Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Szczyrk. Atrakcje, szlaki i widokowe szczyty!

Aktualizacja: 2024-04-19
Sanktuarium na Górce w Szczyrku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. W dolinie potoku Żylica i jego dopływów. To idealne miejsce do uprawiania pieszej turystyki górskiej i rowerowych eskapad. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.) czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.). Przez wszystkie prowadzą malownicze szlaki turystyczne. 

Już jadąc samochodem do Szczyrku, zakosztujesz górskiej adrenaliny i zobaczysz piękne widoki. Za sprawą Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa w kierunku Wisły. Ponadto Szczyrk to zimowa mekka narciarzy. To tutaj ulokowało się sporo ośrodków i wyciągów. Górą narciarzy jest przede wszystkim Skrzyczne, najwyższy szczyt pasma z Korony Gór Polski!

Szczyrk wraz z Wisłą, Brenną, Ustroniem i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę, promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.

Żylica
Żylica
Szczyrk
Szczyrk

Szczyrk atrakcje

Szczyrk to górski kurort atrakcyjny latem, ale przede wszystkim zimą. Biały puch i dobra infrastruktura narciarska od lat przyciąga tutaj turystów i miłośników białego szaleństwa. W ostatnich latach Szczyrk znacznie chętniej jest też odwiedzany w ciepłych porach roku. Poznaj najlepsze atrakcje Szczyrku! Jeśli interesuje Cię dokładniejszy opis konkretnej atrakcji, kliknij niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji.

Skrzyczne w Szczyrku

Skrzyczne to najpopularniejszy szczyt górujący ponad tą miejscowością. To najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, o wysokości 1257 m n.p.m. Dlatego należy do Korony Gór Polski i jest łakomym kąskiem dla turystów i górołazów. Najszybszy szlak pieszy na Skrzyczne to szlak niebieski z centrum Szczyrku, najłatwiej jednak na szczyt dostać się kolejką Skrzyczne, kursującą przez cały rok. Obok dolnej stacji kolei znajdują się płatne parkingi.

Skrzyczne
Skrzyczne

Kolej linowa Skrzyczne w Szczyrku

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne w Szczyrku działa przez cały rok, składa się z 2 odcinków, pierwszy z centrum Szczyrku na Jaworzynę oraz drugi z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego. Na całej długości jest to nowoczesna kanapa 4-osobowa, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Kanapy są wyposażone w osłony przeciwwiatrowe, chętnie wykorzystywane zimą przez narciarzy
Adres: Kolej linowa Skrzyczne COS Szczyrk, ul. Myśliwska 45, Szczyrk

Kolej Skrzyczne - szczyt
Kolej Skrzyczne - szczyt

Klimczok

Klimczok to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, który można atakować z różnych okolicznych miejscowości, np. z Bystrej czy ze szczytu Szyndzielnia, na którą możesz wjechać koleją z Bielska-Białej (to najłatwiejszy sposób na zdobycie Klimczoka). Ja proponuję niebieski lub zielony szlak ze Szczyrku. Na niebieski najlepiej wejść pod Sanktuarium na Górce, skąd masz spacer około godzinny na szczyt. Nieco dłużej pójdziesz zielonym szlakiem ze Szczyrku Biła, ale jest on łagodniejszy i nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Oba są bardzo widokowe.

Klimczok
Klimczok
Klimczok
Klimczok

Malinowska Skała w Szczyrku

Malinowska Skała to bardzo widokowy szczyt, do którego najkrócej dojdziesz szlakiem czerwonym z Przełęczy Salmopolskiej. Na nią natomiast możesz wjechać samochodem, nawet zimą. Na Przełęczy czeka parking (latem płatny). Trasa stąd na szczyt zabiera około 1,5 godziny. Dalej można zielonym szlakiem podążać na Skrzyczne. To kolejne 1,5 godziny wędrówki, za to z cudnymi górskimi widokami. Można tu również dojść np. z Baraniej Góry

Malinowska Skała jest bardzo popularna wśród turystów. Nie tylko z racji cudnej, rozległej panoramy, również na Tatry, ale także ze względu na charakterystyczną skałę na szczycie. Wielka wychodnia stała się nie tylko symbolem samej Malinowskiej, ale całego Beskidu Śląskiego. Po drodze, na stoku Malinowa, odnajdziesz Jaskinię Malinowską, udostępnioną do zwiedzania. Uważaj, bo ma pionowe zejście, opatrzone metalowymi drabinkami umocowanymi w skale.

