Madohora

Beskid Mały

(4.7 głosów: 63)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 metrów n.p.m., ale region ten mimo to cieszy się dużą popularnością, bo jest bardzo urokliwy, oferuje piękne widoki, a w wielu miejscach nadal zaciszny.

Wodospad Dusica
Wodospad Dusica

Atrakcje w Beskidzie Małym

Wodospad Dusica
Wodospad Dusica
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
Gór Żar
Gór Żar
Żywiecki Park Etnograficzny
Żywiecki Park Etnograficzny

Jeziora w Beskidzie Małym

U stóp Góry Żar natomiast rozlewają się dwa niezwykle malownicze zbiorniki wodne - Jezioro Żywieckie koło Żywca i Jezioro Międzybrodzkie, które latem oblegane są przez letników i amatorów wszelkich sportów wodnych. Nad Jeziorem Międzybrodzkim przygotowano darmowe plaże idealne na rodzinny wypoczynek nad wodą, z placami zabaw i punktami gastronomicznymi.Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Szczyty w Beskidzie Małym

Ponadto Beskid Mały to wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.), Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.), Gibasówka (810 m n.p.m.).

Magurka
Magurka

Słynny jest też w Beskidzie Małym Groń Jana Pawła II (wcześniej Jaworzyna, 890 m n.p.m.) leżący w jego wschodniej części. Pod szczytem stoi kaplica z fotelem, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku. Wzniesiono tu również stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór". Popularna jest też Łamana Skała (929 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego i pobliska Madohora (910 m n.p.m.). Utworzono tutaj Rezerwat Madohora. Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

Łamana Skała
Łamana Skała

Mały Szlak Beskidzki

Przez większość tych szczytów wiedzie czerwono znakowany Mały Szlak Beskidzki, który rozpoczyna się właśnie w Beskidzie Małym, w Straconce w Bielsku-Białej, a dalej szczytami podąża w kierunku Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego, gdzie kończy swój bieg.

Pod Smrekowicą
Pod Smrekowicą

Miejscowości Beskidu Małego

A po wędrówkach górskich warto zajrzeć do uroczych miejscowości, ulokowanych w dolinkach. Oczywiście najpopularniejszy jest tu Żywiec, w którym spotkamy ciekawe zabytki architektury, m.in. Stary Zamek i Pałac Habsburgów, warto też wybrać się do pobliskiej Suchej Beskidzkiej z renesansowym zamkiem oraz do papieskich Wadowic czy Bielska-Białej.Noclegi w Beskidzie Małym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Beskid Mały - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Beskidu Małego

Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Żywcu, a potem Zamek w Suchej Beskidzkiej i Jezioro Żywieckie.

Beskid Mały
Góra Żar
Grota Komonieckiego
Przełęcz Anula
Madohora
Madohora
Szlak Skałek
Na Beskidzie
Potrójna koło Leskowca
Beskid Mały
Ścieżka do Groty Komonieckiego
Góra Żar
Góra Żar
Zbiornik na Żarze -widok z Kiczery, DoRi
Schronisko Magurka, Tadeusz Walkowicz
Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego, Tadeusz Walkowicz
Czupel, Tadeusz Walkowicz
Widok z Magurki
kaplica w słońcu na Jaworzynie, Gabriela Jaworowska
Przełecz Łysa, Tadeusz Walkowicz
Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
, Marcin Walczak
Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
Grota Komonieckiego, Marcin Walczak
Grota komonieckiego, Marcin Walczak
Jezioro Żywieckie z góry, Tadeusz Walkowicz
Góra Łysa, Tadeusz Walkowicz
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Beskidzie Małym?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Tak Beskid Mały jest super i wcale nie myślcie, że jak mały, to taki na spacerek, można się tutaj zmęczyć, podejścia potrafią dać w kość 🙂
MarqoBiker

Takie miejsca sa najlepsze . Oferuja nie tylko piekno przyrody ale i mozliwość aktywnego wypoczynku i poznawania historii .

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023