Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym. Schronisko i szlaki.

Magurka Wilkowicka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to jeden z bardziej malowniczych szczytów Beskidu Małego. Jest czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Dojdziesz tu szybko i bez trudu, a na wierzchołku czeka schronisko ze smaczną kawą i posiłkami. W pobliżu natomiast wznosi się Czupel - najwyższy szczyt pasma!

Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka

Szlaki na Magurkę Wilkowicką

Na wierzchołku znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Prowadzi tu:

  • szlak niebieski z Przełęcz Przegibek, na wierzchołek dojdziesz w około 40 minut, łatwy i przyjemny szlak, opisany dokładniej poniżej
  • szlak zielony z Wilkowic
  • szlak czarny z Wilkowic, podążając nim można odbić też w prawo na pobliski Czupel
  • szlak czerwony, zielony i żółty ze Straconki (dzielnica Bielsko-Białej)
  • szlak żółty z Międzybrodzia Bialskiego
  • szlak czerwony z Łodygowic, z którego należy zejść na niebieski między wierzchołkami Czupla i Rogacza (bliżej Rogacza).
Szlak na Magurkę
Szlak na Magurkę

Schronisko na Magurce

Na szczycie stoi Schronisko PTTK oraz nadajnik radiowo-telewizyjny. Pierwsze schronisko stanęło tu w 1903 roku, ale szybko spłonęło, podobnie, jak i drugie. Obydwa były bowiem drewniane. Dopiero trzecie z kolei schronisko, tym razem już murowane, wybudowane w 1913 roku, przetrwało do dziś. Oferuje nie tylko noclegi, ale również bufet z pyszną kawą i posiłkami domowymi. Odpłatnie można też skorzystać z toalety, wędrując tędy.

Magurka
Magurka

Widoki z Magurki Wilkowickiej

Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, choć jest coraz bardziej przesłonięta drzewami. Naprzeciw widać Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym. Najlepsze pejzaże zobaczysz z punktu widokowego na budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego (biegną tutaj trasy biegowe), ale nie zawsze jest on dostępny.

Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka

Nasza trasa niebieskim szlakiem na Magurkę

W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, więc nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego, przy okazji którego zdobyliśmy też Magurkę. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. W sezonie, w ciepłe weekendy bywa tutaj tłoczno, więc lepiej przyjechać rano. Na parkingu stoi kultowy Bar Gawra.

Przełęcz Przegibek
Przełęcz Przegibek

Przełęcz Przegibek leży na wysokości 663 m n.p.m., toteż na pierwszy wierzchołek nie mamy sporo wysokości do pokonania. Biegnie stąd szlak niebieski prowadzący na Magurkę. To łatwy szlak i przyjemny spacer. Trasa jest malownicza, nie pnie się zbyt stromo pod górę, przez moment prowadzi po kamieniach, przez strumyk. Po około 40 minutach podeszliśmy pod schronisko na Magurce Wilkowickiej. Można tu wypić kawę czy zjeść posiłek i odpłatnie skorzystać z toalety. Skorzystaliśmy z tej oferty. Można usiąść w środku, z ładnym widokiem z okien, albo na zewnątrz, co też uczyniliśmy, bo pogoda nam dopisała.

Szlak niebieski na Magurkę
Szlak niebieski na Magurkę
Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce

 

Nasza trasa na mapie

Poniżej zobaczysz przebieg naszej trasy na Magurkę i Czupel zaznaczonej na mapie. To na pewno ułatwi zaplanowanie Twojej trasy.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Magurka Wilkowicka
ul. Magurka Wilkowicka 7, Wilkowice

Noclegi w Bielsku-Białej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Magurka Wilkowicka
Schronisko na Magurce
Schronisko na Magurce
Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka
Szlak na Magurkę
Szlak na Magurkę
Szlak niebieski na Magurkę
(4.3 głosów: 50)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 50)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Szkoda że nie można napisać opini bez dawania żadnej gwiazdki. To najgorszy, bezsensowny szczyt na jakim byłem. Wchodziłem od Przegibka, droga wysypana kamieniami tak aby skręcić sobie nogę. A na szczycie schronisko, tylko przed czym tu się schronić jak tam nic nie ma. Najgorsze w tym wszystkim że nie ma żadnych widoków, ale to żadnych, a wystarczyło by wyciąć - lub nie pozwolić urosnąć tak wysoko kilku iglakom. Jednak cieszę się że tam byłem, teraz podczas rozmów o górach będę mógł powiedzieć gdzie jest nagorsza, najbrzydsza. Ci co tam byli potwierdzają, no że Magaurka taka właśnie jest.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024