Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Sanktuarium na Górce w Szczyrku

Szczyrk

(4.3 głosów: 250)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim, w dolinie potoku Żylica i jego dopływów. Szczyrk wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego. Szczyrk to idealne miejsce do uprawiania pieszej turystyki górskiej i rowerowych eskapad. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.), przez które poprowadzone zostały malownicze szlaki turystyczne.Nawet jadąc samochodem do Szczyrku, możemy już zakosztować górskiej adrenaliny i zobaczyć piękne widoki, a to za sprawą Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa ze Szczyrku w kierunku Wisły.

Żylica
Żylica
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim

Szczyrk atrakcje

Szczyrk to górski kurort atrakcyjny zarówno latem, jak i zimą. Biały puch od lat przyciąga tu turystów i miłośników białego szaleństwa, ale w ostatnich latach Szczyrk znacznie chętniej jest też odwiedzany w ciepłych porach roku. Poznaj najlepsze atrakcje Szczyrku!Szczyrk
Szczyrk

1. Skrzyczne

Skrzyczne to najpopularniejszy szczyt w Szczyrku, górujący ponad tą miejscowością. To najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, o wysokości 1257 m n.p.m., należący do Korony Gór Polski. Najszybszy szlak pieszy na Skrzyczne to szlak niebieski z centrum Szczyrku, najłatwiej jednak na szczyt dostać się kolejką Skrzyczne, kursującą przez cały rok, pod dolną stacją kolejki znajdują się płatne parkingi

Skrzyczne
Skrzyczne

2. Kolej linowa Skrzyczne w Szczyrku

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne w Szczyrku działa przez cały rok, składa się z 2 odcinków, pierwszy z centrum Szczyrku na Jaworzynę oraz drugi z Jaworzyny na szczyt Skrzycznego. Na całej długości jest to nowoczesna kanapa 4-osobowa, o przepustowości 2400 osób na godzinę. Kanapy są wyposażone w osłony przeciwwiatrowe, chętnie wykorzystywane zimą przez narciarzyKolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne - szczyt
Kolej Skrzyczne - szczyt

3. Klimczok

Klimczok to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, który można atakować z różnych okolicznych miejscowości, np. z Bystrej czy Szyndzielni, na którą wjeżdża kolej z Bielska-Białej (to najłatwiejszy sposób na zdobycie Klimczoka). Ja proponuję niebieski lub zielony szlak ze Szczyrku. Na niebieski najlepiej wejść pod Sanktuarium na Górce, skąd mamy spacer około godzinny na szczyt, nieco dłużej pójdziemy zielonym szlakiem ze Szczyrku Biła, ale jest on łagodniejszy i nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Oba są bardzo widokowe.

Klimczok
Klimczok
Klimczok
Klimczok

4. Ścieżka nad Żylicą w Szczyrku

Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej pod Skocznią "Skalite" oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną, stanowiący obecnie centrum Szczyrku.
Deptak nad Żylicą, ul. Spacerowa, Szczyrk

Żylica w Szczyrku
Żylica w Szczyrku

5. Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Szczyrku

Kościółek Św. Jakuba stoi przy ulicy Kolorowej, ale widać go już z głównej ulicy Beskidzkiej, na wzgórzu wśród drzew, to najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku. Kościół Św. Jakuba to drewniana świątynia z 1800 roku, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Sanktuarium Św. Jakuba, ul. Kolorowa, Szczyrk

Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba

6. Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego w Szczyrku

Przy ulicy Sosnowej znajduje się ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km, która latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu można tu rozgrywać zawody.

Szczyrk
Szczyrk

7. Schroniska turystyczne w Szczyrku 

W samym Szczyrku i w jego okolicy istnieje kilka ciekawych schronisk, w których można odpocząć, posilić  się i przenocować podczas górskich wycieczek, wśród nich jest Chata Wuja Toma, Schronisko Klimczok i Schronisko Skrzyczne

Schronisko Klimczok
Schronisko Klimczok
Schronisko Skrzyczne
Schronisko Skrzyczne

8. Sanktuarium na Górce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku znajduje się w północnej części Szczyrku, na wysokości 670 m n.p.m., przy niebieskim szlaku na Klimczok. Miejsce to potocznie nazywa się Górką, stąd inna nazwa świątyni to Sanktuarium na Górce. Historia kultu Maryjnego w Szczyrku na Górce rozpoczęła się w lipcu 1894 roku, kiedy 12-letnia dziewczynka - Julianna Pezda po raz pierwszy ujrzała tu Matkę Bożą. Przez kilka miesięcy ukazywała się jej kobieca postać, również w towarzystwie kilku innych dziewczynek i namawiała je do modlitwy.
Sanktuarium Maryjne, pl. Królowej Pokoju, Szczyrk

Sanktuarium na Górce w Szczyrku
Sanktuarium na Górce w Szczyrku

9. Narciarstwo w Szczyrku

Szczyrk to bardzo popularny ośrodek sportów zimowych. Zgromadzona tu jest największa w Polsce ilość wyciągów, w tym wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, około 60 km tras łatwych i trudnych, część sztucznie naśnieżanych i oświetlonych oraz skocznie narciarskie. A do tego cała infrastruktura niezbędna do rozkoszowania się białym szaleństwem - szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, gastronomia itp.

Perełka rekreacyjno-sportowa i ośrodek narciarski, przy COS działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Poza kolejką na Skrzyczne - jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce, są tu orczykowe wyciągi narciarskie i skocznie narciarskie. Poprowadzono 14 km tras narciarskich. Ponadto działają: kryta pływalnia, hala widowiskowo-sportowa, stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej oraz skocznie narciarskie Skalite.

  • Szczyrk Mountain Resort 

Szczyrk Mountain Resort to dawny Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, ul. Narciarska 16 - Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składa się z 2 stacji - Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) oraz Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Ośrodek skupia 13 wyciągów orczykowych i 13 tras narciarskich o długości 25 km. Trasy nr 5 i 11 posiadają homologację FIS. Trasy są ratrakowane, naśnieżane, 2 są oświetlone. Dla fanów snowboardu przygotowano Snow Park Juliany i Las Park. Działają tu stacje GOPR, szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, jest narciarskie przedszkole.

Kolej Skrzyczne
Kolej Skrzyczne
Jaworzyna - połowa drogi na Skrzyczne
Jaworzyna - połowa drogi na Skrzyczne
Skocznia Skalite
Skocznia Skalite

10. Gospoda Polska w Szczyrku

Przy ulicy Myśliwskiej w Szczyrku stoi niezwykle klimatyczna gospoda z tradycyjnym wystrojem góralskim, daniami regionalnymi i dźwiękami góralskiej muzyki. Znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez Szczyrk, około 500 m od wyciągu na Skrzyczne. To tutaj odbite są dłonie sławnych Polaków, np. Brodki.
Gospoda Polska, ul. Myśliwska 46, Szczyrk 

Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku

Gdzie spać w Szczyrku?

Szczyrk oferuje bogatą ofertę noclegów, zaraz po wjeździe do miejscowości zobaczysz przy drodze napisy "wolne pokoje" czy "pokoje gościnne". Są też w Szczyrku ośrodki wypoczynkowe i hotele, od 3-gwiazdkowych po bardziej luksusowe. My wybraliśmy Hotel Elbrus, który dumnie góruje w samym centrum Szczyrku, naprzeciw skoczni Skalite. Widok z pokoju na Skrzyczne jest wspaniały, ponadto hotel oferuje kameralny basen z jacuzzi, strefę saun i Spa. Zimą narciarze mogą liczyć w hotelu na pomieszczenie na sprzęt. Jedzenie w hotelu jest lekkie, smaczne i zdrowe, a pokoje są czyste i komfortowe, z czajnikiem oraz zestawem herbat i kawy. Większy wybór noclegów w Szczyrku dostępny jest poniżej.

Hotel Elbrus w Szczyrku
Hotel Elbrus w Szczyrku
Widok z pokoju
Widok z pokoju

Oficjalna strona Szczyrku

Mapa Szczyrku z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Szczyrku. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Szczyrk noclegi

Szczyrk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Szczyrku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Skrzyczne spod Klimczoka
Szczyrk
Szczyrk
Stara Karczma w Szczyrku
Niebieski szlak na Klimczok
Sanktuarium Św. Jakuba w Szczyrku
Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba
szczyrk stary młyn
Niebieski szlak na Klimczok
Schronisko Klimczok
Niebieski szlak na Klimczok
Niebieski szlak na Klimczok
Kolej Skrzyczne
Niebieski szlak na Skrzyczne
Widok ze Skrzycznego
Deptak nad Żylicą w Szczyrku
Maciejówka
Szczyrk ścieżka rowerowa
Zajazd Biały Krzyż
Amfiteatr Skalite
Szczyrk główny plac
Szlak Stanisława Huli
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Gospoda Polska w Szczyrku
Szczyrk, Wojtek
Szczyrk, Wojtek
49°42'58N, 19°1'46E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

OTTO
Może zimą dla narciarzy, latem nie ma tam czego szukać, może posłużyć jako parking np. gdy idziemy na Skrzyczne.
Anna Piernikarczyk
Nie jeżdżę na nartach, dlatego Szczyrk przypadł mi do gustu w ostatnich latach, kiedy pięknie zrewitalizowano deptak nad Żylicą. Po ostatnim pobycie doceniłam też wędrówkę po górach zimą. Ma w sobie coś magicznego, jeśli śnieg dopisze 🙂
Shon

Pięknie położona miejscowość usytuowana u podnóża Skrzyczneo i Klimczoka. Główna ulica a na niej karczmy, pamiątki, jadłodajnie, hotele i pensjonaty. A wszystko kolorowe, wesołe, gra muzyka. Wspaniały klimat miejsca i miejscowości. Tysięce tutystów z różnych zakątków kraju i świata. dla ich amfiteatr pod skocznią i imprezy kulturalne. Restauracje i ogródki i konsunkcja pod chmórką. Wszędzie zapachy pieczonych kiełbas, mięsiwa i zasmarzanej kapusty. Był też (fetor) zapach oscypka dla miłośników tego specyfiku (ja zasłaniam nos) Warto tu przyjechać i spędzić przynajmniej cały dzień jeśli nie wekend... Myślę że i turnus spędzony na wędrówkach po górskich szlakach a po nich bywanie sobie "na mieście" zapadnie w pamięć i przywała po latach miłe wspomnienia.

Szczyrk na blogu

Skrzyczne pieszo, zimą i bez tlenu ;)

Dawno nie byliśmy zimą w górach, a już na pewno nie porywaliśmy się na najwyższy szczyt regionu 🙂 A takie było nasze marzenie tego wyjazdu w Beskid Śląski - zdobyć Skrzyczne. O ile z Klimczokiem poszło łatwo, to Skrzyczne zimą do prostych szczytów nie należy.

Choć nie bez niespodzianek, to daliśmy radę 🙂 Poczytajcie naszą relację z tego mozolnego wchodzenia na Skrzyczne - 1257 m n.p.m.

18 luty 2021 13:48

Cudowna zima na Klimczoku

Hotele otwarte, więc udaliśmy się na zimową wyprawę urodzinową w Beskid Śląski. Pierwsza odsłona naszej podróży to bardzo widokowy Klimczok z cudną, zimowa pogodą. Zobacz, jak raczą polskie góry 🙂

Polecamy też Hotel Elbrus w Szczyrku - śląskiej mekce narciarzy. My co prawda nie nartowi, ale nie przeszkodziło nam to wspaniale cieszyć się urokami zimy w Beskidach 🙂

17 luty 2021 13:54
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021