Grota Komonieckiego
Grota Komonieckiego to jaskinia leżącą we wschodniej części Beskidu Małego, na wysokości 700 metrów n.p.m., nieco na południowy wschód od szczytu Łamana Skała. Nie prowadzi tu żaden szlak, toteż dojście do groty wymaga trochę uwagi, ale warto tutaj zajrzeć, bo to bardzo urokliwe miejsce, a w pobliżu, około 50 metrów od groty można podziwiać najwyższy wodospad w Beskidzie Małym - Wodospad Dusica (nazywany też Wodospad Dusicy lub Wodospad Dusiołek). Grota Komonieckiego ma powierzchnię 115 metrów kwadratowych, wysokość 2 metrów i szerokość 15 metrów. Uroku jaskini dodaje strumień potoku Dusica, który spływa po płycie skalnej, a który w zimie tworzy przepiękne formy lodowe, za każdym razem inne. We wnętrzu groty można też podziwiać zimą stalaktyty i stalagmity. Latem woda potoku orzeźwi Cię w upalny dzień, choć otoczenie groty jest zalesione i upał nie doskwiera za bardzo.
Dojście do Groty Komonieckiego
Niestety do jaskini nie prowadzi żaden konkretny szlak turystyczny, toteż groty trzeba szukać w lesie, ale z naszymi podpowiedziami na pewno uda Ci się trafić, oto propozycje kilku sposobów na dojście do groty:
- my szliśmy zielonym szlakiem z Targoszowa na Czarną Górę, za którą zboczyliśmy ze szlaku w dół, by po około 15 minutach dość ostrym zejściem w dół dotrzeć do Jaskini Komonieckiego. Stąd już tylko kilkadziesiąt metrów w dół należy dojść do wodospadu Dusica. Dopiero kilkadziesiąt metrów od Jaskini pojawia się znak kierujący do jaskini, my posiłkowaliśmy się aplikacją mapy.cz, dobrze prowadzi nas zawsze w wiele miejsc i tutaj też dobrze się sprawdziła, z Targoszowa do wodospadu to około 2 godziny, najpierw dość ostro pod górę, a potem dość ostre zejść w dół. Poniżej na mapie zobaczysz naszą całą trasę z Targoszowa, w tym dojście do wodospadu Dusica
- w okolice wodospadu prowadzi ścieżka od miejscowości Las (ul. Komonieckiego) niedaleko Ślemienia, jednak do samej groty i wodospadu powadzi jedynie znak namalowany sprayem na drzewie "Do groty"
- można też iść z Koconia koło Ślemienia niebieskim szlakiem w stronę Łamanej Skały i jeszcze przed Madohorą zejść z niebieskiego szlaku na ścieżkę prowadzącą do groty i wodospadu, ze szlaku schodzi się w miejscu skrzyżowania szlaku czerwonego z zielonym, który prowadzi do Kocierza Rychwałdzkiego i niebieskim, który wiedzie do Ślemienia, trzeba wybrać niewielką ścieżkę stromo opadającą na południe. Po krótkim marszu przez krzaki dochodzi się do wyraźnej drogi gruntowej i nią skręca w lewo. Wkrótce napotyka się uroczą małą drewnianą kapliczkę z figurą Matki Boskiej i skręca w prawo (na południe). Tam przekracza się niewielki potok i i znów jest leśna droga. Również ją opuszczamy wybierając wąską ścieżynkę w lesie po prawej stronie, która doprowadza do Groty. Dojście jest trochę skomplikowane, ale z mapą lub komórką w ręku nie tak trudne, a satysfakcja ze znalezienia Groty Komonieckiego gwarantowana.
Pierwsza wzmianka Komonieckiego o grocie
Pierwszą wzmiankę o tej grocie napisał już żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: "W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku (stado zwierząt hodowlanych, przyp. autora) wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona".
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wejście bezpłatne
Parking: np. bezpłatny w Targoszowie, przy zielonym szlaku
Miejsce niedostępne dla wózków
Noclegi w Beskidzie Małym
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Jezioro Żywieckie, odległość: 13.7 km
- Zamek w Suchej Beskidzkiej, odległość: 13.9 km
- Jezioro Międzybrodzkie, odległość: 14.7 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 17 km
- Park Zamkowy w Żywcu, odległość: 17 km
- Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odległość: 21.9 km
- Babia Góra, odległość: 22.3 km
- Ogród Japoński Pisarzowice, odległość: 23.3 km
- Energylandia, odległość: 26.8 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 28.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!