Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim, Anna Piernikarczyk

Popularna Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) leży w paśmie Baraniej Góry. Biegnie tędy niezwykle malownicza droga łącząca Wisłę i Szczyrk. Warto przemierzyć tę trasę, aby poczuć dreszczyk emocji, a przy tym rozkoszować się piękną panoramą Beskidu Śląskiego.

Bowiem Przełęcz Salmopolska to wspaniały punkt widokowy na okoliczne szczyty, szczególnie polecam wspiąć się na pobliski szczyt Malinów (1117 m n.p.m.) czerwonym szlakiem (około 0,5 h).

Przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim

Przełęcz nazywana bywa też Biały Krzyż od znajdującego się obok drogi krzyża. Atrakcjami dodatkowymi są tu: Jaskinia Salmopolska - pomnik przyrody nieożywionej (nieudostępniona do zwiedzania), stylowy zajazd "Biały Krzyż" oraz wyciągi narciarskie, również dla dzieci.

Nazwa Salmopol dotyczy też położonej poniżej osady, obecnie należącej do Szczyrku. Założyli ją ponoć śląscy ewangelicy uciekający w te rejony przed prześladowaniami religijnymi.

Dojście na Przełęcz Salmopolską

- Szlak żółty, z przystanku PKS Szczyrk Salmopol, około 1 h

- Dojazd samochodem z Wisły lub Szczyrku, na górze darmowy parking

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-02 na

Wspaniałe niepowtarzalne widoki. Trasę z przełęczy do Szczyrku przebyliśmy autobusem. Za kierownicą siedział gość co prowadził chyba do tej pory rolercostery :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: