Wodospad Dusica w Beskidzie Małym

Wodospad Dusica - najwyższy wodospad w Beskidzie Małym
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Wodospad Dusica to największy wodospad w Beskidzie Małym, a przy tym urokliwy i zaciszny, bo dość trudno dostępny. Ma szerokość 4 metrów i wysokość 5 metrów. Znajduje się na wysokości około 700 m n.p.m., na południowym stoku Smrekowicy, poza szlakiem. Wodospad powstał na rzece Dusicy, stąd jego nazwa Dusica albo wodospad Dusicy, ale możesz też spotkać się z nazwą wodospad Dusiołek. Około 50 metrów wyżej od wodospadu odnaleźć warto Grotę Komonieckiego. Poznasz ją po tym, że ze stropu spada niewielki wodospad. Grota stanowi pomnik przyrody nieożywionej.

Wodospad Dusica
Wodospad Dusica

Dojście do Wodospadu Dusica

Sam wodospad leży poza szlakiem, w zacisznej okolicy, na południowym stoku Smrekowicy. Dojście wymaga trochę uwagi i może się odbyć na kilka sposobów:



  • my szliśmy zielonym szlakiem z Targoszowa na Czarną Górę, za którą zboczyliśmy ze szlaku w dół, by po około 15 minutach dość ostrym zejściem w dół dotrzeć do Groty Komonieckiego, a spod jaskini już tylko kilkadziesiąt metrów dzieli nas od wodospadu Dusica. Jedyny znak kierujący do Jaskini znajduje się dopiero kilkadziesiąt metrów od groty. My posiłkowaliśmy się aplikacją mapy.cz, dobrze prowadzi nas zawsze w wiele miejsc i tutaj też dobrze się sprawdziła, z Targoszowa do wodospadu to około 2 godziny, najpierw dość ostro pod górę, a potem dość ostre zejść w dół. Poniżej na mapie zobaczysz naszą całą trasę z Targoszowa, w tym dojście do wodospadu Dusica
  • w okolice wodospadu prowadzi ścieżka od miejscowości Las (ul. Komonieckiego) niedaleko Ślemienia, jednak do samej groty i wodospadu powadzi jedynie znak namalowany sprayem na drzewie "Do groty"
  • można też iść z Koconia koło Ślemienia niebieskim szlakiem w stronę Łamanej Skały i jeszcze przed Madohorą zejść z niebieskiego szlaku na ścieżkę prowadzącą do groty i wodospadu
Dusica
Dusica

Jeszcze na zachód od Łamanej Skały znajduje się Zbójeckie Okno - najładniejszy ostaniec skalny w całym Beskidzie Małym, ale dopiero dowiedzieliśmy się o nim po powrocie 😉

Informacje praktyczne

Cały rok przez całą dobę
Wejście bezpłatne
Parking: np. bezpłatny w Targoszowie, przy zielonym szlaku, stąd 2 godziny spaceru
Miejsce niedostępne dla wózków
 

Noclegi w Ślemieniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dusica
Wodospad Dusica
Wodospad Dusica w Beskidzie Małym
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 9)
Twoja ocena
Pit
Super miejscówka. Tylko trochę słabo oznakowana i wielu ludzi wczoraj błądzilo aby znaleźć to miejsce. Wodospad piękny. Jaskinia z ostatnią soplą lodu.. Na minus trochę bałaganu w środku i nieprzyjemny zapach po grillowaniu jakiś ludzi nie szanujących przyrody i lasu. Smutne i denerwujące.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Super miejsce. Bardzo na uboczu, bo nie prowadzi tutaj szlak turystyczny. Po drodze są ładne widoki.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024