Szczyrk

Zdjęcia Szczyrku (34)

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim, w dolinie potoku Żylica i jego dopływów. Szczyrk wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.Szczyrk to świetne miejsce do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.), przez które poprowadzone zostały malownicze szlaki turystyczne.

Nawet jadąc samochodem możemy zakosztować górskiej adrenaliny i zobaczyć przepiękne widoki a to za sprawą Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa ze Szczyrku w kierunku Wisły.Atrakcje w Szczyrku

Ścieżka nad Żylicą - zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej pod Skocznią "Skalite" oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną, stanowiący obecnie centrum Szczyrku.

- Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, ul. Kolorowa - jadąc główną drogą - ulicą Beskidzką, na wzgórzu wśród drzew zobaczyć można najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku - kościół Św. Jakuba - drewnianą świątynię z 1800 roku, leżącą na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

- Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego w Szczyrku, ul. Sosnowa - ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km, która latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu można tu rozgrywać zawody.

- Schroniska turystyczne - w Szczyrku i jego okolicy istnieje kilka ciekawych schronisk, w których można odpocząć, posilić  się i przenocować podczas górskich wycieczek, wśród nich jest Chata Wuja Toma, Schronisko Klimczok i Schronisko Skrzyczne

- Gospoda Polska w Szczyrku, ul. Myśliwska 46 - niezwykle klimatyczna gospoda z tradycyjnym wystrojem góralskim, daniami regionalnymi i dźwiękami góralskiej muzyki. Znajduje się przy głównej drodze w Szczyrku, około 500 m od wyciągu na Skrzyczne. To tutaj odbite są dłonie sławnych Polaków, np. Brodki.Narciarstwo w Szczyrku

Szczyrk to bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. Zgromadzona tu jest największa w Polsce ilość wyciągów, w tym wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, około 60 km tras łatwych i trudnych, część sztucznie naśnieżanych i oświetlonych oraz skocznie narciarskie. A do tego cała infrastruktura niezbędna do rozkoszowania się białym szaleństwem - szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia itp.

- Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku - perełka rekreacyjno-sportowa i ośrodek narciarski, przy COS działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Poza kolejką na Skrzyczne - jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce, są tu orczykowe wyciągi narciarskie i skocznie narciarskie. Poprowadzono 14 km tras narciarskich. Ponadto działają: kryta pływalnia, hala widowiskowo-sportowa, stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej oraz skocznie narciarskie Skalite.

- Kolej linowa na Skrzyczne - wyciąg krzesełkowy działa przez cały rok, składa się z 2 odcinków, na Jaworzynę (20 minut) kanapa 2-osobowa oraz dalej na Skrzyczne (15 minut) zmodernizowana kanapa 4-osobowa.

- Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, ul. Narciarska 16 - Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składa się z 2 stacji - Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) oraz Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Ośrodek skupia 13 wyciągów orczykowych i 13 tras narciarskich o długości 25 km. Trasy nr 5 i 11 posiadają homologację FIS. Trasy są ratrakowane, naśnieżane, 2 są oświetlone. Dla fanów snowboardu przygotowano Snow Park Juliany i Las Park. Działają tu stacje GOPR, szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, jest narciarskie przedszkole.

Oficjalna strona Szczyrku

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2017-09-25 07:27:25

Szczyrk jest cudownym miejscem, uwielbiam tam przyjeżdżać - chociaż na parę dni. Mam też tam ulubione miejsce docelowe - Willę Biankę. To piękna, stylowa Willa z pierwszej połowy 19 wieku, odremontowana i urządzona w bardzo wyrafinowany sposób - pełno stylowych antyków ale jednocześnie jest przytulnie.

2017-07-21 12:55:46

Szczyrk można polecać głównie dla tych osób, które lubią narty, mamy tutaj bardzo fajny wyciąg i kilka ciekawych tras, więc w takim przypadku jak najbardziej warto. Latem z kolei dla aktywnych znadja się też trasy turystyczne iliczne szlaki górskie.

Edi
2017-06-14 21:07:58

Niewątpliwie największą atrakcją Szczyrku jest sanktuarium św.Jakuba w szczególnośći zaniedbana posesja wokół plebani-dzungla!brak parkingów,fantastyczny dojazd-ulica Kolorowa z dziurami po kolana!

A dopełnieniem całości jest Ks.Andrzej Loranc(tutejszy proboszcz) słuchając jego śpiewu w niedzielne poranki należy się zastanowić co on robił poprzedniej nocy,że tak mu blokuje struny głosowe.

Jego śpiew to rzecz bezcenna!

2015-08-02 21:18:29

Pięknie położona miejscowość usytuowana u podnóża Skrzyczneo i Klimczoka. Główna ulica a na niej karczmy, pamiątki, jadłodajnie, hotele i pensjonaty. A wszystko kolorowe, wesołe, gra muzyka. Wspaniały klimat miejsca i miejscowości. Tysięce tutystów z różnych zakątków kraju i świata. dla ich amfiteatr pod skocznią i imprezy kulturalne. Restauracje i ogródki i konsunkcja pod chmórką. Wszędzie zapachy pieczonych kiełbas, mięsiwa i zasmarzanej kapusty. Był też (fetor) zapach oscypka dla miłośników tego specyfiku (ja zasłaniam nos) Warto tu przyjechać i spędzić przynajmniej cały dzień jeśli nie wekend... Myślę że i turnus spędzony na wędrówkach po górskich szlakach a po nich bywanie sobie "na mieście" zapadnie w pamięć i przywała po latach miłe wspomnienia.

2015-07-28 13:25:29

Akurat planuję w zimie dłuższą wycieczkę po tamtych okolicach to może znajdę chwilę czasu żeby tam wpaść ;)

2015-07-27 20:34:43

O kurczę, trzeba będzie się wybrać na zimę!

Mat
2015-07-27 01:09:13

Chata w Dechę to Szczyrk, Podmagura 1a - szlak na Klimczok ze Szczyrku
mają pokoje,noclegi...
... ale najciekawsze to wystawa motocykli, zabytkowych radioodbiorników lampowych
i masę innych ciekawych rzeczy.
Naprawdę polecam każdy powinien spędzić tam weekend. Magiczne miejsce.
Urok, klimat i miła obsługa.
Ja sobie chwalę i POLECAM

2014-01-27 20:31:21

Chyba ominęłam to miejsce ... a szkoda, bo Twoja wypowiedź mnie zaciekawiła...gdzie konkretnie jest ten obiekt?

turysta
2014-01-26 21:11:53

na szlaku Szczyrk - Klimczok odwiedzilem swietny obiekt Chata w Deche zachwycil mnie ogrom zbiorow posiadanych przez wlascicieli-stare radia ,motocykle,rowery-ogolnie legendy prl-u.Polecam wszystkim ;-0

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: