Zbiornik na Żarze -widok z Kiczery, DoRi

Góra Żar (761 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko Żywca i górujący ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim. Do podnóża Góry Żar można dojechać samochodem (do końcowych parkingów położonych ponad szkołą szybowcową, parkingi płatne) z Międzybrodzia Żywieckiego lub wejść pieszo czerwonym szlakiem od strony Porąbki. Z parkingów można na sam szczyt wjechać koleją terenową, złożoną z dwóch tramwajów, które mijają się w połowie drogi, jeden podąża na dół, drugi w górę na szczyt.Atrakcje na Górze Żar

Na szczycie powita nas piękna panorama okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (udostępnionej do zwiedzania: 33/ 866-10-57). Również na szczycie działa tor saneczkowy, są trasy rowerowe i punkty z gastronomią. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem. Za zbiornikiem warto podążyć na pobliską Kiczerę nieco tylko wyższą od Góry Żar, ale dającą jeszcze lepsze widoki, również na górę Żar. Natomiast na wysokości parkingu, z bliska często oglądać można szybowce i samoloty wyciągające je w powietrze, bowiem istnieje tu szkoła szybowcowa, a nawet organizowane są zawody.

Beskid Mały

Jeziora u podnóża Góry Żar

Dodatkowa bliskość Jeziora Międzybrodzkiego i Jeziora Żywieckiego, przystosowanych do uprawiania wszelakich sportów wodnych sprawia, iż obszar ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Jezioro Międzybrodzkie to ponadto wspaniałe miejsce plażowania, na kilku zorganizowanych plażach, z ładnymi widokami na góry.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°47'16" N, 19°14'16" E
Śląskie
2020-01-16
2020-02-02 02:01

Noclegi w okolicy

Góra Żar w Beskidzie Małym na blogu

Zdjęcie Góra Żar
Góra Żar
Góra Żar w Beskidzie Małym to wspaniałe miejsce na wypoczynek aktywny i relaksacyjny o każdej porze roku. Zimą królują tu narciarze, zaś latem poza licznymi turystami rowerzyści i paralotniarze. Jest też tor saneczkowy i zbiornik wodny. Widoki z góry bezcenne, a na tych, którzy nie dojdą o własnych siłach, czeka kolejka terenowa. Polecamy Górę Żar gorąco! …
Atrakcje · 2014-06-24 09:42:36

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-15 na

Przepiekne widoki polecam

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-12-09 na

Polecam park linowy

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-07-13 na

Miejsce godne polecenia!

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-21 na

Byłam z trzy razy i wcale mi się tam nie podoba. Zbyt tłoczno, zbyt drogo wogóle dziwnie ;) Również preferuje ustronniejsze miejsca :)