Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°46'46" N, 19°13'45" E
Śląskie
2017-01-03
2020-02-03 02:00

Opis Beskidu Małego

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego.Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 m npm, ale region ten mimo to cieszy się ogromną popularnością.

Żywiecki Park Etnograficzny
Żywiecki Park Etnograficzny

Atrakcje w Beskidzie Małym

Kto nie słyszał o Górze Żar i słynnym miejscu, w którym przedmioty poruszają się pod górę, wbrew prawom fizyki? Ten szczyt, na który prowadzi kolej terenowa to nie tylko centrum narciarstwa, ale przede wszystkim szybownictwa i paralotniarstwa. Z góry roztacza się piękny widok na Beskid Mały i nie tylko.

Jeziora w Beskidzie Małym

U stóp Góry Żar natomiast rozlewają się dwa niezwykle malownicze zbiorniki wodne - Jezioro Żywieckie koło Żywca i Jezioro Międzybrodzkie, które latem oblegane są przez letników i amatorów wszelkich sportów wodnych. Nad Jeziorem Międzybrodzkim przygotowano darmowe plaże idealne na rodzinny wypoczynek nad wodą, z placami zabaw i punktami gastronomicznymi.

Góra Żar
Magurka
Gór Żar


Szczyty w Beskidzie Małym

Ponadto Beskid Mały to wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.), Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.), Gibasówka (810 m n.p.m.).

Słynny jest też w Beskidzie Małym Groń Jana Pawła II (wcześniej Jaworzyna, 890 m n.p.m.) leżący w jego wschodniej części. Pod szczytem stoi kaplica z fotelem, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku. Wzniesiono tu również stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór".

Góra Żar
Góra Żar


Popularna jest też Łamana Skała (Madohora, 929 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego. Utworzono tutaj Rezerwat Madohora.

Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

Góra Żar
Góra Żar

Mały Szlak Beskidzki

Przez większość tych szczytów wiedzie czerwono znakowany Mały Szlak Beskidzki, który rozpoczyna się właśnie w Beskidzie Małym, w Straconce w Bielsku-Białej, a dalej szczytami podąża w kierunku Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego, gdzie kończy swój bieg.

Miejscowości Beskidu Małego

A po wędrówkach górskich warto zajrzeć do uroczych miejscowości, ulokowanych w dolinkach. Oczywiście najpopularniejszy jest tu Żywiec, w którym spotkamy ciekawe zabytki architektury, m.in. Stary Zamek i Pałac Habsburgów, warto też wybrać się do pobliskiej Suchej Beskidzkiej z renesansowym zamkiem oraz do papieskich Wadowic czy Bielska-Białej.

Zbiornik na Żarze -widok z Kiczery
Schronisko Magurka
Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego
Czupel Widok z Magurki kaplica w słońcu na Jaworzynie Przełecz Łysa Pałac w Czańcu Grota Komonieckiego Grota Komonieckiego Grota Komonieckiego Grota komonieckiego Jezioro Żywieckie z góry Góra Łysa Jezioro Żywieckie

Beskid Mały noclegi

Beskid Mały to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Beskidzie Małym. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Beskid Mały na blogu

Zdjęcie Beskid Mały
Beskid Mały
Beskid Mały, choć niezbyt wysoki jak to nazwa wskazuje, to bardzo malowniczy i turystycznie ciekawy. Wielu turystów łazikuje po tych górkach, szczególnie licznie odwiedzany jest Leskowiec, pobliski Groń Jana Pawła II i bardzo popularna Góra Żar. Bardziej zaciszny jest Czupel (933 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Małego i pobliska Magurka Wilkowicka z cudnym widokiem na Beskidy. …
Wokół turystyki · 2014-01-31 16:55:21

Wasze opinie

Avatar użytkownika
MarqoBiker Zapaleniec 642 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-12-03 na

Takie miejsca sa najlepsze . Oferuja nie tylko piekno przyrody ale i mozliwość aktywnego wypoczynku i poznawania historii .

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020