Beskid Mały. Szczyty, szlaki i atrakcje

Beskid Mały, Czupel
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Beskid Mały to interesujący region położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, rozciągający się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Choć szczyty Beskidu Małego, jak sama nazwa wskazuje, nie imponują może wysokością, bowiem najwyższe góry nie osiągają 1000 metrów n.p.m., ale region ten mimo to cieszy się dużą popularnością, bo jest bardzo urokliwy, oferuje piękne widoki, a w wielu miejscach nadal zaciszny.

Wodospad Dusica
Wodospad Dusica
Beskid Mały, Czupel
Beskid Mały, Czupel

Atrakcje w Beskidzie Małym

  • Góra Żar - kto nie słyszał o tym słynnym miejscu, w którym przedmioty poruszają się pod górę, wbrew prawom fizyki? Ten szczyt, na który prowadzi kolej terenowa to nie tylko centrum narciarstwa, ale przede wszystkim szybownictwa i paralotniarstwa. Z góry roztacza się piękny widok na Beskid Mały i nie tylko, na szczycie powstał też tor saneczkowy
  • Grota Komonieckiego - dawno poznana grota, ze stropu której spływa malowniczo woda potoku Dusica, znajduje się poza szlakiem, opis dojścia znajdziesz pod powyższym linkiem
  • Wodospad Dusica - największy wodospad Beskidu Małego, ma około 4 metry wysokości, leży poza szlakiem, ale opis dojścia znajdziesz pod powyższym linkiem
  • Żywiecki Park Etnograficzny - skansen znajdujący się w Ślemieniu, u stóp Madohory
  • Kamieniołom w Kozach - leży u stóp Hrobaczej Łąki, ładne miejsce rekreacyjne
  • Schronisko na Leskowcu
  • Schronisko na Magurce
  • Zapora w Tresnej
Magurka Wilkowicka
Magurka Wilkowicka
Wodospad Dusica
Wodospad Dusica
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
Gór Żar
Gór Żar
Żywiecki Park Etnograficzny
Żywiecki Park Etnograficzny

Jeziora w Beskidzie Małym

U stóp Góry Żar natomiast rozlewają się dwa niezwykle malownicze zbiorniki wodne - Jezioro Żywieckie koło Żywca i Jezioro Międzybrodzkie, które latem oblegane są przez letników i amatorów wszelkich sportów wodnych. Nad Jeziorem Międzybrodzkim przygotowano darmowe plaże idealne na rodzinny wypoczynek nad wodą, z placami zabaw i punktami gastronomicznymi.

Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie

Szczyty w Beskidzie Małym

Ponadto Beskid Mały to wspaniałe miejsce uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Znakowane szlaki turystyczne, po których chadzał niegdyś Jan Paweł II ułatwiają przemierzanie tej pięknej krainy. Popularne szczyty Beskidu Małego ze schroniskami górskimi to: Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.), Leskowiec (890 m n.p.m.), Potrójna (885 m n.p.m.), Hrobacza Łąka (800 m n.p.m.), Gibasówka (810 m n.p.m.).

Beskid Mały
Beskid Mały
Na Beskidzie
Na Beskidzie

Słynny jest też w Beskidzie Małym Groń Jana Pawła II (wcześniej Jaworzyna, 890 m n.p.m.) leżący w jego wschodniej części. Pod szczytem stoi kaplica z fotelem, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku. Wzniesiono tu również stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór". Popularna jest też Łamana Skała (929 m n.p.m.) - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Małego i pobliska Madohora (910 m n.p.m.). Utworzono tutaj Rezerwat Madohora. Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) – jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.

Czupel
Czupel
Łamana Skała
Łamana Skała

Mały Szlak Beskidzki

Przez większość tych szczytów wiedzie czerwono znakowany Mały Szlak Beskidzki, który rozpoczyna się właśnie w Beskidzie Małym, w Straconce w Bielsku-Białej, a dalej szczytami podąża w kierunku Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego, gdzie kończy swój bieg.

Pod Smrekowicą
Pod Smrekowicą

Miejscowości Beskidu Małego

A po wędrówkach górskich warto zajrzeć do uroczych miejscowości, ulokowanych w dolinkach. Oczywiście najpopularniejszy jest tu Żywiec, w którym spotkamy ciekawe zabytki architektury, m.in. Stary Zamek i Pałac Habsburgów, warto też wybrać się do pobliskiej Suchej Beskidzkiej z renesansowym zamkiem oraz do papieskich Wadowic czy Bielska-Białej.

Grojec
Grojec

Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Nasz film z Czupla

Zapraszam na filmową relację z naszej wyprawy na Czupel. Będą ładne widoki i trochę humoru 😉

Noclegi w Beskidzie Małym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Magurka Wilkowicka
Beskid Mały
Beskid Mały
Czupel
Madohora
Beskid Mały
Góra Żar
Grota Komonieckiego
Przełęcz Anula
Madohora
Madohora
Szlak Skałek
Potrójna koło Leskowca
Beskid Mały
Ścieżka do Groty Komonieckiego
Hrobacza Łąka
Góra Żar
Góra Żar
Zbiornik na Żarze -widok z Kiczery
Widok z Magurki
kaplica w słońcu na Jaworzynie
(4.7 głosów: 64)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 64)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Tak Beskid Mały jest super i wcale nie myślcie, że jak mały, to taki na spacerek, można się tutaj zmęczyć, podejścia potrafią dać w kość 🙂
Avatar użytkownika MarqoBiker
MarqoBiker

Takie miejsca sa najlepsze . Oferuja nie tylko piekno przyrody ale i mozliwość aktywnego wypoczynku i poznawania historii .

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024