Grota Komonieckiego

Grota Komonieckiego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Grota Komonieckiego to jaskinia leżącą we wschodniej części Beskidu Małego, na wysokości 700 metrów n.p.m., nieco na południowy wschód od szczytu Łamana Skała. Nie prowadzi tu żaden szlak, toteż dojście do groty wymaga trochę uwagi, ale warto tutaj zajrzeć, bo to bardzo urokliwe miejsce, a w pobliżu, około 50 metrów od groty można podziwiać najwyższy wodospad w Beskidzie Małym - Wodospad Dusica (nazywany też Wodospad Dusicy lub Wodospad Dusiołek). Grota Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych, wysokość 2 metrów i szerokość 15 metrów. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej, a który w zimie tworzy przepiękne formy lodowe, za każdym razem inne. We wnętrzu groty można też podziwiać zimą stalaktyty i stalagmity. Latem woda potoku orzeźwi Cię w upalny dzień, choć otoczenie groty jest zalesione i upał nie doskwiera za bardzo.

Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego

Dojście do Groty Komonieckiego

Niestety do jaskini nie prowadzi żaden konkretny szlak turystyczny, toteż  groty trzeba szukać w lesie, ale z naszymi podpowiedziami na pewno uda Ci się trafić, oto propozycje kilku sposobów na dojście do groty:

  • my szliśmy zielonym szlakiem z Targoszowa na Czarną Górę, za którą zboczyliśmy ze szlaku w dół, by po około 15 minutach dość ostrym zejściem w dół dotrzeć do Jaskini Komonieckiego. Stąd już tylko kilkadziesiąt metrów w dół należy dojść do wodospadu Dusica. Dopiero kilkadziesiąt metrów od Jaskini pojawia się znak kierujący do jaskini, my posiłkowaliśmy się aplikacją mapy.cz, dobrze prowadzi nas zawsze w wiele miejsc i tutaj też dobrze się sprawdziła, z Targoszowa do wodospadu to około 2 godziny, najpierw dość ostro pod górę, a potem dość ostre zejść w dół. Poniżej na mapie zobaczysz naszą całą trasę z Targoszowa, w tym dojście do wodospadu Dusica
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
  • w okolice wodospadu prowadzi ścieżka od miejscowości Las (ul. Komonieckiego) niedaleko Ślemienia, jednak do samej groty i wodospadu powadzi jedynie znak namalowany sprayem na drzewie "Do groty"
  • można też iść z Koconia koło Ślemienia niebieskim szlakiem w stronę Łamanej Skały i jeszcze przed Madohorą zejść z niebieskiego szlaku na ścieżkę prowadzącą do groty i wodospadu, ze szlaku schodzi się w miejscu skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym, który prowadzi do Kocierza Rychwałdzkiego i niebieskim, który wiedzie do Ślemienia, trzeba wybrać niewielką ścieżkę stromo opadającą na południe. Po krótkim marszu przez krzaki dochodzi się do wyraźnej drogi gruntowej i nią skręca w lewo. Wkrótce napotyka się uroczą małą drewnianą kapliczkę z figurą Matki Boskiej i skręca w prawo (na południe). Tam  przekracza się niewielki potok i i znów jest  leśna droga. Również ją opuszczamy wybierając wąską ścieżynkę w lesie po prawej stronie, która doprowadza do Groty. Dojście jest trochę skomplikowane, ale z mapą lub komórką w ręku nie tak trudne, a satysfakcja ze znalezienia Groty Komonieckiego gwarantowana.
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego

Pierwsza wzmianka Komonieckiego o grocie

Pierwszą wzmiankę o tej grocie napisał już żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku (stado zwierząt hodowlanych, przyp. autora) wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona".

Grota komonieckiego
Grota komonieckiego
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wejście bezpłatne
Parking: np. bezpłatny w Targoszowie, przy zielonym szlaku
Miejsce niedostępne dla wózków

Noclegi w Beskidzie Małym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego w Beskidzie Małym
(4.8 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Fajne miejsce. Bardzo odosobnione więc jeżeli lubisz samotne wędrówki będzie ok. Dość strome zejście do groty. Poniżej groty jest wodospad Dusica.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024