Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Łamana Skała w Beskidzie Małym

Łamana Skała w Beskidzie Małym

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Łamana Skała o wysokości 929 metrów n.p.m. to drugi co do wielkości (po Czuplu) szczyt Beskidu Małego, a przy tym najwyższy szczyt Beskidu Andrychowskiego. Na Łamanej Skale (Łomnej Skale) podziwiać można porozrzucane tu i ówdzie ostańce z piaskowca, stąd nazwa góry. Na stokach w niższych partiach porasta piękna, stara buczyna, zaś wyżej las świerkowy. W 1961 roku na zboczach Łamanej Skały utworzono rezerwat Madohora. Blisko stąd również do Groty Komonieckiego i wodospadu Dusicy. Rezerwat Madohora wziął nazwę od pobliskiego szczytu - Madohory (Mlada Hora), która ma wysokość 910 metrów n.p.m. O ile na Madohorze znajdziemy poza szlakiem punkt widokowy, o tyle Łamana Skała jest całkowicie pozbawiona widoków, bo szczyt porastają wysokie drzewa. Poznasz, że jesteś na szczycie, po żółtej tabliczce zawieszonej na jednym z drzew. Mimo to jest to miejsce urokliwe, ze starym lasem, zaciszne, akurat dla miłośników wędrowania po górach, bez tłumów i wszelkich przeszkadzajek. Na szczycie odpoczniesz na głazach, a latem dodatkowo zjesz jagódki 🙂Łamana Skała
Łamana Skała
Rezerwat Madohora
Rezerwat Madohora

Szlaki na Łamaną Skałę

  • my szliśmy zielonym szlakiem z Targoszowa przez Czarną Górę, najpierw szlak ostro podchodzi pod górę, aż do Czarnej Góry, a potem już łagodnie prowadzi na kolejne szczyty, my jednak zboczyliśmy ze szlaku w dół, by po około 15 minutach dość ostrym zejściem w dół dotrzeć do Jaskini Komonieckiego, a stąd kilkadziesiąt metrów w dół znaleźć się przy wodospadzie Dusica. Posiłkowaliśmy się aplikacją mapy.cz, dobrze prowadzi nas zawsze w wiele miejsc i tutaj też dobrze się sprawdziła. Poniżej na mapie zobaczysz naszą całą trasę z Targoszowa, w tym dojście do wodospadu Dusica

Anula pod Łamaną Skałą

Przed szczytami Madohory i Łamanej Skały czeka nas Skrzyżowanie pod Smrekowicą, inaczej Przełęcz Anula. A skąd taka nazwa? Rzecz dotyczy niesfornej krowy, którą pewien Józef jeszcze przed I wojną światową prowadził tędy na sprzedanie do Wadowic, bo tam wojsko więcej by mu za nią zaoferowało, niż by dostał w Ślemieniu. Krowa jednak była inteligentna i połapała się w czym rzecz. Uciekła Józefowi. Szukał jej długo, ale nigdy nie odnalazł. Ponoć ludzie spotykali ją później w okolicy i miejsce to nazwano od jej imienia Anulą.

Przełęcz Anula
Przełęcz Anula
Przełęcz Anula
Przełęcz Anula
Przełęcz Anula
Przełęcz Anula

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wejście bezpłatne
Parking: np. bezpłatny w Targoszowie, przy zielonym szlaku
Szczyt niedostępny dla wózków

Łamana Skała w Beskidzie Małym na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Ślemienia wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ślemień noclegi

Ślemień to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Madohora
Punkt widokowy na Madohorze
Punkt widokowy na Madohorze
Punkt widokowy na Madohorze
Przełęcz Anula
49°45'49N, 19°23'46E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Łamana Skała w Beskidzie Małym na blogu

Planowana od dawna Grota Komonieckiego i inne atrakcje Beskidu Małego

Długi weekend spędziliśmy w Beskidzie Małym. Był to typowo restowy wyjazd, ale oczywiście pognało nas też w góry. Po latach planów odnaleźliśmy Grotę Komonieckiego i Wodospad Dusicy leżące poza szlakiem, a także wspięliśmy się na Madohorę i Łamaną Skałę. Zobaczcie naszą relację i film z tej wyprawy 🙂

08 czerwiec 2021 13:05
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021