Widok z Malinowskiej Skały
Widok z Malinowskiej Skały
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała
Malinowska Skała

Ścieżka nad Żylicą w Szczyrku

Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie wizytówka pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum. I dalej pod Skocznią "Skalite" oraz obok Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną. Stanowiący on obecnie reprezentacyjne centrum Szczyrku.
Adres: Deptak nad Żylicą, ul. Spacerowa, Szczyrk

Żylica w Szczyrku
Żylica w Szczyrku

Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Kościółek Św. Jakuba stoi przy ulicy Kolorowej, ale widać go już z głównej ulicy Beskidzkiej. Wznosi się na wzgórzu wśród drzew.  To najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku. Jest to drewniana świątynia z 1800 roku, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Adres: Sanktuarium Św. Jakuba, ul. Kolorowa, Szczyrk

Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba

Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego w Szczyrku

Przy ulicy Sosnowej znajduje się ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km. Latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu można tu rozgrywać zawody.

Szczyrk
Szczyrk

Schroniska turystyczne w Szczyrku 

W samym Szczyrku i w jego okolicy istnieje kilka ciekawych schronisk. Odpoczniesz w nich, posilisz się i przenocujesz podczas górskich wycieczek. Wśród nich warto polecić Schronisko Skrzyczne, Schronisko Klimczok czy Chatę Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka.

Schronisko Klimczok
Schronisko Klimczok

Sanktuarium na Górce w Szczyrku

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku znajduje się w północnej części Szczyrku, na wysokości 670 m n.p.m., przy niebieskim szlaku na Klimczok. Miejsce to potocznie nazywa się Górką, stąd inna nazwa świątyni to Sanktuarium na Górce. Historia kultu Maryjnego w Szczyrku na Górce rozpoczęła się w lipcu 1894 roku, kiedy 12-letnia dziewczynka, Julianna Pezda, po raz pierwszy ujrzała tu Matkę Bożą. Przez kilka miesięcy ukazywała się jej kobieca postać, również w towarzystwie kilku innych dziewczynek i namawiała je do modlitwy.
Adres: Sanktuarium Maryjne, pl. Królowej Pokoju, Szczyrk

Sanktuarium na Górce w Szczyrku
Sanktuarium na Górce w Szczyrku

Narciarstwo w Szczyrku

Szczyrk to bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. Zgromadzona tu jest największa w Polsce ilość wyciągów, w tym wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, około 60 km tras łatwych i trudnych, część sztucznie naśnieżanych i oświetlonych oraz skocznie narciarskie. A do tego cała infrastruktura niezbędna do rozkoszowania się białym szaleństwem: szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia itp.

  • Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku

Perełka rekreacyjno-sportowa i ośrodek narciarski, przy COS działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Poza kolejką na Skrzyczne - jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce, są tu orczykowe wyciągi narciarskie i skocznie narciarskie. Poprowadzono 14 km tras narciarskich. Ponadto działają: kryta pływalnia, hala widowiskowo-sportowa, stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej oraz skocznie narciarskie Skalite.

  • Szczyrk Mountain Resort 

Szczyrk Mountain Resort to dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, ul. Narciarska 16 - Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składa się z 2 stacji - Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) oraz Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Ośrodek skupia 13 wyciągów orczykowych i 13 tras narciarskich o długości 25 km. Trasy nr 5 i 11 posiadają homologację FIS. Trasy są ratrakowane, naśnieżane, 2 są oświetlone. Dla fanów snowboardu przygotowano Snow Park Juliany i Las Park. Działają tu stacje GOPR, szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, jest narciarskie przedszkole.

Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Jaworzyna - połowa drogi na Skrzyczne
Jaworzyna - połowa drogi na Skrzyczne
Skocznia Skalite
Skocznia Skalite

Przełęcz Salmopolska w Szczyrku

Ta Przełęcz to znane i lubiane miejsce w Szczyrku. Już wjazd tutaj serpentynową trasą asfaltową dostarcza wrażeń. Na górze czeka ośrodek narciarski z atrakcjami dla dzieci, Zajazd Biały Krzyż z góralską gospodą, ładne widoki i szlaki turystyczne. Można stąd np. wyjść na Malinowską Skałę i dalej na Skrzyczne. Dojazd asfaltem na Przełęcz to dobry sposób, żeby znaleźć się w otoczeniu gór nawet wtedy, gdy nie możesz pozwolić sobie na dłuższą wędrówkę czy to z powodów zdrowotnych, czy np. dlatego, że masz malutkie dziecko. 

Na szlaku czerwonym prowadzącym za Zajazdem można szybko i dość łatwo dojść do pierwszego punktu widokowego z ładną panoramą górską. Na Przełęczy czeka parking, w sezonie letnim płatny.
Adres: Przełęcz Salmopolska, ul. Wiślańska, Szczyrk

Zajazd Biały Krzyż na Przełęczy
Zajazd Biały Krzyż na Przełęczy
Przełęcz Salmopolska
Przełęcz Salmopolska

Gospoda Polska w Szczyrku

Przy ulicy Myśliwskiej w Szczyrku stoi niezwykle klimatyczna gospoda z tradycyjnym wystrojem góralskim, daniami regionalnymi i dźwiękami góralskiej muzyki. Znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Szczyrk, około 500 m od wyciągu na Skrzyczne. To tutaj odbite są dłonie sławnych Polaków, np. Brodki.
Adres: Gospoda Polska, ul. Myśliwska 46, Szczyrk 

Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku

Noclegi w Szczyrku

Szczyrk oferuje bogatą ofertę noclegów, zaraz po wjeździe do miejscowości zobaczysz przy drodze napisy "wolne pokoje" czy "pokoje gościnne". Są też w Szczyrku ośrodki wypoczynkowe i hotele, od 3-gwiazdkowych po bardziej luksusowe. My wybraliśmy Hotel Elbrus, który dumnie góruje w samym centrum Szczyrku, naprzeciw skoczni Skalite. Widok z pokoju na Skrzyczne jest wspaniały, ponadto hotel oferuje kameralny basen z jacuzzi, strefę saun i Spa. Zimą narciarze mogą liczyć w hotelu na pomieszczenie na sprzęt. Jedzenie w hotelu jest lekkie, smaczne i zdrowe, a pokoje są czyste i komfortowe, z czajnikiem oraz zestawem herbat i kawy.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Hotel Elbrus w Szczyrku
Hotel Elbrus w Szczyrku
Widok z pokoju Hotelu Elbrus
Widok z pokoju Hotelu Elbrus

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Skrzyczne spod Klimczoka
Malinowska Skała
Schronisko Klimczok
Szczyrk
Szczyrk
Kolej Skrzyczne
Niebieski szlak na Klimczok
Skrzyczne
Stara Karczma w Szczyrku
Niebieski szlak na Klimczok
Sanktuarium Św. Jakuba w Szczyrku
Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba
szczyrk stary młyn
Niebieski szlak na Klimczok
Niebieski szlak na Klimczok
Schronisko Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Niebieski szlak na Skrzyczne
Widok ze Skrzycznego
Deptak nad Żylicą w Szczyrku
Maciejówka
Jaskinia Malinowska
Szczyrk ścieżka rowerowa
Zajazd Biały Krzyż
Amfiteatr Skalite
Szczyrk główny plac
Szlak Stanisława Huli
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Szczyrk
Szczyrk
(4.3 głosów: 257)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 257)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Urokliwe Miasteczko. Fajne spędzonych kilka dni.
Grapa
bardzo ciekawy i przydatny opis atrakcji miasta "))
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Może zimą dla narciarzy, latem nie ma tam czego szukać, może posłużyć jako parking np. gdy idziemy na Skrzyczne.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Nie jeżdżę na nartach, dlatego Szczyrk przypadł mi do gustu w ostatnich latach, kiedy pięknie zrewitalizowano deptak nad Żylicą. Po ostatnim pobycie doceniłam też wędrówkę po górach zimą. Ma w sobie coś magicznego, jeśli śnieg dopisze 🙂
Shon

Pięknie położona miejscowość usytuowana u podnóża Skrzyczneo i Klimczoka. Główna ulica a na niej karczmy, pamiątki, jadłodajnie, hotele i pensjonaty. A wszystko kolorowe, wesołe, gra muzyka. Wspaniały klimat miejsca i miejscowości. Tysięce tutystów z różnych zakątków kraju i świata. dla ich amfiteatr pod skocznią i imprezy kulturalne. Restauracje i ogródki i konsunkcja pod chmórką. Wszędzie zapachy pieczonych kiełbas, mięsiwa i zasmarzanej kapusty. Był też (fetor) zapach oscypka dla miłośników tego specyfiku (ja zasłaniam nos) Warto tu przyjechać i spędzić przynajmniej cały dzień jeśli nie wekend... Myślę że i turnus spędzony na wędrówkach po górskich szlakach a po nich bywanie sobie "na mieście" zapadnie w pamięć i przywała po latach miłe wspomnienia.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024