Przytulisko

Na stoku Trzech Kopców Wiślańskich stoi schronisko "Telesforówka" zwane Przytuliskiem. To przytulne prywatne schronisko turystyczne, które zostało założone w 1994 roku. Oferuje ono kilkadziesiąt miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych i wieloosobowych. Dawniej istniał tu jeszcze bar, dziś gastronomia z Przytuliska została przeniesiona do obiektu na szczycie, bo to wspólny interes rodzinny.
Przytulisko Telesforówka
ul. Pilarzy 64, Brenna
tel. 601-282-026Widoki z Trzech Kopców Wislańskich

Niewątpliwą atrakcją szczytu i Schroniska Telesforówka jest piękny widok, który na długo pozostaje w pamięci. Z przyległej polany widać Skrzyczne, Baranią Górę, Czantorię, Klimczok, Równicę, Szyndzielnię, Kotarz, grzbiet Starego Gronia, a nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych Babią Górę.

Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim
Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim
Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie

Szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie

  • szlak żółty z Wisły Uzdrowisko PKP, przez szczyt Kamienny, 1,5 h
  • szlak niebieski z Równicy przez Orłową, 2,5 h
  • szlak zielony z Brennej Centrum przez Brenną Leśnicę PKS, 3,5 h
  • szlak żółty z Przełęczy Salmopolskiej,1,5 h
Trzy Kopce Wiślańskie - szlak żółty z Wisły
Trzy Kopce Wiślańskie - szlak żółty z Wisły

Nasza trasa z Czupla na żółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

Szlakiem zielonym z Czupla (tego w Beskidzie Śląskim) podążyliśmy przez Smrekowiec (853 m n.p.m.) aż do odbicia na szlak żółty, który nas powiódł na Trzy Kopce Wislańskie. To bardzo przyjemna część trasy, w miarę płaska, przez piękny, jesienny las. Na szczycie, obok bufetu, rozciąga się polana ze ślicznym widokiem. Klapnęliśmy sobie tutaj, wraz z kilkoma innymi grupkami turystów. Stoi tutaj fajnie pomalowany stary garbus. Nieraz widziałam już jego zdjęcia w Necie. Teraz mam i ja swoje 😉

Szczyt to jednak nie koniec, trzeba było jeszcze zejść żółtym szlakiem do centrum Wisły. Po drodze mija się szczyt Kamienny (790 m n.p.m.). Szlak na tym odcinku jest łatwy. Miejscami trochę stromy, ale nawet rodzinę z wózkiem na nim widzieliśmy. W dużej mierze jest asfaltowy i pokryty płytami, przez Osiedle Jarzębata. Tylko niewielki kawałek lasem. Ulicą 11 Listopada i Gimnazjalną dochodzimy do promenady nad Wisłą. 

Szlak zółty na Trzy Kopce Wiślańskie od strony Czupla
Szlak zółty na Trzy Kopce Wiślańskie od strony Czupla

Mapa z zaznaczoną trasą

Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Parkowaliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów. 

Informacje praktyczne

Szczyt dostępny cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Telesforówka w wakacje czynna codziennie, pozostałe miesiące w weekendy

Trzy Kopce Wiślańskie
szlak żółty z Wisły
Telesforówka
ul. Pilarzy 62, Brenna
http://www.telesforowka.pl/
 

Noclegi w Brennej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Szlak na Trzy Kopce Wiślańskie
Kamienny na żółtym szlaku na Trzy Kopce Wiślańskie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 30)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Na Trzy Kopce prowadzi łatwy szlak żółty z centrum Wisły. To bardzo przyjemne miejsce 🙂 Widokowe i z bufetem działającym w wakacje codziennie, a w innych miesiącach w weekendy 🙂
Avatar użytkownika Artur Wrona
Artur Wrona
Szlak bardzo zaśmiecony przez turystów. Ludzie idziecie do lasu czy do śmietnika.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024