Magurka Wilkowicka w Beskidzie Małym. Schronisko i szlaki.
Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.) to jeden z bardziej malowniczych szczytów Beskidu Małego. Jest czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Dojdziesz tu szybko i bez trudu, a na wierzchołku czeka schronisko ze smaczną kawą i posiłkami. W pobliżu natomiast wznosi się Czupel - najwyższy szczyt pasma!

Szlaki na Magurkę Wilkowicką
Na wierzchołku znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Prowadzi tu:
- szlak niebieski z Przełęcz Przegibek, na wierzchołek dojdziesz w około 40 minut, łatwy i przyjemny szlak, opisany dokładniej poniżej
- szlak zielony z Wilkowic
- szlak czarny z Wilkowic, podążając nim można odbić też w prawo na pobliski Czupel
- szlak czerwony, zielony i żółty ze Straconki (dzielnica Bielsko-Białej)
- szlak żółty z Międzybrodzia Bialskiego
- szlak czerwony z Łodygowic, z którego należy zejść na niebieski między wierzchołkami Czupla i Rogacza (bliżej Rogacza).

Schronisko na Magurce
Na szczycie stoi Schronisko PTTK oraz nadajnik radiowo-telewizyjny. Pierwsze schronisko stanęło tu w 1903 roku, ale szybko spłonęło, podobnie, jak i drugie. Obydwa były bowiem drewniane. Dopiero trzecie z kolei schronisko, tym razem już murowane, wybudowane w 1913 roku, przetrwało do dziś. Oferuje nie tylko noclegi, ale również bufet z pyszną kawą i posiłkami domowymi. Odpłatnie można też skorzystać z toalety, wędrując tędy.

Widoki z Magurki Wilkowickiej
Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na beskidzkie szczyty, choć jest coraz bardziej przesłonięta drzewami. Naprzeciw widać Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Klimczok, Pilsko, Wielką Raczę i Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Po drugiej stronie natomiast widać szczyty Beskidu Małego z Górą Żar w punkcie centralnym. Najlepsze pejzaże zobaczysz z punktu widokowego na budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego (biegną tutaj trasy biegowe), ale nie zawsze jest on dostępny.


Nasza trasa niebieskim szlakiem na Magurkę
W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, więc nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego, przy okazji którego zdobyliśmy też Magurkę. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. W sezonie, w ciepłe weekendy bywa tutaj tłoczno, więc lepiej przyjechać rano. Na parkingu stoi kultowy Bar Gawra.

Przełęcz Przegibek leży na wysokości 663 m n.p.m., toteż na pierwszy wierzchołek nie mamy sporo wysokości do pokonania. Biegnie stąd szlak niebieski prowadzący na Magurkę. To łatwy szlak i przyjemny spacer. Trasa jest malownicza, nie pnie się zbyt stromo pod górę, przez moment prowadzi po kamieniach, przez strumyk. Po około 40 minutach podeszliśmy pod schronisko na Magurce Wilkowickiej. Można tu wypić kawę czy zjeść posiłek i odpłatnie skorzystać z toalety. Skorzystaliśmy z tej oferty. Można usiąść w środku, z ładnym widokiem z okien, albo na zewnątrz, co też uczyniliśmy, bo pogoda nam dopisała.



Nasza trasa na mapie
Poniżej zobaczysz przebieg naszej trasy na Magurkę i Czupel zaznaczonej na mapie. To na pewno ułatwi zaplanowanie Twojej trasy.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Adres
Magurka Wilkowicka
ul. Magurka Wilkowicka 7, Wilkowice
GPS: 49°46'36N, 19°7'49E
Bielsko-Biała noclegi
Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!








