Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Góra Żar w Beskidzie Małym

Zbiornik na Żarze -widok z Kiczery
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Góra Żar (761 m n.p.m.) to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko Żywca i górujący ponad Czernichowem, Międzybrodziem Żywieckim oraz Międzybrodziem Bialskim. Do podnóża Góry Żar można dojechać samochodem (do końcowych parkingów położonych ponad szkołą szybowcową, parkingi płatne) z Międzybrodzia Żywieckiego lub wejść pieszo czerwonym szlakiem od strony Porąbki. Z parkingów można na sam szczyt wjechać koleją terenową, złożoną z dwóch tramwajów, które mijają się w połowie drogi, jeden podąża na dół, drugi w górę na szczyt.

Beskid Mały
Beskid Mały

Atrakcje na Górze Żar

Na szczycie powita nas piękna panorama okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (udostępnionej do zwiedzania: 33/ 866-10-57). Również na szczycie działa tor saneczkowy, są trasy rowerowe i punkty z gastronomią. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem. Za zbiornikiem warto podążyć na pobliską Kiczerę nieco tylko wyższą od Góry Żar, ale dającą jeszcze lepsze widoki, również na górę Żar. Natomiast na wysokości parkingu, z bliska często oglądać można szybowce i samoloty wyciągające je w powietrze, bowiem istnieje tu szkoła szybowcowa, a nawet organizowane są zawody.

Kolejka na Górze Żar
Kolejka na Górze Żar
Kolejka na Górę Żar
Kolejka na Górę Żar
Gór Żar
Gór Żar

Jeziora u podnóża Góry Żar

Dodatkowa bliskość Jeziora Międzybrodzkiego i Jeziora Żywieckiego, przystosowanych do uprawiania wszelakich sportów wodnych sprawia, iż obszar ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Jezioro Międzybrodzkie to ponadto wspaniałe miejsce plażowania, na kilku zorganizowanych plażach, z ładnymi widokami na góry.

Noclegi w Beskidzie Małym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Dolna stacja
Góra Żar
Góra Żar
górna stacja kolei na Górę Żar
Zbiornik i Kiczera
Góra Żar
Góra Żar
Góra Żar
Wjazd na górę Żar
(4.4 głosów: 229)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 229)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Widoki piękne, byłam po za sezonem, wiatr okropny ale widoki mimo wszystko zrobiły wrażenie. Polecam zapiekanki w iglo na szczycie, pyszne i przede wszystkim świeże.
Frelka
Uwielbiam to miejsce. Pierwszy raz podchodziłam szlakiem, który jest tuz obok wyciągu. Łatwo nie było, ale widok u góry wynagrodził wszystko.
Marta

Przepiekne widoki polecam

Michalina

Polecam park linowy

Avatar użytkownika Janusz Zając
Janusz Zając

Miejsce godne polecenia!

Avatar użytkownika DoRi
DoRi

Byłam z trzy razy i wcale mi się tam nie podoba. Zbyt tłoczno, zbyt drogo wogóle dziwnie 😉 Również preferuje ustronniejsze miejsca 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024